Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Her mevsim farklı güzellikleri, yapılabilecek farklı aktiviteleri olan Kapadokya’da dört mevsim yapılabilecek bir aktivite; Kapadokya’nın En İyi Müzeleri! Kapadokya müze bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Başlı başına bir müze olarak değerlendirilebilecek olan bu bölge özellikle açık hava müzeleri ile öne çıkmaktadır. Bu yazımızda Kapadokya’nın en iyi müzelerinden bahsedeceğiz. Ayrıca Kapadokya müze giriş ücretleri, Kapadokya müze kart, müze kart Kapadokya’da nerelerde geçerli, Kapadokya müze kart ücreti ve Kapadokya müze kart nereden alınır konularına da değineceğiz.

Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Kapadokya Müze Kart

 Her şeyden önce müze kart; Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan müze ve ören yerlerine bir yıl boyunca sınırsız erişim imkanı sağlayan bir akıllı karttır.

Kapadokya Müze Kart Ücreti

Satın alındığı günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan müze kartın güncel fiyatı 65 TL’dir. Kapadokya müze giriş ücretleri 2023 yılından bu yana %30 ila %45 oranlarında artış göstermiştir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda müze kart Kapadokya seyahati planlayanlar için kesinlikle oldukça avantajlıdır.

Müze kart Nereden Alınır Kapadokya, Müze Kart Satış Noktaları

Asıl basım yeri Göreme Açık Hava Müzesi girişidir. Aynı zamanda Nevşehir’de Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Aksaray’da Ihlara Vadisi girişlerinden müze kart almak mümkündür.

Kapadokya Müze Kart Geçen Yerler

Kapadokya’da birçok müze ve ören yerinde müze kart kullanılabilmektedir. Hatta belediyelere bağlı gezi noktaları ve Göreme Açıkhava Müzesi içindeki Karanlık Kilise dışında Kültür Bakanlığı’na bağlı tüm müze ve ören yerlerine müze kart ile giriş yapmak mümkündür.
Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Göreme Açık Hava Müzesi

Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi alan Göreme Açık Hava Müzesi, 1985 tarihinden bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. M.S. 4. ve 13. yüzyılları arasında manastır hayatının yaşandığı bir bölge olmuştur ve bu nedenle döneminde bölgenin eğitim ve öğretim merkezi haline gelmiştir. Göreme, bir kaya yerleşim yeridir ve kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma alanları bu kayalar oyularak meydana getirilmiştir. Yapıların çoğunda 10’uncu yüzyıla ait duvar resimleri görmek mümkündür. Burada gezebileceğiniz yerler arasında Aziz Basil Şapeli, Azize Barbara Şapeli, Rahipler ve Rahibeler Manastırı, Karanlık Kilise, Tokalı Kilise, Çarıklı Kilise, Elmalı Kilise ve Yılanlı Kilise yer alır.  Her gün açık olan bu müze, Kapadokya müze kart kullanımı açısından en yaygın yerlerdendir.

Göreme Açık Hava Müzesi’nde Gezilecek Yerler

Aziz Basil Şapeli

Aziz Basil Şapeli, müzenin girişinde yer alır ve içerisinde Hz. İsa’nın portesini barındırır. Aynı zamanda Hz. Meryem ve Hz. İsa’nın çocukluğu burada resmedilmiştir.

Azize Barbara Şapeli

Azize Barbara Şapeli, kırmızı boya ile resmedilmiş motifler içerir. Ayrıca zengin geometrik motifler, mitolojik hayvanlar ve askerî semboller de bulunmaktadır.

Rahipler ve rahibeler Manastırı

Rahipler ve Rahibeler Manastırı, belki de gezilecek manastırlar içinde en çok dikkat çekenidir. Aynı zamanda bazı yerlerde Rahibeler Manastırı olarak da geçer. Birinci katında mutfak, yemekhane ve odalar yer alır. İkinci katta ise bir şapel yer alır, yıkık bir halde olmasına rağmen hala gezilebilir bir durumdadır. Üçüncü katında ise bir tünel aracılığıyla ulaşabileceğimiz bir kilise bulunmaktadır. Manastırda katlar arasındaki bağlantı tünellerle sağlanmıştır ve yer altı şehirlerinde de olduğu gibi tehlikeli anlarda tünellerin kapatılabilmesi için sürgü taşları kullanılmıştır. Ne yazık ki erozyon nedeniyle katlar arasındaki girişler kapanmıştır ve sadece giriş katındaki birkaç oda gezilebilmektedir.

Karanlık Kilise

Karanlık Kilise, ismini çok küçük bir pencereden çok az ışık almasıyla almıştır. Bu nedenle içerisindeki freksler hala canlılığını korumaktadır. 11. yüzyıl sonuyla 12. yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilen kilise, birçok zengin motife sahiptir.

Tokalı Kilise

Tokalı kilise, bölgenin en eski kaya kilisesi olarak bilinir ve 4 mekandan oluşur. İçerisinde Aziz Basil’in hayatından çizimleri, birçok azizin tasvirini ve Hz. İsa’nın mucizelerini, aynı zamanda hayat döngüsünü barındırır.

Çarıklı Kilise

Çarıklı Kilise’nin en büyük özelliği Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi ve çarmıhtan alınışı sahnelenmiş olmasıdır. İsa’nın göğe yükseliş sahnesinin altında bulunan ayak izlerinden dolayı kiliseye ‘Çarıklı Kilise’ adı verildiği söylenmektedir.

Elmalı Kilise

Elmalı Kilise, bir tünel vasıtasıyla girilebilen alandır. İlgi çeken kısmı doğrudan duvara kırmızı boya ile yapılan haç ve geometrik motiflerdir.

Yılanlı Kilise

Son olarak bahsedeceğimiz Yılanlı Kilise ise adını yılanlar tarafından saldırıya uğramış dört günahkar ve çıplak kadın çizimlerinden almaktadır.

Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi

Zelve Vadisi, bölgedeki en eski ve en uzun süre kullanılan yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Burada birçok manastır, kilise ve yerleşim yeri bulunmaktadır. Hristiyanlığın buradan yayılmaya başladığı söylenmektedir. İnanılmaz manzaralara ev sahipliği yapan Zelve Vadisi, aynı zamanda peri bacalarının en yoğun görüldüğü yerdir. Bu vadinin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise kaya evlerdir. Zelve Vadisi 1950’li yıllara kadar köy olarak kullanıldığından, insanlar bir süre bu kaya evlerde yaşam sürmüştür. Müze, üç vadi üzerine yayılmıştır. Uzun ve kısa olarak iki yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Zelve vadisi birçok tünele ev sahipliği yapmaktadır fakat ne yazık ki bu tünellerin bir kısmı günümüzde yıkılmış durumdadır. Bundan dolayı vadinin bazı kısımları ziyaretçilere kapanmıştır. Müzede bulunan mağaralarda ise birçok fresk görebilmek mümkündür.
    Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi’nin güzelliğine güzellik katan bir diğer şey ise içerisinde bulunan kiliselerdir. Geyikli Kilise, Balıklı ve Üzümlü kilise görülmeye değer yerler arasındadır. İsmini duvarlarındaki geyik tasvirlerinden alan Geyikli Kilise, aynı zamanda yine duvarlarında yer alan kabartmalı haç motifleriyle oldukça ilgi çekicidir. Balıklı ve Üzümlü Kilise Zelve’ nin üçüncü vadisinde bulunmaktadır. Kiliselerin 10. yüzyıldan kalma oldukları yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Dikkat çekici kısmı ise kapısında yer alan, tahta oturmuş ve kucağında bebek İsa olan Hz. Meryem tasviridir. Aynı zamanda Mikail ve Cebrail tasvirlerini görmek mümkündür. Ne yazık ki günümüzde kilisenin giriş kısımları yıkılmıştır. Zelve Vadisi’nin giriş kısmı etkinlik ve konser alanı olarak kullanılmaktadır ve sık sık konserler düzenlenmektedir. Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi de Kapadokya müze kart kullanımı açısından yaygın yerlerdendir.

Güray Müze Kapadokya

Kapadokya dendiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biri olan Avanos’ta yer alır. Kapadokya Güray Müze üç bölümden oluşmaktadır ve milattan önce 5000 yılına dayanan tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir. Günümüzde 500’ e yakın eser sergilenmektedir. Müzenin en dikkat çekici özelliği ise yerin 15 metre altında olması ve 1500 metrekarelik alana yayılmasıdır. Dileyen ziyaretçilerin kendi seramik ürünlerini yapması mümkündür. Güray Müze Kapadokya özel bir müzedir, bundan dolayı müze kart burada kullanılamamaktadır.

Avanos Saç Müzesi

Oldukça ilginç bir hikayeye sahip olan Saç Müzesi, Avanos’ta yer almaktadır. Her şeyi başlatan kavuşulamayan bir aşk hikayesidir. 1979 yılında Avanoslu çömlek ustası Galip Körükçü’ nün atölyesine Fransız bir turist kadın gelir. Bir süre sonra aralarında duygusal bir bağ oluşur fakat Fransız turistin 3 ay sonra ülkesine dönmesi gerekmektedir. Fransız turist kadın, çömlek ustasına bir anı bırakmak ister ve bu bir tutam saç olur. Müzenin temelleri burada atılmıştır. Çömlek ustası bu saçı atölyesinin duvarına asar ve bundan sonra bu duvar, hikayeyi duyup etkilenen kadınların saçlarıyla dolup taşar. Kadınlar tekrar geldiklerinde kendi saçlarını bulmak umuduyla bazı kişisel bilgilerini yazıp astıkları saçlarına iliştirmişlerdir. Kişisel bilgilerin korunması amacıyla müzede fotoğraf çekilmesi yasaktır. Bu ilginç hikayesiyle 1998 yılında Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır. Özel bir müze olduğundan dolayı müze kart burada kullanılamamaktadır ancak çok cüzi miktarlara müzeyi gezmek mümkündür.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi

Bebek Müzesi’nin kurucusu Sibel Radiye Kül’ dür. Türkiye’nin ilk el yapımı bebek müzesi olma özelliğini taşır. İçeride yer alan koleksiyon tamamıyla el yapımıdır. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi’nde yaklaşık olarak 3 bin adet el yapımı bebek bulunmaktadır. Müzeye dünyanın birçok yerinden el yapımı bebekler hediye gelmektedir. Buradaki bebekler tarihi, kültürü, efsaneleri ve destanları yansıtmaktadır. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi aynı zamanda Yunus Emre, Mevlana, Nasreddin Hoca, Âşık Veysel, Dede Korkut, Hacı Bektaşi Veli, Köroğlu ve Cihan Pehlivanı Koca Yusuf gibi isimlerin görsellerle ve dekorlar ile desteklenerek anlatılmasını sağlamıştır. Hem ülkemizden hem de dünyadan izler taşıyan bu müze, her yıl binlerce misafirini ağırlamaktadır. Ayrıca müzenin bir kısmı butik otel ve kafe olarak kullanılmaktadır.
Ek olarak belirtmek gerekir ki müze konsepti otel Kapadokya bölgesinde sıkça görülmektedir.
 
Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Kapadokya’nın En İyi Müzeleri

Nevşehir Kapadokya Müze Giriş Ücretleri 2023

Göreme Açık Hava Müzesi için 2023 giriş ücreti 150 TL olarak belirlenmiştir. Ancak müze kart sahibiyseniz, ücretsiz olarak girebilirsiniz.
Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi için 2023 giriş ücreti 20 TL olarak belirlenmiştir. Ancak müze kart sahibiyseniz, ücretsiz olarak girebilirsiniz.
Güray Müze Kapadokya için 2023 giriş ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir. Müze kart geçerli değildir.
Avanos Saç Müzesi için 2023 giriş ücreti 20 TL olarak belirlenmiştir. Müze kart geçerli değildir.
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi için 2023 giriş ücreti tam 15 TL, öğrenci 10 TL olarak belirlenmiştir. Müze kart geçerli değildir.

Kapadokya Turları

Kapadokya müzelerini uğraşmadan gezmek istiyorsanız HTR Tour‘a ulaşın, sizin için en uygun turu planlayalım.
Leave A Comment