Kapadokya’da Serpme Kahvaltı Mekanları

Kapadokya’da dinlenmek için en konforlu oteli seçebilir ve kesintisiz bir uyku ile yeni bir güne zinde başlayabilirsiniz. Ancak iyi bir gün geçirmeniz için en önemli hususu kahvaltılardır. Böylelikle bölgede size hitap eden yerler aranmaktadır. Öyle ki Kapadokya Kahvaltı Mekanları bu aşamada ön plana çıkmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçiler ise bu aşamada Kapadokya’da kahvaltı önerileri arayışına girer.

Kapadokya tarih kokusunun yanında muhteşem vadilerinin mis kokuları ile gökyüzüne yayılan rengarenk balonların mutluluğunu yaşatır. Tarih, doğa ve gezilerin yanı sıra bölgenin tatları keşfedilmesi gereken diğer değerler olmaktadır. Bu çerçevede bölgeye gelen kişiler bölgenin özelliği ve hava gösterilerini izlemek ister. Bu sebeple günün erken saatlerinde vadilerdeki ve seyir teraslarındaki yerlerini almaktadır. Bazıları gününü kahvaltı ile kısaltmak yerine günü daha verimli kılmak adına bölgede bulunan gözlemecileri tercih etmektedir. Ancak burada atlanılan husus sabahın aydınlandığı sıralarda rengarenk sıcak hava balonlarının gösteri uçuşudur. Zira bu uçuşları izlerken aynı zamanda bölgenin kahvaltılarını tadabilirsiniz. Öyle ki masanızın önünden geçen balonda bulunanlara el sallar ve merhaba naraları atarsınız.
Kapadokya’nın tarihi bahçelerinde yetişen meyveler ve bu meyvelerden yapılan reçeller sofranıza gelmektedir. Bununla birlikte taze domatesler, haşlanmış biber ve patlıcanlar kahvaltılara eşlik eder. Bölgenin en güzel tereyağları, peynirleri Kapadokyada serpme kahvaltı sofralarına çeşitlilik katmaktadır. Öyle ki kahvaltının adresi Kapadokya ise organik ürünler ile lezzetli sofralar günün geri kalanında harcayacağınız enerjiyi vermektedir.

Kapadokya Kahvaltıları

Kapadokya’da konaklama yapan kişilerin kahvaltısı genel olarak misafir olunan otellerdir. Buradaki konaklama çeşidi sabah oda kahvaltı olarak yapılmaktadır. Bu anlamda bütçenize göre seçmiş olduğunuz otelde kahvaltı yapma olanaklarınız bulunmaktadır. Ancak yüz yılardır ayrı bir zevk haline gelen kahvaltı günümüzde serpme çeşitleri ile en cazip halini almıştır. Çeşit çeşit reçeller, meyveler, zeytinler, pekmezler en güzel halleriyle sofralara taşınmaktadır. Peynir severler için çeşit oldukça fazladır. Öyle ki burada tulum peyniri, çökelek, kaşar ile beyaz peynir çeşitleri kahvaltılarınızın lezzetini artırmaktadır. Kapadokya manzaralı kahvaltı sizlerde tarifi imkansız duygular ve tatlar bırakır.
Kahvaltının olmazsa olmazı zeytinler serpme kahvaltıların baş tacıdır. Kapadokya kahvaltı tavsiye niteliği ile bol çeşitleri serpme kahvaltılarda karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda siyah ve kırma zeytinin yanında yeşil zeytin isteyenler biberli olarak sunulanların arasında yer alır. Söz konusu kahvaltı olunca yok yoktur. Et ürünlerinden, sucuğundan, sosis ve salamına kadar tüm ürünlerini kendisi yapan işletmeler burada en leziz kahvaltı çeşitlerini sunmaktadır.

Kahvaltı çeşitleri içerisinde hamur işleri önemli yer tutmaktadır. Öyle ki Kapadokya kahvaltı mekan mutfağı için önem taşıyan hamur işleri başında gözleme ve börekler gelmektedir. Özellikle peynirli, patatesli ve kıymalı gözlemeler ile mayalı hamurlar tercih edilmektedir. Bölgeye has tandırda pişen ekmek ve pideler kahvaltılarınıza lezzet veren diğer yiyeceklerdir. Özellikle sabah kahvaltısı için erken saatlerde taze taze yapılan börekler mis kokusuyla iştahınızı açacak unsurları oluşturmaktadır. Kahvaltıların bir diğer vazgeçilmezleri ise acı ve tatlı soslar olmaktadır. Öyle ki Nevşehir ve Kayseri bölgesinin sosları ile acukası ünlüdür. Böylelikle Kapadokya kahvaltı yerleri ve özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Kapadokya'da Kahvaltı

Kapadokya ‘ da Kahvaltı

Kapadokya Kahvaltı Yapılacak Yerler

Kapadokya’da Kahvaltı yapılacak yerler öncelikli olarak elbette konakladığınız oteller gelmektedir. Zira buralarda konaklama oda kahvaltı hizmeti dahilinde verildiği için ücretini ödemiş oluyorsunuz. Kapadokya’da Ne Yenir sorusunun cevabı da bu otellerde bulunabilir. Bu anlamda verilen kahvaltılar açık büfe olmakla birlikte bazı otellerde serpme kahvaltı olarak verilebilmektedir. Öyle ki otellerden alacağınız konaklama hizmetinde bir çoğu Kapadokya balon manzaralı kahvaltı seçenekleri ile sizlere hizmet vermeyi taahhüt etmektedir. Özellikle en üst katlarını restaurant olarak planlayan oteller burada gün doğumu ve batımı ile sabah uçan balonların gösterisini müşterilerine sunmak istemektedir.

Göreme Panorama Cafe

Söz konusu Kapadokya’da Serpme Kahvaltı olması halinde Kapadokya’nın en güzel ve en meşhur kahvaltı mekanının Göreme serpme kahvaltı mekanı olarak Göreme Panorama Cafe olduğunu belirtmek gerekiyor. Burasının Göreme merkezine yakın olmakla birlikte Güvercinlik Vadisi bitiminde kendisine yer bulması avantajlı kılmıştır. Öyle ki bölgedeki en güzel manzaraya sahiptir. Bölgeyi panoramik olarak çok daha geniş bir kadrajda göreceğiniz bir yerde olan Panorama Cafe aynı zamanda camping alanıdır. Öyle ki burada karavan ve çadır ile konaklama imkanları bulunmaktadır. Dört mevsim kamp yapma olanağına sahip yerleri ile 24 saat müşterilerine hizmet eden bir işletmeye sahiptir. Bu sayede buradaki teras ve balkonlarda kamp yapanların sabahın erken saatinde uçan balonların danslarını izlediklerini görürsünüz.
Manzarası ile muhteşem bir konuma sahip olan Göreme Panorama Cafe Salkım Tepesi gün batımı ve doğumunda rağbet görür. Bu sebeple bu saatler içerisinde kalabalık bir ortam sizi beklemektedir. Güneşin doğumu il birlikte kırmızının her bir tonunu görebildiğiniz cafenin Menengiç kahvesi yumuşak tarzı ile herkesin ilgi odağı olmaktadır. Bir anlamda Kapadokya’nın manzara izleme noktası haline gelen burada günde zinde başlamak için kahvaltının en güzelini yaparsınız. Bölgenin dokusuna ayak uyduran içli gözlemeleri, börekleri ile serpme kahvaltı çeşitleriyle günün geri kalanı çok daha enerjik olacaksınız.
Hafta sonları günübirlik ziyaretçiler ile daha kalabalık bir trafiğin olduğu Göreme Panorama Salkım Tepesi Manzara cafede ayrıca kek ve dilerseniz alkollü içecekler tüketebiliyorsunuz. Buradaki en önemli alkollü içecek ise bölgenin üzümlerinden yapılan şaraplar olmaktadır. Bu lezzetlere eşlik eden ise doğal manzara olmaktadır.

Acropolis Cave Suites Otel

Bölgede konaklama ile en güzel kahvaltı imkanlarını sunan oteller listesi HTR Turkey Tours sitesinde bulunmaktadır. Özellikle fırsat otelleri sayesinde bütçenize uygun lüks oteller mağara odalarda kalma olanakları ile sunulmaktadır. Kahvaltı Kapadokya seçenekleri ile zengin bir bölgedir. Burada özellikle Acropolis Cave Suites oda kahvaltı imkanı ile binlerce yıllık evlerde konaklama imkanları vermektedir. Mağara odaları ile binlerce yıllık odalarda konaklama günümüz modernizasyonu ile yüksek konfor sunmaktadır. Öyle ki Ürgüp’te yürüme mesafesinde olan otelin manzarası terasındadır. Bu anlamda Ürgüp Kahvaltı adresi Acropolis Cave Suites Otel olmaktadır. Cappadocia Kahvaltı için en çok tercih edilen otellerdendir.
Balayı çiftleri için özel olarak kahvaltı seçenekleri bulunmaktadır. Bu anlamda Acropolis Cave Suites Otel’de balayı tatilinde  bulunan çiftler en şanslı olanları olmaktadır. Öyle ki Kapadokya balayı kahvaltı seçenekleri içerisinde oda kahvaltı olanakları verilmektedir.

Bölgeyi ziyaret eden kişiler Kapadokya kahvaltı yerleri önerisi aramaktadır. Bu anlamda Kapadokya’da kahvaltı yapabileceğiniz onlarca mekan ve çeşitleri ile beklentilerinizi karşılayan sofralar bulmanız mümkündür. Çünkü herkese hitap eden kahvaltı tabakları buralarda sizleri beklemektedir. Böylelikle Kapadokya en iyi kahvaltı hizmeti veren işletmelerden biri Bucak cafe’dir. Böylelikle Kapadokya’da kahvaltı nerede yapılır sorusu için bu cafe ve restaurant düşünülebilir.

Kapadokya'da Kahvaltı

Acropolis Cave Suites kahvaltı

Bucak Cafe

İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde yoğun ziyaretçi trafiğine ulaşan bölgede açık kahvaltı mekanları daha çok tercih edilmektedir. Göreme merkezinde üst kısımlarda bulunan kafe yürüyüş mesafesinde bulunmamaktadır. Buraya araçla gitmek doğru olacaktır. Bölgenin aurası ve kokusun içine çekebilmeniz için açık alanda oluşturulan Bucak Cafe 20 den fazla kahvaltı çeşidi ile sizleri adeta şımartıyor. İsteğiniz üzerine sahanda yumurta, sucuklu yumurta, peynir ve zeytin çeşitleri ve meyveler sizlere sunulan serpme kahvaltı seçenekleri içerisindedir.

Monte Cappa Cave House

Ürgüp’ün Karlık Köyüne bulunan Monte Cappa Cave House eski bir taş binadır. Burası dokusu ile tarzına uygun şekilde dekore edilmiş ve beş odası ile ayrıca konaklama imkanı veren bir yerdir. Bölgenin mis kokusu, bol oksijeni ile nefis bir kahvaltının adresi olmaktadır. Öyle ki kahvaltı konusunda bölgenin en iddialı işletmeleri arasındadır.

Serpme kahvaltı çeşitlerinin yanında tandık ekmeği ile enfes lezzetler sunan Monte Cappa Cave reçel severlerin adresi konumundadır. Öyle ki buradaki reçel çeşitleri ekolojik çiftliklerde yetişmiş olan organik ürünlerden yapılmaktadır. Köyün taze ve organik yumurtaları serpme kahvaltıya eşlik eden diğer tatlardır.

Monte Cappa Cave House Kahvaltı

Çınarlı Cafe

Bölgede at çiftliklerinde kahvaltıların en güzel haliyle yapılması aslında yeni bir şey değil. Burada at turlarına katılan kişiler özellikle kahvaltılarını burada yaptıktan sonra istedikleri rotalarda turlara katılırlar. Bu anlamda bölgede bulunan at çiftlikleri kahvaltıların serpme çeşitleri ile yapıldığı yerlerdir. Çınarlı Cafe aslında bir at çiftliğidir. Bölgenin organik kahvaltı ürünlerinin yanında Türkiye’nin dört bir yanından gelen ürünler kahvaltı sofralarındaki yerini almaktadır. Van’ın meşhur otlu peyniri, tereyağları size eşlik eden tatlar olmaktadır. Öyle ki buralarda istediğiniz saat diliminde kahvaltı yapma olanaklarınız olmaktadır. Manzarası ile çocuklarınızın gün boyu iyi vakit geçirecekleri bir yerden bahsetmek mümkündür. At turlarına katılım sağlamasanız dahi burada çocuklarınız ve sizin atlara binebileceğinizi hatırlatmak gerekiyor. Hatta dileyenler burada ata binme dersleri alabilmektedir.

Çınarlı Cafe ve At Çiftliği Ürgüp ilçesinde yer almaktadır. Ulaşlı yolu üzerindeki, Memiş Aksoy Caddesindeki cafe Nevşehir’in ve Kapadokya’nın en güzel serpme kahvaltı veren yerlerinden biridir.

Kapadokya'da Kahvaltı

Çınarlı Cafe Restaurant Kahvaltı

Akhal-Teke Binicilik Merkezi

At çiftliklerinin kahvaltı merkezi olduğundan bahsetmiştik. Bu anlamda bir çok at çiftliği bulunan Kapadokya’da kahvaltı seçeneği için kullanacağınız Akhal-Teke Binicilik Merkezi alternatifleriniz arasında yer almaktadır. Özellikle serpme kahvaltılarında bulunan reçel çeşitleri ile ön plana çıkan bir yerden bahsetmek mümkündür. Öyle ki 13 çeşit reçel ile diğer ürünlerden oluşan serpme kahvaltı sizlerin iştahını açan unsurlar olmaktadır.
Kahvaltılarınızı eşsiz lezzetler ve manzara eşliğinde yaparken çocuklarınızın da eğlenceli vakit geçirebileceği oyun alanlarına sahip bir yerdir. Bu sayede hafta sonları, günübirlik gezileriniz ve sadece kahvaltı imkanları için alternatif olarak tercih edeceğiniz yerlerden sadece biri olmaktadır.

Saklı Kahve

Kahvaltı yapmayı sevmeyen yoktur. Bu anlamda akşam saatlerinde yapılan kahvaltılar bile insanlara çok cazip gelmektedir. Böylelikle Kapadokya’da kahvaltı ihtiyacınızı 7/24 istediğiniz saatte karşılayabileceğiniz yerler vardır. Bu anlamda küçük işletmeler günün belli saatlerinde sizlere kahvaltılarınızı renklendirmektedir. Bu rengi veren yerlerden biri de Saklı Kahve’dir. Burada taze yeşillikler ile salata, birbirinden güzel ev yapımı reçeller organik haliyle sofralardaki yerini almaktadır. Bölgenin taze kaymakları ve sütleri ile taze yumurtaları ile sıcak çıtır gözlemeler kahvaltınıza eşlik etmektedir.
Özellikle serpme kahvaltı sevenlerin buraya koşarak gideceğini belirtmek doğru olacaktır. Elbette manzarasına söyleyecek söz bulamayacaksınız. Aynı zamanda Cappadocia manzarası ile nefis kahve zevki veren yerden Uçhisar Kalesinin panoramik görüntüsüne uzanabiliyorsunuz.

Cafe Şafak

Göreme merkezinde, Göreme Açık Hava Müzesi yolu üzerinde bulunan Cafe Şafak kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir Göreme kahvaltı hizmeti vermektedir. Zengin çeşidi ile bölgede en iyi haliyle müze geziniz öncesi kahvaltınızı yapabileceğiniz bir yerdir. Bütçe açısından çok daha uygun olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle kalabalık gruplar halinde gitmeniz halinde bu durum ile fiyatlarında düştüğünü görebilirsiniz. Müze caddesindeki Cafe Şafak kahvaltı tabağı ile serpme kahvaltı seçenekleri sunan yerlerden biri olmaktadır.

Kapadokya'da Kahvaltı

Cafe Şafak

Nazar Börek Cafe

Kahvaltıda börek yemeyi sevenlerin Kapadokya’da kahvaltı adresi Nazar Börek Cafe’dir.  Aynı zamanda içli gözlemeler bu küçük işletmede bayıla bayıla tüketeceğiniz yemeklerdir.  Muhteşem manzarası ile ekonomik bütçe açısından tercih edilebilecek bir yerdir. Aile sıcaklığına sahip olan bir işletme sahibi ve çalışanları bulunmaktadır. Sakin bir ortamda huzur verici bir kahvaltı için doğa ile iç içe bir yerden bahsetmek mümkündür. Bu sayede Göreme’ye bir sonraki geldiğinizde kahvaltı için gideceğiniz tek adres diyebiliriz.

Kapadokya'da Kahvaltı

Nazar Börek Cafe

Lil’a Restaurant By Museum

Uçhisar mevkiinde Göreme Caddesi üzerinde bulunan Lil’a Resaturant By Museum öğle ve özellikle akşam yemeklerinde de tercih edeceğiniz nezih bir restauranttır. Muhteşem bir manzara ile mimari yapıya sahip bir yerdir. İçeriye attığınız adım ile birlikte romantik bir aura sizi karşılamaktadır. İçerisinde mumlar, çiçekler size hoş gelecek her türlü dizayn yapılmış bir yerdir. Bütçe açısından uygunluğu size kalmış bir yer olmasına karşın Kapadokya kahvaltıları için tercih edeceğiniz alternatiflerden biri olarak burası gösterilebilir.

Tarihi yapıların ve doğanın esrarengiz şifrelerini keşfedeceğiniz Kapadokya’da aynı zamanda nefis kahvaltıların adreslerini de listeleyebilirsiniz. Elbette yeteri kadar burada kalırsanız. Ancak bölge sürekli yeni ziyaretçiler ve misafirler ağırlar. Bu aşamada sürekli kahvaltı tavsiyeleri yapılmaktadır. Öyle ki tavsiyeler kişilerin tercihine göre şekillenirken sizlerin istediğiniz lezzetlerin sofraya geldiği kahvaltı mekanları tercih edilmektedir. Böylelikle gününüzün daha enerji dolu ve gezinizin verimli geçmesi için sabah kahvaltıları önemli kilit roller üstlenmektedir.

Kapadokya'da Kahvaltı

Lil ‘a Restaurant by Museum Hotel

Leave A Comment