Avanos Saç Müzesi

Nevşehir Kapadokya, eşsiz manzaraları ve doğa harikaları ile Anadolu’nun turizm merkezi haline gelmiştir. Bugün dünyanın her yerinden çok çeşitli turisti ağırlayan Kapadokya’nın geçim kaynağı turizmdir. Kapadokya bugünkü şeklini 50 milyon yıl önce Erciyes ve Hassan dağlarının lav püskürmesi sonucu almaya başladı. Bu anlamda bugün Kapadokya’daki pek çok peribacası, Hassan ve Erciyes dağlarının volkanik lavları sonucu oluşmuştur. Bu nedenle Kapadokya’da farklı boyutlarda kırmızı renkli tüf kayaçları bulunur. Aynı zamanda Kapadokya’da 200’den fazla vadi, kilise, kervansaray ve yerleşim bulunmaktadır. Tüm bu eserler, tarihten günümüze Kapadokya’nın kimliğini tanımlamada etkili olmuştur. Aynı zamanda Nevşehir Avanos’ta bulunan Saç Müzesi de her yıl turist akınıyla ön plana çıkıyor. Avanos Saç Müzesi, estetik mimari yapısı ve sıradanlığın ötesine geçen yapısıyla dikkat çekiyor. Son dönemde beyazperdeye konuk olan Avanos Saç Müzesi, turistlerin tanıdık bir buluşma yeri haline geldi.

Музей волос Аваноса
Avanos Saç Müzesi
Saç Müzesi
Avanos Saç Müzesi sadece ülkemiz sınırları içinde değil, dünyada da bir ilk olma onuruna sahiptir. Aynı zamanda Amerika’nın en ünlü web sitelerinden biri olan ABCNews.com dergisine konuk oldu. Nevşehir Avanos Saç Müzesi, Amerikan dijital gazetesi ABCNews.com’un internet sitesi tarafından “Dünyanın En İlginç 15 Müzesi” arasında gösterildi. Avanos Saç Müzesi bu listede 6. sırada yer alıyor. Müzenin bu başarısı bile dünyanın en ünlü müzelerinden biri olmasına katkıda bulunuyor.
Avanos Saç Müzesi adından da anlaşılacağı gibi farklı renk tonlarına sahip boyalara sahiptir. Ancak müzedeki en ilginç şey, vücudunda 16 binden fazla saçın toplanmasıdır. Bu anlamda son nüfus sayımına göre Avanos Saç Müzesi’nde 16.000 farklı kadın saç modeli bulunuyor. Aynı zamanda bölgeye gelen misafirler “Bu benden” diyerek bir tutam saçı kesip müzeye bağışlıyor. Yani yakında Avanos Saç Müzesi’nde daha fazla saç olacak.
Avanos Saç Müzesi, 500 metrekarelik bir mağarada oluşturuldu. Bu mağara bugün Avanos’un en popüler turistik yerlerinden biridir. Avanos Saç Müzesi, 1979 yılında Galip Köprükü tarafından tasarlandı. Aynı zamanda Galip Köprükü’nün asıl uğraşı çömlekçiliktir. Bu yüzden büyük zorluklarla açtığı Avanos Saç Müzesi’nde el yapımı çanak çömlek satıyor. Aynı zamanda Galip Köprükü’nün çömlekçi olması Avanos Saç Müzesi’nin Kapadokya dokusuna benzerliğini etkilemiştir. Her yıl düzenlenen etkinliğe Avanos Saç Müzesi’nin de kurucusu ve babası olan Galip Köprükü ev sahipliği yapıyor. Bu durumda iletişim adreslerini ekleyerek bir tutam saç bağışlayan misafirler çekilişe katılmaya hak kazandı. Galip Köprücü, kura ile seçilen 20 kişiyi Nevşehir’e davet ediyor. Aynı zamanda Nevşehir gezisi için seçilen kişilerin tüm ihtiyaçları Galip Köprükü tarafından karşılanmaktadır.
Avanos Saç Müzesi Adresi
Tabii ki Avanos Saç Müzesi, Nevşehir Avanos bölgesindeki en ünlü yerlerden biridir. Ama Avanos Saç Müzesi’nin adresini vereceğim:
Yeni Mahalle Hassan Kalesi, Parsel 3, Avanos-Nevşehir olarak bilinmektedir.
Nevşehir-Avanos arası ortalama mesafe 20 kilometredir. Aynı şekilde Kayseri ve Avanos karayolu güzergahı da ortalama 64 kilometredir. Avanos’u Nevşehir’in merkezinden geçenler için 18 km’lik bir yol var. Avanos Saç Müzesi’ni kime sorsanız size yardımcı olacaktır.
Avanos Saç Müzesi Ziyaret Saatleri
Avanos Saç Müzesi, hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin 8.30-19.30 saatleri arasında misafirlerini ağırlıyor. Aynı zamanda Avanos Saç Müzesi’nin bir diğer adı da “Chez Galip”.Музей волос Аваноса
Avanos Saç Müzesi
Nevşehir Avanos ve tarihi
50 milyon yıl önce, Erciyes ve Hasan dağlarının aktif yanardağ olduğu lavlar sonucunda Avanos’un peri bacaları oluşmuş ve Avanos coğrafyasına dökülmüştür. Nevşehir’de peri bacalarının en çok anıldığı 2 farklı yer var. Bu noktalar elbette Avanos ve Kapadokya’dır. Her iki lokasyon da çekici doğal güzelliklere ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.
Nevşehir Avanos, insanlığın yazılı döneme geçiş noktası olarak kabul edilen Hitit dönemine kadar uzanır. Hitit uygarlığı bu anlamda yerleşim ve barınak ihtiyacını Avanos’un peribacalarından ve mağaralarından karşılamıştır. Nevşehir Avanos aynı zamanda Sümerler için de önemli bir ticaret noktasıdır. Bu nedenle Avanos ve çevresinde Roma-Bizans-Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserlere rastlanmamıştır. Aynı zamanda Nevşehir Avanos, birçok Anadolu medeniyetinin geride bıraktığı tarihi kalıntılarla dolu zengin bir bölgedir. Aynı zamanda Nevşehir Avanos bölgesindeki arkeolojik buluntuların Anadolu tarihi ile yakından bağlantılı olduğu görülmektedir. Böylece Nevşehir Avanos’un hikayesi Anadolu tarihine de ışık tutuyor.
Avanos ve Kapadokya’daki peribacalarından çeşitli amaçlarla en çok yararlanan topluluk Bizanslılar. Bu nedenle Avanos ve Kapadokya çevresinde yapılan arkeolojik alanlarda çeşitli değerlerde Bizans sikkeleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgede inşa edilen birçok tapınak da Bizans dönemine aittir. Çünkü Hristiyanların kendilerini her anlamda özgür hissettikleri dönem Bizans dönemiydi. Aynı zamanda inşa edilen kiliselerde özellikle Bakire ve X’ler. İsa ile ilgili freskler dikkat çekiyor.
Nevşehir Avanos Türk koruması altında
Nevşehir Avanos bölgesindeki Türk hakimiyeti Malazgirt Savaşı’na kadar uzanmaktadır. 1040 yılında Dandanak savaşından sonra kurulan Selçuklu devletinin asıl amacı elbette Anadolu himayesini ele geçirmektir. Ancak Selçuklu devleti böyle bir talebin çok zor olduğunu, ancak imkansız olmadığını çok iyi biliyor. Selçuklu devleti, kuruluşundan kısa bir süre sonra büyük bir güç kazanmıştır. Aynı zamanda dış politikada çok etkili sonuçlar gösteren Selçuklu devleti büyük bir prestij kazandı. Kısa sürede topraklarına yönelik doğu tehdidini ortadan kaldıran bakışları Anadolu’ya kaydı. Aynı zamanda Selçuklu devletinin bu dönemde Türklere yönelik baskıcı tavrı, Selçuklu hükümdarı Alp-Arslan’ı memnun etmemiştir. Bu nedenle Alp Arslan, Türklere zulmetme bahanesiyle Bizans devletine savaş ilan etti. Rumenlerin Bizans hükümdarı Diogenes, uzun sürmese de bu beklenmedik savaş dönemine pek hazırlıklı değildi. Ancak Avrupa devletlerinin yardımını alan Rumen Diogenes, kendine oldukça güveniyor.
İstanbul’dan ayrılan Bizans birlikleri, Malazgirt Ovası’nda Selçuklu hükümdarı Alp-Arslan ile çatıştı. Aynı zamanda elbette Alp-Arslan, savaştan önce bile civarda bulunan Türk birliklerini himayesi altına almayı başardı. Fakat Bizans askerleri, Selçuklu ordusundan daha çoktur. Bu yüzden Bizans İmparatoru Romanos Diogenes, savaşın başlamasından kısa bir süre önce kazandıklarını düşünüyor. Ama Rumen Diogenes’in unuttuğu bir sorun var. Bu sorun elbette Selçuklu devletinin uyguladığı bir “kurt tuzağı” taktiğidir. Bu, Hilal Taktiği olarak adlandırılan Türk askeri stratejisinin kendisinde bulunan geleneksel bir askeri stratejidir. Böylece Selçuklu hükümdarı Alp-Arslan, Rumen Diogenes’i de içeren Bizans ordusunu kuşattı. Kısa sürede Bizans orduları Alp-Arslan’ın kontrolündeki Selçuklu devletinin okları sonucu bozguna uğratıldı.
Bizans İmparatoru Romanos Diogenes kısa bir hapis cezasının ardından serbest bırakıldı. Selçuklu devletinin Bizans İmparatorluğu’na karşı kazandığı zafer Malazgirt zaferi olarak tarihe geçti. Malazgirt Savaşı sonucunda Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Anadolu’da başarılı seferler sonucunda Türkler kısa sürede Anadolu’nun büyük bir kısmını himayeleri altına aldılar. Koruma altına aldığı topraklar arasında Nevşehir Avanos’ta yer almaktadır.Музей волос Аваноса
Avanos Saç Müzesi
Nevşehir Avanos Türk egemenliğinden sonra değişikliğe uğradı
Nevşehir Avanos’un Türk egemenliğine girmesinden sonra önemli değişiklikler meydana geldi. Aynı zamanda Nevşehir Avanos bölgesi Selçuklu devleti sayesinde tarihte ilk kez Türk koruması altına girmiştir. Ancak Nevşehir Avanos bölgesinde göçebe Türklerin Selçuklu devletinden önce de yaşadığını unutmamak gerekir. Selçuklu devleti, Anadolu’da Bizans İmparatorluğu’na karşı yürüttüğü başarılı seferler sonucunda Kapadokya’daki Nevşehir Avanos bölgesini himayesi altına aldı. Selçuklu devleti, bölgede yaşayan yerli Hıristiyan nüfusun can ve mal güvenliğine müdahale etmemiştir. Aynı zamanda, aynı şekilde Hristiyan halkın ilahi hizmetleri yerine getirmesini engelleyecek hiçbir önlem alınmamıştır. Ancak Bizans döneminden itibaren, ardı ardına Hıristiyanların yaptığı kiliselerin açılması yasaklanmıştır. Aynı zamanda Selçuklu Devleti, Nevşehir Avanos’un İslami bir kimlik kazanması için girişimlerde bulunmuştur. Bu olaylar arasında yeni cami ve medreselerin açılması kuşkusuz etkili olmuştur. Aynı zamanda bölgede yaşayan göçebe Türkler bölgeye Türk kimliği kazandırmaya davet edilmiştir.
Nevşehir Avanos coğrafyasının Türk ve İslam kimliği kazanmasından sonra tarihinde köklü değişiklikler olmuştur. Ama Türkler, Kapadokya ve Avanos coğrafyasının doğa harikalarına kesinlikle zarar vermemişlerdir. Aynı zamanda tam tersine bu doğa harikalarını korumak için büyük çaba sarf etmiştir.
Selçuklu Devleti, çeşitli devletlerle yapılan başarısız savaşlar sonucunda dağılmıştır. Daha sonraki dönemde Avanos Göreme Türk boylarının eline geçmiştir. Aynı zamanda Avanos da bu dönemde anlaşmazlıkların çıktığı bölgeler arasındaydı. Özellikle Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasındaki bu bölünmeler kısa sürede ciddileşti. Ancak bölgeye hakim olan Türk boyları bu sorunları görmezden geldiler.
Nevşehir Avanos ve Osmanlı İmparatorluğu
1302 yılında Osman Bey döneminde kurulan Osmanlı devleti, Bizans iktidar boşluğundan yararlanmıştır. Böylece Osmanlı Devleti, Anadolu topraklarının çoğunu kısa sürede himayesi altına almayı başarmıştır. Nevşehir Avanos, koruması altındaki bölgeler arasında yer almaktadır. İktidar boşluğundan uzun süredir şikayet eden halk, Osmanlı’yı sevinçle karşıladı. Koruma altına aldığı topraklarda hoşgörü politikasından taviz vermeyen Osmanlı Devleti, kısa sürede barışçıl bir ortam oluşturmuştur. Aynı zamanda Avanos’un Osmanlı Devleti için bir diğer önemi de elbette İpek Yolu üzerinden yapılan ticarettir.
Avanos, Osmanlı İmparatorluğu’nun hazinesine para akışını sağlayan İpek Yolu üzerindeki ticarette çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle Osmanlı Devleti, Nevşehir Avanos ticaret yolu üzerinde yeni kervansaraylar inşa etti. Bu kervansaraylar, Avrupa, Asya ve Anadolu hinterlandından gelen tüccarların konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu nedenle Osmanlı devletinin Nevşehir Avanos coğrafyasında yer alan kervansarayların iç tasarımına büyük önem verilmiştir. Aynı zamanda Anadolu motifleri ve işlemeleri de kervansarayın tasarım sistemine dahil edilmiştir. Bu nedenle tacirlerin uğradığı kervansaraylara büyük önem verilmesi bölgede ticaretin hızlanmasında etkili olmuştur.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde Nevşehir Avanos bölgesinde birçok tarihi eserin temelleri atılmıştır. Günümüzde bölge ve çevresine ait tarihi eserlerin çoğu müzelerde sergilenmektedir. Burası dünyanın her yerinden turistlerin akın ettiği yerlerden biri. Ancak oldukça ilginç tasarımıyla dikkat çeken müze elbette Avanos Saç Müzesi. Şık tasarımı ve buranın çok ilginç bir müze olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu nedenle Nevşehir geziniz sırasında Avanos Saç Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Bu sayede müze deneyiminizi başka bir boyuta taşıyabilirsiniz.
Leave A Comment