Göreme Panorama

Her şehir bir masaldır. Hatta her şehrin bir hikayesi, kendine has bir dokusu vardır. Kapadokya da kendine has masalı olan şehirlerden. Sokakları, evleri yaşanmışlık ve tarih kokar. Üstelik içinde binlerce masal barındırır.  Sanki Kapadokya’yı adı gibi periler güzelleştirmiş. Dünya bir masal da ilk sayfası Göreme diyebiliriz. Başka bir deyişle masal tadında tatil yapmak için Göreme Panorama Salkım Tepesi manzara noktasına gelebilirsiniz.

Göreme Panorama Salkım Tepesi Manzara

Göreme Panorama Salkım Tepesi tabelası, sizi Uçhisar yolu üzerinde karşılıyor. Salkım Tepesine ulaştığınızda Güvercinlik Vadisi’ni buradan izleyeceksiniz. Bunun yanında güneşin doğuşunu ve batışını mutlaka buradan izleyin. Ne var ki Göreme ayaklarımın hemen altında boylu boyunca uzanıyordu diyeceksiniz. Siz de bu güzel anlarınızı ölümsüzleştirmek isterseniz Göreme’ye, özellikle Panorama Salkım Tepesinde sizleri görmekten mutluluk duyarız.

Göreme Panorama Tepesi

Çok eski zamanlarda aşıkların buluşma noktası bu tepeymiş. Aşıklar birbirlerine vadide bulunan güvercinler aracılığıyla küçük mektuplar, nameler gönderirlermiş. Gelgelelim  gökyüzünde süzülen güvercinler benzer belki de hala aşıklara name götürüyor olabilir.Peri bacaları kadar ünlü olmuş her görselde, fotoğrafta karşınıza çıkan nazar boncuklarıyla dolu, çaput bağlanmış ve çömlek asılmış dilek ağaçları yine burada yer alıyor.  Dileği kabul olanlar bağladıkları bez parçalarını çözerek sonrasında suya bırakırlarmış. Dilek ağaçlarının dalları nazar boncuklarıyla doldurulmuş adeta ağacın meyveleri bu boncuklar olmuş. Salkım Tepesine gelince dileğinizi tutup aynı şekilde siz de bez bağlamayı unutmayın sakın!
Göreme Panorama

Göreme Panorama

Güneşin batışı bazılarına hüzün aynı zamanda bazılarına romantik anlar yaşatır. Öte yandan siz de dilerseniz gün batımını izleyip bunun yanında zamanı o an durdurabilirsiniz. Hatta mutlu bir yuvaya ilk adım olan evlilik teklifini, ayaklarınızın altında peri bacaları uzanırken yapabilirsiniz. Aynı şekilde düğün fotoğrafı çekmek için yine Göreme Panorama Salkım Tepesi, çiftlerimizin uğrak yeri konumunda.

Göreme Panorama İzleme Noktası

Bölgeye “panorama” Türkçe karşılığı ile “görünüş” denilmesi tesadüfi değildir. Kış aylarında, kar tanelerinin vadiye süzülürken dansına dahil olacaksınız. Sonbaharda sararmış yaprakların doğayla bir cümbüş oluşuna şahit olacaksınız. 3917 metre yüksekliği ile İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek dağı. Ülkemizin ise ikinci yüksek dağı konumunda.Fakat yaz kış Erciyes Dağı’nın zirvelerini karlı göreceksiniz. Bu noktadan Göreme’yi izlemeden sakın Göreme’yi gördüm demeyin.

Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası 

Göreme Panorama İzleme Noktası; Göreme’den 2 km uzaklıkta, Göreme Uçhisar yolu üzerinde, Güvercinlik Vadisinin bitişinde yer alıyor. Uçhisar yolu takip edilerek gidilebiliyor. Fakat farklı illerden gelmek isterseniz Nevşehir yolu üzeri 1.km olarak konumdan bulabilirsiniz.

Panorama Cafe Göreme

Henüz gün doğmadan Panorama İzleme Noktasına varacaksınız. Buraya vardığınızda Anadolu insanının sıcacık gülümsemesi sizi karşılayacak. Bu güler yüze odun ateşinde demlenen bir çay kokusu eşlik etmekte. Güneşin ışıkları yüzünüzü aydınlatınca, elinizde çayınız ve kahvenizle bu büyülü atmosferin edasına siz de dahil olacaksınız.  Tabii havada süzülen balonların manzaraya eşsizlik katmalarını unutmamak gerekir. Panorama Cafe; haftanın her günü sabah 7.30 ile akşam 20.00 saatleri arasında siz değerli konuklarını ağırlıyor. Ayrıca; bazı özel günlerde – yılbaşı gibi- kapanış saatleri değişebiliyor.

Göreme Panorama Kahvaltı

Kapadokya’da kahvaltıyı eşsiz kılan bir çok faktör var. Bölgenin kendisine ait bir kiraz reçeli var ki dillere destan.  Dalından yeni kopmuş domates, biber geliyor. Hele birde kahvaltı sofrasına öyle bir üzüm pekmezi geliyor ki çocukluğunuzdaki köy kahvaltılarına tekrar döneceksiniz. Kahvaltı demişken peynir olmazsa olmazdır. Yöreye has otlu peynir, tulum peyniri, kaşar peyniri mahzenlerde saklanıyor ve sofraya dahil oluyor. Kapadokya’nın olmazsa olmaz bu güzel reçellere peynirlere eşlik edecek hamur işleri de var. Tandırlarda annelerin yaptığı mis kokulu, dumanı üzerinde ekmekler şenlendiriyor soframızı.
Göreme Panorama

Göreme Panorama

Göreme Panorama Cafe

Artık Nevşehir’e gelip öncelikle testi kebabı yemeden dönmek olmaz. Hatta bir nevi yazılı olmayan bir kural diyebiliriz. Kapadokya’ da testi kebabı, saatlerce fırınlanıp pişer pişmez servis ediliyor. Üstelik servis edilirken dilerseniz testiyi siz de kırabilirsiniz. Kebabın yanında buz gibi yayık ayranı istemeyi sakın unutmayın. Bunların dışında, ayva dolması, soğanlama, köftür, Nevşehir tavası ve sızgıt damak çatlatan lezzetler arasında. O halde közde pişmiş menengiç kahvesini içmeden gitmeyin.

Göreme Panorama Camping

Siz de doğayı sever misiniz? Taş duvarlar arasında değil yıldızlar altında uyuma fikri kulağınıza hoş gelecek.  Kısacası Göreme, sizin vazgeçilmez kamp alanınız olacak. İsterseniz karavanınız ile,  isterseniz çadır ile gelin uçsuz arazi sizin için doğal bir kamp alanıdır. Geceleri ateş böcekleri zifiri karanlığı süsleyecek ve kamp ateşinizin ışığıyla peri bacalarının mistik havasıyla kendinizden geçeceksiniz. Bununla birlikte sunduğu zengin olanaklarla dışarıya bağımlı kalmıyorsunuz. Ortak kullanım alanları üstelik her yer günlük temizleniyor. Bunların yanında burada geçirdiğiniz süre boyunca eğlencelere ve balon turlarına katılabilirsiniz. Etrafı peri bacaları ile çevrili sessiz, huzurlu bir yerdir. Gün doğmadan havalanan sıcak hava balonlarını seyredebilirsiniz. Hatta güneşin doğuşuna tanıklık edebilirsiniz.Bunların dışında pek çok aktivite tesiste bulunabilmekte. Göreme Panorama Camping, misafirlerine kendi barbekülerini getirmeye olanak sunuyor. Uzun yaz akşamlarında mangal partileri verebilirsiniz. Ateş başında uzun sohbetler edebilirsiniz. Ayrıca tüm bu olanakların yanında Göreme Camping alanı, ulaşımın kolay olması nedeniyle tercih edilesi bir yer.

Göreme Camping Ayrıcalıkları

Buranın doğallığı korunmaya çalışılmış ve büyük oranda başarılı olmuştur. Bu sebeple hem yerli turistlerin hem yabancı turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi. Konaklamak için kişi başı 40 tl ücret alınıyor. Aynı zamanda havuza girmekte bu ücret içinde olduğu için bu yüzden ücretlerin uygun olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak sabahın ilk ışıklarıyla gözlerinizi açtığınızda gökyüzünü balonlarla dolu bulacaksınız. Sonra bu seyir eşliğinde kahvenizi yudumlayacaksınız. Eğer bisikletinizi de getirmek isterseniz peri bacaları arasında bisiklet sürebilirsiniz. Trekking yaparak bu doğa ve beşerî harikaları seyre çıkabilirsiniz. Eğer dilerseniz ATV turlarına katılabilirsiniz. Karda, yağmurda çamurlara batarak adrenalini doruklarına kadar yaşayabilirsiniz. Tüm yılın iş, okul stresini burada atacaksınız. Güne erkenden zinde uyanıp doğanın keyfini çıkaracaksınız. Göreme’de kamp yapınca doğayı ve tarihi aynı anda soluyacaksınız.
Binlerce yıl birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya içerisinde kozmopolittik bir mozaiğe sahip olmuştur. Renk renk, desen desen olan bu diyar günümüzde de tüm dünyadan çeşitli milletlerden insanlara ev sahipliği yapıyor. Çadır kampı, ev konforuna alışmış insanlar için biraz zor gelse de hayatı doludizgin yaşamayı seviyorsanız güzel bir fırsat sizleri beklemekte.
Göreme Panorama

Göreme Panorama

Panorama Camping Olanakları

Kamp olanakları; wc, internet, elektrik, sıcak su, kafe, yürüyüş parkurları, hatta buz dolabı, otopark alanı, ATV, at binme ve daha bir çok imkan veriyor.Yöreye Güzel Atlar Diyarı da denmekte. Buraya gelince at binmenin keyfini yaşamadan sakın gitmeyin. Hiç at binmediyseniz binicilik mutlaka dersleri alın. Tecrübeliyseniz de rüzgârı arkanıza katarak dört nala uçsuz bucaksız vadide at koşturabilirsiniz. Göreme Panorama Kamp alanı, 1980’den beri ziyaretçilerine elektrik, su ve internet hizmeti sağlıyor. Dilerseniz doğal yüzme havuzlarında serinleyebilirsiniz. Kendi yemeğinizi pişirebilirsiniz. Üstelik dilerseniz bölgede yöresel ve dünya mutfağına ait birçok seçenek var. Alışveriş yapabilir ve çömlek atölyelerinde bu deneyimi toprak kokusu eşliğinde yaşayabilirsiniz.
Kamp için en uygun zaman doğanın coştuğu ilkbahar ve yaz aylarıdır. Doğal parkurlarda spor yapıp şehrin gürültüsünden uzaklaşabilir ve ciğerlerinize bol bol oksijen çekebilirsiniz ve kır çiçeklerini de seviyorsanız mis kokular eşliğinde içinizi tazeleyin.  Göreme Camping alanına isterseniz aracınızla isterseniz Nevşehir’den günlük gelen minibüslerle ulaşabilirsiniz. Aracınızla çevre illerden geldiğinizde Göreme yolu üzerindeki tabelaları ilk olarak takip ederek gelebilirsiniz.

Göreme’de Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

  • Fırkatan Kilisesi
  • Göreme Açık Alan Müzesi
  • Güvercinlik Vadisi
  • Güllüdere Vadisi
  • Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi
  • Göreme Kızılçukur Vadisi
  • Kapadokya Çavuşin Kilisesi

 Göreme Esentepe Panorama

Şömine başında yanan odunların çıtırtısını dinleyerek hülyalara dalmayı sever misiniz? Cevabınız evetse burası tam size göre. Kapadokya her mevsim ayrı ayrı güzel olsa da sonbahar ve kış ayları bir ayrı güzeldir. Özellikle sonbaharın sarı, turuncu, kırmızı renkleri peri bacalarının kırmızı renkli topraklarıyla bir uyum yakalıyor. Kışın geldiğinizde ise yağan kar şehri bir tül gibi sarıyor. Bu soğuk havalarda kulağınızda yanık bir türkü, sıcacık yanan soba başında dost kervanına siz de katılacaksınız.

Göreme Panorama Manzara İzleme

 Peri bacaları; manzara izlemeyi sevenler ve fotoğraf tutkunları için bir tabloyu andırıyor. Manzarayı izlerken renk geçişlerini fark edeceksiniz. Bu renk geçişlerinin sebebinin lavların ısı farklılıklarından kaynaklı olduğunu biliyor musunuz?^Keski gibi aletlerle peri bacalarını oymuşlar ve zamanla insanlar bu doğal yapıları barınak olarak kullanmışlardır.  Göreme Panorama’yı gezerken geçmiş ve günümüz içinde kendinizi bir zaman tüneli içinde hissedeceksiniz.
Göreme Panorama

Göreme Panorama

Peri Bacalarının Oluşumu

Özellikle ince uzun, kurak havzalardan ve kırgıbayır yüzeylerden çıkan vadi yamaçlarından inen sel sularının yeri aşındırmasıyla oluşan kaya şekilleridir. Gövdeleri yumuşaktır. Tepe kısımları sert kayadır. Lakin şekilleri erozyon biçimlerine göre değişir. Peri bacalarının oluşması için bu yüzden yüzeyde sert kayaların olması gerekir. Sonrasında su, yüzeydeki kayaların arasından akar ve aralarını aşındırır. Tabanın üstüne çıkan kaya parçaları daha az akıntı gördükleri için bu sebeple sağlam kalır. Peri bacalarının oluşumu birden çok hava olayının sonucudur. Yağmur, kar, sel suları ve rüzgarın sonucu olarak oluşurlar. Öncelikle sel suları aşındırır. Özellikle rüzgar bacalara son şekillerini verir. Eğer sanata merakınız var ise boyalarınızı, tuvalinizi getirerek bu güzeller güzeli modelin resmini çizebilirsiniz. Bunun yanında şiire merakınız varsa inci gibi mısralar dizebilirsiniz. Sanat yapmaya yeteneğiniz yoksa o zaman da Kapadokya, tüm şaheserliğini sergilesin. Buraya geldiğinizde dilerseniz yöresel kıyafetler giyebilir hatta siz de bu sanatın bir parçası olabilirsiniz.
Kapadokya’nın tadını çıkarmak ve keyifli bir tatil sürmek isterseniz Göreme Panorama, konaklamak isteyen ziyaretçileri için ayrıca birçok otel seçeneği sunuyor. Bu sebeple, Nevşehir’e gelmeden internet üzerinden ve telefon aracılığı ile rezervasyon yaptırabilirsiniz.  Geldiğinizde sizi güler yüzlü otel çalışanları karşılayacak kendinizi bu nedenle kesinlikle evinize gelmiş gibi hissedeceksiniz. Madem ki ülkemizde böyle bir güzellik var bu sebeple siz de bu güzelliğin tadını çıkarın. Bölgede ziyaret edilmesi gereken; kiliseler, vadiler, çeşitli müzeler, yeraltı şehirleri, şarap mahzenleri ve  bunların dışında daha birçok seyir alanı beklemektedir. Bu sebeple yerli ve yabancı turistler her yeri gezebilmek için konaklıyorlar.  Böylelikle bölgedeki otellerde kıymetli misafirlerimizin beklentilerini karşılıyor. Özellikle çeşitli yöresel yemekleri ile damağınızı şenlendirip bunun yanında akşamları ise müzik eşliğinde hoş bir ritme katılmanızı sağlıyor.

Göreme’ye Gitme Sebepleri

Kapadokya adeta bir açık hava müzesi. Göreme’ye gelirken eşsiz bir manzara size eşlik eder. Baharda ilk olarak tabiat canlanır. Bunun yanında baharda yemyeşil üzüm bağlarının arasından geçerek gelirsiniz.  Yüzlerce yıldır üstelik dimdik ayakta durmasına ve yaşanan depremlere rağmen ilk günkü gibi ayakta kalmasına şaşıracaksınız. Üstelik bu sebepledir ki Dünya’nın 7 Harikası arasında yer alır. Ülkemiz de bu doğal ve beşeri güzelliğe aynı zamanda ev sahipliği yapıyor. Kısacası her şeyden önce balon uçuşları için dünyada nadir yerlerden biridir Kapadokya. Zaten doğal güzellikleriyle göz dolduran bölgeye balon uçuşları eşi benzeri olmayan bir renk katıyor. Hem de gökyüzünün maviliği ve gök kuşağının renklerini andıran balonlarla seyir keyfi yaşatıyor.  Hatta mistik bir atmosferi ruhunuzda hissetmek bir güvercin kanadında dünyayı seyre dalmak için gidilmelidir. Özetle; yılın tüm stresini atabilir, doğa ile iç içe, keyifli, huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.
Leave A Comment