Kapadokya’da Yapılacak 10 Aktivite

Gizli kalmış keşfetme yeteneğinizi ortaya çıkaracak bir bölge olan Kapadokya, tatilinizi heyecanlı kılarken aynı zamanda anlamlı bir tatilin anahtarı oluyor. Her anı ayrı zevkli olan Kapadokya sonsuz keşiflerin adresi… Kapadokya’da yapılacak aktiviteleri derlediğimiz yazımıza kısaca giriş yapalım.

Doğal yaşamın verdiği izleri hikayeleri ile gezdiğiniz Kapadokya, kültürel turizmin can alıcı yerini oluşturmaktadır. Öyle ki UNESCO Dünya Mirası Listesindeki yeri ile dünya çapında önemi artmıştır. Burada bölgenin tarihine tanıklık edeceğiniz mekanlar sizleri karşılamaktadır.  Aynı zamanda tamamen doğal oluşumlar ile meydana gelen vadiler bulunmaktadır. Bu vadilerde peri bacaları en güzel haliyle görülen bölgenin yaşam alanları yaşanmışlıkların adresi olmaktadır. Burada insanoğlunun bin bir emekle ortaya çıkardığı yaşama alanları bulunmaktadır. Bunlar kiliseler, manastırlar ve şapeller sizleri hayretlere düşüren yapılardır. Elbette yer altı şehirlerini görene kadar bu hayretleri yaşarsınız. Bundan sonraki süreç akıl almaz, mantığınızın uzanamadığı henüz keşfedilemeyen gerçekleri yer altı şehirleridir.
Doğal yapısı ile dijital arama sayfalarında Kapadokya’da yapılacak şeyler merak edilmektedir. Bundan kasıt Kapadokya’da yapılması gereken aktiviteler hakkında bilgi edinmektir. Bu anlamda bölgenin tarihi dokusu ile konaklama için fırsat otellerini sunar. En uygun fiyat ve şartları ile aktiviteler, bölgedeki ihtiyacınız olan havaalanı ve konaklama oteli arası transfer imkanları HTR Turkey Tours ile verilmektedir. Kapadokya 1 günlük turlar bir gece konaklamalı olarak yapılmaktadır. Böylelikle iki günlük geziniz ile hızlandırılmış bir Kapadokya turu bölgeye yapacağınız seyahat için ön bilgi niteliği taşımaktadır. Nedeni ise buranın gezilmesi, görülmesi ve yaşanılması gereken yerlerinin çok daha uzun bir zaman istemesidir.

Kapadokya’da Yapılacak Başlıca 10 Aktivite

Kapadokya ziyaretlerinde yapılacak onlarca aktivite ve heyecanı sıralamak mümkündür. Ancak bölgeye gelen kişilerin buralarda yapması gerektiği başlıca 10 aktivite şunlardır.
  1. Zorlu arazilerde ATV turları
  2. Farklı bir deneyim At Sırtında Kapadokya turları
  3. Gün doğumunda eşsiz manzaralar eşliğinde sıcak hava balonu turları
  4. Engebeli arazilerde Jeep Safari turları
  5. Bölgenin yapısına uygun mağara odalarda konaklama.
  6. Avanos’un imzası çanak çömlek yapımları
  7. Peri Bacaları, yer altı şehirleri, kilise ve manastırlar ile kaleleri görmek
  8. Yürüyüş severlerin adresi Vadilerde Trekking
  9. Doğal parkurlarda Dağ Bisikleti turları
  10. Kapadokya’ya özgü bir lezzet testi kebabının yenilmesi.

Balon Turu

Kapadokya’da yapılacaklar arasındaki listeye ilk sıcak hava balonu ile turlara katılmak olmaktadır. Bölgedeki vadiler, peri bacaları, yerleşim alanları çok geniş alanları kapsamaktadır. Böylelikle yüksek kesimleri ile buraların gezilmesi görülmesi neredeyse imkansızdır. Bu çerçevede bölgeyi kuşbakışı haliyle gözlemlemek insanlarda müthiş duygular vermektedir. Dünyanın en güzel gün doğumuna sahip bir bölgededir Kapadokya. Böylelikle günün ilk ışıklarının vurduğu peri bacalarının dansı ve görsel şölenleri Kapadokya da yapılacak 10 şey arasına girmektedir. Bu yüzden yerli ve yabancı turistler tarafından balon turlarına katılmak en çok tercih edilenlerden biridir.

Sabahın erken saatinde havalanan sıcak hava balonları havanın durumuna göre yaklaşık 1500 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Yaklaşık bir saatlik uçuş ile bölgede mutlaka görülmesi gereken vadileri kuş bakışı manzarası ile sizlere sunmaktadır. Yaşadığınız bu deneyim sizlere tekrar tekrar uçma isteği uyandırır. Dört mevsim Kapadokya’yı yukarıdan izleme olanağı veren balon turları mevsimi ve sezonuna göre ücret karşılığı yapılmaktadır. Kapadokya’nın özellikle Sonbahar ve İlkbahar aylarında ziyaret edilmesi sizlerde eşsiz tatlar bırakır.

Kapadokya’da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya Sıcak Hava Balonu

At Safari Turları

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya günlük, saatlik ve haftalık at safari turları yapma olanakları veren müthiş bir yapıya sahiptir. Öyle ki burada bulunan at safari turu düzenleyen çiftlikler talebiniz ile sizi otelinizden tur öncesi alır ve yine turunuzu tamamladıktan sonra konaklama otelinize bırakmaktadır. Böylelikle sabahın erken saatinde sizleri alan firmalar burada bulunan at çiftlikleri aynı zamanda Kapadokya’da kahvaltı yapılacak yerler içerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda doğal kahvaltı seçenekleri ile en leziz yiyecekler sizlere geziniz boyunca enerji vermektedir. Böylelikle bölgesel ürünlerin tadına bakmış olursunuz.
Döneminde burada hüküm süren Persler burayı “Katpatuka” yani “Güzel Atlar Ülkesi” olarak nitelemektedir. Aynı zamanda doğal örtüsü ile coğrafyası burada at gezintilerine olanak veren coğrafya olarak bilinmektedir. At safari turları sizin dileğiniz gibi saatlik ve günlük olmaktadır. Aynı zamanda dileyenler Kapadokya’da kamp yapılacak yerler ile konaklamalı haftalık at turlarına katılabilmektedir. Buradaki eşsiz doğada Kapadokya’da kışın yapılacaklar arasına at turlarını alabilirsiniz.
At turu hizmeti almanız için profesyonel olarak at binicisi olmanız ya da eğitimini almanız gerekmemektedir. Öyle ki burada tura çıkmadan önce sizlere kısa bilgi ile eğitimler verilmektedir. Atlara ilk kez biniyor olabilirsiniz. Ancak bölgede tamamen profesyonel bir çalışma yapılmaktadır. Böylelikle gerekli emniyet ve güvenlik tedbirleri çiftliklerce alınmakta ve yasal olarak bu çiftlikler sürekli denetlenmektedir. Çocuklarınızda dahil olmak üzere ailenizle birlikte bölgede yapılan at turlarına katılım sağlayabilirsiniz.

At Safari turları bölgede farklı vadilere yapılmaktadır. Bu çerçevede tur hizmetini aldığınız firmanın rotaları ile hareket edebilirsiniz. Özellikle tur öncesi katılımcılar için sigorta yapıldığı gibi, ekipman ve rehberlik hizmetleri de verilmektedir. Bu çerçevede at turlarına katılım için iletişim kurmanız yeterlidir.

Kapadokya’da Yapılacak 10 Aktivite

Güzel Atlar Diyarında At Turu

Kapadokya’da Jeep Safari

Çok geniş alanları ile uzun bir tatil süresini kapsayan Kapadokya’yı en güzel haliyle keşfetmek isteyenler burada sabahın erken saatinde güne başlamaktadır. Özellikle bölgenin doğal güzelliklerine güzellik katan sıcak hava balonlarının yüksekliği sabahın erken saatleridir. Bu anlamda bu renk cümbüşü ile gün doğumunun peri bacaları ile yaptığı dansı Jeep safarilerde izleyebilirsiniz. Ancak film senaryolarında görebileceğiniz film setini andıran bölgeyi burada yapılan Jeep safariler ile gezebilirsiniz.
Turizm firmaları konaklama otelinden sizleri almasıyla birlikte buradaki turlarınız başlamaktadır. Özellikle turizm firmasına göre farklı rotalar söz konusu edilmektedir. Ancak hava balonlarının görülebildiği yerler rotalara  özellikle alınan yerlerdir. Öyle ki Jeepler ile bölgenin en güzel vadileri gezilirken heyecanlı keşifler sizleri bekler. Böylelikle Güvercinlik Vadisi, Göreme Göreçeli Vadisi, Ortahisar, Güllüdere Vadisi, Avanos Kızılırmak Sallanan Köprü, Aşk Vadisi, Hayal Vadisi, Paşabağlar Rahipler Vadisi ve İbrahimpaşa ile Musatafapaşa köyleri üzerindeki turlar etkilidir.

Jeep safari turları gerekli emniyet ve güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle yapılmaktadır. Aynı zamanda burada araçların gidebildiği yerler özellikle seçilmekte aynı zamanda bölgenin mutlaka görülmesi gereken yerler rotalara dahil edilmektedir. Böylelikle Jeep turları HTR Turkey Tours güvencesi ile verilen aktivitelerden biri olmaktadır.

Kapadokya’da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya Jeep Safari

Kapadokya ATV Turları

Bölgede yapacağınız aktiviteler ile eşsiz bir deneyimi kazanacağınız ATV turları bölgede popüler olarak yapılanlardandır. Öyle ki gün içinde istediğiniz saat zamanı diliminde bu hizmeti alabiliyorsunuz. Hatta Kapadokya’da gece yapılacaklar arasına alacağınız ATV turları saatlik olarak alınabilmektedir. Yapılan turlarda 1,2,3 ve 4 saatlik olarak programlar söz konusudur. Size uyan zaman dilimi ile uygun fiyatla yapacağınız aktiviteler arasına ATV turlarını alabilirsiniz.
Heyecanlı tur başlangıcı öncesi ATV ile ısınma turları yapılmaktadır. Böylelikle ATV kullanımı ile deneyimini yapmış ve aracın kontrolünü sağlamış oluyorsunuz. Dört çeker güçlü motoru ile engebeli arazilerde Kapadokya’yı keşfetmenin yolu olan ATV’ler bölgede son yıllarda çok popüler olmuştur.

Kapadokya’da dört mevsim ATV turu yapabilme olanakları bulunmaktadır. Yaz kış yapabileceğiniz bu aktivite kar üstünde yapılabilen bir etkinlik olmaktadır. Öyle ki coğrafi olarak engebeli bir yapıya sahip olan Kapadokya’nın hızlı ve kolay gezilmesinde en büyük etkenlerden biri ATV ile yapılmaktadır. Bu turlarda tek ATV ile iki kişilik tur yapılabiliyor olması balayı çiftleri için de önemli bir deneyim olmaktadır.

Kapadokya’da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya’da yapılması gereken aktiviteler saymakla bitmez. Ancak yapılması gerekenler kişinin tercihi ve hobilerine göre değişiklik göstermektedir. Böylelikle farklı etkinlikler bölgeye kişileri çeker. Kapadokya’nın uluslararası arenada tanıtılması için gerekli adımlar yerel kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerince yapılan festivaller ile yapılmaktadır. Bu anlamda bölgede yapılan onlarca festivalden bahsetmek mümkündür. Yıl boyu mevsimine göre düzenlenen bu festivaller uluslararası özellik taşımaktadır. Bunlar içerisinde en çok ismini duyuran her yıl 27 -29 Ağustos tarihlerinde yapılan Kapadokya Balon Festivalidir. Farklı figürler ile gerçekleşen festivalde yarım saatlik uçuş sonrası Göreme bölgesine inersiniz ve etkinlikler burada devam etmektedir.
Kapadokya’nın neredeyse simgesi haline gelen Peri Bacaları eşsiz bir müzik dinletisi ortaya koymaktadır. Bu anlamda düzenlenen Cappadox Festivali katılımcılara eşsiz bir müzik keyfi, sanat ile gastronomi sunmaktadır. Bunun yanında Kapadokya’nın büyüleyici atmosferi eşliğinde açık hava gösterileri sizleri bölgeye çekecek diğer unsurlardır.

Mağara Odalarında Konaklama

Söz konusu Kapadokya olunca bölgenin aurası ve coğrafyaya uygun bir şekilde mağara odalarda konaklama tercih edilmektedir. Burada bulunan oteller tarihi yapılarını bozmadan yapılan restorasyonlar sonrası hizmet veren yerlerdir. Bölgede özellikle Göreme, Ürgüp ve Avanos konaklama için tercih edilen yerlerdir. Nevşehir şehir merkezinde konaklama yapacakların buralara uzaklığı ise günübirlik ziyaretlere olanak veren yerlerdir.
Bölgede mağara odalarda konaklama büyük yıldızlı oteller kadar küçük ve sıcak bir yapıya sahip otellerce verilebilmektedir. Sezonuna göre bölgede yoğun bir ziyaretçi trafiğinden bahsetmek mümkündür. Bu nedenle erken rezervasyon imkanları ile Kapadokya seyahatinin planlanması gerekmektedir. Bölgenin yapısına uygun en iyi konaklama otelleri HTR Turkey Tours ve kapadokyabalayi.net ile verilen hizmetler arasında olmaktadır. Böylelikle isteğinize uygun olarak fırsat otelleri seçeneği ile seyahatlerinizi bütçenize ve konforunuza uygun bir şekilde gerçekleştirebilmektesiniz.
Kapadokya büyük bir enerji sarf edeceğiniz alanlara sahiptir. Bu sebeple gezileriniz arasında keyifli ve konforlu dinlenmeniz gerekir. Bunun yanında eğlenceli bir konaklama için otel tercihi önem arz etmektedir. Mağara ve kaya oyma odaları ile masalsı bir dekorasyona sahip MDC Hotel bölgede geleneksel mimariye sahip nadide yerlerden biridir. Bu çerçevede konaklama tercinizi bu otelden yana kullanabilirsiniz.

Kapadokya’nın Coğrafi Yapısı Aktivitelerin Adresi Olmaktadır

Bölgesel açıdan çok geniş bir coğrafyanın adresidir Kapadokya. Buranın masalı milyonlarca yıl geçmişe dayanıyor. Hasan Dağı, Güllü Dağı ve Erciyes Dağı’nın volkanik lavları bölgenin oluşumunda ilk kıvılcımları patlatıyor. Püsküren lavlar etrafta yüksek tabalar meydana getirirken sert ve yumuşak zeminler 150 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor. Bundan sonra enstrümanı eline alan yağmur ve sel suları ile rüzgarlar olmaktadır. Yumuşak zeminlerin aşınması ve sert zeminlerin ortada kalması peri bacalarını oluşturuyor. Ve İnsanoğlu bu tüflerin kolay oyulduğunun farkına varıyor. Havayla temas etmesiyle sertleşen tüf burada yaşayan onlarca medeniyete ev, yaşam alanı, ibadet merkezi ve hatta saldırılardan saklanacağı yer altı şehirlerinin meydana gelmesini sağlıyor.
Sizlere sunduğu görsel şölen, sonsuz bir keşif, hayranlık uyandıran bir coğrafya derin tarihi ile sizi etkilemektedir. Öyle ki binlerce yıl boyunca tarihi medeniyetlerin buluşma noktası haline gelen bölge gün batımı ile gün doğumunun en güzel örneklerinin görüldüğü bir yerdir. Bu güzelliğin oluşumunda ise 60 milyon yıllık bir süreç bulunmaktadır. Hıristiyanlığın ilk ve en önemli merkezi olan bölge Roma İmparatorluğu dönemi dini baskılardan kaçan kişilerin adresi olmuştur. Bir anlamda Anadolu’nun sığınağı haline gelen Kapadokya tarihi kültürel yapısının yanında doğası ile insanlara aktiviteler yapma olanakları veren bölgelere sahiptir. Böylelikle Kapadokya’da yapılacak aktiviteler hayatınızın en güzel anlarına şahitlik yapmaktadır.
Leave A Comment