Kapadokya Turları

Her yıl milyonlarca kişinin adrenalin yüklü turlar yaşadığı Kapadokya Turları uluslararası sınırları aşan bir üne sahiptir. Bölgenin keşfi, yaşanılan heyecanlar tatilin rotasında önemli etkenler olmaktadır. Bu anlamda bölgede faaliyet gösteren turizm işletmeleri Kapadokya gezi turları düzenlemektedir. Öyle ki bu anlamda günübirlik olarak İstanbul çıkışlı Kapadokya turları kendisine yer bulmaktadır.

Kapadokya etkinlikleri ve gezileri önemli aktiviteler ile gerçekleştirilmektedir. Böylelikle Kapadokya balon turları bölgede en çok yapılmak istenilen etkinlik olmaktadır. Bölgenin kültürel zenginliği, doğal güzelliği ile birlikte yapısı gereği burada yapılan tatiller arasında Kapadokya balayı turları paketler halinde sunulmaktadır. Bu anlamda bölgedeki konaklama ve turizm işletmeleri Kapadokya turları fırsat kampanyaları ile verilmektedir.
Bölgeye büyükşehirlerden direkt uçuşlar bulunmaktadır. Nevşehir Kapadokya Havalimanı ve Kayseri Erkilet Havalimanı bölgede ulaşım için önemli yerler olmaktadır. Böylelikle İzmir çıkışlı uçaklı Kapadokya turları özelikle hafta sonları sizlere heyecan dolu iki gün yaşatabilmektedir. Bu sebeple özellikle tatil günleri turlar düzenlenebilmektedir. Bu aşamada Kapadokya yılbaşı turları fırsat tatil seçeneklerinden biri olabilir. Yılbaşı tatillerinde olduğu gibi resmi tatil günleri buralara turlar düzenlenebilmektedir. Bu aşamada 28 Ekim Kapadokya turları ile 19 Mayıs Kapadokya turları aranılan gezi rotalarından olmaktadır.
Kapadokya turları günübirlik olarak buraya yakın olan bölgelerden yapılabilir. Ancak uzak bölgelerden buraya havayolu ile gelseniz dahi bir gece konaklamalı yapılması gerekir. Ancak karayolu ile Kapadokya turları Ankara çıkışlı olarak yapılabilmektedir. Bunun sebebi bölgenin yaklaşık 300 km mesafede olması ve zaman ve mesafe açısından uygun olabilmesidir.
Bölgedeki tatilini romantik atmosferde geçirmek isteyenler 14 Şubat Kapadokya turları ile heyecan yaşar. Hatta bunun yanında Kapadokya evlilik teklifi turları özellikle bu tarih aralığında gerçekleştirilmektedir. Kapadokya uçak turları açısından en önemli hareket yeri Kapadokya turları İstanbul çıkışlı olmaktadır. Çünkü bölgeye en çok direkt uçuş olan yer İstanbul’dur. Kapadokya tatil turları ve burada yapacağınız etkinlikler çok zengin çeşitlilik gösterir.

Kapadokya Festival ve Tanıtım Etkinlikleri

Türkiye’de aktif olarak faaliyette bulunan dernekler ve gruplar Kapadokya klasik araba turları ile bölgeyi renklendirmektedir. Bölgedeki en güzel peri bacaları ile vadilerde toplu hareket eden birbirinden güzel klasik araçlar renkli görüntülere neden olmaktadır. Bu şekilde yapılan festivaller ve aktiviteler bölgenin tanıtımında önemli roller oynamaktadır. Böylelikle bölgedeki festivaller daha çok cazip haline gelir.
Kapadokya turları içerisinde buraya yapılan festivaller bölgeye ziyaretleri hareketlendirmektedir. Ulusal alanda olduğu gibi uluslararası arenada yapılan festivaller bu aşamada beklenilen tanıtımı yeteri kadar yapmaktadır. Özellikle Sıcak Hava Balonu Festivali küresel ekonomide kendisine yer bulmuştur.
Bölgede yetişen üzümlerde yapılan şaraplar ile bağ bozumu festivali yine bölgenin tanıtımı açısından önem taşımaktadır. Öyle ki bu bölgedeki üzümlerin tadı ile şarapları lezzet bakımından önem kazanmaktadır. Bu sayede Kapadokya turları uçaklı olarak festivaller için önemlidir. Kış öncesi son gezi rotası ile Kasım ayı Kapadokya turları son gezilerin listesini oluşturmaktadır. Böylelikle Malatya Kapadokya Turları ve İzmir’den Kapadokya turları ile Hatay çıkışlı Kapadokya turları aranılan gezi planlamaları olmaktadır. Kapadokya Ürgüp, Çavuşin, Avanos, Göreme, Ortahisar gibi bölgelerde yoğunlaşmış olsa da geniş bir alana sahiptir. Böylelikle burada etkinliklerin sayısı artış gösterir. Bölgede en çok sıcak hava balonları ile uçmak, ATV ve Jeep Safari Turları ile at sırtında Kapadokya turları yapılmaktadır. Bunların yanında renkli etkinlikler anılarınızı süsleyecek güzel heyecanları katar.

Kapadokya’nın En Önemli Etkinliği Sıcak Hava Balonları

Kapadokya’nın en önemli etkinliği ve aktivitesi olarak dünyaya haber olan balon uçuşları bölgenin en güzel vadileri, peri bacaları üzerinde yapılmaktadır. Buradaki balonlar büyüklüğüne göre 16 kişi ile 28 kişi arasında kapasitelere sahiptir. Bölgede uçuşların süresi yaklaşık 1 saat olurken etkinliğin toplam süresi ise 3 saat kadar sürmektedir. Kapadokya turları 2022 güncel rotalarında balon turları Kapadokya açısından önemlidir. Öyle ki Ankara’dan Kapadokya turları ile günübirlik balonla uçuşlara sahip olabilirsiniz.

Kapadokya’nın doğal güzelliğine renk katan sıcak hava balonları her gün sabahın erken saattin havalanır. Güneşin ilk ışıkları balonlarla birlikte peri bacalarına vurur. Bu aşamada balonların kavalyesi peri bacaları güneşin ışığı ile hareketlenir ve içten içe dansı ile balonla uçanlara resital vermektedir. Uçuşlar bölgedeki birçok turizm firması ile gerçekleşirken yüzlerce balon gökyüzünde renkli görüntüler verir. Bu görüntülere bölgedeki kişiler Kapadokya’nın en güzel teraslarında sabah kahvaltıları ile eşlik etmektedir. Öyle ki Göreme Panorama Salkım Tepesinde kahvenizi yudumlarken birkaç metre önünüzden geçen balondaki kişilere elinizi uzatırsınız.

Kapadokya Turları

Kapadokya Vadi Manzaralı Balon Turu

Balon Turlarına Uçuş Sigortası Yapılıyor

Sizin isteğinize göre bölgedeki farklı balon uçuşları yapılabilmektedir. Bu daha çok firmaların vermiş olduğu teklifler ile alakalı bir durumdur. Böylelikle uçuşunuza göre herkes sigorta yaptırılmaktadır. Yapılan sigorta poliçesi tutarı uçuş ücreti içindedir. Ayrı bir ücret ödemesi yapılmaz. Bu sayede alınan güvenlik tedbirleri ile birlikte bu sayede güvenli uçuşların yolu açılmış olur.
Balon turlarının en önemli aşaması konakladığınız otellerden alınmanız olmaktadır. Balon uçuşları ile rezervasyonlar yapıldıktan sonra uçuş günü firma sizi konaklama otelinizden alır ve uçuş sonrası yine aldığı yere bırakmaktadır. Uçuş öncesi kahvaltı söz konusu olmamaktadır. Ancak firmalar misafirlerine uçuş öncesi içecek ile atıştırmalık ikramları sunar. Böylelikle uçuşa hazır hale gelindikten sonra hareket edilir.

Yeryüzünde Uçan Balon Manzaraları

Üç saatlik balon turu uçuşları renkli görüntülere neden olmaktadır. Öyle ki balon uçuşlarını farklı pencerelerden izlemek gerekir. Balonun içinde uçarken, yeryüzünde uçan balonları izlerken, en güzel vadilerde ATV turları ve diğer etkinlikleri yaparken izlemenin keyfi her zaman başka olmaktadır. Kapadokya’nın başkenti Göreme’den havalanan balonlar burada sırasıyla Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi ve Rahipler Vadisi üzerinde uçmaktadır. Zira bölgenin en güzel manzaraları buralar olmaktadır.

Balonların Uçuş Saatleri

Uçuş saatleri sabah 04:30 ve 07:30 arası mevsimine ve hava durumuna göre yapılmaktadır. Bu anlamda uçuş saati yetkili kişilerce sizlere en az bir gün önce bildirilmektedir. Bu aşamada otelden alınma saatinizde size bildirilmiş olur. Bölgenin en güzel yerlerinde balon uçuşları yapıldıktan sonra pilotlar uçuş yapan kişilere uçuş sertifikası vermektedir. Anı olarak saklayacağınız bu sertifika bazı katılımcılar için önem taşır.

Balonla Uçuşlarda Yaş Sınırı

Balonlarda uçuşlarda sınırlamalar söz konusu olabiliyor. Özellikle yaş dikkat edilen hususlardan biri olmaktadır. Balonlarla uçuşlarda 6 yaş altı kişiler alınmamaktadır.

Uçuş sonrası alkolsüz şampanya, meyve suyu ve kek ikramı yapılarak uçuş sonu kutlamaları yapılmaktadır. Bölgeyi en iyi şekilde izlemek, görmek ve keşfetmek için sıcak hava balonu ile uçmak en iyi yoldur. Uçuş süresi boyunca vadideki güzel yerlerin keşfi için balonlar yukarı ve aşağı manevra yapmaktadır. Böylelikle bölgede görülmesi gereken yerleri en iyi haliyle kadraja alma çabasına gösterilmektedir.

Kapadokya Turları

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Sıcak Hava Balonu Tur Fiyatları

Bölgede en güzel ve en heyecanlı aktivitenin balonlarla gökyüzünde süzülmek olduğunu belirtmek gerekiyor. Böylelikle önemli olan hususlardan birisi doğal olarak Kapadokya balon turu fiyatları olmaktadır. Farklı turlar söz konusu edilmesi nedeniyle ücretlerde farklılık gözetmektedir. Standart olarak yapılacak Kapadokya balon turları olduğu gibi farklı vadilerde uçuşlar yapılmaktadır. Bununla birlikte sadece balonların uçuşunu görebilmek için turlar da düzenlenmektedir. Bu çerçevede Göreme’de başlayacak uçuşlar için ödeyeceğiniz ücret güncel olarak 270-300 Euro’dur. Talebe göre Kapadokya Balon turu Çat Vadisi için ödeyeceğiniz ücret ise 220-240 Euro olmaktadır. Ancak yeryüzünden uçan balonların seyirlerini izlemek için katılacağınız tur için ise 900 TL ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Balon izleme turu fiyatı en az 3 kişi ile yapılmaktadır. 3 kişi olmadığı takdirde fiyat artmaktadır.
Kapadokya’da uçan balonların yaklaşık 900 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğini görebilirsiniz. Ancak bölgenin görülmesi ve keşfi için yaklaşık 100-150 metre yüksekliği yeterli olmaktadır. Ancak 600 metrelik yükseklik azami olarak yapılmaktadır. Sabah erkenden kalkan balonların bölgede yaklaşık 20 kilometrelik bir alanda havada görülebilmektedir.

Balon Uçuşlarında Ne Giyilmeli?

Sabahın erken saatinde yapılan balon uçuşları serin bir havada gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple yanınızda mutlaka hırka gibi kıyafet alınması gerekir. Uçuş mevsimi kış olması halinde doğal olarak daha kalın kıyafetler giyilmesi gerekir. Çok soğuk havalarda kişiler üşürüm endişesi taşır. Ancak havalanan balonlardaki hava sıcaklığı daha yüksek olacağı için yerden daha sıcak bir hava yukarıda sizi bekliyor olabilir. Ayrıca rahat hareket açısından spor ayakkabı tercihi önemli hususlardan biridir.
Balonla uçuşlarda en önemli husus güvenliktir. Bu sebeple balon pilotunun uyarıları uçuş öncesi, esnasında ve sonrasında dikkate alınması gerekir. Balonlar dört farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlere 6 şar kişi sığar. Toplamda ise 24 kişi ve balonun büyüklüğüne göre daha fazla kişi alınabilmektedir. Ancak 28 kişiden fazla alınması mümkün olmamaktadır.

Kapadokya ATV Turları

Bölgede yapılan aktivitelerden biri olan ATV turları Kapadokya vadilere ve süreye göre farklı detaylar üzerinden yapılabilmektedir. Bölgeyi keşfetmek için ayrı aktivitelere katılmak önemli olmaktadır. Bu anlamda zamanınız ve bütçeniz elverdiği sürece bölgede gerçekleştirilen turlara ve etkinliklere katılmak gerekir.
ATV turlarının adresi buranın en önemli vadileri olmaktadır. Öyle ki güzergahlar arasında mutlaka görülmesi gereken vadiler söz konusudur. Burada ATV ile gezinti yapılabilecek yerler Güllüdere Vadisi, Kılıçlar Vadisi, Aşk Vadisi, Çavuşin Köyü ve Kızılçukur Vadisi olmaktadır. Gerçekleştirilen turlar süre ile yapılmakta ve ücretlendirilmektedir.

Kapadokya ATV turları profesyonel rehberler eşliğinde yapılmaktadır. Zira bölge açısından önemli bir husustur. Tur öncesi ısınma turları atılarak araçlara alışkanlık sağlanmaktadır. Bu anlamda kask ve diğer güvenlik tedbirleri alındıktan sonra grup halinde tur başlar. 4*4 güçlü motorlar sahip ATV’ler ile yapılan turlar bölgenin yapısına göre engebeli arazilerde yapılır. Böylelikle tur daha zevkli bir hale gelirken heyecan ile adrenalin artar.

Kapadokya Turları

Kapadokya ATV Turu

ATV Turu Fiyatları

Bölgede farklı turizm işletmelerine bağlı olarak 1,2,3 ve 4 saatlik ATV turu hizmetleri verilmektedir. Bu anlamda sürelere göre tur rotaları değişir. Böylelikle değişken bir ücret tarifesi ile karşılaşılmaktadır. Bunun yanında tur bölgesi ve rotası önem taşır. Bu sayede bölgede yapacağınız ATV turları ve ücretleri şunlardır.
  • 1 Saatlik Ürgüp ATV turu 450 TL
  • 2 Saatlik Üç Güzeller Gün Doğumu ATV Turu 550 TL
  • 1 Saatlik Üç Güzeller ATV Turu 450 TL
  • 2 Saatlik Özel ATV turu 650 TL
  • 2 Saatlik Üç Güzeller Gün Batımı Turu 500 TL
  • 4 Saatlik Göreme ATV Turu 2.000 TL
  • 2 Saatlik Göreme ATV Turu 600 TL
  • 1 Saatlik Göreme ATV Turu 500 TL
Kapadokya vadilerinin tozunu dumanına karıştıran, çamurunda yaşayacağınız eğlenceli zamanlar ile deneyimler sağlayan ATV turu güzel aktivitelerdendir. Burada yapacağınız turlar ile vadilerin tadını çıkarır aynı zamanda motorlu araç zevkinizi bölgenin engebeli arazisinde alacaksınız.
Turizmin en önemli ekonomi araçlarından biri haline gelen aktiviteler Kapadokya’da çeşitlilik ile göz doldurmaktadır. Bu anlamda Ürgüp, Göreme, Çavuşin, Avanos gibi yerlerde motorlu araçlar ile zevkli dakikalar ATV ile sizlerin olabilir. Gezilerde bazı kişiler kontrolün kendisinde olmasını ister. Bu anlamda gezinizin tamamen kontrolü kullanıcı olarak sizlerde olmaktadır.

Engebeli Arazilerde ATV Heyecanı

Bölgedeki arazi tipine uygun olarak her arazi ve hava koşulunda hareket etmek için tasarlanan ATV’ler bölgede önemli yer tutmaktadır. Günümüzde 4 teker olarak gördüğümüz ATV’ler bazı yerlerde 6 teker olarak karşımıza çıkar. Bu araçlar daha çok eğlence sektörü için kullanılmaktadır. Bu yüzden Kapadokya’da her zaman karşımıza çıkabilecek araçlardandır.
ATV turu iki kişilik olarak yapılabilmektedir. Bir araçta sevdiğiniz kişi ile tura katılım sağlayabiliyorsunuz. Bu anlamda hiç ATV kullanmayan kişiler dahi buradan rahat bir kullanım imkanına sahiptir. Tur öncesi gereken eğitim ve tedbirler alınmakta aynı zamanda ısınma turları gerçekleştirilmektedir.

Araç başına ödeyeceğiniz ücretleri le katılım sağlayacağınız turlar adrenalin yüklü dakikalar geçirmenizi sağlamaktadır. Toz, duman ve bölgedeki çamurlar ile eğlence artmış olur. Nevşehir Kapadokya, vadiler ve arazinin keşfi için birebir etkinlik olarak görülebilmektedir.

Kapadokya Turları

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya ATV Turu Neler Dahil?

Bölgede yapacağınız ATV turu öncesi konakladığınız otelinizden alınmaktasınız. Burada tur sırasında ihtiyacınız olan kask ile bone ve diğer güvenlik ekipmanları giyilmektedir. Sonrasında tur için ihtiyacınız oğlan sürüş eğitimleri verilmektedir. Bura ısınma turları ile oryantasyon sağlandıktan sonra profesyonel rehberler ile seyahat başlamaktadır. ATV turu ve seyahati sonrası konaklama oteline geri bırakılarak turlarınız tamamlanmış olur.
Kapadokya’nın hava durumu elverdiği sürece gerçekleştirilen ATV turları yılın 365 günü gerçekleştirilebilir. Burada özellikle yağan yağmur ile birlikte tura katılmak isteyen bir kesim söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılan etkinlikler kişilere daha çok eğlencenin kapısını aralamaktadır.

ATV Turlarında Güvenlik

ATV turlarına katılımda yaş önemli hususlardan biridir. Burada katılım için yaş sınırı 12 olarak belirlenmiştir. Bu yaşın altındakiler katılamaz. Aynı zamanda 18 yaş altı küçük çocukların ATV kullanımı tamamen ailelerine bağlıdır. Burada aile gözetiminde kullanım yapılabilmektedir. Bunun yanında güvenliğiniz için gerekli olan kask ve bonenin yanında eldiven, dirseklik, dizlik ve yağmurluk gibi ekipmanlarda tahsis edilebilmektedir. Kask ve bone takılması zorunlu kılınmıştır. Ancak diğerlerini takmak zorunlu değildir.
Yılbaşı Kapadokya turları iki günlük olarak işletmelerce düzenlenmekte ve önemli katılımlar sağlanmaktadır. Özellikle yeni yılı bölgede karşılamak isteyenlerin tercihi Trabzon çıkışlı Kapadokya turları ile buraya yapılmaktadır. Öyle ki Türkiye’nin her bir yerinde buraya gezi rotaları düzenlenmektedir. Bunlardan biri de Konya Kapadokya turları olmaktadır. Tatil günleri olması nedeniyle Kapadokya bayram turları ve Ramazan bayramı Kapadokya turları dini bayramlarda yapılanlar arasında bulunmaktadır.

Kapadokya Gezileri ve Turlarının Önemi

Yıllık 2 milyon ziyaretçi potansiyeli buranın turizm bölgesi olmasına neden olmuştur. Bunun en önemli nedeni peri bacaları ve doğal güzellikleri sayesinde ve Göreme Milli Parkının UNESCO dünya mirasında olmasıdır. Bir diğer husus ise Hıristiyanlar için bölgenin önemi olmaktadır. Öyle ki bölgede yüzlerce kilise, manastır ve şapel bulunmaktadır. Hıristiyanlığın ilk yıllarında gelişmesi ve büyümesi açısından önem taşıyan bölge milyonlarca yıl içerisinde onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Böylelikle her medeniyetin izleri burada görülmektedir.
Peri bacalarının oyulması ile oluşturulan yaşam alanları özellikle rahiplerin burada inzivaya çekilme adresi olmuştur. Bu sayede birçok yerde kiliseler yapılmış ve baskı halinde ibadetlerini özgürce bu adreslerde yapma olanakları bulmuşlardır. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde yaşanılan baskılardan saklanmak için yapılan yer altı şehirleri buranın önemini artıran diğer unsurlar olmaktadır. Tüflerin oyulması ile yapılan yer altı şehirlerinin bazıları bugün gezilebilmektedir. Ancak bir çoğunun henüz keşfedilemediği belirtilmektedir.
Kapadokya çok geniş alanı ile bir çok anlamda fırsatlar vermektedir. Buranın eşsiz doğası ve görselliği nadide yağlı boya tablo hassasiyetine sahiptir. Ancak bölgeyi görmeniz ile bu değerin farkına varacağınız nadide yerlerin harmanlandığı Kapadokya uzun vadelerde içinize sinerek gezebileceğiniz yerlerdendir.
Leave A Comment