Kılıçlar Vadisi

Gün doğumu ile birlikte başlayan doğanın ve peri bacalarının dansı, Kılıçlar Vadisi ile gün batımının en renkli hali son bulmaktadır. Vadiler arasında kırmızının her tonunu görme imkânınız vardır. Dört mevsim ayrı güzellikleri içinde barındırır ziyaretçileri için. Kuşbakışı kılıcı andıran Kılıçlar Vadisi baharın gelmesi ile daha bir güzelleşir. Öyle ki kırmızıya yeşilin her tonu eşlik etmeye başlar. Kılıç şeklindeki peri bacaları nedeniyle Göreme Kılıçlar Vadisi denilen bölge, Kapadokya kültürünün geçmişine ışık tutan bir yer özelliği taşımaktadır. Göreme’ye çok yakın bir bölgede yer almaktadır. Hatta Göreme Açık Hava Müzesi’nin tam karşısı diyebileceğimiz bölge Kapadokya ATV turu ve at turlarının en popüler uğrama noktasıdır.

Kapadokya kültürel ve tarihi dokusu bir yana buraya ziyarete gelenlerin yapmış olduğu etkinlikler bu bölgeye gelinmesini çok daha cazip kılmaktadır. Vadiler doğa sporları için önemli adreslerdir. Zira Kapadokya vadilerle bir bütünü sağlamaktadır. Doğa yürüyüşü özellikle bu sayede ön plana çıkmıştır. Dünya’nın dört bir tarafından sadece trekking yapmak için gelen ziyaretçilerden bahsetmek mümkündür. Nitekim yıllık 2 milyon ziyaretçinin geldiği Kapadokya, dört mevsim ziyaret edilen nadide yerlerden biri haline gelmiştir. Bu çerçevede Nevşehir Kılıçlar Vadisi rahat yürüyüş yapabileceğiniz bir bölgedir. Böylelikle 2,5 km mesafeye sahip parkurda doğanın eşsiz tılsımı ve tarihi yapıların gizemleri arasında yürüyorsunuz. Bunların yanında Kapadokya vadi turlarına katılarak da vadi keşifleri yapabilirsiniz. Bunun için size HTR Turkey Tours’u önerebiliriz. Kapadokya bölgesi için düzenlediği birçok tur ve etkinlik bulunmaktadır. Daha fazla bilgi almak için internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi açık bir alan üzerine kurulmuştur. Bu sayede burada oluşan peri bacaları ile kayalıkları rahat gözlemleme imkânı ile geziyorsunuz. Zira bölgede gezilecek ve görülecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Bu vadinin en önemli yeri yaklaşık 300 metrelik tüneli ile birbirinden ilginç Kapadokya peri bacaları şekilleri olmaktadır. Yazımızın devamında “Kılıçlar Vadisi nerede, Kılıçlar Vadisi Kiliseleri, Kılıçlar Vadisi’ne nasıl gidilir?” hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kılıçlar Vadisi’nde Bulunan Kiliseler

Kapadokya vadileri, kilise ve şapeller ile manastırları gizleyen ve yaşatan bölgelerdir. Bu çerçevede Kılıçlar Vadisi kiliseleri de kendisine yer bulmaktadır. Burada ziyaret edebileceğiniz bölgenin ismini alan Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Özellikle Kılıçlar Kilisesi içerisindeki freskler dünya Hıristiyanlığı için önem taşımaktadır. Kapadokya bölgesinde kaynaklara göre 400 ila 600 arasında kilise, şapel ve manastır olduğu yönündedir. Bu aşamada en önemli kiliseler Göreme Açık Hava Müzesi’nde toplanmıştır. Özellikle buradaki Karanlık Kilise duvar freskleri ile tüm Dünya’da marka olmuş bir yerdir. Burada göreceğiniz betimlemeler bölgedeki diğer kiliselerde görülebilmektedir.

Kılıçlar Kilisesi

Kılıçlar Vadisi’nin en önemli yapısının Kılıçlar Kilisesi olduğunu söylemek mümkündür. Burada binlerce yıl önceki geçmişin izleri görünür. Hatta bu geçmişe dokunacak kadar yakın hissedersiniz. Özellikle içeride bulunan freskleri önem kazanmıştır. Nitekim kutsal varlıkların ispatı olarak görülen mucizeler bu fresklere yansıtılmıştır. Duvar betimlemelerine birçok mucizeye yer verilmiştir. Burada betimlenen  sahnelerde Hz. İsa’nın iradesinde gerçekleşen mucizeler, göğe yükselişine kadar devam eder. Hatta Hz. İsa’ya atfedilen hastalıkların iyileştirilmesi, ölülerin diriltilmesi, yiyeceklerin çoğaltılması sahip olunan gücü yansıtmaktadır.

Özelikle Kılıçlar Kilisesi’nde resmedilen freskler arasında mucizevi sahneyi canlandıran Lazarus’un dirilişi önemli bir yer tutmaktadır. Diriliş ile mucize sadece Yuhanna İncil’inde anlatılmıştır. Anlatımda Lazarus’un öldükten dört gün sonra dirilmesi, Hz. İsa’nın yerini göstermesi açısından önem kazanmıştır. Buradaki duvar betimlemesinde üçgen alınlık, dar ve uzun olarak resmedilmiştir. Lazarus burada ayaktadır ve beyaz kefenine hareket verilmiştir. Ancak günümüzde Lazarus’un yüzü tamamen yok olmuştur. Kılıçlar Kilisesi bölgede bulunan açık hava müzesine sadece 600 metre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Planı kapalı Yunan haçı şeklindedir. Kilisenin güneybatı ile kuzeydoğu sütunları zarar görmüştür. Kubbesi ise büyük oranda çökmeler yaşamıştır.

Meryem Ana Kilisesi

Kılıçlar Vadisi’nin başlangıcında konumlanan Meryem Ana Kilisesi, Tokalı Kilisesi’nin arkasında komşu durumundadır. En önemli duvar sahneleri; doğum, Hz. İsa Çarmıhta, Beytüllahim’e Yolculuk ve Meryem’in ölümü ile aziz tasvirleridir. Kilisenin batısında bulunan duvara işlenen betimlemede Meryem ana bebek İsa’yı tutmaktadır. Altında ise Melekler Gabriel ve Michael bulunmaktadır. Plan açısından ender görülen bir yapıya sahiptir. Dik yamaçlara konumlandırılan kilise enlemesine dikdörtgen bir yapıdır ve iki beşik tonozla örtülmüştür. 3 Apsise sahiptir ve biri yıkıktır. Güney ile doğu duvarlarına nişler işlenmiştir. Batı duvarında ise iki adet mezar bulunmaktadır.

11. yüzyılda yapıldığı düşünülen kilisenin Nicantrus ve Eronica ismindeki iki donor tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Meryem Ana Kilisesi’nin diğer ismi de Kılıçlar Kuşluk Kilisesi olarak geçmektedir. Kılıçlar Vadisi boyunca yürüyüşünüz yaklaşık iki saat kadar sürmektedir. Yürüyüş sonrası rota Meskendir Vadisi olmaktadır. Devamında ise Çavuşin Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Bu çerçevede bölgenin en iyi yürüyüş rotasının bu vadi olduğu belirtmek gerekmektedir. Bölgeyi daha hızlı gezmek isteyen kişiler Kapadokya ATV ve at turlarına katılabilir. Bu sayede manzaranın keyfini daha farklı tatlar eşliğinde çıkarabilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Vadi hakkında en çok merek edilen, Kılıçlar Vadisi nerede ve Kılıçlar Vadisi’ne nasıl gidilir sorusudur. Toplam 250 kilometre karelik bir alanda toplanan Kapadokya elbette geniş bir coğrafyanın tanımıdır. Bu anlamda bölgede gidilecek ve gezilecek yerler çok geniş alanlara yayılması nedeniyle kısa süre içinde görülebilecek yerler değildir. Bu sebeple gezinizde geçireceğiniz sürenize göre bir planlama yapmak gerekir. Bu anlamda konaklama hizmetinin yanında gezilerinizde mesafe olarak harcayacağınız zamanlarda böylelikle önem taşımaktadır. Kılıçlar Vadisi nerede sorusuna yanıt olarak dijital ortamlarda haritalardan destek alınabilmektedir. Aynı zamanda bölgede sürekli tabelalar sizleri gideceğiniz yere yönlendirir. Yani bulunması kolay bir yerde olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanında muhtemel olarak vadinin uzaklıkları şu şekildedir.

  • Avanos 7,9 km
  • Uçhisar 4,5 km
  • Göreme 150 metre
  • Ürgüp 8,5 km
  • Ankara 508 km
  • İstanbul 690 km

Kapadokya’nın özellikle ziyaretçinin yoğunlaştığı bölgeler ziyaret edilmesi gereken önemli noktalara göre hareketlenmektedir. Bu sebeple burada mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Avanos, Ürgüp ve Göreme üçgeninden bahsetmek mümkündür.

Kılıçlar Vadisi’nde Yeme İçme

Vadi boyunca gezinizde ve aktivitelerinizde enerjiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu anlamda yeme içme yerleri önem kazanmaktadır. Ancak Kılıçlar Vadisi’nde yeme içme yerleri bulunmamaktadır. Bu sebeple ihtiyacınız olacak yeme ve içme gibi ürünleri yanınıza aldıktan sonra ya da yemeğinizi yedikten sonra vadi yürüyüşüne çıkmakta fayda olacaktır. Kılıçlar Vadisi yaz sıcaklarında aradığınız en çok husus soğuk içeceklerdir. Burada istediğiniz türlerde içecek temin etmeniz zor. Ancak yaz aylarında vadi yakınlarında açılan büfeden taze ve soğuk nar suyu ile portakal suyu sizlere gezinizde enerji verecektir.

Kılıçlar Vadisi ATV Turu

Bölgeyi araçla gezmeniz mümkün olsa da; tek araç ATV diyebiliriz. Burası için at turları da düzenlenmektedir. At sırtında geziler ayrı bir deneyim olacaktır. Ancak ATV ile zevkli bir tur imkânı burası için muhteşem doğanın vereceği adrenalinlere açıktır. Bu anlamda saatlik turlar düzenlenmektedir. Kişinin isteğine göre özel turlar söz konusu olmaktadır. Ancak firmaların belli programları sayesinde çok daha eğlenceli vakitler geçirmeniz söz konusudur.

Tur programı içerisinde Kılıçlar Vadisi yer almaktadır. Bu anlamda alacağınız hizmetler 4 saatlik, 2 saatlik ve 1 saatlik olarak yapılmaktadır. Htrtour.com sitesi bu aşamada kişilerin ihtiyacı olan tur programlarını en ince ayrıntısı ile planlamaktadır. Programda vadiler söz konusudur. Özellikle 4 saatlik tur alınması halinde Kılıçlar, Güllüdere, Paşabağ, Aşk Vadisi, Kızlar Manastırı, Kızılçukur, Killik ve Ak Vadi gezintisi yapılmaktadır. ATV turuna katılımlarda kişilerin güvenliği önemlidir. Bu anlamda kask ve bone, rehber imkânı verilirken konaklanan otelden transfer hizmetleri de hariç olarak verilebilmektedir. 1 saatlik tura katılan kişiler Kılıçlar Vadisi başta olmak üzere Güllüdere, Kızlar Manastırı ve Kızılçukur Vadisi’ni gezebilmektedir. Turlar kişi başı ücret üzerinden yapılmaktadır. Bu çerçevede htrtour.com en uygun fiyatları için internet sitesini ya da telefon ile iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi Trekking

Kılıçlar Vadisi yaklaşık 2,5 kilometre mesafesi olan bir yürüyüş rotasına sahiptir. Bu bölge daha çok at sırtında geziler ve Kapadokya ATV turu ile ön plana çıkmaktadır. Ancak birbirinden güzel Kapadokya peri bacaları arasında yürüyüş yapmak sizlere iyi gelebilir. Bu anlamda firmalar rehberler eşliğinde buralara yürüyüş turları düzenlemektedir. Bu sayede kültürel bir alanda yürümenin yanında bölge hakkında ayrıntı bilgi edinilebilmektedir. Yürüyüş için rahat elbise ve ayakkabı tercih edilmelidir. Bölgede su kaynağı olmadığı gibi alabileceğiniz bir yer bulunmamaktadır. Bu nedenle yürüyüş öncesi hazırlıklı olarak yola çıkılması gerekmektedir. Dört mevsim yürüyüş yapabileceğiniz Nevşehir Kılıçlar Vadisi Göreme yakın olması nedeniyle daha çok ziyaretçi almasına sebep olmaktadır. Özellikle burada konaklayan kişiler, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndeki Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezdikten sonra burada yapılacak etkinliklere katılmak isterler. Bunlarda belli başlı Kapadokya balon turu, ATV ve at turları ile yürüyüşler ile yapılmaktadır. Bu çerçevede gezebileceğiniz adres Kılıçlar Vadisi olmaktadır.

Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi Konaklama İmkânları

Kapadokya ziyaretlerinde farklı bölgelerde ziyaret edilerek görmek istenilmektedir. Bu çerçevede konaklama yeriniz gideceğiniz yerlere yakın olması gerekmektedir. Bu durum tamamen gezinin verimle geçmesi açısından önem taşımaktadır. Kılıçlar Vadisi’nde konaklama yapabileceğiniz mekânlar bulunmamaktadır. Buraya en yakın bölge Göreme’dir. Kapadokya Kılıçlar Vadisi buraya yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Dolayısıyla özellikle Göreme, Ürgüp tarafında gezebileceğiniz yerlere yakınlığı ile daha çok yer görme imkanları sağlamış olursunuz. Göreme otelleri oda kahvaltı konsepti ile hizmet vermektedir. Bu aşamada bütçenize uygun olan bir konaklama tercihiniz ile uzun sürelerde kaya otellerinde kalabiliyorsunuz. Bölgenin coğrafyasına uygun olan mağara oteller burada en çok kalınmak istenilen yerlerdir. Bu çerçevede ihtiyacınız olan konaklama türü isteğinize göre htrtour.com üzerinden bulabilirsiniz. Üstelik sadece Göreme ile değil Ürgüp Otelleri, Avanos Otelleri ile de sizlere seçenek sunarak yardımcı olmaktadır.

Bölgede konaklamanız için havuzlu, jakuzili ve hamamlı otel tercihleriniz olacaktır. Son derece modern yeni yapılmış oteller kadar peri bacalarından otele dönüştürülen modern çizgilere sahip yerlerde bulunmaktadır. Burada tatil yapacak kişilerin önceliği konaklama rezervasyonlarıdır. Zira bölgeye her yıl 2 milyon ziyaretçi gelmektedir. Böylelikle yer sıkıntısı yaşanabilmesi mümkündür. Dolayısıyla gezinizden uzun süreler önce rezervasyon yapılması önemli olacaktır.

Anadolu Ev Otel

Özellikle mağara otel tercihi olan kişiler için küçük ama muhteşem bir otel olan Anatolian Hauses tercih edilebilir. 33 odası ile hizmet veren otel peri bacası üzerine inşa edilmiştir. Burada konaklayanlar 5 yaşına kadar olan çocukları için ücret ödememektedir. Ancak Göreme merkezine yaklaşık 5 km mesafesi bulunmaktadır. Hamam ve SPA severler için masaj imkanları sağlayan otel ayrıca bölgeye uygun doğal şifalı taşlar, aromatik yağlar ile profesyonel ekipler dahilinde masaj olanakları sağlamaktadır. Bu sayede özellikle kış mevsiminde ziyaret eden kişiler masaj, hamam ve sauna sonrasında şömine karşısında bölgeye has içim zevki üzüm şarapları ile tatilini geçirebilmektedir. Doğal oluşumların bin bir türlü masalı, efsanesi Kapadokya’da sizi beklemektedir. Herkesin ayrı bir hikâyesi bulmaktadır. Bu hikâyelere bir yenisini eklemek isteyenleri ise her zaman kendisine çekmektedir. Böylelikle Kılıçlar Vadisi Kapadokya ile bütünleşerek onun ayrılmaz bir parçası olmaktadır.

Leave A Comment