Ürgüp Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya gezi listesine almanız gereken yerlerden Üç Güzeller Peri Bacaları Ürgüp’te yer almaktadır. Adından anlaşılacağı üzere üç peri bacasından oluşurken ikisi büyük biri küçüktür. Bu doğa anıtı birçok kesim tarafından çekirdek aile olarak görülmektedir. Fotoğraf sanatçılarının akşam saatlerindeki adresi Üç Güzeller aynı zamanda Ürgüp’ün ve dolayısıyla Kapadokya’nın reklam kapağı hüviyetindedir.

Peri Bacaları açısından önemli bir adres olan Ürgüp, sahip olduğu doğal güzellikler nedeniyle bu özelliğini taşımaktadır. Böylelikle Kapadokya bölgesinde yer alan kültürel ve doğa anıtlarının yoğun bölgesi olarak görülmektedir. Burada özelikle peri bacaları kendisine yer edinir. Ülkemizin turizmi açısından önemli olan Kapadokya bölgesi ile Üç güzeller peri bacaları bölgenin ekonomisini geliştirmiştir. Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiyi çeken bölge bu anlamda kalkınmış, ülkemizi küresel ekonomide kazanç kapısı haline gelmiştir.

Üç güzeller Kapadokya peri bacaları görsel şölenleri ile dünya çapında ün yapmıştır. Buranın ün yapmasında ana neden harika fotoğrafların dergi kapaklarına yansıması, sosyal medyada kendisine yer bulmasıdır. Nitekim burada çekilen düğün ve nişan fotoğrafları, evlilik teklifleri, balayı çifti fotoğraflarının özellikle sosyal medyada paylaşılması ününü artırmıştır. Böylelikle turizm acentelerinin yurt dışı reklam kapağı olan üç güzeller heykeli aynı zamanda eski 50 Türk Lirasının görselini oluşturmuştur.

Kapadokya’nın simgelerinden biri olarak tüm ihtişamı ile bölgeye gelenleri kendisine çeken Üç Güzeller Peri Bacaları doğal bir anıttır. Kapadokya turu düzenleyen acente ve kişilerin gezi listesinde yer almaktadır. Özellikle güneşin doğuşu ve batımı ile önemli fotoğraf efektleri veren Kapadokya’nın her yeri fotoğraf tutkunu insanların cazibe merkezidir. Bu sebeple yurt dışından önemli fotoğraf kafileleri bölgeyi sürekli ziyaret etmektedir.

Peri bacalarının oluşumunda yağmur ile sel suları etkili olmuştur. Bölgede bulunan Hasan Dağı, Erciyes Dağı ve Güllü Dağı yanardağlarının püskürtmüş olduğu lavlar bölgede yaklaşık 150 metre yükseklikte tüfleri oluşturmuştur. Bu tüflerin bazı katmanları sert ve katı iken bazıları yumuşak dokuları oluşturur. Sert esen rüzgarlar, yağmur, sel sularıyla yumuşak dokuların aşındığı bölgelerde oluşan peri bacalarının üzerinde bir kaya bloğu yer almaktadır.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Ürgüp Üç Güzeller

Peri Bacaları Nedir?

Kapadokya’nın DNA’sı diyebileceğimiz peri bacaları bölgenin her bir yerinde karşınıza çıkar. Özellikle vadilerde doğanın kendisine has örgüsü ile meydana gelmiştir. Bu sebeple Kapadokya’da bulunan vadilerde farklı peri bacalarına rastlayabilirsiniz. Vadilerin ve burada yer alan kayalıklarda oluşturulan kiliselerin, tarihi konakların meydana gelmesinde bu oluşumların etkisi büyük olmuştur. Aynı zamanda tarih ve doğayı bütünleştiren bir manzara görevini vadiler üstlenmektedir.

Peri bacaları yanar dağların püskürttüğü volkanik lavlardan meydana gelmiştir. Zaman içerisinde yağmurlar, seller ve rüzgârların etkisi ile aşınan tüflerden geriye peri bacaları kalmıştır. Bu tüflerin kolay oyulması ve işlenmesi insanların yaşam alanı olarak kullanmasında önemli roller üstlenmiştir. Bu sayede Nevşehir’den Kayseri’ye kadar yaklaşık 250 kilometrelik bir alanda peri bacaları yerleşik hayata yeni bir anlam katmıştır.

Kapadokya’nın çok ziyaretçi alınan ve manzarası ile tarihi dokusuna değer biçilemeyen bölgeleri Göreme, Ürgüp ve Avanos üçgeninde yer bulmaktadır. Bu bölgeler her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir bölgedir. Bu sebeple Türkiye açısından önem arz eder. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır ve Türkiye’den alınan ilk yer olma özelliği taşımaktadır.

Boyları 15 metreye kadar ulaşan peri bacaları farklı şekiller ile bizleri karşılamaktadır. Büyüklükleri ve şekilleri ile bulunduğu vadiye özgü stilleri bulunmaktadır. Peri bacalarının şekilleri içerisinde en çok şapkalı olanları dikkat çekmektedir. Bu anlamda kendisine has dokusu ile Ürgüp Üç Güzeller Peri Bacaları şapkalı olarak görülen türlerdendir.

Üç Güzeller Peri Bacaları Ne Zaman Görülmeli?

Söz konusu doğal anıtların Nevşehir, Ürgüp karayolu üzerinde olması nedeniyle bölgeden geçen herkesin birkaç dakikalığına da olsa mola verdiği görülmektedir. Aynı zamanda Kapadokya Üç Güzeller peri bacalarına özel seyir terası bulunmaktadır. Böylelikle yol üzerinde terastan en güzel haliyle izlemeniz mümkündür. Ancak güneşin ışıkları ile dans etmeye başlayan bölgenin en güzel halini görmeniz için gün batımı saatlerini tercih etmeniz gerekir. Özellikle bu neden sayesinde akşam saatlerinde bölgenin daha yoğun trafik aldığını belirtmek doğru olacaktır.

Akşam saatleri fotoğrafçıların altın saati konumundadır. Bu aşamada en güzel fotoğraf kareleri ve efektlerinin alındığı gün batımı çekimi önceden planlanan hususlardandır. Buraya özellikle fotoğraf çekimi için planlar yapılmaktadır. Çünkü gündüzü ve gecesiyle farklı bakış açısı ve manzarasına sahip olmaktadır. Erciyes Dağı manzarası gün batımı ile gece karanlığıyla fotoğraflarda ayrı bir güzellik vermektedir.

Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede, Nasıl Gidilir?

Kapadokya bölgesinde bulunan üç güzeller manzarası ve özelliği ile gelin ve damatların balayı tatillerinde dış çekim yaptıkları ana adreslerden biridir. Zira güzelliği ile birçok belgelese konu olmuş olan Üç Güzeller Ürgüp ilçesine 5 dakika mesafede yer almaktadır. Nevşehir şehir merkezinden Ürgüp’e giderken oto yolun sol tarafında kalır. Buraya özellikle bu güzel peri bacalarının izlenebilmesi için seyir terası yapılmıştır. Çevre illerden gelen günübirlik ziyaretçilerin en uğrak noktalarından biridir. Ancak gün batımı ile gün doğumu izlenmesi gerekir. Bu durum Kapadokya’da bulunan bütün vadiler için geçerlidir. Bu sebeple buraya gelenler manzaranın her saatini ve güzelliğini göremeden buradan ayrılmak zorunda kalmaktadırlar. Kapadokya günlük turları ile bu güzelliklere kolayca şahitlik etmek mümkündür.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Ürgüp Üç Güzeller

Üç Güzeller Efsanesi

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması bölgedeki efsaneleri artırmıştır. Efsanelerden biri de Kapadokya Üç Güzeller Peri Bacaları efsanesi için anlatılmaktadır. Nitekim bu efsaneye eşlik eden birçok hikâyenin yazıldığını da hatırlatmak gerekmektedir. Efsanelerden en çok büyükanne, büyükbaba, baba ve anne kucağındaki bebek figürü dikkatleri çeker. Üstelik anne hamiledir.

Çoban ile Prensesin Aşkı

Başka bir efsane ise aşk üzerine anlatılmaktadır. Bölgeye gelenler hüzünlü aşkların hikayeleri ile sabahı etmektedir. Binlerce yıldır anlatılan efsanelerde zengin kız ve fakir oğlan ile kralın kızı prenses ve fakir çobanın aşkları konu edilmektedir. Bu hikâyeden Üç Güzeller Peri Bacaları da nasibini almıştır. Zira kralın kızı çobana âşık olur. Bu duruma kralın karşı çıkmasına ve yasaklamasına rağmen saraydan kaçan prenses çoban ile evlenir. Yıllar sonra çocukları olan çift sarayın yolunu tutar ve krala gitmek isterler. Ancak kral bu duruma çok sinirlenmiştir ve geldiklerinden haber aldığı için saraya girmeden tutuklanmalarını ister.

Saray önünde tutuklanan prenses öldürüleceklerini anlamıştır. Bu yüzden korkusuyla birlikte Allah’a dua etmeye başlar. Efsanelerde çiftin kayaya dönüştüğü anlatılmaktadır. Bu anlama öne duran taşın çoban olduğu, ortadakinin çocuk olduğu ve en arkadaki peri bacasının ise prenses olduğu belirtilmektedir.

Devler ve Perilerin Savaşı

Üç Güzeller Peri Bacalarının bir diğer efsanesinde ise devler başrol oynamaktadır. Bölgede yaşayan devler insanları korkutmak ve buradan kaçırmak için dağların üzerine alevler üflerler ve onların evlerini yıkıp yakarlarmış. Vaktin birinde bölgeden geçen periler şahı bu duruma şahit olmuş ve çok üzülmüş. Bunun için perilerini toplamış ve çare bulunmasını istemiş. Periler dağlardan buldukları karlar yardımıyla bu yangınları söndürmüşler. İnsanlar perilerin bu yardımı karşısında onlara dost olurken birlikte yaşam sürmeye başlamışlar. Bu dostluk içerisine kralın oğlu peri şahının kızına âşık olmuş. İnsanlar bu duruma soylarının tükeneceği endişesi ile karşı çıkar ve perilerle savaşmaya başlarlar. Peri şahı savaşmak yerine buradan gitmeyi tercih etmiştir. Giderken ise perilerini kızıyla birlikte beyaz güvercine çevirmiş ve burada bırakarak gitmiştir. Bölgede Üç Güzeller peri bacaları ile birbirinden ilginç efsane ve hikayeler anlatılmaktadır.

Kapadokya’nın en çok fotoğrafı çekilen peri bacası konumuna gelmesi tesadüf değildir. Bu sebeple bölgenin simgesi haline gelmiştir. Bu bölgeyi yakından gezenler bilir. Ancak doğası, havası ve kültürel varlıkları ile büyüleyici bir manzaranın yanında tılsımlı atmosferi ile herkesi etkilemektedir. Doğal etkenler ile oluşması nedeniyle buraya gelen herkesi kendisine hayran bırakan ve nasıl olduğunu, olacağını düşündüren soru işaretleri bırakmaktadır. Bölgede bulunan peri bacalarının birçoğu boyu ve uzunluğu ile şapkası farklı şekillere bürünerek benzetilmektedir. Bunlardan biri olan Üç Güzeller peri bacaları Kapadokya’nın sembolü haline gelmiştir.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Ürgüp Üç Güzeller

Neden Peri Bacaları İsmi Verilmiş?

Üç Güzeller Peri Bacalarının efsanelerinde geçen devler ile perilerin bölgedeki yapılara isim verdiğini söylemek mümkündür. Nitekim burada yaşadığına inanılan periler doğal oluşumlara isimlerini vermiştir. Şehir efsanesi olarak anlatılan periler şahı buradan giderken perilerini güvercine döndürüp burada bıraktığına inanılmaktadır. Bu güvercinler nedeniyle bölgedeki güvercinlikler olduğu da söylenmektedir. İngilizce karşılığı olarak Fairy Chimneys ifadesi bölgeyi ziyaret eden yabancı turistlerce kullanılmaktadır.

Kapadokya’ya özgü bir sembol olarak kabul edilmesine rağmen Ürgüp Üç Güzeller Peri bacaları olarak bölge aranılmaktadır. Nedeni Ürgüp – Nevşehir karayolu üzerinde olması ve şehir merkezine 5 kilometre gibi bir yakınlıkta olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer bir deyişle peri bacaları Üç Güzeller ile kendisine dünya çapında şöhret bulmuştur. Mantar, şapkalı ve koni şeklinde görebileceğimiz bu oluşumlar içerisinde mantar olanlar daha kısa ve şapkaları daha geniş olan peri bacalarıdır. Bu haliyle Paşabağ Vadisi’nde özellikle mantar peri bacaları görülmektedir. Buradakilerin ormanlarda karşılaşacağınız zehirli mantarlara benzetildiği söylenmektedir.

Peri bacalarının üzerinde şapka oluşmasının nedeni daha sert ve sağlam bir zemin olmasındandır. Burada tüflerin doğal olaylar nedeniyle aşınması sonrasında sağlam zemin kalmıştır. Yağan yağmur ve seller bu zemine etki edememiştir. Bu haliyle enteresan görüntüler vermektedir. Böylelikle bu görüntülerin özellikle doğal yollardan oluşması nedeniyle görülmek istenmesi buraya ziyaretçi akınının gelmesine neden olmaktadır.

Peri Bacalarına Giriş Ücretli mi?

Hıristiyanlığın başlangıcı olarak görülen dönemde rahipleri inziva olarak bu bölgeye geldiği bilinmektedir. Peri bacaları tamamen tüflerin ve peri bacalarının oyulması ile yaşam alanı haline getirilmiştir. Buralarda kimseyle görüşmeden yıllarını geçiren rahiplerden bahsetmek mümkündür. Böylelikle yoğunluğu Paşabağ diğer ismiyle Rahipler Vadisi üzerinde toplanmıştır. Buranın bu isimle anılmasının nedeni rahiplerin burada toplanmaları ve yalnız yaşamalarıdır. Aynı zamanda peri bacalarını oymaları ile yapılan yerlerde inzivaya çekilerek hayatının geri kalan kısmını yaşamasıdır.

Başta Paşabağ Vadisi olmak üzere bölgenin her bir yerinde karşınıza çıkabilmektedir. Bu nedenle peri bacalarına giriş ücreti verilmemektedir. Tüm doğal oluşumların gezilmesi serbesttir. Ancak Göreme Ören yeri içerisinde bulunan müze başta olmak üzere bölgedeki özel ve belediyelere ait müzelere girişler için ücret ödenmektedir. Müzelere girişler için ücret ödememek adına Museum Pass Cappadocia kart satın alınabilir.

Kapadokya gezinizde plan ve programa çok ihtiyacınız olacaktır. Turizm firmaları ile bölgeye ulaşım dahil günübirlik geziler bir gece konaklamalı ve iki gündüz olarak yapılabilmektedir. Hızlandırılmış bir geziden bahsetmek doğru olur. Ancak buranın ruhunuza işleyecek kadar gezebilmeniz için zamana ihtiyacınız olacaktır. Yapacağınız tatil için zaman ayırmak ve planlı olarak hareket etmek buradaki tatilinizi verimli kılacaktır.

Kapadokya konaklama otelleri gezilerde yapacağınız program için ilk aşamanız olmaktadır. Bu anlamda bölgenin en güzel kaya otellerinde en uygun fiyatlar eşliğinde konaklamak için HTR Turkey Tours üzerinden tatil satın almak mantıklı olabilir. Bölgede son zamanlarda balayı tatilleri cazip hale gelmiştir. Bu anlamda Üç Güzeller Peri Bacaları üzerinde yer alan kaya blokları ressam şapkasını anımsatır.

Leave A Comment