Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak

Kapadokya serüveninize kapılarının anahtarı Kapadokya’da Müze Kart, bölgede bir çok müze ve ören yerine ücretsiz giriş imkanı sağlamaktadır. Gün doğumu ile batımında güneşin ışıklarıyla dans eden peri bacaları ve sırlarına şahit olan tarihi mekânlar ücretle görülen yerlerdir. Ücretin ödenmesinde ise Müze Kart ekonomi ve kişiye öncelik sağlamaktadır. Kapadokya’da Müze Kart kullanımı oldukça ekonomik olmaktadır.

Antik kent, ören yeri ve müzelerde sürekli giriş ücreti ödememek için verilen müze kart, ayrıca bölgesine özel olarak tahsis edilmektedir. Yerli ve yabancı herkesin alabildiği Museum Pass Cappadocia Kart, Kapadokya’ya özel olarak verilenidir. Bu anlamda Kapadokya’da Müze Kart kullanımı ile bölgeye yapacağınız seyahatlerde ayrıcalıklar sağlamaktadır.
Her karışının ayrı bir anlamı ve güzelliği olan Kapadokya, dört mevsim boyunca milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu ziyaretlerde önemli olan milli parklar, ören yerleri ve tarihi dokuya sahip müzeler ile diğer yapılara ücret karşılığı yapılması gerekmektedir. Öyle ki bu ziyaretler ile ödeme yapmanız gereken tutarlar ziyaret gerçekleştirileceği yere göre değişiklik göstermektedir.
Ihlara Vadisinden, Soğanlıya kadar çok geniş bir alanda bulunan Kapadokya bu coğrafya da onlarca müze ve ören yerine ev sahibidir. Bu anlamda ziyaretlerin yapılmasında giriş ücretleri söz konusu olan yerler bulunmaktadır. Özel müzeler ve yerel kuruluşlara ait yerlerin gezilmesinde Kapadokya’da Müze Kart geçmemesine rağmen burada onlarca ören yeri ve tarihi mekân giriş ücretine tabi tutulmaktadır.

Türkiye’de ikamet edenler özellikle yıl boyunca yapacakları geziler için Müze Kartını mutlaka yanında bulundurması gerekir. Aynı ören yeri ve müzenin yıl içinde iki kez ziyareti için ücret ödemeden gezme olanağı veren bu kart, gezginlerin en çok ihtiyaç duyduğu anahtar niteliği taşımaktadır. Öyle ki yüzlerce ören yeri, müze ile tarihi yerlerde ücret ödemeden giriş yapabilme olanakları sağlar. Böylelikle müze kart geçen yerler Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak Müzeler Genel Müdürlüğünce açıklanmaktadır.

Kapadokya'da Müze Kart

Kapadokya Açık Hava Müzesi

Kapadokya’da Müze Kart Geçen Yerler

Buraya seyahat etmek isteyen kişiler gezilerinin planlamasını yapmak açısından Müze Kart Kapadokya da nerelerde geçerli sorusuna yanıt ararlar. Öyle ki bu kart sayesinde gişe önünde sıra beklemek ile zaman geçirmek yerine seyahatinize daha çok vakit ayırmanız mümkündür. Böylelikle planlamaya Müze Kart satın alarak başlayabilirsiniz. Kart alımında farklı özelliklere sahip seçeneklere sahip olunmaktadır. Böylelikle bölgesel olarak kartlar söz konusu edilmektedir. Kapadokya için ise buraya özel Cappadocia Museum Kart tahsisi yapılmaktadır. Bununla birlikte Kapadokya müze kart geçen yerler şunlardır;
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri
 • Kaymaklı Yer altı Şehri
 • Özkonak Yer altı şehri
 • Ihlara Vadisi Ören Yeri
 • Çavuşin Kilisesi
 • Nevşehir Müzesi
 • Göreme Ören Yeri
 • Hacıbektaş Müzesi
 • Aksaray Müzesi
 • Manastır Vadisi Ören Yeri
 • Karanlık Kilise
 • Gülşehir, St. Jean Kilisesi

Bir anlamda Dünya açık hava müzeleri bölgesi olarak gösterebileceğimiz Kapadokya, Persler döneminde “Güzel Atlar Ülkesi” olarak adlandırılmıştır. Dönemin ismi Katpatuka olan bölgenin ismi zamanla Kapadokya halini almıştır. Doğal örtüsü, yapıları ile dünya gezilerine olanak veren bölge böylelikle yapabileceğiniz aktivitelerin de aranılan adresi haline gelmiştir. Nitekim her yıl artan sayıları ile ziyaretçi potansiyeline yakalamış bir bölgedir. Bu anlamda Yıllık iki milyon ziyaretçi buraya gelir. Türkiye’ye yurt dışından gelen ziyaretçilerin yaklaşık % 30’unun bölgeye geldiği tahmin edilmektedir. Bölgenin duyurulması ile gerekli tanıtımlarının yapılması ziyaretçi sayısını artırırken bölgesel açıdan gerekli tanıtım çalışmaları yapılmaktadır. Böylelikle yerel kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları burada Kapadokya Festivalleri düzenlemektedir.

Kapadokya Ihlara Vadi

Müze Kart Nasıl Alınır?

Özellikle daha az ödeyerek tasarruf yapmak ve gişelerde sıkıcı bilet sırası beklemek gibi avantajları olan Müze Kart alımı çok kolaydır. Türkiye’de bulunan bir çok ören yeri ve müzede kart tahsisi yapılmaktadır. Güncel olarak Müze Kart ücreti 60 lira olarak tahsil edilir. Ancak bölgesel olarak alacağınız kartlar için farklı ücretler söz konusu olmaktadır. Dileyen kişiler internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yaparak kart alabilmektedir. Ancak bu alım sonrası size kargo ile kartın teslimi söz konusu olduğu için kargo ücreti ödemenin yanı sıra kartın gelmesi için beklemeniz gerekmektedir. Öyle ki istediğiniz kart çeşidi kapınıza kadar getirilmektedir.
Söz konusu Kapadokya olunca buraya özel Museum Pass Cappadocia kartı basılmaktadır. Size özel olarak basılan bu kart sayesinde Nevşehir başta olmak üzere Aksaray’a kadar olan Kapadokya bölgesindeki ören yerleri ziyaret edilir. Alacağınız bu kartın üç günlük süresi bulunmaktadır. Bu süre içinde 10’dan fazla ören yeri, müze ve tarihi yerin gezilmesi ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Kapadokya bölgesinde ziyaret edeceğiniz müzelerin hepsi için sadece Kapadokya müze kart ücreti  320 Lira olmaktadır. Böylelikle maddi olarak tasarruf sağlanmış olur. Böylelikle bölgeye gelen kişiler Kapadokya müze kart nereden alınır sorusuna yanıt aramaktadır.

Kapadokya Müze Kart Satış Noktaları

Bölgede 10’dan fazla ören yeri ve müzede Müze Kart çeşitlerinin geçtiğini belirtmiştik. Bu çerçevede Müze Kart Kapadokya da nerelerde geçerli sorusuna yanıtlar yukarıda bulunmaktadır. Bununla birlikte Müze Kart Nereden Alınır Kapadokya sorusunun yanıtları kısaca şu şekildedir.
 • Zelve Ören Yeri
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri
 • Paşabağ Rahipler Ören Yeri
 • Göreme Ören Yeri
 • Özkonak Yeraltı Şehri
 • DÖSİMM Müze Kart Ofisi
 • Karanlık kilise
 • Ihlara Vadisi
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri
Seyahatinizi gerçekleştireceğiniz bölgeye göre bir gezi planlaması yapılması gerekir. Öyle ki Kapadokya için buralardan farklı olarak daha geniş bir yelpaze söz konusudur. Bunun nedeni çok daha geniş bir coğrafya ile gezilmesi gereken yerlerin sayısının artmasıdır. Böylelikle burada seyahatinizin gezi planını hazırlamak çok daha önem kazanmaktadır. Kapadokya bölgesi olarak Aksaray Ihlara Vadisinden başlayan yolculuğunuz Doğu’da Kayseri’ye kadar uzanmaktadır. Burada özellikle gezi noktaları Göreme, Avanos ile Ürgüp üçgeninde toplanmaktadır. Böylelikle burada mutlaka görülmesi gereken en önemli yerler bu yerleşim yerlerinde toplanmıştır.
Bölgede görülmesi gereken ve zamanlama açısından turizm firmaları sizin yerinize planlamaları turlar eşliğinde yapmaktadır. Burada bireysel olarak gezi mümkün olduğu kadar firmalarca profesyonel rehberler eşliğinde yapılabilmektedir. Ancak bu firmaları sığ gezi listesi ile hareket etmek zorunda kalmaktadır. Böylelikle ziyarete gelen kişiler görülmesi gereken bazı yerleri göremeden gitmek durumunda kalmaktadırlar. Bu sebeple gezi planlaması yapmanız rotalarınız için önem kazanmaktadır.

Bölgede görülecek müzelerin hepsini görmeniz elbette zaman açısından zor olabiliyor. Ancak zamanı olan ve mutlaka görmek isteyen kişiler bireysel olarak buradaki yerleri gezebilmek için 470 Lira ücret ödemek zorunda kalacaktır. Ancak Müze Kart Kapadokya için toplam ödeyeceğiniz tutar 320 Lira olur. Bu sayede tasarruf etmiş olursunuz. Aynı zamanda gişe alımında zaman geçirmeden gezinize devam edersiniz.

Kapadokya'da Müze Kart

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya Ören Yerleri Giriş Ücretleri

Nevşehir Kapadokya seyahatinizde göreceğiniz doğal güzelliklerin adresleri Vadilerdir. En güzel vadiler Öreme, Ürgüp, Ortahisar, Avanos bölgesinde yer almaktadır. Bu vadilerde bulunan kiliseler ve yaşam alanları ile güvercinlikler bulunur. Bunun yanında en önemli tarihi eserler oyma kiliselerin olduğu Göreme Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Önemi ile birlikte 1985 yılında burası dünya miras listesine alınmıştır. Böylelikle bölgede en çok gezilen yer olma özelliği taşımaktadır. Bununla birlikte görülmesi gereken yerler ücretlere tabi tutularak yapılmaktadır. Bu çerçevede Kapadokya müzeleri ile ören yerlerine giriş ücretleri güncel olarak şu şekildedir;
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri 75 TL
 • Ihlara Vadisi 70 TL
 • Göreme Ören Yeri ve Açık Hava Müzesi 125 TL (Karanlık Kilise 40 TL)
 • Çavuşin Kilisesi 15 TL
 • Kaynaklı Yeraltı Şehri 75 TL
 • Rahipler Manastır Vadisi Ören Yeri 15 TL
 • Jean Kilisesi 15 TL

Kilise ve ören yeri ziyaretlerinde Karanlık Kilise için ayrı bir parantez açmak gerekmektedir. Kilise Göreme Açık Hava Müzesinde yer almasına rağmen burayı ziyaret için ikinci bir ücret ödemesi söz konusu edilmektedir. Sebebi ise Karanlık Kilisenin önemi ile buradaki fresklerin korunması çalışmalarıdır. Hıristiyanlık inancına göre önem taşıyan bu freskler tadilattan geçirilmiş ve korumaya alınmış nadide eserlerdir. Bu nedenle ören yerine giren kişiler burayı görmek isterlerse ayrıca 40 TL ödeme yapmaları gerekmektedir. Fresklerin korunmasında ayrıca kişi sayısı sınırlı tutulmaktadır. Bunun nedeni insan nefesinin fresklere zarar vermesinin önüne geçmektir. Aynı zamanda koruma amaçlı olarak içeride flashlı fotoğraf çekimine yasak getirilmiş içerinin aydınlatması da özel ışıklandırmalar ile yapılmıştır. Bu sayede binlerce yıl aradan sonra günümüze kadar gelen dünya harikası sanat eserleri gelecek yüzyıllara taşınmış olacaktır.

Kapadokya'da Müze Kart

Kapadokya Zelve Vadisi

Kapadokya Ücretsiz Gezilen Müze ve Ören Yerleri

Ücretli olduğu kadar bölgede ücretsiz gezebileceğiniz yerlerde bulunmaktadır. Gezi planlamanıza bu anlamda ücret vermeden gezeceğiniz yerleri de dahil etmenizde fayda olur. Koşulsuz olarak bölgede ücretsiz gezilen yerler ise şunlardır.
 • Gülşehir Açık Saray Ören Yeri
 • Hacıbektaş-ı Veli Müzesi
 • Aksaray Müzesi
 • Nevşehir Müzesi

Müze Kart Satın Almak İçin Ne Gerekiyor?

Müze kart alımı sonrasında size ait fotoğrafınız ile basılarak verilmektedir. Burada ihtiyaç olunan tek şey kimliğiniz olmaktadır. Müze kart tahsisi yapan yerler ücreti ile birlikte kimliğinizden kopyaladıkları fotoğrafınız ile size özel kart tahsisi yapar. Bu sayede almış olduğunuz müze kartın çeşidine göre müzelere girme imkanı sağlamış olursunuz. Dijital ortamlarda kart alabiliyorsunuz. Bu anlamda mobil uygulamalar ile online üyelik oluşturmanız mümkün olmaktadır. Burada alacağınız kod ile bölgesel açıdan kartınızı kullanma olanağına sahip olunmaktadır. Fakat teknik olarak sorun yaşanılması mümkündür. Böyle durumlarda karşılaşılması halinde kartınızı kuryenin size teslim etmesini beklemeniz gerekecektir. Ayrıca kartın tahsisinden yabancı uyruklu kişilerde faydalanabilmektedirler.

Belediye Ören Yerleri Ücretleri

Kapadokya’da Müzeler Müdürlüğüne bağlı yerler olduğu kadar özel kuruluşlar ve yerel belediyelere ait müzelerde bulunmaktadır. Bu çerçevede çok düşük tutarlarda olmasıyla birlikte ücret tahsil edilerek gezilebilmektedir. Bunlar ise şu şekilde ücret tahsil eder.
 • Kızılçukur Vadisi 10 TL
 • Uçhisar Kalesi 8 TL Öğrenci 4 TL
Bölgesel açıdan özel girişimler neticesinde açılan müzelerde bulunmaktadır. Bu çerçevede gezebileceğiniz özel alanlar şunlardır.
 • Güray Müze
 • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi (Bebek Müzesi)
 • Ürgüp Müzesi
 • Ürgüp Büyükakten Yer altı Evi ve Kültür Müzesi
Dünya’da bir eşine rastlayamayacağınız Kapadokya coğrafi açıdan size yaşatacağı güzelliklerin yanında tarihi dokusu ile geçmişe götürmektedir. Bölgesel açıdan kültür mirası konumundaki görülmesi gereken yerler geliştirilmesi ve korunması amacıyla ücret karşılığı yapılabilmektedir. Bu anlamda müze kart Kapadokya da kullanmak ekonomi açısından çok daha uygun olmaktadır.

Geçmişe ışık açan tarihi bilgilerin ulaşılmasında önemli olan tarihi eserler bölgesel olarak müzelerde sergilenmektedir. Bu anlamda Türkiye çok zengin bir ülke olarak gösterilmektedir. Dünya genelinde bakıldığında konumu ile bir çok medeniyetin bu topraklarda yaşadığını ele geçirilen tarihi eserlerden açıklanabilen hususlardır. Bu anlamda milyonlarca yılda meydana gelen Kapadokya tarihi açısından bölgedeki müze ve tarihi anıtlar önem taşımaktadır. Ayrıca, günlük turlar yoluyla da Kapadokya vadilerini ve tarihi yapıları tecrübeli rehber eşliğinde gezme olanağınız vardır.

Kapadokya'da Müze Kart

Kapadokya Güray Müze Seramik Ve Çömlekçilik

Leave A Comment