Kapadokya Yemekleri

Birbirinden keyifli Kapadokya turları, balon turları, ATV ve Jeep Safari sonrası güzel bir yemekle tatilimizi taçlandırma vakti. İşte Kapadokya tatilimizin en lezzetli kısmına geldik. Eşsiz doğal güzellikleri ve insanı büyüleyen tarihi dokusuyla bizleri etkileyen Kapadokya meşhur yemekleri ile de hayran olunacak bir yer. Dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kapadokya üstelik geçmişten günümüze uzanan bir yemek kültürüne sahip. Kapadokya’yı ziyaret edenler hem bütçe dostu hem de kendi damak zevklerine uygun lezzetleri mutlaka buluyorlar. Bölgede özellikle tahıl, bakliyat ve de lezzetli etlerden oluşan bir yemek kültürü mevcut. Akşam yemeğinde bir yandan güneşin batışını seyrederken bir yandan da bu güzel tatlarla ertesi güne enerji depolayabiliyorsunuz. Tecrübeli aşçıların elinden çıkan Kapadokya yemekleri ziyaretçilerini çağırıyor.

Kapadokya’nın Meşhur Yemekleri

Kapadokya denilince akla ilk önce testi kebabı gelir. Bu güzel lezzete yöre çevresinde çömlek kebabı da denilmektedir. Testi  kebabı esasen Yozgat iline ait bir yemektir. Ancak Avanos testilerinin kebaba verdiği lezzetten olsa gerek Kapadokya’nın meşhur yemekleri dendiğinde testi kebabı her daim birinci sırada yer alır. Genellikle özel günlerde yapılan testi kebabını Kapadokya’nın lokanta ve restoranlarında her zaman bulabiliyorsunuz. Kapadokya geleneksel yemekleri yalnızca testi kebabından ibaret değil elbette. Bunun yanında listemize mutlaka tandırda kuru fasulyeyi de eklememiz gerekiyor. Fakirin yemeği olarak da bilinen kuru fasulye Nevşehir’in tandır kültüründe çok daha lezzetli bir yemeğe dönüşüyor. Bu lezzeti Türkiye’nin başka hiçbir yerinde bulamayacağınıza eminiz. Şimdi gelin Kapadokya yöresel yemekleriyle ilgili lezzet yolculuğumuza başlayalım.

Kapadokya Yöresel Yemekleri | Testi Kebabı

Kapadokya’nın kendine özgü tatlarından birisi olan testi kebabı Kapadokya ünlü yemekleri arasında yer alıyor. Avanos bölgesinin el emeği testileriyle pişirilen testi kebabı yiyenlerin damaklarında kalıcı izler bırakıyor. Toprak kapların içerisine et, sebze ve diğer malzemeler konularak yapılan testi kebabı ağır ateşte hazırlanıyor. Yapılış şekli ise şöyle. Öncelikle testi içerisine yalnızca et ve sıvı yağ konuluyor. Sonrasında köz haline getirilmiş ateşin içerisine testi gömülerek pişmeye bırakılıyor. Et suyunu çekip kavrulmaya başlandığında domates, sivri biber, sarımsak, karabiber, tuz ilave ediliyor. Ondan sonra testinin ağzına bir bez konuluyor ve hamurla sıvanıyor. Hamurun ortasına ise küçük bir delik açılıyor ve testi tekrar köz ateşe yatırılıyor. Yaklaşık iki saat kadar bekledikten sonra testi ateşten alınıyor ve 20 dakika dinlendiriliyor. Sonuç olarak da bu enfes lezzet servis ediliyor.
Eğer Kapadokya’da testi kebabı sipariş etiyseniz sizi bir sürpriz daha bekliyor. Turistik restoranlarda garsonlar sunuma görsellik katmak için testinin ağzını satırla kırarak servis yapıyorlar. Size düşen de Kapadokya yöresel yemekleri içinde ayrı bir yeri olan testi kebabını afiyetle yemek oluyor. Testi kebabının lezzeti özellikle odundan elde edilen közün içerisinde pişirilmesinden ileri geliyor. Kuşbaşı et, soğan, sarımsak, domates ve yeşil biberin testi içerisinde oluşan muhteşem aroması sizin bu topraklara tekrar gelmenize vesile olacak.
Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Yemekleri | Tandırda Kuru Fasulye

Nevşehir yöresine has tandırda kuru fasulye Kapadokya ev yemekleri arasında yer alıyor. Bölgenin yerel halkı bu yemeği ağpakla olarak adlandırıyor. Tandırda kuru fasulye bir başka deyişle ağpakla nasıl yapılıyor?  Beyaz fasulye, yağ ve kemikli et ile birlikte bir çömleğe yerleştirilir. Sonrasında çömlek tandıra gömülerek ağır ateşte yaklaşık üç dört saat kadar pişmeye bırakılıyor. Tandırda kuru fasulyenizin yanına isteğe bağlı olarak yufka, kuru soğan ve turşu ilave edebilirsiniz. Kapadokya ev yemekleri içerisinde mutlaka denenmesi gereken bu lezzeti tahta kaşıkla yemek ise ayrı bir zevk.

Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası İç Anadolu Bölgesinin en eski lezzetlerinden biri olup Kapadokya yöresel yemekleri içerisinde yer alır. Tıpkı testi kebabı gibi arabaşı çorbası da Yozgat yöresine ait bir yemektir. Ancak eminiz ki arabaşı çorbasının en lezzetli halini yine Kapadokya’da bulacaksınız. Kapadokya turunuz esnasında biraz soluklanmak ve içinizi ısıtmak ihtiyacı hissedeceksiniz. İşte böyle durumlarda arabaşı çorbası tam da ihtiyacınız olan lezzet olacak. Genellikle tavuk eti ve tavuk suyunun karışımından elde edilen çorbanın içine un ve baharatlar ilave ediliyor.

Kapadokya Meşhur Yemekleri | Ürgüp Köftesi

İşte özellikle çocukların sevdiği harika bir lezzet. Bildiğiniz bütün köfteleri unutun. Ürgüp köftesini gerçekten çok seveceksiniz. Ürgüp köftesi kıymanın içerisine patates rendelenerek yapılan Kapadokya ünlü yemekleri içindeki en sevilen lezzetlerden bir tanesidir. Kıymanın patates ile bütünleştirilmesiyle hazırlanan köfte, yumurta ve una bulaştırılarak yağda kızarır. Ürgüp köftesini hem siz yiyin hem de çocuklarınıza yedirin. Memnun kalacağınızı garanti ediyoruz.

Etli Ekmek

Yoğun turunuz esnasında küçük bir atıştırmalık yemek isteyebilirsiniz. Öyleyse size Kapadokya’nın etli ekmeğinden tatmanızı tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz üzere etli ekmek esasen Konya yöresine ait bir yiyecektir. Bu sevdiğimiz lezzet Kapadokya’da da en az Konya kadar lezzetli yapılıyor. Kıymalı pideye benzeyen etli ekmek çabucak karnını doyurup tura kaldığı yerden devam etmek isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Kapadokya Ev Yemekleri | Ayva Dolması

Kapadokya geziniz esnasında farklı bir tat arayışı içindeyseniz ayva dolmasını mutlaka denemelisiniz. Tatlı ve tuzlu aromaların dengeli bir biçimde karışımından hoşlananlar ayva dolmasını çok seviyor. Kapadokya ev yemekleri konusunda uzman olan aşçılar öncelikle ayvaların içlerini oyarak kıyma ve düğü ile dolduruyor. Düğü ince bulgur veya pirinçten yapılmış pilavdır. Ayvanın hafif ekşi tadı kıyma ve düğü ile birleştiğinde muhteşem bir lezzet ortaya çıkıyor.
Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Ünlü Yemekleri | Şaraplar

Şayet Kapadokya meşhur yemekleri hakkında konuşuyorsak mutlaka şaraplarından da bahsetmemiz gerekiyor. Kapadokya şarapları yalnızca yerli ziyaretçilerin değil yabancı turistlerin de favorisi. Bölgede şarap etkinlikleri organize ediliyor. Siz de bu organizasyonlara katılarak lezzetli şarapların tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz. Ürgüp bölgesinde yetişen üzümlerden fermente edilerek yapılan Kapadokya şarapları farklı aromasıyla damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakıyor. Bölgede üretilen şaraplar lezzetinin yanı sıra uygun fiyatlarıyla da şarap severler için iyi birer alternatif. Kapadokya’nın meşhur yemekleri ile birlikte tattığınız şarapları aynı zamanda arkadaşlarınıza götüreceğiniz güzel bir hediyeliktir. Kapadokya’da bilindik şarap fabrikalarıyla da ünlü bir yer. Şarap yapım aşamalarını merak ediyor ayrıca da damak zevkinize en uygun şarabı yerinde test etmek istiyorsanız burada üretim yapan fabrikaları ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya Testi Kebabı Nerede Yenir?

Başta da söylediğimiz gibi testi kebabı Kapadokya yemekleri içindeki en meşhur yemekler arasındadır. Haliyle bölgede testi kebabı yapan onlarca restoran mevcut. Fakat kebabı hep aynı yöntemle yapan, aradan yıllar geçse bile lezzetinden ödün vermeyen mekanlar bizim ilk tercihlerimiz arasında yer alıyor. Söz konusu restoranlar içinde aklımıza ilk gelen MDC Cave Restaurant oluyor. MDC Cave Restaurant yıllardır Kapadokya geleneksel yemekleri konusunda haklı bir üne sahip. Restoran, testi kebabının yanında organik bahçesinde yetiştirdiği sebze ve meyvelerden oluşan menüsüyle de Kapadokya’nın en sevilen restoranları arasında yer alıyor. MDC Cave Restaurant, karabiber, pul biber, kimyon, defne yaprağı, sarımsak, tuz ve domates ile marine edilmiş dana etinden yaptığı testi kebabı ile damaklarda hoş bir seda bırakıyor.

Kapadokya’nın Meşhur Yemekleri Nerede Yenir?

Kapadokya, tarihi çok eskilere dayanan Türkiye ve dünyanın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Gerek peribacaları gerekse de mağara ve vadileriyle ilginç bir coğrafyada yer alan Kapadokya yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Kapadokya dendiğinde hepimizin aklına her şeyden önce peribacaları geliyor. Ancak Kapadokya peribacalarının yanında zengin bir yemek kültürüne de sahip. Geleneksel Anadolu mutfağının o eşsiz lezzetlerini Kapadokya ünlü yemekleri ile deneyimleyebilirsiniz. Bölgeyi ziyaret edenler doğa harikası mekanlarının yanında ayrıca bu zengin mutfak kültürünü de tanımak istiyor. Hal böyle olduğundan Kapadokya yemekleri en iyi nerde yenir sorusunun cevabı merak ediliyor. O halde gelin bu güzel coğrafyanın en lezzetli restoranlarına birlikte göz atalım.

Kapadokya Meşhur Yemekleri | Ürgüp’te Bulunan Restoranlar

MDC Cave Restaurant
MDC Cave Restaurant organik bahçesinden elde edilen taze sebzelerle yerel yemeklerin en güzel örneklerini sunuyor. Konuklar meyve ağaçlarıyla süslü bahçede eşsiz Kapadokya lezzetlerini deniyor. İsteyen misafirler ise güneşlenme terasında Kapadokya şarabı eşliğinde güneşin batışını seyredebiliyor.
Ziggy Cafe
Ziggy Cafe bölgedeki sayılı kaliteli cafelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Otantik bir dekorasyona sahip olan Ziggy Cafe özellikle zeytinyağlı yemekler konusunda oldukça iddialı. Salata ve makarna yemekleri de menünün diğer seçenekleri arasında yer alıyor.
Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri
Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri, Kapadokya ev yemekleridenemek isteyenlere tavsiye edebileceğimiz küçük ama özenli bir restoran. Testi kebabı, yaprak sarma, mantı, tandırda kuru fasulye ve Nevşehir tavasının tadına mutlaka bakmalısınız.

Kapadokya Meşhur Yemekleri | Ürgüp Restoranları

Lil’a
Museum Hotel bünyesinde hizmet veren Lil’a Kapadokya’ya özgü yöresel yemekleri elit bir hizmet anlayışıyla müşterilerine sunuyor.
Seki Restaurant
Seki restoranın yöresel tariflerle hazırlanmış menüsü el açması makarna yemeklerinden kebaplara kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor.
Saklı Konak
Saklı Konak Kapadokya’nın en iyi yöresel lezzetlerini bünyesinde barındırıyor. Restoranın en sevilen yemekleri ise toprak kaplarda saatlerce pişirilen testi kebabı. Bunun dışında güveçte kuru fasulye de ziyaretçilerden tam puan alıyor.
Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Yöresel Yemekleri | Ortahisar Restaurantlar

Tandır Restoran
Genellikle et yemekleri ile ünlü olan Tandır Restaurant, MDC Cave Restaurant ile birlikte testi kebabını yiyebileceğiniz en güzide mekanlardan bir tanesi.

Kapadokya Meşhur Yemekleri | Göreme Restaurantlar

Topdeck Cave Restaurant
Küçük bir restoran olan Topdeck Cave Restaurant otantik ambiyansıyla müşterilerini ağırlıyor. Gerek mezeleri gerekse de ana yemekleri ve servisiyle Kapadokya’nın meşhur yemekleri konusunda tercih edilebilir bir işletmedir. Mezeleri seviyorsanız Topdeck Cave Restaurant’ın enfes meze tabaklarını mutlaka denemelisiniz.
Pumpkin Göreme Restoran
Adından da anlaşılacağı üzere Pumpkin Göreme Restoran oyma kabaklarla süslenmiş ilginç bir mekan. 4 adet hazır menünün bulunduğu restoranda porsiyonlar ise son derece cömert. Ana yemek olarak kuzu pirzolayı denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Pumpkin, bir aile restoranı. Özellikle restoran sahibinin tek tek masaları dolaşarak müşterileriyle ilgilenmesi sizi adeta aileden biri gibi hissettiriyor.
Seten Anadolu Mutfağı
Sultan Cave Hotel’in terasında hizmet veren Seten Anadolu Mutfağı Göreme’yi en iyi şekilde seyredebileceğiniz bir yerde konumlanmış olarak hizmet veriyor. Kapadokya yemekleri ile ilgili en güzel örneklerin sergilendiği menüde başlangıçtan tatlılara, lezzetli yerel yemeklerden çorbalara kadar her şey mevcut.

Kapadokya Yemekleri | Avanos Restaurantlar

Uranos Sarıkaya Restaurant
Bir dağın içinde bulunan mağarada hizmet veren restoran taştan yapılma masalarıyla Kapadokya ruhunu birebir yaşatıyor. Temiz ortam ve cana yakın çalışanlar arıyorsanız burası mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Mercimek çorbası, pastırmalı kuru fasulye, çömlek kebabı, pilav ve baklava. Ayrıca restoranın Türk gecesi etkinliklerine de katılmanızı tavsiye ederiz.
Leave A Comment