Kapadokya Balayı Geçirmeniz için 10 Sebep

Nişan, düğün derken stresli bir dönemin sonunda sevdiğiniz ile birlikte mutluluğa bir adım attınız. Balayına çıkıp, kafanızı dinlemek ve yoğun hayat temposundan uzaklaşmak istiyorsunuz. Her gün görmeye fırsatınız olmayan yerlere gitmek, görmek ve eğlenmek. Tabi bu tatilin eşinizle çıkacağınız ilk tatil olması da bu tatili çok daha anlamlı kılıyor. İşte bu noktada bu tatil için seçeceğiniz yer daha da önemli hale geliyor. Rahat, uygun ve aktivite seçeneği bol bir yerde tatil yapmayı kim istemez ki sonuçta. Kapadokya balayı ve tatil dendiğinde ülkemizde en çok ilgi çeken noktalardan bir tanesi Kapadokya. Birçok açıdan rüya gibi olan bu diyar, sizin de rüyalarınızdaki tatil olmaya aday. Gelin, Kapadokya balayı konusunda siz misafirlere ne gibi güzellikler vaat ediyor bir bakalım.

Kapadokya Balayı

Kapadokya Balayı

·       Farklı konseptlerdeki Kapadokya balayı otelleri

Bir tatilde yapacağınız aktiviteler tabi ki fazlasıyla önemli olsa da, nerede konaklayacağınız, konaklayacağınız yerin kalitesi ve size uygunluğu da bir o kadar önemlidir. Kapadokya, balayı misafirlerine bu konuda da geniş bir yelpaze sunmakta.  Kapadokya balayı suitleri, tarihi mağara otelleri ve Kapadokya balayı villaları, herkese göre seçenekler sunmakta.  İsteklerinize ve bütçenize göre size uygun bir konaklama mekanını rahatlıkla bulabilirsiniz. Kapadokya balayı otelleri jakuzili ve lüks olmalarının yanında başka birçok rahatlama aktivitesine de sahiptir. Kapadokya balayı otelleri herşey dahil bir hizmet sunmaktadır.
Bölgenin en ilgi çekici konaklama bölgelerinden biri kuşkusuz mağara otellerdir. Bu mağaraların varlığı bölgenin tarihi ve coğrafik geçmişi ile ilgilidir. Milyonlarca yıl önce bölgede o zamanlar aktif olan yanardağların püskürttüğü lavlar sayesinde ortaya çıkmışlardır. Günümüzde ise bu mağaralar, doğal halleri mümkün olduğunca korunarak restore olmuş ve otel haline gelmiştir. Eski zamanlarda Kapadokya halkının barınmak ve tehditlerden korunmak amaçlı olarak yuvaları yaptığı bu mağaralar, tarih ve doğa tutkunları için eşsiz bir deneyim sunmaktadır.
Örneğin Kapadokya MDC Hotel, mağara oteli konseptini misafirlerine kaliteli ve güvenilir bir biçimde yaşatmaktadır. Oldukça doğal kalan fakat konforu da elden bırakmayan MDC Hotel, misafirlerine birçok olanak sunmaktadır. Her odasında jakuzi bulunan bu otelde aynı zamanda spa veya hamam gibi insanı rahatlatan aktiviteler de bulunmaktadır. MDC Hotel, özellikle balayı için bölgeye gelmek isteyen misafirlerine avantajlı Kapadokya balayı paketleri ile de yardımcı olmakta. Konaklayacak bir Kapadokya balayı oteli arayışında iseniz MDC Hotel’e bakmadan geçmeyin.
Tabii ki bölgedeki otel imkanları sadece mağara oteller ile sınırlı değil. Bölgede daha alışkın olduğumuz otel konseptinde tasarlanmış, size ve sevdiğinize uygun bir çok otel bulunmaktadır. Bu lüks ve konforlu konaklama alanları, dolu dolu geçireceğiniz balayınız boyunca dinlenip rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Kapadokya otelleri balayı misafirlerine tatilleri boyunca unutulmaz anlar yaşamaları konusunda her türlü fırsatı sunmaktadır. Ayrıca Kapadokya en iyi balayı otelleri ve misafirlerine en iyi hizmet konusunda gerçekten iddialıdır.
Kapadokya Balayı

Kapadokya Balayı

·       Adrenalinden sükunete, her türden Kapadokya balayı turları

Konaklayacağınız yeri belirledikten sonra, sıra balayınız süresince Kapadokya’da yapacağınız aktiviteleri seçmeye geliyor. Kapadokya, bu konuda da misafirlerinin önüne bir sürü imkan seriyor. Heyecan ve adrenalin dolu aktivitelerden, sakin ve romantik aktivitelere kadar birçok farklı tur sizi bekliyor. Bu turlardan birkaç tanesi ise şunlardır.

Kapadokya Balon Turları

Kapadokya deyince insanın aklına gelen ilk şey büyük ihtimalle uçan balon turlarıdır. Her yıl, her mevsim ülkemizden ve tüm dünyadan insanlar bölgeye gelip bu aktiviteye katılmaktadır. Sevdiğiniz insanla birlikte vakit geçirmenin en romantik yollarından birisi de bu balon turlarıdır. Gün doğumuyla birlikte yükselmeye başlayan balonlar, gökyüzünü yavaş yavaş rengarenk bir hale getirir. Turun kendisi 45 dakika – 1 saat civarı sürer. 600-900 metre arasında seyreden balonlar, Kapadokya’yı katılımcıların ayakları altına serer. Bu görüntü hem çok etkileyici, hem de çok romantiktir. Bu gibi anları bolca sunan Kapadokya, balayı için ideal noktalardan birisidir. Sevdiğinizle birlikte bir balonun üzerinde gün doğumunu izlemek, uzun süre unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.
Balon turuna katılmak tabi ki zorunlu değil. Özellikle yükseklik korkusu olan insanlar, güvenli de olsa turlara katılmaya çekinmektedir. İşte bu noktada, tura katılmayanları en az yukarıdaki kadar etkileyici bir manzara karşılar. Yeni doğan güneş ve aydınlanan gökyüzünün altında rengarenk balonlar süzülmeye başlar. Özellikle fotoğraf çekme veya çekilme sevdalısı iseniz, bu manzarayı kesinlikle kaçırmamalısınız.
Kışın havanın soğukluğundan dolayı belki biraz üşüyebilirsiniz, ama emin olun ki göreceğiniz manzara içinizi ısıtacaktır. Uçan balon turları, seçeceğiniz Kapadokya balayı paketi içerisinde bulunması şiddetle önerilen aktivitelerden birisidir.

Kapadokya ATV, Jeep ve Bisiklet Turları

Heyecan ve adrenalin peşinde olan misafirler, farklı seçeneklerden istediğini yapma şansına sahiptir. Bölgenin geniş ve göz alıcı doğası farklı aktivitelere izin vermektedir. İsterseniz ATV veya Jeep ile safariye çıkıp, Kapadokya doğasında özgürce gezerken rüzgarı saçlarınızda hissedebilirsiniz. İsterseniz Kapadokyalıların yeraltı şehirlerini gezip görebilirsiniz. Uzun zaman önce Kapadokyalılar tarafından yapılan bu şehirler, yağmalara ve düşmana karşı korunma sağlamıştır. Veya isterseniz bir bisiklete atlayıp doğanın içerisinde serbestçe ilerleyebilir, ya da bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Bisikletle gezmek yorucu olsa da, geçtiğiniz yolları ve manzaraları fark edince, buna değdiğini anlayacaksınız.
Kapadokya Balayı

Kapadokya Balayı

Kapadokya Jet Boat Turları

Adrenalini topraktan çok su üzerinde arayan misafirler ise dümenlerini Kızılırmak nehrine doğru kırabilirler. Yer yer kırmızıya dönen suyundan dolayı ilgi çeken bu nehir, Kapadokya Jet Boat turlarının ev sahibidir. Jet Boat bir teknedir ve çok güçlü bir motora sahiptir. Güçlü motoru sayesinde de yüksek hızlara çabucak ulaşmak konusunda hiçbir sorun yaşamaz. Kızılırmak nehri üzerinde hem heyecanlı hem de güvenli bir şekilde yapılan bu gezintiler çokça ilgi çekmektedir.

Venedik Misali Sakin ve Romantik Gondol Yolculuğu

Kızılırmak nehrinin ev sahipliği yaptığı bir diğer aktivite ise gondol turlarıdır. Bu aktivite Jet Boat’un aksine gondol turları çok daha sessiz ve rahatlatıcıdır. Eğitimli ve işinin ehli sürücüler tarafından idame ettirilen gondol, nehrin üzerinde yavaşça akıp gider. Bu yolculuk, sevdiğiniz kişi ile birlikte fazlasıyla romantik bir hatıraya sahip olmanızı sağlar. Bölgedeki doğal manzara ve nehrin güzelliği fotoğraf tutkunlarının da gözdesidir. Haftanın her günü, öğle saatlerinden sonra misafirlerine adeta Venedik havası yaşatan bu Kapadokya balayı turu, tatil sürecinizin en romantik durağı olmaya aday.

·       Kendine özgü tatları ile Kapadokya mutfağı

Ülkemizde her bölgenin olduğu gibi, 60 milyon yıldır belli başlı geleneklere devam ederek tarihte yer edinmeyi başarmış Kapadokya’nın da kendine has yemekleri bolca mevcuttur tabi ki, hatta bu yemekler, günümüzde yöreselliğini korusa da artık dünyaya nam salmış ve tüm dünyadan yemek tutkunlarının önce merakını cezbetmeye, sonra midelerine şenlik yaşatmaya başlamıştır.
Tatilinizde uğrayacağınız Kapadokya lüks balayı otelleri bünyesinde ziyaret edebileceğiniz lokanta ve restoranlar, size sadece yöresel yemekleri değil, dünya mutfağından eşsiz lezzetleri de dünya kalitesinde sunmaktadır. Yöre mutfağı tahıl, bakliyat ve et ağırlıklıdır ve bunun sebebi de bölge coğrafyasıdır. Zamanında, özellikle tarım ürünlerinin bu coğrafyadaki eksikliğinden dolayı bölge halkı böyle bir yola başvurmuştur. Bölgenin ünlü “Testi kebabı” ve “Çömlek fasulyesi” gibi yemekleri bulunmaktadır. Bu yemeklerin hazırlanışı meşakkatli, pişirilmesi de uzun sürelidir. Fakat belki de verilen bu emeklerden dolayı, yörenin en bilinen ve lezzetli yemeklerinden ikisidirler. Yemekleri haricinde Kapadokya’nın öne çıkan bir diğer ürünü de şaraplarıdır. Bölge toprağındaki yoğun volkanik özellikler ve dolayısıyla verimlilik oldukça fazladır. Bu da bölgeyi bağcılık ve üzüm üretimi gibi konulara elverişli hale getirmiştir. Bağcılık, şarap üretimi ve tadımı gibi konulara ilgili misafirler burada aradıklarını bulacaklardır.
Kapadokya Balayı

Kapadokya Balayı

·       Türk kültürünü tanıtan eğlence organizasyonları: “Türk Geceleri”

Türk geceleri, çoğunlukla Avanos ve Uçhisar taraflarında yapılan eğlence ve kültür akşamlarıdır. Özellikle yabancı turistlere Türk kültüründen parçalar göstermek için tasarlanmıştır. Tabi ki bu kültürü tanıtma işlemi sunum edasında gerçekleşmez. Oryantal ve folklorik danslar bolca bulunmaktadır ama sadece danstan beklediğini bulamayanlar için fasıl da mevcuttur.
Bu aktivitelerin yanında yörenin mutfağından tatlar sunulmaması düşünülemez bile. Eğlenceler sırasında mutfağın en lezzet dolu yemekleri ve kaliteli şarapları isteyen misafirlerin önüne serilmektedir.
Türk gecelerinin çoğu sadece içerik olarak değil, konum ve mekan olarak da insanların ilgisini çekmektedir. Devasa kayalar oyularak yapılan yeraltı restoranlarında yapılan bu aktiviteler, Kapadokya balayı sırasında kaçırmamanız gereken duraklardan birisi olacaktır.

·       Doğa tutkunlarının hayatları boyunca unutamayacağı bir güzellik

Kapadokya’dan bahsederken, insanı kendine hayran bırakan doğasından bahsetmemek olmaz tabi ki. Özellikle gündoğumu ve gün batımı sırasında ortaya çıkan ve yağlı boya tablolarını andıran görüntüler sizin de zihninizde yer edecektir. Gerek göklerde gezen balonların havada oluşturduğu rengarenk görüntüler, gerekse özellikle dünyaca ünlü Peri Bacaları gibi yüzlerce doğa harikası insanın tekrar tekrar nefesini kesiyor. Sevdiğiniz kişi ile birlikte unutulmaz hatıralar fotoğraflamak da isteyebilirsiniz. Kapadokya’nın doğası size ve eşinize yıllarca bakıp gülümseyeceğiniz fotoğraflar çekme imkanı sunmakta. İster kendiniz çekin, isterseniz profesyonel fotoğrafçılar ile birlikte çalışın, sonuç sizi mutlu edecektir.
Bölgede misafirler için düzenlenmiş olan doğal yürüyüş yolları ve kamp alanları bulunmaktadır. Bunun yanında yeraltı şehirleri, mağaraları ve vadiler gibi doğal oluşumlar da bolca bulunur. Eğer doğayı ve keşfetmeyi seviyorsanız, bölgenin eşsiz doğası sizi bekliyor.
Sıcak Hava Balon Turu

Sıcak Hava Balon Turu

·       Sanat tutkunları için çömlek atölyelerinden heykellere kadar birçok sanat eserini görme imkanı

Doğanın sanat eserleri ile dolu olan Kapadokya, birçok beşeri sanat eserinin de yuvasıdır. Özellikle çömlek atölyeleri bu bölgedeki sanat alanının çok büyük bir kısmını oluşturur. Hititler’den beri süregelen ve hala devam etmekte olan çömlek sanatı, gelen misafirlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Misafirler de isterse çömlek sanatını deneyebilirler. Bölgenin yerel sanatlarından olan çömlek sanatı dışında da birçok sanatçı zaman içerisinde buraya gelmiş ve farklı türde sanat eserlerini bölgenin kültürüne katmıştır. Eğer bu tarz eserler ilginizi çekiyorsa, Kapadokya size istediğinizi verecektir.

·       Tarih düşkünleri için 60 milyon yıllık bir kültür birikimi

Kapadokya’nın kelime anlamı ‘Güzel Atlar Ülkesi’dir.  Dile kolay 60 milyon yıl önce şu anki haline gelmiştir. Bölgedeki dağlar henüz aktif volkanlarken çıkarttıkları lavlar zamanla yağmurlar sayesinde kurumuş ve bölge şeklini almıştır. O zamandan beri de tarih boyunca birçok farklı toplum tarafından yuva olarak görülmüştür. Asurlular, Persler, Hititler ve Osmanlı burada yuva kuran toplumlardan yalnızca birkaç tanesidir. Her gelen toplum bu benzersiz toprakları dilediği gibi şekillendirmiştir. Her gelen kültür, bölgenin uzun yıllardır büyüyen kültür ve miras hazinesini daha da zenginleştirmiştir. Eğer hayalinizdeki tatil tarihi ve kültürel zenginlikleri incelemeyi de içeriyorsa, istediğiniz balayı Kapadokya bölgesinde rahatlıkla bulunabilir.
Kapadokya, başka bölgelerin size sunamayacağı bolca aktiviteye sahip. Uçan balonlar, eşsiz mutfağı ve restore edilmiş mağaralardan oluşan balayı otelleri Kapadokya bölgesini mutlaka görülmesi gereken bir bölge haline getiriyor. Kapadokya balayı fiyatları misafirlerin isteklerine göre değişiklikler gösterse de, her bütçe için aktiviteler ve konaklama imkanları bulunuyor. Kapadokya balayı tatili, sunduğu bütün bu imkanlar sayesinde misafirlerine unutulmaz günler vaat ediyor.
Leave A Comment