Kapadokya’da Kış Turizmi

İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde daha yoğun bir ziyaret trafiği çeken Kapadokya’da kış turizmi ile konuya farklı bir pencere açmaktadır. Zira her mevsim ayrı bir tadı olan bölge yıl boyunca iki milyon ziyaretçi çeken önemli bir yerdir. Mevsimine göre burada yapacağınız geziler ve aktiviteler sizlere olduğundan fazla heyecan katabilir. Böylelikle seyahatlerinizdeki masalların başrollerinde sizler oluyorsunuz.

Kapadokya’nın her bir yeri cezp edici özelliklere sahiptir. Zira herkese hitap eden bir özellik söz konusu olur. Kışın soğuk ve ayazı ile yapacağınız etkinliklerin yanı sıra karların yağması ve yağış sonrası etkinlikler bölgeye güzellik katmaktadır. Bu sayede bölgenin gerdanlığı olarak tanımlanan peri bacaları beyaz gelinlikler içerisinde sizleri büyülemektedir. Öyle ki Türkiye’nin Dünya Mirası Listesindeki ilk yerlerinden olan Göreme, bu anlamda da bir adım öne çıkmaktadır. Özellikle kar yağışı sonrası verilen manzaralar bölgeye ziyaretçi çekmektedir. Düşlerinizdeki kış günü Kapadokya gezisi her zaman taze anılarınızı günlüğünüze yazacağınız başlangıçlar olmaktadır.
Kapadokya’nın en güzel yerlerini izleyebilmeniz için bölgede onlarca seyir terası bulunmaktadır. Bu terasların özelliği ise Kapadokya’nın yüksek kısımları ile birlikte bölgeyi en iyi gören yerler olmaktadır. Bu sebeple bölgede özellikle bu teraslara yoğun rağbet görülmektedir. Sebebi ise buralarda özellikle ilk kez gelmiş olanların nostaljik durumundan etkilenmiş olmasıdır. Bu etkiyi çevresine yansıtan kişiler özellikle paylaştıkları fotoğraflar ile buranın tanıtımı ile önemini artırmaktadır. Kış mevsiminde bölgeyi görmek isteyenler diğer mevsimlerde de buranın güzelliğine şahit olmak isteyenler olmaktadır.

Kış Mevsiminde Balayı Çiftleri

Kapadokya dört mevsim yeni evlenen çiftleri ağırlamaktadır. Bu sebeple bölgede balayı otelleri ve buna bağlı olarak balayı paketlerinin satışı gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede bölgede konaklayacak balayı çiftler için kapadokyabalayi.net sitesi önemli avantajlar sağlamaktadır. Burada bulunan onlarca paket balayı tatili ile diğer tatil türleri bulunmaktadır. Özellikle sizlerin isteğinize göre şekillenen hayatınızın en önemli anlarının imzasını atan bu paketler incelenmelidir. Bütçe açısından sizlere uygun olanları ile fırsat balayı otelleri gibi hususlar yine burada en ince ayrıntısıyla bulunan hususlardır.
Her mevsim balayı çiftlerini burada görmeniz mümkündür. Özellikle buraya kendi fotoğrafçısı ile gelen kişiler gözlerinize takılır. Burada en önemli noktalarda çekilen düğün fotoğrafları hayatınızın en önemli anlarının belgesi niteliği taşımaktadır. Bu anlamda yaratıcı fikirler ile bölgede isim yapan fotoğraf sanatçılarının yanı sıra amatör birçok kişiyi görebilirsiniz.

Kapadokya’da kış ayları ayrı bir ziyaretçi potansiyeli ile çekim noktası haline gelmektedir. Yılın ilk üç ayı özellikle Japon ile Çinli turistler dikkatleri kendisine çekmektedir. Bölge kış aylarında soğuk havanın etkisinde olur. Ancak kışları nem olmadığı için bölgenin soğuktan çok etkilenmediğini söylemek mümkündür. Ancak peri bacaları, vadiler ve tarihi alanların gezilmesinde ihtiyacınız olan kalın giysilerin giyilmesi Kapadokya kış turu için gerekli olan hususlardır.

Kapadokya'da Kış

Kapadokya Kış Mevsiminde Yapılacaklar

Birbirinden heyecanlı aktivitelerin ev adresi olan Kapadokya’daki bütün etkinlikler her mevsim yapılabilmektedir. Bu anlamda yazları yapacağınız etkinlik kış aylarında da yapılabilmektedir. Ancak bazı soğuk kış şartlarında meydana gelen hava muhalefeti bunlara engel olabilmektedir. Özellikle sıcak hava balonu ile uçma fikri fırtınalı günlerde gerçekleştirilemeyen bir etkinlik olmaktadır. Fakat bazı aktiviteler var ki bunları kar üstünde ya da kar yağışı esnasında yapmak çok daha çekici olabilmektedir.

Kapadokya Balon Turu

Bölgenin doğal güzelliği ile kompozisyonuna anlam veren en önemli aktivite sıcak hava balonları ile uçmaktır. Öyle ki aynı anda yüzlerce uçan rengarenk balonu burada görebilirsiniz. Bu tablo balon üzerinde ve Kapadokya seyir teraslarında çok daha farklı enstantaneler vermektedir. Kadraja giren bölgenin en güzel halleri ile yaratıcı fikirlerin ortaya koyduğu fotoğraflar tüm Dünya’nın ilgisini çekmektedir. Böylelikle hem karadan hem havadan çekilen fotoğraflar en geniş diyaframlara sahip olanlarıdır.
Sıcak Hava Balonları genel olarak Göreme bölgesinden kalkmaktadır. Buraya sabahın erken saatlerinde uçmak isteyen kişiler otellerinden turizm firmalarınca alınmaktadır. Böylelikle bir saat kadar sürecek olan uçma aktivitesi yazları 05:00 gibi kışları ise saat 07:00 gibi başlamaktadır. Ancak hava muhalefeti ile uçuşların iptali söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda iptallerin yapıldığına dair bilgiler kış mevsiminde saat 05:00 gibi ekranlara düşmektedir. Bu durum yaz aylarında daha erken saatlerde yapılır.
Her mevsim güvenlik önemlidir. Ancak bu durum kış aylarında çok daha yüksek tedbirlerin alınmasına neden olmaktadır. Balonlarla uçuşlarda yükseklik korkusu ziyaretçiler için önemli sorun haline gelmektedir. Ancak bu durum tehlikeli olacağı anlamına gelmediği gibi endişe duymanıza gerekecek bir husus bulunmamaktadır. Bölgede yoğun fırtına ve kar yağışı olduğu zamanlarda güvenlik nedeniyle uçuşlar iptal edilmektedir. Yaz ve kış buradaki uçuşlarınızda en güzel manzaraları görürsünüz. Yazın gün doğumu ile ilk ışıkların dansı kışın ise kar örtüsü altında gelinlik giymiş peri bacaları Kapadokya’da kış turizminin güzellikleri olmaktadır. Bölgede kuşbakışı göreceğiniz önemli yerler Göreme, Avanos ve Ürgüp etrafında toplanmaktadır. Böylelikle Sıcak hava balon uçuşları kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da kendisine yer bulmaktadır.

Burada yapılan uçuşlar hava durumuna göre ve diğer etkenlere bağlı olarak 150 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Kış mevsiminde soğuk hava ile kişiler doğal olarak uçuş esnasında üşüyeceklerini düşündükleri için uçma fikrinden uzak durmaktadırlar. Ancak uçuşlar ile yüksekte hava balonlarındaki ısı artmış olmaktadır. Böylelikle üşümeden bir saatlik uçuşunuzu gerçekleştirme olanakları yakalamış oluyorsunuz.

Kapadokya'da Kış

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya At Turları

Bilindiği üzere Kapadokya’nın geçmişi ile “Güzel Atlar Ülkesi” olarak anılmaktadır. Burada dönemin hükmünü süren Persliler bölge için Katpatuka demekteydi. Böylelikle ilerleyen süreçte bu isim Kapadokya olarak değişmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Bölgede at çiftlikleri ile at yetiştiriciliği ve eğitimi önem kazanmaktadır. Uysal atlar ile hiç deneyimi olmamış kişiler bile at turlarına katılabilmektedir. Bölgede vadilere yapılan at turları günlük, saatlik ve haftalık olarak değişkenlik göstermektedir. Yaz aylarında kamp yapma olanakları ile bir haftalık turlar yapılıyor olsa da; kış aylarında uzun tur imkanları bulunmamaktadır.
Atlara ve at ütünde seyahatlerine merakınız varsa Kış Kapadokya Tatili ayrı bir deneyim sağlayacaktır. Buraya yapacağınız seyahatler için gezi listenizi yaparken planlamanıza at turlarını dahil edebilirsiniz. Bir anlamda bölgenin kovboylar şehri olarak göreceğiniz bölgede kar üstünde, at sırtında fotoğraf çektirmek sizlere tarifi imkansız anılar kazandırmaktadır. Öyle ki at turlarına başlamadan önce burada bulunan çiftliklerde leziz kahvaltı imkanlarınız olmaktadır. Bölgeye uygun organik köy kahvaltılar çiftliklerin vazgeçilmez tatlarındandır. Bu sebeple at turuna katılmasanız dahi kahvaltı için buradaki çiftlikler rotanız olabilir.

Bölgesel açından dört mevsim çekilen fotoğraflar arasında Kapadokya kış resimleri kendisine yer bulmaktadır. Bölgede söz konusu kış ve Kapadokya resimleri olunca “Kış Uykusu” filmi burada çekilmiştir. Nuri Bilge Ceylan’ın filminin konusu bu bölgede geçmektedir. Bölgesel açıdan beyaz örtü üzerindeki nal izleri ile yaşam filmin konusunu oluşturmaktadır.

Kapadokya'da Kış

Kapadokya ATV Turları

Bölge engebeli araziye sahiptir. Böylelikle bu arazilerde geziler zaman alır ve yorucu olmaktadır. Özellikle vadilerde yapacağınız geziler kış aylarında daha zorlu olmaktadır. Buradaki manzaralara eşlik etmek, onları hızlandırılmış haliyle görmek için Kapadokya ATV turları seçilebilmektedir. Öyle ki bölgede yapacağınız kış aktiviteleri ve gezileri buraya tekrar dönmenize neden olan davetiye niteliği taşımaktadır. Yaz aylarında bölgede 1,2,3 ve 4 saatlik ATV turları düzenlenmektedir. Ancak bu durum kış aylarında farklılaşır. Zira soğuk kış şartlarında açık havada ATV üzerinde gezi yapmak yorucu ve içinizi titretecek kadar soğukluğa neden olmaktadır. Bu sebeple kış aylarında düzenlenen ATV turları daha kısa olmaktadır. Hatta bazı vadilere kar yağması ile turlar iptal edilebilmektedir.
Gezilerinizde gitmeniz gereken konumlar yürüyüş mesafesinde olabilir. Ancak özellikle vadilerde bu durum değişmektedir. Burada yürüyüşler engebeli yollarda yapıldığı gibi uzun bir rotadan bahsetmek mümkündür. Bu durum ise keşfedilen yerler için yorucu olmaktadır. Böylelikle daha hızlı, yorulmadan ve eğlenceli keşfin yolu 4*4 güçlü motorlara sahip ATV aracılığıyla yapılabilmektedir. Aynı zamanda ATV sayesinde Kapadokya kombinleri kış mevsimi ile tatilinize renk katmış oluyorsunuz.

ATV turlarına iki kişi olarak katılabiliyorsunuz. Tur öncesi gerekli tedbirler ile kısa bir eğitim verilmektedir. Sonrasında ise önce birkaç ısınma turu atılır. Devamında ise profesyonel sürüş eğitim olan kişiler ve rehberler eşliğinde turunuzun rotasında en güzel haliyle kış manzaraları Kapadokya’da kış mevsimi eşliğinde turunuzu tamamlarsınız.

Kapadokya'da Kış

Kapadokya Jeep Safari Turları

ATV turlarında olduğu gibi bölgenin en güzel vadileri araçlarla gezilebilme imkanlarına sahip olabiliyor. Ancak bazı vadilere araçların girmesi mümkün değildir. Ancak ziyaretçilere özel olarak Off Road araçları her türlü arazide ilerleyebilme özelliklerine sahiptir. Burada ailenizle birlikte katılacağınız turlar ve kiralayacağınız araçlarla bölgeyi gezebilirsiniz. Jeep safariler 5 kişilik araçlardır. Dilerseniz kendiniz kullanabilirken dilerseniz tur şirketi özel olarak size şoför tahsisi yapabiliyor.
Kapadokya Jeep Safari turları sizin tercihinize göre 2 ve 4 saat aralığında yapılmaktadır. Buradaki arazi koşulları nedeniyle Türkiye’nin birçok bölgesinden Off Road ekipleri buralara toplu halde gelir. Geziniz sırasında bu gruplarla karşılaşma olasılığınız vardır. Ancak Kapadokya geziniz esnasında araca ihtiyacınız olacaktır. Bu anlamda araç ihtiyacınızı HTR Turkey Tours üzerinden en iyi şartlarda karşılama olanaklarına sahip oluyorsunuz. Öyle ki bu site üzerinden yine ATV turu, Jeep Safari Turu gibi sıcak hava balonu turları satın alma olanaklarınızda söz konusudur.

Güçlü Off Road araçları ile bölgede farklı rotalarda turlar düzenlenmektedir. Bu turlar genel olarak vadiler üzerinden yapılmaktadır. Bu anlamda en çok hareket edilen yeler Göreme ve Güllüdere Vadisi olmaktadır. Sonrasında ise İbrahim Paşa Köyü, Güvercinlik Vadisi ve Ortahisar turlarda duraklarınız olmaktadır. Bölgenin coğrafyası ve yapısı açısından bir film senaryosunun içinde görebileceğiniz Kapadokya’da kış en güzel haliyle yaşanmaktadır.

Kapadokya'da Kış

Kapadokya Kış Otelleri

Nevşehir Kapadokya Kış Otelleri burada soğuk havada sıcak bir konaklama olanakları sağlamaktadır. Odanıza özel şömineli ısıtma, SPA merkezlerleri, sizin ruhunuza işleyecek olan hamam ve sauna ile masaj teknikleri konaklama tercihinize göre değişmektedir. Soğuk kış günlerinin destansı hamam ve kaplıca keyfini sunan bölge bütçenize göre konaklama çözümleri sunmaktadır. Kapadokya manzarası eşliğinde kışın soğuğunda havuzda yüzmek ya da size özel jakuzili odalarda manzaranın keyfini yaşamak burada mümkündür. Özellikle balayı çiftleri için hazırlanan paketler ön plana çıkar.
Kapadokya kış tatili ile gezi planlaması sizin hobileriniz ve zevklerinize göre şekillenmektedir. Kış Kapadokya ile en sert yüzünü gösterirken bu durumda içinizi ısıtacak oteller tercihiniz olmaktadır. Kapadokya kış manzarası ile size nostalji yaşatırken buralarda kayalara oyulmuş mağara odalarında uyumak sizlerin ruhunuzu dinlendirir.
Gecesi ve gündüzü ayrı bir güzellik sunan bölgede Kapadokya kış gece manzaraları bölgenin eşsiz yemeklerinize eşlik etmektedir. Öyle ki gündüz gezide harcadığınız enerjiyi geri alabileceğiniz yemekler ve güzel bir dinlenme ile uyku aradığınız huzur olmaktadır. Bu huzuru bölge en konforlu haliyle sunar. Kapadokya’da kış tatili ile konaklama ihtiyacınızı HTR Turkey Tours sitesinden olduğu gibi kapadokyabalayi.net adresinden fırsat otelleri ile karşılayabiliyorsunuz.

Kapadokya Kış Kampı

Bölgede yapılacak konaklama seçeneklerinden birisi de hayatınıza heyecan katacak olan kamplar ile yapılmaktadır. Bölge her mevsim kamp yapma olanakları sağlar. Bu durum kış aylarında daha bir meşakkatli halini alırken bu durum kişilerde daha çok heyecan uyandırır. Kendi ekipmanlarınızla konaklama imkanı sağlayan kamplar aynı zamanda buralardan kiralayacağınız ekipmanlar ile yapılabilmektedir. Özellikle kış günlerinde karavan kampları ön plana çıkmaktadır.
Göreme Panorama Salkım Tepesi ile Manzara Cafe bu anlamda çadır ve karavan kampı için en iyi yerlerden biridir. Burası kampçılara elektrik ve su temini yapmaktadır. Aynı zamanda içeride kampçıların yemek pişirebileceği bir mutfak bulunmaktadır. Soğuk kış gününde ısınmak için kapalı alanı ile hizmet veren kamp alanı aynı zamanda duş imkânlarına da sahiptir.
Her bir noktası çekim cazibesi haline gelen Kapadokya kış turu ve Kapadokya kış fotoğrafları buraya ziyarete gelen misafirlerin en çok yaptıkları etkinlikler olmaktadır. Özellikle kış günlerinde bölgeye gelenler güzel kıyafetler eşliğinde fotoğraf çektirme çabasına girmektedir. Böylelikle Nevşehir Kapadokya kış mevsiminde dahi vadilerde bulunan teraslarda yazlık kıyafetlerle fotoğraf çekilenleri görürsünüz. Burada çekilen fotoğraflar Kapadokya pozları kış fırsatları değerlendirme açısından onlar için önem taşımaktadır. Böylelikle Kapadokya da kış tatili unutulmaz anılarınız arasına yerleşmiş olmaktadır.
Leave A Comment