Balon turları yıllardır Kapadokya semalarında en çok tercih edilen turlardandır. Bu turlar, ayrı ayrı gezilip görülmesi gereken yerleri tek seferde ayağınıza sermektedir. Peki ya bu eşsiz deneyimin fiyatı ne kadar? Yazımızda Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2023 ve balon turları hakkında sorularınızın hepsini cevaplandırdık.

Daha önce hiç uçan balona bindiniz mi? Uçan hava balonlarını izlemek şaşırtıcı bir şekilde insanı rahatlatmaktadır. Gökyüzünde süzülen balonlar sanki romantik bir şarkının havasına kapılmış dans ediyor gibi gözükürler. Peki bu dansın içinde yer almak nasıl hissettirmektedir? Eminiz ki balona binip de pişman olan yoktur. Balon turları, Kapadokya’ya gelen misafirlerimize çok güzel anılar yaşatmaktadır. Doğa ve tarihin kucaklaştığı Kapadokya Bölgesi yıllardır doğa olaylarıyla şekillenmiş, her hali büyüleyici bir manzaraya dönüşmüştür. Kapadokya, dünyada balon turuna en elverişli bölgedir. Yıllardır hiç değişmeden devam eden Kapadokya balon turları sabahın erken saatlerinden itibaren Kapadokya göklerini süslemektedir. Aslında çoğu kişinin Kapadokya’ya geliş amacı gökyüzünde dans eden balonları görmektir. Gün doğumunda şehrin aşk sözcükleri fısıldamasına şahit olursunuz. Buradaki her manzara ayrı bir duygu, başka bir tat içermektedir.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2023

Yeni yıla girerken herkesin merak ettiği şey balon turu fiyatları ne kadar? Yıldan yıla değişmesinin yanı sıra sezona ve yoğunluğa göre de fiyatlar farklılık göstermektedir. Güncel fiyat bilgilendirmesi için HTR tur acentamızdan fiyat bilgisi alabilirsiniz. Kapadokya balon turları fiyatları ile ilgili net bir bilgi vermek genelde yanlıştır. Çünkü ücretler genelde euro bazlı hesaplanmaktadır. Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2023 yılı Nisan ayına özel  fiyatı 170€ ‘dur. Ancak yine de doğru fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz. Ülkemizin içinde olduğu durumdan ve kurlardan dolayı ücret fazla olmaktadır. Ancak bu tur sonrası yaşayacağınız duygular ve hisler balona binip yukarı yükselmekten fazlasıdır. Bazen, yaşadığınız deneyim o kadar etkileyici olur ki verdiğiniz para çok da önemli değildir. İşte balon turu da bu tür deneyimlerden biridir.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2023

Kapadokya balon turu ücreti her ne kadar çok fazla olduğu düşünülse de, sezona ve yoğunluğa göre çok uygun fiyatlı turlardan da faydalanabilirsiniz. Sadece sıkça bu konuda araştırma yapmanız gerekmektedir. Fiyatları her yıl değişen turlar yıl içinde sezona göre de farklılık göstermektedir. Gelen misafirlerimiz bu fiyata değen bir tur olduğunu söylemektedir. Ayrıca her türlü güvenlik önlemi alınmaktadır ve bu önlemlerle birlikte alt yapının sağlandığı balon turu organizasyonu için fiyatı uygun sayılmaktadır. Çünkü hizmetin euro bazından alınmasının en önemli sebebi masrafların da euro üzerinden olmasıdır.

Covid-19 Önlemleri Kapsamında Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2023

Her yıl yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turistin ziyaret ettiği Kapadokya’yı kuş bakışı seyretmek yani balon turu yapmak pandemi döneminde yasaklanmıştı. Ama önlemlerle beraber misafirlerimiz, tekrar Kapadokya’yı yukarıdan seyretmenin keyfine varabilmektedir. Bu önlemlerin başında sosyal mesafe gelmektedir, balonların kapasitesine göre sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde müşteriler sepetlere alınmaktadır ve sosyal mesafeyi koruyacak şekilde yerleştirilmektedir. Ayrıca balonlara maskesiz binmek yasaktır. Balonlara binilmeden önce Covid-19 önlemleri kapsamında HES kodu kontrolleri balon şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Eğer pozitif ya da şüpheli vaka gelirse hemen sağlık ekiplerine haber verilmektedir. Yani pandemi döneminde bile Covid-19 önlemlerine uyarak masal şehri Kapadokya’yı kuş bakışı izleme imkanına sahip olabilmektedir misafirlerimiz.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Balon turuna tek katılabileceğiniz gibi çift olarak ya da grup olarak katılabilirsiniz. Kapadokya balon turu fiyat Euro kuruna göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle net bir fiyat söylemek zordur. Ancak 270-300 Euro civarı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte rezervasyon yaptırmadan önce fiyat teyidi yapmanızı öneririz. Otel seçerken balon turları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu konuda size kesinlikle güvenebileceğiniz bu işin piri olan bir otelden bahsetmek isteriz. MDC Cave Hotel misafirlerine sunduğu kaliteli hizmetlerle bilinen ve ücretsiz balon turu izleme hizmeti bulunan bir oteldir. Balon turu satın alabilir veya MDC Cave Hotel’in sizlere sunduğu balon turu izleme hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Güvenli mi?

Balon turu Kapadokya içinde en güvenilir haliyle yapılır diyebiliriz. Balon turu güvenilir midir sorusunun asıl sebebi, misafirlerin ‘Acaba balondan düşer miyim, düşersem bir şey olur mu?’ korkusudur. Ama bu korkulara hiç gerek yoktur. Çünkü balonlar çok titiz bir şekilde uçuşa hazırlanmaktadır. Zaten balonları kullanan balon pilotları da bu konuda çok temkinli davranmaktadır. Ayrıca balon turları çok sıkı bir denetim altındadır. Bu nedenle bir aksilik çıkması pek mümkün değildir. Ve araştırmalar da şunu göstermektedir ki en güvenli uçuş aracı balonlardır. Balon kazaları yok denilecek kadar az yaşanmaktadır. Ayrıca Kapadokya’da olan balon pilotları Sivil Havacılık Kurumu’nun verdiği profesyonel eğitimlere zorunlu tutulmakta ve zorlu sınavlardan geçmektedirler. Bu yüzden kendinizi güvenli bir şekilde onların ellerine bırakıp Kapadokya’nın semalarında kuş gibi süzülmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Balon Turunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kapadokya yeraltı şehri, kesinlikle herkesin gezip görmesi gereken bir bölgedir. Gökyüzünde süzülüp sanki bulutlara dokunacakmışsınız hissi veren balon turunda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Turunuzun rahat ve konforlu geçmesi için bu birkaç noktaya dikkat etmenizde fayda vardır. Bunlardan ilki balonlardaki sepetlerde oturulacak yer bulunmaması ve tur boyunca ayakta gidilmesidir. Bu yüzden de tur boyunca rahat etmek için rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Balon turu saatleri de merak edilen bir konudur. Turlar sabah 5’te başlamaktadır. Bu nedenle havanın serin olması muhtemeldir. Üzerinize o serinliği kapatacak bir ceket veya mevsime göre mont almanızda fayda vardır. Özellikle sonbaharda gidiyorsanız ince bir ceket, kışın gidiyorsanız da sizleri sıcak tutacak bir mont almanızı öneririz. Bir de gökyüzünün benzersiz güzelliğini, ailenizi, kendinizi veya gördüğünüz tüm muhteşem şeyleri çekebilmeniz adına telefonunuzun ya da fotoğraf makinenizin yanınızda olmasını tavsiye ederiz. Tur sonunda elinizde güzel anılar ve manzaralar kalsın istiyorsanız bu noktayı unutmamalısınız.

Balon Turu Gezilecek Yerler

Tüm Kapadokya’yı tepeden seyredebileceğinizi söylesek asla abartmış olmayız. Kapadokya’nın gözde mekanlarından olan Göreme, Avanos ve Ürgüp’ü kuş bakışı izleme imkanınız bulunmaktadır. Taş evler, peri bacaları, gün doğumu ve taştan yapılan kiliseleri panoramik olarak izleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak da Kapadokya’yı tepeden izleyebileceğiniz nadir noktalardan olan Uçhisar Kalesi, adını güvercinlerden alan Güvercinlik Vadisi ve yeşillere bürünen bağlar, bahçeler, vadiler aşağıda sizleri selamlıyor olacaktır. Kendinize vakit ayırıp, özgürlüğünüzün farkına varmak ve Kapadokya’nın masalsı ambiyansına kendinizi kaptırmak istiyorsanız, kesinlikle balon turu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Balon turunun gezi rotası hava durumuna göre belirlenmektedir. Gezi genellikle Avanos ve Göreme rotalarında gerçekleştirilmektedir.

Kapadokya Balon Turu Ne Zaman Yapılır?

Kapadokya balon turu, 4 mevsim rüzgar olmadığı zamanlar yapılabilen heyecan dolu bir aktivitedir. Bu bölge yani Kapadokya, en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Bu nedenle de balonların en çok uçuşu gerçekleştiği mevsimler, ilkbahar ve sonbahardır. Bir günde aşağı yukarı 100 adet balon havalanmaktadır bu mevsimlerde. Kış ve yaz aylarında ise rüzgar ve güneşin de etkisiyle uçuşlar iptal olabilmektedir. Ama hava durumu iyi olduğu zaman bu eğlenceyi 4 mevsim kesintisiz bir şekilde yaşamak mümkündür.

Kapadokya Balon Turları Nerede Yapılmaktadır?

Kapadokya’da bilinen ilk balon uçuşunu 1970’li yıllarda yapmışlardır. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 52 yıldır balon turları yapılmaktadır. İlk yıllardan beri, balonların kalkış yeri Göreme‘dir. Çok alternatifli bir yer olan Göreme’de; en çok balon kalkışı gerçekleştirilen yer, halkın söyleyişiyle Aydın Kırağı Tepesi ya da Aşıklar Tepesi’dir. Balonların kalkması için harika bir konum Kızılçukur Vadisi tarafından kalkıp, Uçhisar Kalesi’ne doğru ilerlemektedir balonlar. Seyir boyunca güvercinlikler ve üzüm bağlarını yakından görebilirsiniz. Göreme, peri bacalarını en yoğun olduğu bölgedir. Ve aynı zamanda balonlar için de uygun uçuş sahasını oluşturmaktadır. Kalkış alanının konumuna göre bölgenin çukurda olması nedeniyle sert rüzgarın kesilmesi, balonlar için uygun hava sahasını oluşturmaktadır. Göreme’den yükseldikçe şehrin geri kalanını görmeye başlarsınız. Nevşehir, Uçhisar, Göreme, Avanos, Kızılırmak, Gül Vadisi… Şehrin tamamına yakınını havadan görebilirsiniz. Zaman zaman alçalıp ağaçlardan meyveler toplayabileceğiniz gibi, zaman zamanda yükselip 1000 metreye ulaştığınızda heyecanı iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Oksijen fazla olmasına rağmen kendinizi akışa kaptırıp nefesinizi tutabilirsiniz.

Eğer “Benim yükseklik korkum var, balona binebilir miyim?” diyorsanız, evet kesinlikle binebilirsiniz. Çünkü yükseklik arttıkça kendinizi manzaranın güzelliğine kaptıracaksınız. Yükselip daha fazla şey görmek isteyeceksiniz. Yani ne kadar yüksek olduğu pek de umurunuzda olmayacak. Kendinizi, yaşayacağınız eşsiz duyguların ve tecrübeli pilotların kollarına bırakın ve hayatınız boyunca hatırladıkça sizlere bu güzel anı yaşatacak dakikalara odaklanın.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2022

Kapadokya Balon Tur Planı

Sabahın erken saatlerinde yapılması planlanan tur 4 gibi başlayıp 7.30 gibi bitmektedir. Sabah bu kadar erken yapılmasının sebebi, balonlar için gerekli sıcaklık ve rüzgar değerlerinin bu saatte uygun olmasıdır. Bununla birlikte büyüleyici gün doğumu manzarasını da görebilirsiniz. Tur firması gün doğmadan sizi servis aracıyla otelinizden almaktadır. Balonların kalktığı alana vardığınızda hazırlıkların başlamasına ve balonların yavaş yavaş şişmesine şahit olursunuz. Bununla birlikte Göreme’de tur hizmetine dahil olarak Kapadokya’nın yöresel lezzetleriyle güzel bir kahvaltı yaparsınız. Balonlar şişirilirken önce soğuk hava verilir, Sivil Havacılık Kurumu’ndan onay geldikten sonra sıcak hava üflenir. Balon havalanmaya hazır hale geldiğinde sepetinize binersiniz ve yavaş yavaş kalkış yapılır.

Bir günde uçuş güvenliği ve balonların birbirine çarpma ihtimaline karşı en fazla 150 balon aynı anda kalkış yapabilmektedir. Balon havalandıktan sonra herkes pür dikkat manzaraya odaklanır yerden metrelerce yüksekte ara ara alevin sesi, ışığı ve sıcaklığından başka bir ses duymazsınız. Havalandıkça küçülen şehir, her yükseldiğiniz metrede ayrı bir manzara ve farklı duygular doğurur. Balon, vadilerin arasından bir kuş gibi geçerken yer yer ağaçlara, peri bacalarına ve üzüm bağlarına o kadar yaklaşırsınız ki, ağaçlardan meyve koparıp yolunuza devam edebilirsiniz! Her alçalmayla birlikte yeniden bir yükseliş başlar. Balon her yükseldiğinde kanatlanıyormuşçasına, bir kuş kadar özgür hissedersiniz. Balonla uçmanın en güzel yanı hiçbir zaman nereye uçtuğunuzu tam olarak bilemezsiniz. Rüzgar nereye eserse siz de oraya gidersiniz…

Artık 1 saatin sonuna gelirken balon alçalmaya başlar ve sonunda iniş yapar. İndikten sonra o günün hatırası olması için turu tamamladığınıza dair sertifika verilir sizlere. Bununla nedeni ise şöyledir: 1783 yılında ilk uçan Fransız kardeşler, yere sapasağlam indikleri için kutlama yapmışlardır ve bu da balonculukta bir gelenek haline gelmiştir. Bunun ardından her uçuş sonrasında şampanya patlatarak bu müthiş turun bitişi kutlanır.

Kapadokya’da Yapılan Diğer Turlar

kapadokya-balon-turu-fiyatlari-2022
kapadokya-balon-turu-fiyatlari-2022
kapadokya-balon-turu-fiyatlari-2022

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2023

Herkesin merak ettiği bir diğer konu da Kapadokya balon fiyatlarının 2023 yılında ne olacağıdır. Bu yıl fiyatların kur endeksine göre artış göstermesi gerekmektedir. Bu artış için tahmini ücret en az 270-300 Euro civarıdır. Bunu hatırlatmakta da fayda vardır. Eğer yoğun sezon için uçuş düşünüyorsanız gitmeden 1-2 ay önce randevu almanız gerekmektedir, yoksa yer bulamayabilirsiniz veya çok yüksek fiyatlardan hizmet satın almak zorunda olabilirsiniz.

Kapadokya Balon Ne Kadar?

Bu seneki balon fiyatları, sezon içerisinde değişiklik göstermektedir. Eğer yoğun sezonlar için bir uçuş planlıyorsanız çok önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü eğer önceden randevu almazsanız yoğun sezonda hem yer bulamayabilirsiniz hem de çok pahalı bir fiyatla uçuşa katılabilirsiniz. Bu sezon Kapadokya balon turu ücretleri en az 170 Euro olarak bilinmektedir. Yoğun sezonda ise bu ücretler 300 Euro’ya kadar çıkmaktadır.

Kapadokya Balon Turuna Katılma Engeli Olanlar Kimlerdir?

Havada adeta özgürlüğü yaşayacağınız bu tura bazı nedenlerden dolayı katılamayacak olanlar vardır. Risk grubu içinde olanlar maalesef turlara katılamamaktadır. Ama Kapadokya’da buna da bir çözüm vardır. Bu çözüm de uçan balonları seyretmektir. Onların seyrederken bu büyülü bölgenin hem keyfini çıkarabilir hem de havada rüzgar ne yöne savurursa oraya giden balonların süzülüşünü izleyebilirsiniz.

Başlıkta da belirttiğimiz asıl sorunun cevabına gelelim. Balon turlarına kimler katılamaz;

  • 6 yaşından küçükler,
  • Fiziksel ve ruhsal rahatsızlığı olanlar,
  • Panik atak, yükseklik korkusu vb. rahatsızlığı olanlar,
  • Heyecanın tetikleyeceği rahatsızlığı olanlar,
  • Yeni ameliyat olmuş kişiler turlar katılamazlar.

Kapadokya’da Balona Binmek

Turlara katılmak için daha önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Balon turları sabah 5’ten başlamaktadır. Turlar genellikle 1 saat sürmektedir. Ayrıca balon turu şirketleri tarafından sabah otelinizden alınırsınız. Tur şirketi tarafından sizlere kahvaltı ikram edilmektedir. Daha sonra tur bitiminde kutlama için şampanya patlatılmaktadır. Sonrasında tekrar otellerinize geri bırakılırsınız. Toplam aktivite süresi 2,5-3 saat arasında değişmektedir.

Tura katılanlara uçuş sürecinde uçuş sigortaları yapılmaktadır. Bu yüzden rezervasyon esnasında kimlik veya pasaport bilgileri istenmektedir. Eğer hava koşullarından dolayı tur gerçekleştirilmezse ve iptal edilirse müşteriler mağdur edilmeden ücretleri geri iade edilmektedir. İptal işlemleri son 36 saate kadardır, son 36 saatten sonraki iptal işlemleri gerçekleştirilmemektedir.

Kapadokya Balon Turu Rezervasyonu

Balon turları yılın her günü yoğun talep görmektedir. Bazı zamanlar aylar sonrası için bile yer bulmak imkansız olmaktadır. Bununla birlikte yerli turistlere her zaman kolaylık sağlandığı için firmalarla iletişime geçerek yer bulabilirsiniz. Ancak firmaları ararsanız daha kolay rezervasyon oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Kapadokya Balon Turu Rezervasyon Linkine tıklayınız.

Rezervasyon
3 Comments
  1. […] atmosferi bambaşkadır. Veya Kapadokya denildiğinde belki de akla gelen ilk aktivite olan balon turları, fotoğrafçıların göz bebeklerinden birisidir. Balonun içindeyken kilometrelerce öteye uzanan […]

  2. […] yer günlük temizleniyor. Bunların yanında burada geçirdiğiniz süre boyunca eğlencelere ve balon turlarına katılabilirsiniz. Etrafı peri bacaları ile çevrili sessiz, huzurlu bir yerdir. Gün doğmadan […]

  3. […] Kapadokya Balon Turları […]

Leave A Comment