Kapadokya Festivalleri, Tarihleri ve Gezi Rehberi

Dört mevsim boyunca farklı festivallerin altına imza atan Kapadokya ve çevresi bu sayede bölgenin tanıtımını yapma olanaklarını yakalamaktadır. Bu çerçevede bölgenin ilçe belediyeleri başta olmak üzere dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının hazırladıkları Kapadokya Festivalleri ziyaret planlaması açısından tarihleri ile önem kazanmaktadır. Böylelikle festivallere katılım ile eğlenceli vaktin adresi Kapadokya olmaktadır.

Dünya markası olan Kapadokya, özellikle 1985 yılındaki UNESCO’nun Göreme Milli Parkı ve çevresini Dünya Mirası listesine alması buranın önemini artırmıştır. Burada yapılan etkinlikler ile doğal ve kültür gezileri ziyaretçilerin ilk sebebi olmaktadır. Ancak bölgesel açıdan atılan adımlar arasında tanıtımlar söz konusu olmaktadır. Bu tanıtımların verimli olabilmesi için her türlü adımı atan kurum ve kuruluşlar sosyal medya ve medyaya yansıyan görüntüler ile daha çok kişiye ulaşma çabası göstermektedir. Böylelikle yapılan festivaller reklam açısından en uygun fiyatlara daha çok kişiye ulaşma imkanı sağlamaktadır.
Kapadokya’da üretilen ürünler, buranın özelliği ve yaşanılan gelenekler ile göreneklerin duyurulması amacıyla yapılan festivaller gibi başka etkinliklerde yapılmaktadır. Bu anlamda yerel işletme ve belediyelerin yapmış olduğu çalışmalar ön plana çıkmaktadır. Özellikle Kapadokya Kültür Derneği ile İlçe Belediyeleri ve sivil toplum kuruluşları burada yapılan etkinliklerin koordinesini sağlamaktadır.

Kapadokya Festival Tarihleri

Planlanmasına rağmen bir kez yapılıp bitirilen festivallerin olduğu bölgede her yıl düzenli olarak yapılan etkinlikler söz konusudur. Bu etkinliklerin her yıl aynı dönemlerde yapıldığını belirtmek yanlış olmayacaktır. Öyle ki aynı tarihlerde yapılması zorunlu olan bağbozumu gibi festivaller bulunmaktadır. Bunlarla birlikte oluşan şartlar nedeniyle iptaller söz konusu olabildiği gibi tarihlerde değişikliklerde yaşanmaktadır. Böylelikle muhtemel Kapadokya Festival tarihleri şu şekildedir.
 • Kapadokya Balon Festivali  27 – 29 Ağustos
 • Cappadox Festivali 4 – 7 Mayıs
 • Hacı Bektaş-i Anma Festivali 16 – 18 Ağustos
 • Ürgüp Bağ Bozumu Festivali 4 – 6 Ekim
 • Göreme Girit Oyunları Festivali 13 – 14 Haziran
Karacaşar Kültür Şenlikleri ve Buzağı Festivali
 • Ağustos ay’ının ilk haftası
 • Atatürk’ün Hacı Bektaşa gelişi 22 – 23 Aralık
 • Türkmen Sofrası Festivali 16 – 22 Eylül
Kapadokya Kültür Turizm Şölenleri Festivali 26
 • -28 Haziran
 • Uluslar arası Şarap Yarışmaları 2 – 6 Haziran
 • Kaymak Festivali 14 Ağustos
Avanos Turizm El Sanatları Festivali 31 Ağustos
 • 2 Eylül
 • Fotoğraf Yarışması Aralık ay’ının 2. Haftası
Çat Kültür ve Sanat Şenlikleri Festivali 30
 • Mayıs
Yeşilöz Köyü Kültür Festivali Temmuz ay’ın 3.
 • Haftası
 • Mustfapaşa Kültür ve Sanat Festivali 1-2 Temmuz
Bölgede yapılan etkinlikler ile festivaller katılımın daha yoğun olması amacıyla genellikle hafta sonları yapılmaktadır. Yapılan etkinlikler ile bölgenin yemek lezzetleri, tüketim ürünleri, bölgeye has özellikler öne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Burada yapılan bisiklet, at turu, Jeep ve ATV safari turları, fotoğraf çekimleri, yürüyüşler ile görsel sanatlar Nevşehir Kapadokya Festival etkinlikleri çerçevesinde yapılabiliyor. Kapadokya Festival 2022 arayışları güncel olarak katılım sağlamak isteyenlerce yapılmaktadır. Özellikle yurt dışından katılacak kişiler Kapadokya Balloons Festival arayışları içerisine girer. Bu çerçevede festivaller ile ilgili yapılan duyurular eşliğinde tarihler hazırlanmıştır.

Sıcak Hava Balonu Festivali

Kapadokya festivalleri arasında en çok dikkatleri çeken doğal olarak bölge ile özdeşleşmiş sıcak hava balonu festivali olmaktadır. Zira yıllardır burada yapılan en büyük ve görsel etkinlik olmasının yanında dünya çapında kendisini duyurması önemli kılmaktadır. Uluslararası arenada yapılan festivale farklı figürlere sahip olan sıcak hava balonları damgasını vurmaktadır. Burada havaya kalkan balonlar kalp, roket, ev gibi farklı şekiller ile olmaktadır. Festival kapsamında yarım saatlik uçuşu yapan balonlar Göreme Milli Parkı sınırlarına inmesi ile devam etmektedir.

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya – Sıcak Hava Balonu

Bağ Bozumu Şenlikleri

Güvercinlikleri ile ünlü olan Kapadokya’da üzüm bağları binlerce yıldır önemli ekonomik üretim alanlarını oluşturmaktadır. Bu anlamda kaliteli üzüm alınmasında ihtiyaç olan gübre Güvercinlerden karşılanma yoluna gidilmiştir. Günümüzde bu teknik kullanılmıyor olmasına rağmen bölgenin üzümlerinden üretilen şaraplar Dünya pazarında alıcı bulur. Bu aşamada Ürgüp Bağ Bozumu Şenlikleri kapsamında buradaki üzüm yarışması ve üretilen üzümlerin ikramı festival boyunca devam ediyor.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Kapadokya festivalleri ve gezilecek yerleri sebebiyle dört mevsim ziyaretçi almasının yanında buraya gitmek için en uygun zamanın sonbahar ile ilkbahar aylarında olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Özellikle karasal iklim gösteriyor olması ziyaret döneminin bu şekilde olmasını zorlamaktadır. Balon uçuşları gerçekleştirmek isteyen kişilerin havanın kötü ve fırtınalı olduğu durumlarda bunu yapamadıkları bilinmektedir. Bunun yanında özellikle vadilerin gezilmesinde uzun süreler alınması soğuk kış şartlarında zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda buradaki etkinlikler ile turların önüne geçmektedir. Bu sebeple İlkbahar ve Sonbahar tercih edilir.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

250 kilometre karelik bir alana yayılan Kapadokya’da konaklama en önemli hususlardan biridir. Özellikle Kapadokya festivalleri esnasında konaklama daha da önemli bir hal almaktadır. Bu çerçevede konaklama için gezilecek yerlere en yakın bölgeler seçilmelidir. Bunun yanında coğrafi konuma ve ortama göre mağara otellerde konaklama tercih alternatiflerinden biri olmaktadır. Burada mağara otel odası ve modern odalar olarak farklı oteller sizlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bölgede görülmesi gereken yerler Ürgüp, Göreme ve Avanos başta olmak üzere Ortahisar ile Uçhisar’da toplanmıştır. Bu sebeple buralarda bulunan oteller tercih edilmelidir. Konaklama otelleri arasında bütçenize uygun seçenekler olduğu gibi isteğinize göre jakuzili, havuzlu, hamamı olan, SPA merkezi gibi güzel manzaraya sahip otel seçenekleri olmaktadır. Bu anlamda size en uygun otel ve konaklama hizmeti HTR Turkey Tours ve kapadokyabalayi.net üzerinden alınabilmektedir. Burada ulaşım için havaalanı üzerinden transfer hizmeti veren oteller ön plana çıkmaktadır. Böylelikle gezinizin konforu ve rahatlığı açısında tüm hususlarda destek olan HTR Turkey Tours listesindeki en iyi konaklama otellerini sunmaktadır. Bölgede konaklayabileceğiniz beş yıldızlı lüks otellerden, pansiyonlara kadar bir dizi seçeneğiniz olacaktır. Bunun yanında uzun vadeli tatil seçeneği olanlar için bölgeden ev kiralama bunlardan biri olmaktadır. Özellikle Göreme bölgesinde konaklamak isteyen kişilerin tercihleri Anatolian Houses Hotel, Cappadocia Cave Suites, Empire Cave, Hera Cave Hotel ve Lucky Cave Hotel olmaktadır.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Doğası ve kültürü ile onlarca çeşit medeniyetin izlerini taşıyan Kapadokya, çok geniş bir alan ve gezi yelpazesine sahiptir. Böylelikle buraya gelmeden önce iyi bir gezi planı yapılması gerekir. Konaklama haricinde yapacağınız gezilerde etkinlikler önem kazanır. Zira burada yapacağınız heyecan dolu aktiviteler başlı başına tatilinize renk katan unsurlardır.
Türkiye’nin her bir bölgesinden Kapadokya’ya günübirlik turlar düzenlenmektedir. Özellikle bölgeye yakın olan yerlerden günlük geziler yapılırken başta Antalya, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden bir gece konaklamalı turlar düzenlenmektedir. Bu sayede Kapadokya’yı gören kişiler iki günlük geziler ile buranın aurasına ortak olur.
Kapadokya’nın oluşumunda bölgedeki volkanik dağlar etkili olmuştur. Bu dağların püskürttüğü kül ve tüfler bölgeye yayılmış ve yaklaşık 150 metre yüksekliğine ulaşmıştır. Bu dönemde göller bölgesi olan yer tüfler sonrasında kurumuş ve sonrasında çorak bir alan meydana gelmiştir. Yağan yağmur suları, seller ile rüzgârın etkisi ile meydana gelen tüflerin arasındaki zayıf tabakalar yok olurken ortaya peri bacaları çıkmıştır.
M.Ö. 6. Yüzyıla kadar uzanan geçmişi bulunan Kapadokya’da Perslerden itibaren birçok medeniyet hüküm sürmüştür. Bu medeniyetler sırasıyla bir önceki medeniyetin kültürünü genişletmiş ve ilerletmiştir. Bu sayede her medeniyet bir öncekinin izini taşımaktadır. Böylelikle günümüze kadar burada hüküm süren medeniyetlerin izleri Kapadokya’nın her bir karışında karşımıza çıkmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’da mutlaka görmeniz gereken ilk yer Göreme Açık Hava Müzesi olmaktadır. Dünya Mirası Listesine alınmasından sonra burası ile ilgili olarak sürekli koruma çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Göreme Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan müzenin kilise ve manastırları önem kazanmaktadır. Özellikle Karanlık Kilise freskleri ile burada ön plana çıkmaktadır. Yüzlerce kilise ve manastır bulunan bölgede özellikle Karanlık Kilisenin freskleri tadilat görmüştür. Buranın karanlık olmasından dolayı ismini alan kilise’ye girişler 15 kişi ile sınırlı tutulmaktadır. Kişi sayısı çoğaldıkça alınıp verilen nefesler bu fresklere zarar vermektedir. Aynı şekilde koruma çalışmalarından biri de aydınlatmaların özel ışıklarla yapılıyor olması ve ziyaretçi gelince yanıyor olmasıdır. Buranın freskleri çok değerlidir ve ören yerine giriş ücreti ödeyenler kiliseyi görebilmek için ikinci bir ücret ödemek zorundadır.

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya Göreme Açık Hava Müze

Vadiler

Kapadokya için çok geniş bir alandan bahsetmek gerekmektedir. Aksaray ilinin Ihlara Vadisi’nden başlayan bölgede gezilecek yerler oldukça fazladır. Buranın vadileri ünlüdür. Belli başlı olarak Güvercinlik Vadisi, Paşabağ Rahipler Vadisi, Gomeda Vadisi, Güllüdere Vadisi, Kılıçlar Vadisi, Kızılçukur Vadisi ve Üzengi Vadisi buranın peri bacalarının ana adresleridir. Ihlara Vadisi’ne hayat veren Melendiz Çayı ile birlikte buradaki Belisırma Köyü görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya peri bacaları, kiliselerde olduğu kadar yeraltı şehirleri ile ünlü bir yerdir. Burada yüzlerce yeraltı şehrinden bahsetmek mümkündür. Ancak bunların hepsinin gezilmesi mümkün değildir. Ziyarete açık olan yerleri ziyaret saatleri içerisinde görme imkanlarınız olmaktadır. En önemlileri Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Tatların Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri, Sivasa Gökçetoprak Yeraltı Şehri görülmesi gereken yerlerdir.

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaleler

Tüflerin oyulması ile yapılan kaleler Ortahisar Kalesi ile Uçhisar Kalesi buranın görülmesi gereken kaleleridir. Özellikle Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın terasını oluşturmaktadır. Bölgenin en üst yeri konumunda olup, Erciyes ve Hasan Dağı’nı gören bir yerde konumlanmıştır. Buradaki manzara müthiş duygular vermektedir. Kapadokya gezi rehberi içerisine listenizi yaparken kaleleri ekleyebilirsiniz.

Gezilecek yerler listesi açısından Kapadokya çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Burada yapacağınız tatilin konaklamasından gezisine, etkinliklerine kadar buram buram tarih kokmaktadır. Bir çok medeniyetin izlerine şahit olurken doğal güzelliklerin sarhoşu olabileceğiniz bir yerden bahsetmek mümkündür. Burada uzun süreli tatil yapma olanağı olan kişiler kültürün ve gezinin tadına vararak yapacakları tatiller için şanslıdır. Kısa vadeli tatile gelenler ise turizm firmalarının kısıtlı bölgeleri ile yetinmekle kalır.

Kapadokya Uç Hisar Kale

Kapadokya’da Yapılan Etkinlikler

Kapadokya festivalleri dışında yapacağınız etkinlikler tatiliniz heyecanına ortak olmaktadır. Buranın en önemli aktivitesi şüphesiz balonlarla uçmaktır. Sabahın erken saatinde havalanan yüzlerce rengarenk balonlar gün doğumu ile tüm Kapadokya halkına selam vermektedir. Yaklaşık bir saatlik uçuş ile bin metre kadar yüksekliğe kalkan balonlar size bölgeyi kuşbakışı inceleme olanakları vermektedir. Burada vadiler ve peri bacalarını yukarıdan incelemek sizlere eşsiz bir mutluluk vereceği gibi unutamayacağınız hatıralar bırakır.
Dünya’nın en ilginç oluşumlarının arasındaki aktivitelerin başında yürüyüş rotaları gelmektedir. Buradaki ortam ve coğrafya kişilerin trekking yapmasındaki doğal rotalar her ülkeden insanı buraya çekmektedir. Öyle ki vadilerde yapılan yürüyüş rotaları kamplar eşliğinde daha uzun süreli olabilmektedir. Profesyonel ekipler ve rehberler eşliğinde yapacağınız yürüyüşler esnasında bölgedeki tarihin havasını içinize çekeceğiniz yumuşak dokunuşlar verir. Bu anlamda yürüyüş turlarına katılmak gezi listenizde olabilir.
Kapadokya’nın aktiviteleri arasında Jeep safari turları, ATV turları ve özellikle haftalık alınabilen at turları bulunmaktadır. Kapadokya’nın binlerce yıl geçmişinde özellikle Persler döneminde Güzel Atlar Ülkesi olarak adlandırılan bölgede günümüzde at turları yapılmaktadır. Haftalık turlar sayesinde tüm Kapadokya’yı at sırtında gezme ve görme imkanı sağlamış oluyorsunuz. Burada bulunan atlar eğitimli atlardır ve herkesin binebileceği kadar uysallardır. Bu yüzden çekince duymadan turlara katılım sağlayabilirsiniz.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile geçmiş medeniyetlerin izlerini harmanlayarak sizlere bir buket gül eşliğinde sunan Kapadokya her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle yurt dışından gelen misafirler buranın kilise, manastırı ve yer altı şehirlerini merak eder. Bu çerçevede gezilecek yerleri, festivalleri ve doğal güzelliklerinin yanında aktiviteleri ile Kapadokya ülkemizin görülmesi gereken en önemli turizm merkezlerinden biri olmaktadır.

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya Jeep Safari

Leave A Comment