Kapadokya’da Ne Yenir

Tatilin dinlence ve kültürel gezilerinin yanında bölgeye uygun tatları ön plana çıkan diğer hususlardan biridir. Yeni tatlara açık olmayabilirsiniz. Ancak iyi bir gezgin gittiği bölgeyle birbirini tamamlaması açısından buraya özgü lezzetleri tatmadan dönmek istemez. Bu durumun gittiğiniz bölgenin kültürüne göre size çok daha heyecan katacağını belirtmek doğru olur. Zira tadından vazgeçemeyeceğiniz lezzetler ile tanışma fırsatı ancak bu şekilde yakalanabilmektedir. Bu yüzden, Kapadokya’da ne yenir en çok sorulan sorulardandır.

Kapadokya yemek yerleri yemekleri ve tatları açısından herkesin beklentisi farklı olabilir. Nihayetinde bir Gaziantep sofrası değildir. Ya da bir Adana sofrası olmayabilir. Ancak kendisine özgü tatları ile en azından kendisine yer edinen bir tarz ile Kapadokya yemeklerinden bahsedilebilir. Öyle ki Kapadokya bölgesi coğrafi yapıları ile ün kazanmıştır. Bu sayede bölgenin yemekleri dünyanın en iyi yemekleri dahi olsa bölgenin yapısının gölgesinde kalmaktadır. Böylelikle turizmin etkin olduğu bir bölgenin gurme destinasyonuna sahip olması beklenmesi yanlış olacaktır.
 Bölgesel açıdan yeni tatlar ile lezzetlerin adresleri otellerin ünlü şefleri eşliğinde verilen yemeklerde olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu anlamda dünya mutfaklarından örnekler veren otel mutfakları alakart restaurantlara sahiptir. Yani bölgedeki restaronlarda bulamayacağınız yemekler en leziz haliyle bölgede konumlanan otellerde bulunmaktadır. Böylelikle gezinizde tatlara önem veren kişilerdenseniz otel restaurantlarının tercih edilmesi önem kazanmaktadır. Böylelikle Kapadokya’da nerede yemek yenir sorusuna verilebilecek geniş bir yelpaze söz konusudur. Bu anlamda 70 bin şişelik şarap mahzeni bulunan Argos In Cappodocia dünya markası yemeklere sahip bir oteldir.

Kapadokya’da Ne Yenir | En İyi Restaurantlar ve Yemekler

Argos In Cappodocia

Merkezi Uçhisar’da bulunan otel bölgenin yapısına uygun mağara odalardan yapılı bir oteldir. 51 oda kapasitesi bulunan otelin odaları tamamen doğal olup 50 ile 107 metre karelik büyüklükleri bulunmaktadır. Bu otelin en önemli konaklamalar dışında en önemli özelliği dünya mutfağına sahip olmasıdır. Bölgede yeme içme anlamında ziyaretçilerini memnun eden sayılı restaurantlardan birine sahiptir. Bu sayede sizin isteğiniz gibi Kapadokya’ya özgü yemeklerin en lezzetli tatlarına burada varabilirsiniz.

Seyahatlerinizin verimli geçmesi açısından alacağınız enerjinin kaynağı olarak Kapadokya nerede yemek yenir sorusuna yanıt aranmaktadır. Öyle ki burası için çok geniş bir listeden bahsetmek mümkün olacaktır. Zira yıllık iki milyon ziyaretçi sayısı ile önemli bir yer olması nedeniyle Kapadokya yemek mekanları ile gerekli ihtiyacı karşılayacak kadar potansiyele sahiptir.

Kapadokya'da Ne Yenir

Kapadokya’da Ne Yenir

Belisırma Köyü’nde Kahvaltı, Güveçte Balık

Kapadokya yemek yenilecek yerler  ziyaretçilerin yoğunlaştığı Göreme başta olmak üzere Ürgüp, Avanos, Ortahisar ve Uçhisar’da toplanmaktadır. Daha doğal yerde yemek yemenin adresleri ise vadilerde olmaktadır. Ancak her vadide restaurant tarzı yemek yenilecek yerler bulmanız mümkün değildir. Ihlara Vadisi ile Melendiz Çayı etrafı bu çerçevede tercih edilebilecek yerlerdir. Özellikle Aksaray şehir merkezine yaklaşık 42 km mesafesi bulunan Belisırma Köyü, doğal kahvaltının adresi olmaktadır. Bölge halkı günübirlik geziler ile buraya Kapadokya kahvaltı mekan ve taze güveçte balık yemek için gelmektedir. Köyün mimarında Rumların imzası bulunmaktadır. Ancak günümüzde Kapadokya’nın özelliği ile turizme açılmış olan bir köydür. Melendiz Çayı ile hayat bulan köyde ayrıca konaklama olanakları da bulunmaktadır.

Uçan Balonların Gösterisinde Kapadokyada Kahvaltı

Kapadokya gezilecek ve görülecek yerleri ile keşfedilecek güzel mekanlara sahiptir. Burada en güzel şölen sabahın erken saatinde kalkan balonlar ile yaşanmaktadır. Gün doğumu ile kendisini gösteren balonlar renkli bir geçit töreni sunar. Cappadocia Kahvaltı bu güzel manzara eşliğinde taçlanmaktadır. Bu töreni en güzel yerinde görmek için burada bulunan otellerin restaurantları Güvercinlik, Aşk Vadisi gibi manzaralara kurulmuştur. Bu anlamda manzarayı gün doğumu ile yakalamak için erken Kapadokya kahvaltı saatlerine katılmak gerekmektedir. Genel anlamda otellerin en üst katları restaurant yerleridir. Buralarda ayrıca akşam gün batımı ile müthiş manzaraya eşlik etmenizde mümkün olmaktadır.
Kapadokya’da yemek nerede yenir sorusunun yanı sıra Kapadokya da Ne Yenir sorusu da merak edilmektedir. Aslında bu soruların cevabı kişinin kendi beğenisi ve tarzına göre belirlenmektedir. Doğal bir manzara eşliğinde yemek için güzel manzaraya sahip yerler seçilmektedir. Kapadokya meşhur yemek yerleri her bölgede kendisini gösterir. Bu aşamada Göreme, Uçhisar, Ürgüp gibi yerler açısından Kapadokya’da yemek yenecek yerler değişiklik göstermektedir.
Nevşehir, Aksaray ve Kayseri gibi şehir tatları ile harmanlanan bir yemek çeşidi ile yelpazesi sizlere hitap eden yemeklerdir.
Kapadokya, günümüzden tam 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nın püskürtmüş olduğu lav ve küllerin oluşturduğu tabakaların, yağmur ve rüzgarlar tarafından aşındırılarak oluşturduğu bir bölge olarak bilinmektedir. İnanılmaz doğası ve birbirinden güzel tarihi yerleri ile çok büyük bir turist kitlesine sahiptir. Aynı zamanda bölgenin kendisine has lezzetleri ve bu lezzetleri tadabileceğiniz restoranları da oldukça meşhurdur.
Kapadokya’da Serpme Kahvaltı yapmak için en uygun mekanları aynı isimli yazımızda görebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Kapadokya’da Ne Yenir | Testi Kebabı

Nevşehir’in en turistik bölgelerinden biri olan Avanos‘ta üretilen çömleklerde hazırlanan testi kebabı lezzetiyle mest ediyor. Bu yemeğin en önemli özelliği etlerin ağır ateşte pişiriliyor olmasıdır. Yanındaki sebzeler ise yemeğin kendi suyunda pişer. Böylece tüm aromalar birbirine karışmaktadır. Bu nedenle de yanında bol ekmekle ikram edilmektedir. Testi kebabı sunumuyla da hem mideye hem de gözlere hitap edecektir. Öyle ki sipariş verdiğinizde getirilen çömlek deneyimli garsonlar tarafından boğaz yerinden dikkatlice kırılır ve içindekiler ziyaretçilere servis edilmektedir.

Kapadokya'da Ne Yenir

Kapadokya’da Ne Yenir

House Of Memories Restoran – En İyi Testi Kebabı

Testi kebabı gibi özel bir lezzeti elbette ki kaliteli bir restoranda tatmanız gerekir. House Of Memories Restoran, Nevşehir’in merkezinde konumlandırılmıştır. Eşsiz bir doğa manzarası bulunur. Aynı zamanda fiyat olarak da çok ekonomiktir. House Of Memories Restoran, Kapadokya yerlileri tarafından da çok seviliyor. En iyi testi kebabını yiyebileceğiniz bu işletmede menü oldukça zengindir. Bu nedenle hem akşam hem de öğlen yemeğinde keyifle en güzel Kapadokya lezzetlerini tadabilirsiniz.

Kapadokya’da Ne Yenir | Kabak Çekirdekli Erişte

Kabak Çekirdekli Erişte, Nevşehir’e özgü mükemmel bir lezzettir. Kapadokya yemekleri yenirken kimi zaman ikramlık olarak servis edilir kimi zaman ise atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Özellikle de kış aylarında çok sevilerek tüketilen kabak çekirdekli erişte, bir diğer ismi ile de dilik kız mantısı olarak biliniyor. Çok sağlıklı bir atıştırmalık olmakla birlikte, Kapadokya’nın hemen her restoranında mutlaka denk geleceğiniz bir lezzet olacaktır. Çünkü her türlü damak tadına hitap eden enfes bir tadı var! Ayrıca Kapadokya bölgesinin hemen her restoranında bu mükemmel lezzeti kolayca bulabilirsiniz.

Millocal Restaurant – En İyi Kabak Çekirdekli Erişte

Millocal Restoran, Kapadokya bölgesinin en ünlü restoranlarından biridir. Çok zengin bir menüsü olan bu işletmede, en güzel yemeklerin yanına kabak çekirdekli erişte siparişi de verebilirsiniz. Millocal Restaurant, Nevşehir’in Uçhisar bölgesinde yer alıyor. Mekanda kocaman bir cam teras vardır. Birbirinden güzel lezzetleri tadarken burada eşsiz bir manzarada sizlere eşlik edecektir.  Yalnızca yemek temek için değil aynı zamanda zengin bir kahvaltı yapmak isterseniz de Millocal Restoran’ı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz kış akşamlarında da ateş yakılan bölümde çok keyifli bir zaman dilimi geçirebileceksiniz.

Kapadokya’da Ne Yenir | Meşhur Ürgüp Köftesi

Bildiğiniz klasik köfteleri unutun. Çünkü Kapadokya’ya geldiğinizde çok daha farklı bir lezzet sizleri bekliyor olacaktır. Öyle ki Nevşehir denildiği zaman akıllara gelen temel gıda herkesin de bildiği gibi patates olacaktır. Ürgüp köftesi de harcına patates eklenerek hazırlanan çok lezzetli bir yemektir. Sunumu da çok güzel olduğundan genellikle turistler tarafından çok talep görüyor. Eminiz ki tattığınızda sizler de çok seveceksiniz.

TIK TIK Kadın Emeği – En İyi Ürgüp Köftesi

Kapadokya’ya gelip de Ürgüp Köftesi yemeden gitmek olmaz. Nevşehir’de en güzel yemek nerede yenir? sorusuna genellikle yerli halkın Tık Tık Kadın Emeği olarak yanıt verdiği bu mekan, gerçekten çok sağlıklı bir menü hazırlıyor. Hemen her türlü lezzeti kolaylıkla bulabileceğiniz mekan, diğer restoranlara göre daha küçük bir işletmedir. Yani butik restoran konseptinde hizmet verir. Kapadokya akşam yemeği nerede yenir? diye soruyorsanız sizler de kesinlikle rotanızı bu mekana doğru yöneltmelisiniz.

Kapadokya’da Ne Yenir | Nevşehir Mantısı

Nevşehir mantısının en önemli özelliği Kayseri mantısına göre çok daha zahmetsiz olmasıdır. Ayrıca diğer mantılar gibi tencerede pişirilerek ikram edilmemektedir. Özellikle doğrudan fırında pişirilerek hazırlanmaktadır. Nevşehir mantısı yapabilmek için ihtiyacınız olan ana malzeme ekmek hamuru olmaktadır.  Aynı zamanda klasik mantılar gibi küçük lokmalar şeklinde hazırlanmaz. Bunun yerine kıymalı ve bol soğanlı rulo şeklinde hazırlanarak dilimlendikten sonra  pişirilmektedir. Son derece lezzetli olan ve her türlü damağa hitap eden Nevşehir mantısı, Nevşehir’in meşhur yemekleri arasındadır.

Fatıma’nın Sofrası Restoran – En İyi Nevşehir Mantısı

İstisnasız Kapadokya’nın en iyi mantısını yiyebileceğiniz tek mekânı Fatıma’nın Sofrası Restoran olacaktır. Öyle ki bu işletmenin mantısıyla ödül aldığını da söylemeden geçmek istemiyoruz. Mekan, Nevşehir’in Avanos bölgesinde bulunmaktadır. Çok samimi ve sıcacık bir ortamı bulunan Fatıma’nın Sofrası Restoran’da uygun fiyatlar ve zengin menüyle harika lezzetleri tadabilmeniz mümkün olacaktır.

Kapadokya’da Ne Yenir | Düğü Çorbası

Aslına bakıldığında Düğü ince öğütülmüş bir bulgurdur. Düğü çorbası ile ince öğütülmüş bulgurla hazırlanan hem pratik hem lezzetli hem de çok sağlıklı bir çorbadır. Nevşehir yöresine ait olan bu lezzeti hazırlamak için öncelikle bulgurlar haşlanmaktadır. Daha sonra ise salçalı soğanlı sos eklenerek çorba hazır hale getiriliyor. Özellikle de yoğun geçen bir günün ardından hafif bir şeyler atıştırmak isteyenler eminiz ki bu lezzeti çok seveceklerdir. Çünkü gerçek bir Anadolu çorbasıdır.
Kapadokya'da Ne Yenir

Kapadokya’da Ne Yenir

Saklı Konak Restaurant – En İyi Düğü Çorbası

Hafif bir kış çorbası arayışında olanlar hemen Saklı Konak Restoran’ı ziyaret etmelidir. En iyi düğü çorbasını yapan işletmelerin başında gelen yerin gerçekten çok zengin bir menüsü bulunmaktadır.  Aynı zamanda da Kapadokya bölgesinin en ünlü restoranlarından biri olan Saklı Konak, Uçhisar’da bulunmaktadır. Burada leziz bir yemek ve düğü çorbası yedikten sonra Uçhisar Kalesi’ne de küçük bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kahvaltısı da çok harika olan bu işletme, restore edilmiş bir taş konakta hizmet vermektedir.

Kapadokya’da Ne Yenir | Dolaz

Kapadokya’ya kadar geldiniz bir tatlı yemeden gitmeniz ayıp olur! Nevşehir’in en meşhur tatlısı dolazdır. Dolaz aslına bakıldığında bir tür un helvası olarak bilinmektedir. Ancak klasik un helvası ile arasındaki en belirgin fark yumurtalı ve cevizli olmasıdır. Aynı zamanda tat vermek için şeker kullanılmaz ve böylelikle üzüm pekmezi ve bal tercih edilmektedir.

Kadıneli Restoran – En İyi Dolaz

Kadıneli Restoran, birbirinden güzel yöresel lezzetlere sahip olan kaliteli bir işletmedir. Nevşehir’in Uçhisar bölgesinde yer alan Kadıneli restoran en iyi dolazı yiyebileceğiniz bir mekandır. Buranın diğer restoranlarla arasındaki en önemli fark ise yalnızca kadınların çalıştığı bir işletme olmasıdır. Kadıneli Restoran’ın çok zengin bir menüsü vardır. Ayrıca burada mükemmel bir yemek yedikten sonra kadınların el emeği göz nuru olan birbirinden güzel çanta ve lif gibi eşyaların satıldığı küçük dükkanı ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya’da Ne Yenir | Kuru Kaymak

Sütten yapılmış bir gofreti andıran kuru kaymak, Nevşehir yöresine özgü bir tat olmakla birlikte, çokta sevilen bir lezzettir. Öyle ki klasik ekmeğe sürülen kaymakları unutun. Çünkü bu kaymak bıçakla kesilerek yeniliyor. Aynı zamanda elinizle kırabileceğiniz kadar da katı. Üretimi ise yalnızca Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki Kaymaklı Köyü’nde yapılmaktadır. Dilerseniz reçel ya da bala batırarak tüketebilirsiniz. Kapadokya’da ne yenir sorusunun cevabı elbette bunlarla sınırlı değildir. Ancak sizler için Kapadokya’nın en meşhur yöresel yemeklerini bu yazıda derledik. Keyifli tatiller!
Leave A Comment