Kapadokya’da ne yenir

Rekreasyonel ve kültürel tatil gezilerinin yanı sıra bölgeye uygun lezzetler de öne çıkan diğer konulardan biridir. Yeni tatlara açık olmayabilirsiniz. Ancak iyi bir gezgin, yörenin spesiyallerini bölge ile birbirini tamamlayacak şekilde denemeden geri dönmek istemeyecektir. Bu durumun ziyaret ettiğiniz bölgenin kültürüne göre size çok daha fazla heyecan katacağını söylemek doğru olacaktır. Çünkü tadından vazgeçemeyeceğiniz lezzetlerle tanışma fırsatını yakalamanın tek yolu bu. Bu nedenle Kapadokya’da ne yenir sorusu en sık sorulan sorulardan biridir.

Kapadokya restoranlarında yemek ve lezzetler açısından herkesin beklentisi farklı olabilir. Sonuçta Gaziantep’in tablosu bu değil. Ya da Adana’nın sofrası olmayabilir. Ancak kendine has lezzetleri, en azından kendine yer edinmiş bir tarzı ile Kapadokya yemeklerinden söz edilebilir. Öyle ki Kapadokya bölgesi coğrafi yapıları ile ün kazanmıştır. Böylece bölgenin yemekleri dünyanın en iyisi olsa bile bölgenin yapısının gölgesinde kalıyor. Dolayısıyla aktif turizmin olduğu bir bölgede gurmelere de yer olacağını beklemek yanlış olur.
Yeni yöresel renklerin ve tatların adreslerinin ünlü otel şeflerinin sunduğu yemeklerde olduğunu söylemek doğru olur. Bu anlamda dünya mutfaklarından örnekler sunan otel mutfaklarında a la carte restoranlar bulunmaktadır. Yani bölge restoranlarında bulamayacağınız yemeklerin tadı en iyi bölgede bulunan otellerde oluyor. Bu nedenle seyahat ederken lezzete önem verenlerdenseniz otel restoranlarını tercih etmeniz önemlidir. Böylece Kapadokya’da nerede yenir sorusuna geniş bir yelpazede yer verilebilir. Bu anlamda 70.000 şişe şarap mahzeni ile Argos In Cappodocia, dünya mutfağına sahip bir oteldir.
Kapadokya’da ne yenir | En iyi restoranlar ve yemekler
Kapadokya’da Argos
Merkez Uçhisar’da bulunan han, bölgenin yapısına uygun mağara odalı bir handır. 51 oda olarak tasarlanan otelin odaları tamamen doğal olup, büyüklükleri 50 ile 107 metrekare arasında değişmektedir. En önemli konaklama dışında bu otelin en önemli özelliği dünya mutfağına sahip olmasıdır. Müşterilerini hem yiyecek hem de içecek ile memnun eden bölgedeki birkaç restorandan birine sahiptir. Böylece Kapadokya’ya özgü yemeklerin en seçkin lezzetlerini dilediğiniz gibi tadabilirsiniz.

Kapadokya’da nerede yenir sorusunun cevabı, seyahatlerinizi verimli kılmak için alacağınız bir enerji kaynağı olarak aranmaktadır. O kadar ki bu yer için çok geniş bir listeden bahsedilebilir. Çünkü Kapadokya yılda iki milyon ziyaretçisi olan önemli bir yer ve restoranlarıyla gerekli ihtiyaçları karşılayacak kapasiteye sahip.

Что поесть в Каппадокии
Kapadokya’da ne yenir
Belisyrma köyünde kahvaltı, Güveçte balık
Kapadokya’da yeme-içme mekanları, ziyaretçilerin yoğun olduğu Göreme başta olmak üzere Ürgüp, Avanos, Ortahisar ve Uçhisar’da yoğunlaşmıştır. Daha doğal yemek adresleri vadilerde. Ancak, her vadide restoran tarzı yemek yenecek yerler yoktur. Ihlara Vadisi ve Melendiz Çayı bu bağlamda tercih edilebilecek yerlerdir. Özellikle Aksaray merkeze yaklaşık 42 km uzaklıktaki Belisyrma köyü doğal bir kahvaltının adresi. Yerel halk, kahvaltı yapmak ve taze bir güveçte balık ziyafeti yapmak için günlük geziler için buraya gelir. Köyün mimarı Rumların imzasını taşıyor. Ancak günümüzde Kapadokya’nın özelliklerini taşıyan turist dostu bir köydür. Melendiz çayı sayesinde canlanan köyde konaklama imkanları da bulunuyor.
Balon gösterisinde kahvaltı
Kapadokya’da görülmeye, görülmeye ve keşfedilmeye değer güzel yerler var. Burada en güzel tatil sabahın erken saatlerinde havalanan sıcak hava balonları ile yapılır. Güneşin doğuşuyla birlikte açılan balonlar rengarenk bir geçit törenidir. Bu töreni en güzel yerinde görebilmek için buradaki otel restoranları Güvercinlik ve Aşk Vadisi gibi manzaralarda yer almaktadır. Bu anlamda gün doğumu ile manzarayı görmek için kahvaltının erken saatlerini ziyaret etmek gerekiyor. Genel olarak otellerin üst katları restoranlardır. Muhteşem manzaraya akşam gün batımına da eşlik edebilirsiniz.
Kapadokya’da nerede ne yenir sorusunun cevabı aslında kendi zevkinize ve tarzınıza göre belirlenir. Akşam yemeği için doğal bir manzara eşliğinde güzel manzaralı mekanlar seçiliyor. Kapadokya’nın ünlü gastronomi kuruluşları her bölgede kendini gösteriyor. Bu aşamada Kapadokya’da yemek yenecek yerler Göreme, Uçhisar, Ürgüp gibi yerlere göre değişiklik göstermektedir.
Konumu ve değeri ile Kapadokya yemek odası mobilya modellerine konu olan yöresel yemeklerden söz edilebilir. Öyle ki yemek çeşitliliği Nevşehir, Aksaray, Kayseri gibi şehir lezzetlerine karışmış ve çeşitleri tam da size göre.
Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllü ve Hasan dağlarının püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu tabakaların yağmur ve rüzgarla sürüklendiği bölge olarak biliniyor. İnanılmaz doğası ve güzel tarihi yerleri ile büyük bir turist kitlesine sahiptir. Aynı zamanda bölgenin kendine has lezzetleri ve bu lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar da oldukça ünlüdür.
Kapadokya’da ne yenir | testi kebap

Nevşehir’in en turistik bölgelerinden biri olan Avanos’ta üretilen tencerelerde pişen kebap, lezzetiyle büyülüyor. Bu yemeğin en önemli özelliği etin kısık ateşte pişmesidir. Yanındaki sebzeler yemeğin kendi suyunda pişirilir. Böylece tüm lezzetler birbirine karışıyor. Bu nedenle bol ekmekle servis edilir. Testi Kebap, sunumuyla hem mideyi hem de gözleri memnun edecek. Öyle ki, deneyimli garsonlar, getirilen bir tencereyi sipariş ederken özenle boğazından koparır ve içindekileri ziyaretçilere dağıtır.

Что поесть в Каппадокии

Kapadokya’da ne yenir
Restaurant House Of Memories – En iyi testi kebabı
Elbette kaliteli bir restoranda deneme kebabı gibi özel bir lezzeti tatmalısınız. Restaurant House Of Memories, Nevşehir’in merkezinde yer almaktadır. Eşsiz bir doğal görünüme sahiptir. Fiyat olarak da oldukça ekonomiktir. House Of Memories restoranı da Kapadokya sakinlerinin gözdesi. En iyi deneme mangalını tadabileceğiniz bu işletmede menü oldukça zengin. Bu nedenle Kapadokya’nın en güzel lezzetlerini hem akşam hem de öğlen saatlerinde yiyebilirsiniz.
Kapadokya’da ne yenir | Kabak çekirdeği ile erişte
Kabak çekirdekli erişte, Nevşehir’e özgü mükemmel bir lezzet. Kapadokya yemeklerini yerken bazen ikram olarak, bazen de meze olarak tercih edilir. Özellikle kış aylarında oldukça popüler olan kabak çekirdeği eriştesi, kızların dillik mantısı olarak da bilinmektedir. Bu çok sağlıklı bir atıştırmalık olmasına rağmen, Kapadokya’daki hemen hemen her restoranda mutlaka bulacaksınız. Çünkü her gurmenin seveceği enfes bir tada sahiptir! Ayrıca bu mükemmel lezzeti Kapadokya bölgesindeki hemen hemen her restoranda bulmak kolaydır.
Millocal Restaurant – En İyi Kabak Çekirdeği Eriştesi
Millocal Restaurant, Kapadokya bölgesinin en ünlü restoranlarından biridir. Oldukça zengin bir menü ile burada en iyi yemeklerin yanı sıra kabak çekirdekli erişte siparişi verebilirsiniz. Millocal Restaurant, Nevşehir’in Uçhisar ilçesinde yer almaktadır. Kuruluşun büyük bir cam terası vardır. Enfes aromaları tadarken size eşsiz bir şekilde eşlik edecek. Sadece yemek yemek değil, aynı zamanda doyurucu bir kahvaltı yapmak istiyorsanız Millocal restoranını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz kış akşamları ateşin yakıldığı bölümde oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.
Kapadokya’da ne yenir | Ünlü Ürgüp köftesi
Bildiğiniz klasik köfteleri unutun. Çünkü Kapadokya’ya geldiğinizde bambaşka bir lezzet sizi bekliyor olacak. Öyle ki Nevşehir denilince herkesin aklına gelen başlıca yemek, herkesin bildiği gibi patatestir. Ürgüp köftesi patatesin havana atılmasıyla yapılan çok lezzetli bir yemektir. Sunumu da çok güzel olduğu için turistler arasında yüksek talep görme eğilimindedir. Denediğinizde beğeneceğinize eminiz.
TİK TİK Kadın Emeği – Ürgüp’ün en güzel köftesi
Ürgüp köftesini denemeden Kapadokya’ya gidemezsiniz. Nevşehir’de lezzetli yemekler nerede yenir? Yerel halkın sorulduğunda genellikle “Tick Click Kadın Emeği” cevabını verdiği bu mekanın gerçekten sağlıklı bir menüsü var. Hemen hemen her çeşit lezzeti kolayca bulabileceğiniz bir yer, diğer restoranlara göre daha az ticaridir. Yani butik restoran konseptinde hareket ediyor. Kapadokya’da nerede yemek yenir? Sorarsanız mutlaka rotanızı bu yere yönlendirmelisiniz.
Kapadokya’da ne yenir | Nevşehir Mantısı
Nevşehir mantısının en önemli özelliği, hazırlamasının Kayseri mantısına göre çok daha kolay olmasıdır. Ayrıca diğer mantılar gibi tencerede servis edilmez. Direkt fırında pişirilerek özel olarak hazırlanır. Nevşehir mantısını yapmak için ihtiyacınız olacak ana malzeme ekmek hamuru. Aynı zamanda klasik mantı gibi küçük parçalar şeklinde hazırlanmıyor. Bunun yerine kıymalı ve bol soğanlı rulo şeklinde pişirilir ve dilimlendikten sonra haşlanır. Son derece lezzetli ve tüm gurmelere hitap eden Nevşehir mantıları, Nevşehir’in meşhur yemekleri arasında yer alır.
Fatima’nın Sofrası – Nevşehir’in en iyi mantısı
İstisnasız Kapadokya’nın en iyi mantısını tadabileceğiniz tek yer Fatima’s Sofrası. O kadar ki, bu işletmenin mantıları için bir ödül kazandığını söylemekten nefret ediyoruz. Otel, Nevşehir’in Avanos semtinde yer almaktadır. Çok samimi ve sıcak bir atmosfere sahip olan Fatima’s Sofrası Restaurant, zengin bir menü ile uygun fiyatlarla harika yemekler sunuyor.
Kapadokya’da ne yenir | düğün çorbası
Aslında Düzyu ince öğütülmüş bulgurdur. İnce öğütülmüş bulgurdan yapılan pratik, lezzetli ve çok sağlıklı bir çorbadır. Nevşehir yöresine ait bu lezzetin hazırlanması için önce bulgur haşlanır. Çorba daha sonra salça ve soğan sosu eklenerek pişirilir. Özellikle yoğun bir günün ardından hafif bir şeyler atıştırmak isteyenler için bu tadı çok seveceklerine eminiz. Çünkü gerçek bir Anadolu çorbasıdır.Что поесть в Каппадокии
Kapadokya’da ne yenir
Restoran Saklı Konak – en iyi düğün çorbası
Hafif bir kış yahnisi arayanlar hemen Saklı Konak restoranına uğramalıdır. En güzel düğün çorbasının yapıldığı işletmelerden biri olan işletme gerçekten çok zengin bir menüye sahip. Kapadokya bölgesinin de en ünlü restoranlarından biri olan Saklı Konak, Uçhisar’da bulunuyor. Lezzetli bir öğle yemeği ve düğün çorbasının ardından Uçhisar Kalesi’ne kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Güzel bir kahvaltı da sunan bu tesis, restore edilmiş bir taş konakta yer almaktadır.
Kapadokya’da ne yenir | doz
Kapadokya’ya tatlısız gitmek ayıp olur! Nevşehir tatlısının en meşhuru dolazdır. Dolaz aslında bir çeşit un helvası olarak bilinir. Ancak klasik un helvasından en belirgin farkı içinde yumurta ve ceviz bulunmasıdır. Aynı zamanda tatlandırıcı olarak şeker kullanılmadığı için pekmez ve bal tercih edilir.
Restaurant Cadineli – En İyi Dolaz
Cadineli Restaurant leziz yöresel tatları ile kaliteli bir işletmedir. Nevşehir’in Uçhisar semtinde yer alan Kadıneli Restaurant, dolaza en iyi sahip olunan yer. Buranın diğer restoranlardan en önemli farkı sadece kadınların çalıştığı bir işletme olmasıdır. Kadıneli Restaurant oldukça zengin bir menüye sahiptir. Ayrıca harika bir öğle yemeğinin ardından çanta, iplik gibi kadın el sanatlarının satıldığı küçük bir dükkânı ziyaret edebilirsiniz.
Kapadokya’da ne yenir | kuru krem
Sütlü waffle’ı andıran pudralı kaymak, Nevşehir yöresine özgü bir tada sahip olmakla birlikte oldukça popülerdir. Öyle ki klasik kremanın ekmek üzerine sürülmesini unutuyorsunuz. Çünkü bu krema bıçakla kesilerek yenir. Ayrıca elle kırılacak kadar güçlüdür. Üretimi sadece Nevşehir ilçesi Kaymaklı Derinkuyu köyünde yapılmaktadır. İstenirse reçel veya bala batırılarak tüketilebilir. Kapadokya’da ne yenir sorusunun cevabı elbette bununla sınırlı değil. Ancak bu yazımızda sizler için Kapadokya’nın en meşhur yöresel yemeklerini derledik. Mutlu tatiller!
Leave A Comment