Kapadokya’da İlkbahar

Kapadokya; her mevsim güzel olsa da ilkbaharda başka güzel. Doğanın peri bacaları ile bütünleşmesine şahit olmak için kaçırılmaması gereken bir mevsim. Çünkü ilkbahar; dünyanın yeniden ete kemiğe büründüğü, tabiatın yeniden kendini gösterdiği adeta bir varoluş mevsimi. Her yerde bahar mevsimi güzel olur da Kapadokya’da dillere destan olur. Ayrıca, Kapadokya’nın bir diğer ismi de “Güzel Atlar Diyarı”. Adına münhasır bir şekilde baharda yöre halkı atlarını, eşeklerini doğaya salıyorlar. Peri bacaları arasında gezen, otlayan eşekler, atlar yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi çekiyor. Sıcak hava balonları turları yapılan dünyada nadir yerlerden birisi Kapadokya. Fotoğraf çekmeye de merakınız varsa eğer balon turları sırasında çekilen fotoğraflarla muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Kapadokya’da İlkbahar zamanı yerden metrelerce yükseklikte açan çiçekler peri bacalarını gelin gibi süslüyor.

Kapadokya’da İlkbahar Manzarası Büyüledi

Kapadokya; peri bacaları, ilginç oluşumlu vadileri, manastırları baharın gelişiyle renklerle doldu. Mart ayından itibaren Kapadokya’da doğa uyanmaya başladı. Peri bacaları çevresini yeşil çimenler kapladı. Çimenlerin üstüne çiçekler serpilmiş gibi farklı bir hava katıyor.Aynı zamanda civar köylerde halk tarafından doğaya bırakılan çeşitli hayvanlar farklı görüntüler oluşturuyor.
Kapadokya'da İlkbahar

Kapadokya’da İlkbahar

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kapadokya’da tatil için en favori mevsim cevabı ilkbahar ve sonbahar ayaları oluyor. İlkbaharda doğanın dirilişini gözlerinizle göreceksiniz. Bununla birlikte Kapadokya’nın birbirinden güzel vadileri içinde yürüyüşe çıktığınızda kuş sesleri bir şarkı gibi kulağınıza gelecek. Öyle ki çiçeğe duran erik ağaçları, kiraz ağaçları muazzam kokusuyla sarhoş ediyor. Birçok fotoğrafçı doğa çekimleri için ilkbahar mevsimini tercih ediyor. Çünkü çiçeklerle birlikte peri bacaları, sıcak hava balonları eşleşince ortaya harika kareler çıkıyor.
Kapadokya’ya ilkbahar mevsiminde geldiğinizde dünyanın en güzel portresini görme şansınız var. Öyle ki yüksek panorama tepelerinden, vadilerden aşağı bakınca gökkuşağının renkleri gibi tüm renkleri bir arada görebilirsiniz. Bunların dışında ATV turlarına, at binme safarilerine katılıp rüzgarı arkanıza alabilirsiniz. Aynı zamanda sabah ışımadan havalanan sıcak hava balonları, ilkbahar rüzgarını çok seviyor. Tam da havanın ılık olduğu bu mevsim de balon turuna katılıp asla unutamayacağınız anlar sizleri bekliyor. Aynı zamanda mart-nisan-mayıs aylarında üşümeden sıcaktan bunalmadan serin ve ferah bir tatil geçirebilirsiniz. Bununla birlikte göç yollarından dönen leylekler zaten eşsiz güzellikte olan Kapadokya’ya farklı bir güzellikte katıyor. Vadilerde ister bisiklete, ister ata, isterseniz de deveye binebiliyorsunuz.

Kapadokya’da İlkbahar Zamanı Gezilecek Yerler

Kapadokya; bahar gelince canlanıp tazeleniyor. Özellikle doğa yürüyüşü ya da bisiklete binmeyi sevenler için vadiler son derece uygun yerler. Kapadokya bölgesi; yalnızca Nevşehir’le sınırlı değil. Aynı zamanda Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Aksaray illerini de içine alıyor. Bu coğrafyada her biri birbirinden özel vadiler mevcut. Tam olarak bahar aylarında bu vadilere canlılık geliyor. Hayvanlar, bitkiler, ağaçlar uykularından uyanıp kulağa hoş gelen bir ritim katıyor.

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi; diğer adıyla “Hayal Vadisi” ya da “Pembe Vadi” olarak bilinmekte. Devret; sözlük anlamı olarak dar geçit, dönemeçli yol, uçurumlu tehlikeli yollar, derin çukur anlamına geliyor. Her ne kadar vadinin kelime anlamı biraz ürkütücü olsa da batan güneşi ya da yıldızları izlemek için huzur verici bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Bu vadide; kiliseler, Roma döneminden kalma yerleşim yerleri, kayalar içerine oyulmuş konutlar yok. Ayrıca peri bacaları burada hayvan ve insan figürlerine benzediğinden Hayal Vadisi adıyla anılıyor. Bununla birlikte hayal gücünüze göre burayı gezerken peri bacalarını çeşitli şekillere benzeterek yeni masallar yazabilirsiniz. Bu sebeple ki birçok efsane yazılarak birçok masala konu olmuş Devrent Vadisi. Vadinin girişinde deve şeklinde bir peri bacası buluyor. İç kısımlarda, Napolyon’a benzeyen bir figür, çocuk İsa figürü, ellerini açmış dua eden Meryem Ana, fok balığı gib birçok figür karşımıza çıkmakta. Biraz da hayal dünyanızın genişliğine kalmış. Vadiyi gezerken peri bacalarını farklı şekillere benzetip kendi masalınızı yazabilirsiniz.
Vadi, Avanos’a 15 dakika uzaklıkta yer alıyor. Buraya ulaşım için toplu taşıma araçları yok. Özel aracınızla ya da taksi tutarak gelmek mümkün. Vadi çevresinde hediyelik eşya satan ve yiyecek içecek satan dükkanlarda bulunuyor.

Güllüdere Vadisi

Eğer peri bacalarını net bir şekilde görmek isterseniz mutlaka Güllüdere Vadisi’ne gelmeniz gerekiyor. Vadi içerinde birçok kilise ve manastır barındırıyor. Özellikle vadiyi yürüyerek gezmek hiçbir detayı atlamamak için çok önemli. Güllüdere Vadisi konum olarak tam da Çavuşin Köyü ve Göreme arasında yer alıyor.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Aksaray ili içerinde kalan bir vadi. Eğer Ihlara Vadisi’ni hiçbir yeri atlamadan gezmek isterseniz bir gününüzü burayı gezmek için ayırmalısınız. Çünkü vadi; alan olarak ve görülmesi gereken mekanlar bakımından oldukça kapsamlı. Ihlara Vadisi giriş ücreti 45 tl. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Eski dönemlerde Hristiyan halk, yaşam alanı olarak Ihlara Vadisi’ni kullanmış bu sebeple pek çok kilise bulunuyor. Bunlardan bazıları; Ağaç Altı Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Kırk Dam Altı Kilise ve Yılanlı Kilise’dir.
Kapadokya'da İlkbahar

Kapadokya’da İlkbahar

Güvercinlik Vadisi

Adını gerçekten de güvercinlerden alıyor. Bununla birlikte vadinin içerisinde peri bacaları içerisine oyulmuş binlerce güvercinlik var. Vadi; Kapadokya’ya gelip mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Doğa yürüyüşü ve bisiklet sürmek isteyenler için ideal bir alan. Güvercinlik Vadisi içerisinde araç ile giremiyorsunuz. Özellikle her yerini gezmek için yürümek şart. Vadi; Uçhisar’dan başlıyor ve Göreme açıklarına kadar uzanıyor. Eğer spor seviyorsanız ya da terapi, yoga etkinlikleri için de Güvercinlik Vadisi’ni tercih edebilirsiniz.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Asıl ismi Paşabağ Rahipler Vadisi olarak geçiyor. Vadi, diğer vadilere göre farkı şapkalı peri bacaları. Vadide; eski zamanlarda keşişler insanlardan uzak kalıp ibadet edebilmek için yaşarlarmış. Bölge de aynı zamanda Aziz Siemon adına yapılmış bir şapel bulunuyor. Paşabağ vadisinin özellikle şapelleri ve kiliseleri oldukça ünlü.

Aşk Vadisi

Vadinin Aşk Vadisi, adının akmasının sebebi evlilik tekliflerinin burada yapılması. Adına yakışır bir şekilde vadide Aşk Tepesi de yer alıyor. Bulunduğu konuma göre biraz yüksekte kalan vadi manzarası ve görüntüsü ile gerçekten romantik bir yer.

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi’ne yerli ve yabancı turistler özellikle gün batımını izlemek için geliyorlar. Güneş kızıllığıyla batarken yağlı boya bir tabloyu andırıyor. Kızılçukur Vadisi’nde bulunan kiliseler Kapadokya yöresindeki en eski kiliselerden. Eğer vadinin içine girmek isterseniz yürümeniz gerekecek. İsterseniz ATV ya da araba ile safari yapabilirsiniz.

Gomeda Vadisi

Gomeda Vadisi 6 km uzunlukta. Yürüyüş yapmayı sevenler için doğal bir parkur oluşturuyor. Vadi, Göreme’ye bağlı olan Mustafapaşa’da yer alıyor. Uzaktan görüntüsü bir apartman gibi.
Kapadokya'da İlkbahar

Kapadokya’da İlkbahar

Üç Güzeller

Ürgüp yolu üzerinde bulunan bu peri bacalarına giriş ücretsiz. Öyle ki çevresinde alışveriş yapabileceğiniz, Sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz dükkanlar var. Ayrıca bu dükkanlarda, çeşitli çömlekler, anahtarlıklar, çantalar ve daha binlerce ürün satılıyor. Eğer profesyonel olarak fotoğraf çektirmek isterseniz, çevrede fotoğrafçılar da var. Özellikle Kapadokya’da en çok fotoğraf çektirilen yerlerin başında Üç Güzeller geliyor. Özellikle, Ürgüp ve Üç Güzeller birçok nişanlı, evli çifti ağırlıyor. Bunların dışında Üç Güzeller Peri Bacalarını diğerlerinden ayıran özelliği var. Bu peri bacaları şapkalı oluşlarıyla diğerlerinden farklı görünüşte. Kapadokya’daki peri bacaları tüflü volkanik arazide sel suları ve rüzgarın etkisiyle oluşmuştur. Bununla birlikte Üç Güzeller’de, sel ve rüzgar peri bacalarının gövdelerini huni şeklinde oyarken sert kayaları başlarının üstünde birer şapka haline getirmiştir. Yurt içi ve yurt dışı broşürlerde, afişlerde Üç Güzeller var. Hatta 50 TL’lerin arkasında Üç Güzeller’in resmi bulunuyor. Özellikle güneşin battığı saatlerde Üç Güzeller’e uğrarsanız arkada Erciyes Dağının eşsiz manzarasıyla muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya denilince ilk akla gelen yerlerden birisi Göreme Açık Hava Müzesi oluyor. Bölgenin in ilginç yerlerinden birisi. Müzede 360 tane kilise bulunuyor. Bununla birlikte bu kiliseler koruma altında. Müzeye girişlerde müze kart geçerli ancak Karanlık Kilise’ye girmek isterseniz kart geçerli olmuyor. Hem doğal hem beşeri yapıların bir arada olduğu Göreme Açık Hava Müzesini her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Asmalı Konak

Yıllar önce çok ünlü bir diziye de ev sahipliği yapan konak görülmeden gidilmeyecek yerlerden. Konak, geleneksel konak mimarisinin örneklerinde. 200 yıllık bir geçmişe sahip. Bununla birlikte yer yer yıpranmış olsa da hala iyi durumda. Müze kartınız varsa ücretsiz şekilde gezip fotoğraf çekebilirsiniz.

Tursan Şarap Fabrikası

Fabrika, Asmalı Konak’ın hemen yanında yer alıyor. Eğer oraya gelirseniz mutlaka Tursan Şarap Fabrikası’na uğrayın. Fabrika içinde şarabın nasıl yapıldığı hangi işlemlerden geçirildiği anlatılıyor.

Uçhisar Kalesi

Kaleler, yapıları itibari ile yüksek yerlere inşa edilir. Eğer Göreme’yi ayaklarınız altında görmek isterseniz eşsiz bir yer Uçhisar Kalesi. Toprak yapısı yumuşak olduğu için kale kullanılmıyor. Ancak manzara severler için gidilmesi gereken bir yer. Dilerseniz gün doğumu ya da gün batımı manzarasını izleyebilirsiniz. Uçhisar Kalesi’nde müze kart geçerli değil.

Temenni Tepesi

Ürgüp’ün seyir yerlerinden birisi de Temenni Tepesi. Tepeye çıkarken yol boyu çeşitli hediyelik eşya satan dükkanlar var. Burası konumu itibari ile büyük ilgi görüyor. Temenni Tepesinde iki adet kümbet var. Temenni ismi de bu kümbetlerden geliyor. İnsanlar dileklerini, adaklarını adadıkları için “Temenni Tepesi” adını almış. Ayrıca Temenni Tepesinde Tahsin Ağa Halk Kütüphanesi yer alıyor. Ayrıca manzarayı izlerken çay kahve içmek için bir de kafe bulunuyor.
Kapadokya'da İlkbahar

Kapadokya’da İlkbahar

Kapadokya’da Yapılabilecek Aktiviteler

Kapadokya’ya özellikle ilkbahar mevsiminde geldiyseniz yapılacak pek çok aktivite sizleri bekliyor. İsterseniz vadilerde at binme turlarına katılabilirsiniz. Sabah gün doğarken balon turlarına katılıp gökyüzünden Kapadokya manzarası seyredebilirsiniz. İsterseniz peri bacaları arasında bisiklet sürün isterseniz de Kapadokya ATV Turu ile adrenalin yaşayın. Çömlek yapan ustaları ziyaret edin ve sizde çömlek yapın. Şaraphanelere uğrayarak eşi benzeri olmayan şarapların tadına bakabilirsiniz.

Kapadokya’da Yeme İçme

Kapadokya denilince özellikle Nevşehir’de akla testi kebabı geliyor. Avanos’ta, Göreme’de yapılan testiler içerisinde domates, biberle buluşan etler saatlerce köz üzerinde pişiyor. Özellikle testinin üzeri hava almaması için hamurla kapatılıyor. Sunum yapılırken çekiçle testi kırılıyor ve servis ediliyor. Ayrıca Kapadokya’ kahvaltı ve közde kahvede çok meşhur. Yöreye özgü kiraz reçeli ve üzüm pekmezi damak çatlatıyor.

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya’da konaklama deyince akla kayalar içine oyulmuş oteller geliyor. Her bütçeye uygun pek çok otel seçeneği mevcut. Bu otellerin yazın serin, kışın sıcak tutma özelliği var. Ayrıca nefes problemi olanlar için de bire bir. Özellikle sabahın ilk ışıklarıyla gökyüzünü süsleyen balonları otelin terasından izleyebilirsiniz.
Leave A Comment