Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Turizm denince ülkemizin akla ilk gelen bölgelerinden birisi kuşkusuz Kapadokya’dır. Doğal güzellikler ve çeşitli aktiviteler vaat eden Kapadokya, tatil, balayı, veya gezi planı yapanlara güzel günler sunmaktadır. Tabi ki her tatil gibi, Kapadokya tatili de yola çıkmadan önce yapılacak hazırlıklar ve misafirlerin yanlarına alması gereken eşyalar içermektedir. Kapadokya tatilinizde ihtiyaç duyacağınız ve Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler eşyaları bir listede derledik.

·        Büyük ve geniş bir bavul

Kapadokya gezinizde veya tatilinizde yapabileceğiniz birçok farklı aktivite bulunmakta. Tabi katılabileceğiniz aktivite sayısı artınca, yanınıza almanızın size fayda sağlayacağı eşyalarında sayısı artıyor. Farklı zeminlere uygun ayakkabı ve botlardan, kişisel bakım ürünlerinize kadar bir çok eşyayı yanınızda bulundurmalısınız. İşte bu noktada geniş ve sağlam bir bavul, seyahatinizdeki en büyük dostlarınızdan biri haline geliyor. Tatiliniz boyunca büyük ihtimalle konaklayacağınız mekanda kalacak olan bu bavul, size büyük rahatlık sağlayacaktır.
Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

·        Fotoğraf makinesi veya kamera

Video ve fotoğraf çekimleri artık genellikle telefonlarımızdan yapıldığından, yanınıza fazladan fotoğraf makinesi veya kamera almak mantıksız gelebilir. Fakat Kapadokya doğasını daha profesyonelce ölümsüzleştirmek isteyen fotoğraf ve video tutkunları, daha uygun ekipmanlar kullanmaktadır. Eğer sizde özel anları veya nefes kesen manzaraları ölümsüzleştirmek isteyenlerdenseniz, yanınıza gerekli ekipmanları almayı unutmayın. İster amatörce ister profesyonel seviyede fotoğraf meraklısı olun, yanınıza görüntü kaydeden bir cihaz almak isteyeceksiniz. Çünkü bölgenin eşsiz doğası size yıllarca tekrar tekrar bakıp hatırlamak isteyeceğiniz manzaralar sunmaktadır. Gece ve gündüzün tamamıyla farklı renklere ve farklı bir atmosfere sahip olması da bunu desteklemektedir.
Doğal güzelliklerin dışında, çoğu aktivite ve turistik alan da size fotoğraf imkanı sunmaktadır. Örneğin Kızılırmak nehrinin üzerinde yapılan Jet boat ve gondol turu gibi aktivitelerin atmosferi bambaşkadır. Veya Kapadokya denildiğinde belki de akla gelen ilk aktivite olan balon turları, fotoğrafçıların göz bebeklerinden birisidir. Balonun içindeyken kilometrelerce öteye uzanan ve bölgeyi insanın ayakları altına seren yüksekliklerden harika manzaralar yakalamak mümkündür. Uçuşların yapıldığı bölge ise balonların havalanıp, gün doğumu ile birlikte gökyüzünü rengarenk yapması ile, yerde kalan fotoğraf sevdalılarına çok farklı görüntüler sunar.
Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

·        Müzik çalar ve kafanıza göre bir oynatma listesi

Kapadokya geziniz boyunca doğada yürümek ve kafanızı dinlemek için bolca fırsatınız olacak. Eğer müzik tutkunu biri iseniz, bu anları kulaklığınızı takıp, kendinizi müziğe bırakmak için kullanabilirsiniz. Ruh halinize uygun bir şarkı listesi, sizde unutulmaz bir anı olarak kalacaktır.

·        Tatile gideceğiniz mevsime göre seçeceğiniz kıyafetler

Kapadokya tatilinizi yapacağınız mevsim, yanınıza almanız gereken kıyafetleri belirlemek için fazlasıyla önemlidir. Yazı ve kışı birbirinden çok farklı olan Kapadokya, hazırlıksız gidildiğinde tatilinizi hayal ettiğiniz kadar konforlu geçirememenize sebep olabilir. Kapadokya kışın fazlasıyla soğuk olmaktadır. Bu yüzden yanınıza kalın bir ceket, mont, atkı, eldiven, bere gibi sizi soğuğa karşı koruyacak kıyafetler almanız çok önemlidir. Bölge aktivitelerinin çoğu açık havada yapıldığından, soğuğa hazır olunmalıdır. Örneğin uçan balon turları gün doğumunda, yani havanın en soğuk olduğu saatlerde başlar. Tedbiri elden bırakırsanız tatiliniz zehir olabilir.
Yazları ise tam tersi bir şekilde çok sıcak geçer. Yazları tatile gelen misafirler rahat ve ince kıyafetler giymelidir. Güneşin altında yapılan aktiviteler sırasında şapka takmak gibi koruyucu etmenler unutulmamalıdır. Kir ve toz tutmayan, veya kolay yıkanabilen kıyafetler giymek işinizi kolaylaştıracaktır. Hava sıcaklığından dolayı terleneceğinden, yanınıza bolca yedek kıyafet almak da işinize yarayacaktır. Aktiviteler dışında, eğlence mekanları veya şık restoranlar gibi mekanlar için de ayrı kıyafetler getirmeniz önemlidir. Günlük kıyafetleriniz ile gezmenizde hiçbir sorun yok. Fakat ekstra şık olmak isteyenleri de kimse durdurmuyor tabi ki.
Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

·        Farklı mevsim ve aktivitelere göre ayakkabılar

Ayakkabı, tıpkı kıyafet gibi Kapadokya tatilinizdeki konfor ve sağlığınız için çok önemlidir. Doğru zamanda doğru ayakkabıyı giymek size hem rahatlık, hem de güvenlik sağlayacaktır. Kapadokya gezinizde farklı zeminlerde hareket etmeniz gerekecek. Bu yüzden farklı zeminlere göre ayakkabıları da yanınızda bulundurmanız önemlidir.
Kapadokya doğası genellikle az bile olsa tırmanmanızı gerektiren engebeli yollarla doludur. Doğada yapabileceğiniz uzun yürüyüşler, şartlara uygun olmayan bir ayakkabı giyerseniz size zehir olabilir. Trekking ayakkabıları veya daha hafif spor ayakkabılar böyle durumlarda öne çıkıyor. Size ekstra ağırlık yapmadan doğada yürüyüşünüzü kolaylaştıracaklardır.
Seçeceğiniz ayakkabının uyması gereken kriterler mevsimsel olarak da değişiklik göstermektedir. Yaz aylarında giyeceğiniz bir spor ayakkabının ayağınızı terletmemesi çok önemlidir. Çünkü terlemek hem o anki gezinizi mahvedebilir, hem de sonrasında ayak problemleriniz oluşmasına sebep olabilir. O yüzden ayakkabınızı önem vererek seçin ve mümkünse birden çok çift spor ayakkabı bulundurun. Kış aylarında ise ayaklarınızın üşümemesi için daha kalın botlar giymelisiniz. Hatta botun içine de kalın bir çorap giymelisiniz. Fakat ayağınızı sıkacak derecede dar bir bot ve çorap ise tam tersi olarak ayağınıza zarar verecektir, unutmayın.
Gezinizin tamamı doğada ve engebeli yollarda geçmeyeceğinden, yanınıza başka tür ayakkabılar da alabilirsiniz. Örneğin yazları konakladığınız bölgede dolaşırken sandalet veya terlik giymeniz yeterli olacaktır. Veya daha şık ve lüks mekanlara uğrama gibi planlarınız varsa, ortama uygun giyinmeniz gerekecektir.
Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

·        Şarj Aleti, Powerbank veya Ekstra Pil

Cep telefonlarımız artık neredeyse bir parçamız haline gelmiş durumda. Onları sürekli yanımızda taşıyoruz ve farklı işlevlerde kullanıyoruz. Fotoğraf ve video çekmek, telefonunuzun şarjını hızlıca tüketir. Telefonu şarj edebilmeniz için gerekli aletleri yanınızda bulundurmanız işinizi kolaylaştırır. Tabi tatiliniz sürekli konakladığınız otelde geçmeyecek. Telefonu dışarıda da şarj edebilmeniz için yanınızda bir powerbank bulundurmanız iyi olur. Powerbank portatif bir şarj ünitesidir ve size büyük rahatlık sağlar. Eğer yanınızda pil ile çalışan elektronik aletler varsa, yanınızda fazladan pil bulundurmanız da önemlidir. Tabi otelden çıkarken pilin yüzdesini de kontrol etmeyi unutmayın.
Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

·        Kişisel bakım ürünleri

Her tatil gibi, Kapadokya tatilinize çıkarken de kişisel bakımınızı aksatmamanız için gereken eşyaları yanınıza almalısınız. Diş fırçası, tarak, traş makinesi gibi kişisel hijyeninizi korumanızı sağlayan eşyalar atlanmamalıdır. Kapadokya bölgesi özellikle yazın çok sıcak olmaktadır. Bu yüzden yanınıza terlemeyi engellemek için bir deodorant da almayı unutmayın. Cildinizi güneşten ve yanmaktan korumak için de yanınızda güneş kremi olması işinize yarayacaktır. Sabun, şampuan, ve duş jeli gibi ürünler konaklayacağınız mekanlarda bulunacağından yanınıza almanıza gerek yok. Fakat yukarıda sayılan diğer ürünleri bavulunuza koymayı unutmamalısınız.
Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

·        Çeşitli eşyalarla dolu bir sırt çantası

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler içinde genişçe bir bavuldan bahsetmiştik, ama tabii ki bütün aktivitelere yanınızda kocaman bir bavulla gitmeyeceksiniz. Gün içinde size lazım olacak eşyaları yanınızda taşımak için yanınızda bir sırt çantası bulundurmanız son derece önemlidir. Sürekli yanınızda olması gereken kimlik, cüzdan, çeşitli anahtarlar gibi eşyalar çantaya ilk konulan eşyalar olmalıdır.
Çantanıza konulması neredeyse zorunlu olarak görülen diğer eşyalardan ikisi de su ve erzak. Özellikle yazın bir hayli sıcak olan Kapadokya bölgesi, geziniz sırasında tüketeceğiniz enerji artacağından dolayı sizi susuz bırakacaktır. Her zaman su bulma imkanınız da olmayacağı düşünülürse yanınıza mümkün olduğunca fazla su almanız önemlidir. Aynı durum erzak için de geçerli. Aktiviteler sırasında karnınız acıkabilir, ve o an yemek yiyecek bir yer bulamayabilirsiniz. Böyle bir riske girmeyip, yanınıza en azından bisküvi gibi birkaç doyurucu yiyecek almalısınız. Sıcak günlerde yanınıza alacağınız soğuk su veya başka içecekleri soğuk tutmak için termos bulundurmanız da önemlidir. Tabi aynı durum kışın yanınıza alacağınız sıcak içecekler için de geçerli.
Gece gezintileri için yanınıza el feneri de almalısınız. Cep telefonlarında da el feneri özelliği olmasına rağmen telefonun şarjını gereksizce harcayıp bitirmemek için ekstra bir el feneri avantajınıza olacaktır. Yine cep telefonlarında GPS özelliği bulunsa da, her ihtimale karşı yanınızda bir pusula bulundurmanızdan da zarar gelmez.
Eğer ilaç kullandığınız bir sağlık probleminiz varsa o ilaçları kesinlikle yanınıza almalısınız. Onun dışında olası yaralanma ve sağlık sorunları durumunda kullanmak için bandaj, yara bandı, ağrı kesici gibi eşyalar da yanınızda olmalıdır.
Kapadokya

Kapadokya

·        Pratik kamp ve mangal ekipmanları

Kapadokya’nın eşsiz doğasında yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden birkaçı da kamp, mangal ve pikniktir. Doğanın içinde, genellikle sessiz ve sakin kısımlarda yapacağınız bu aktiviteler unutulmaz anılarınız arasına girecektir. Eğer sizde doğada mangal yapmak veya geceyi geçirmek gibi hobilere sahipseniz, yanınıza gereken malzemeleri ve ekipmanları almayı unutmayın.
Kamp yapmayı düşünüyorsanız, yanınıza alacağınız çadırı seçmek sizin çadır kurma bilginize ve kaç kişi kamp yapacağınıza kalıyor. Eğer çadır kurmak ve ile ilgili deneyiminiz yoksa, daha rahat kurulan pratik çadırlar seçmelisiniz. Bu, çadırla harcayacağınız vakti çokça azaltacaktır. Eğer deneyimli iseniz, daha kapsamlı, büyük ve kompleks çadırlara yönelebilirsiniz. Bu çadırlar doğal olarak pratik çadırlardan daha konforlu ve rahattır. Çadırda kullanacağınız uyku tulumu, yastık gibi malzemeler zorunlu olmamakla beraber, konforunuzu önemli ölçüde arttıracaktır.
Çadır dışında en önemli malzemeniz mangal ekipmanları olacaktır. Genellikle daha küçük ve portatif ızgaralar yeterli olmaktadır. Fakat tabi ki siz daha büyük ve daha donanımlı bir ızgara kullanabilirsiniz. Onun dışında yanınıza ateşi yakmak ve yanmaya devam etmesini sağlamak için gereken malzemeler almalısınız. Kömür, odun gibi malzemeler, mangal için olmazsa olmazdır. Mangalda pişireceğiniz yiyecekler, ateş yakıldıktan sonra size lazım olan en önemli malzemelerdir. Opsiyonlar türlü etlerden balıklara kadar uzanmaktadır. Ve pişireceğiniz eti seçmek sizin isteğiniz ve bütçenize kalmıştır. Mangal yaptıktan sonra malzemelerini toplamayı ve en önemlisi ateşi söndürmeyi lütfen unutmayınız.
Zorunlu olmasa da, yanınıza portatif ve hafif, katlanan sandalyelerden almayı da düşünebilirsiniz. Hem çadırınız dışında vakit geçirirken, hem de mangal başında size büyük rahatlık sağlayacaktır.
Kapadokya

Kapadokya

Kapadokya’ya giderken yanınıza almanız gerekenler listesi, genel itibariyle bu şekilde. Kişisel istek ve ihtiyaçlarınızı tabi ki bu listeye ekleyebilirsiniz. Veya bu listedeki bazı eşyalara ihtiyacınız olmadığını düşünürseniz, almamak size kalmış. Önemli olan, tatile çıkmadan önce tedbirli ve planlı davranmanız. Sizin için önemli yada işe yarar bir eşyayı evde unutmanız doğal olarak hoşunuza gitmeyecektir. Size lazım olacak her şeyi planlayıp bavulunuza atarak, güzel bir tatile doğru yol alabilirsiniz. Umarız bu liste size yardımcı olur, ve Kapadokya tatilinizin sorunsuz geçmesini sağlar. Kapadokya tatilinizde turlara katılmak istiyorsanız HTR Tour ile iletişime geçebilirsiniz.
Leave A Comment