Kapadokya Panoramik Seyir Terasları

Nevşehir Kapadokya olağanüstü manzaralara sahiptir. Kapadokya Panoramik Seyir Terasları, doğası, peri bacaları, kayaya oyulmuş yerleşim yerleri ile doğal bir varoluştur. Harika vadilerini gezdiğinizde kendinizi ay yüzeyinin üstündeymiş gibi hissedersiniz. Oysa ki bu sadece Kapadokya’nın harika toprak yapısıdır. Tartışmasız dünyanın en fotojenik yerlerinden biri ve inanılması güç yerlerinden biridir. Kapadokya seyir teraslarına sahip olduğu gibi, o meşhur balonları için de Kapadokya balon seyir terası da sahip olduğu bir başka şeydir. Bu güzel manzaralara hayran kalabileceğinizin garantisini verebiliriz. Çünkü hem Kapadokya’ya hem de onun harika manzarasına hayran kalacağınızı düşünüyoruz.

Kapadokya panorama seyir tepesi civarında manzaraya bakıldığı zamanlarda Kapadokya ‘nın muhteşem vadileri ayaklarınızın altında gibi görürsünüz. Oturma ve yemek alanlarında dinlenirken harika manzarayı izleyebilirsiniz ve bu Kapadokya’da yapılacak en iyi aktivitelerin başında yer alır ama başka aktiviteler de yapmak isteyebilirsiniz. Bu aktiviteleri ise Kapadokya balon seyir tepesi istikametine giderek Kapadokya seyir turu ile de devam ettirebilirsiniz. Bu manzaralar ise fotoğraf meraklıları için mükemmel ve cazip bir öneme sahiptir. Seyir tepesi Kapadokya ise şiir, beste ama daha çok çizim gibi sanat işleri ile uğraşanlar içinse oldukça ilham vericidir.

Şehrin gürültüsünden sıkılanlara, kendini doğa ananın kollarına atıp tüm streslerinden uzaklaşmak isteyenlere Kapadokya’da muhteşem seyir terasları var. Eşsiz doğa manzarası ve temiz havasıyla birlikte siz de kendinizi yenilemek için daha fazla beklemeyin. İstediğiniz her mevsimde farklı manzaraları ile sizleri büyüleyecektir.

"<yoastmark

Kapadokya’nın En Güzel Panoramik Terasları

Kapadokya’nın manzaralarını hayranlıkla seyredebileceğiniz hatta harika duygular hissedeceğiniz yerlere geçiş yapalım. En güzel Kapadokya balon seyir yeri Göreme ve Uçhisar yolu takibinde yer almaktadır. Bu panoramik terasların özellikle en popülerleri; Göreme, Kızılçukur Vadisi, Aşıklar Tepesi’dir. Daha sonrası ise; Göreme Açık Hava Müzesi, Uçhisar Kalesi, Ortahisar Kalesi ve Ürgüp Temenni Tepesi olarak sıralayabilmemiz mümkündür. Bunlar Kapadokya panorama seyir tepesi merkezlerindendir ama bir seyir tepesinden daha fazlasıdır. Fakat tüm hepsini düşündüğümüzde en önemlisinin hisler ve duygular olduğunu tekrar tekrar söylüyoruz. Bu hisler insanı sanki bir masal içerisine gezdiriyor ve dışarda gördükleri ile tamamen zihninde canlandırarak bu masalın içindeki baş kahraman olup her şeyi kendisi yönlendiriyor. Özellikle hayal gücünüzü oldukça yükselten bu yerleri gelip görmek oldukça değerlidir.

Göreme Seyir Terasları

Bu teraslar Göreme-Avanos yolun üzerinde tepelik bir alanda yer alır. Göreme Milli Parkı’na bakan Kapadokya seyir tepesi oldukça popülerdir. Örneğin Kapadokya balon seyir turu yapabilirsiniz. Yakında bulunan restoran ve kafelerde oturup, harika manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Lezzetli yiyecek ile içeceklerin tadına varabilirsiniz. Bu doğal güzellikleri yakınlarınızla paylaşmak isterseniz Kapadokya seyir tepesi semalarından fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu anları tekrar yaşamak isterseniz çektiğiniz fotoğraflara bakabilirsiniz. Ayrıca bu manzaranın en güzel gözüken alanların aralarında en popüler olanı ise Esentepe seyir terasıdır.

Kapadokya Panoramik Seyir Terasları – Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi görenlerini büyüler nitelikte bir yerdir. Ürgüp ile aralarında fazla mesafe olmamasına rağmen gezerken Ortahisar taraflarında karşımıza çıkıyor. Kapadokya’nın en iyi gün doğumu ve gün batımı manzarasına sahip bölgelerinden biridir. Bu yüzden vadi o kadar güzel bir renge ve manzaraya sahip olur ki hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi görür. Böylece Kapadokya’nın en güzel vadisi burası diyebiliriz. Aynı zamanda gün batımını ve bölgedeki muhteşem bacaların en güzel manzarasını hayranlıkla seyretmek için en fazla aranan yerlerden biridir. Vadi her ne kadar küçük görünüyor gibi olsa da öyle olmadığını size söylemek isteriz. Öncelikli olarak bir plan yapılıp sonrasında gezilmesi gerekir. Çok girintili, çıkıntılı ve tepeli bir vadi olduğundan dolayı ilk adımlarla vadinin üst kısımlarından gezmeye başlamanızı öneririz. Güneşin batışı sırasında ise renginin iyice kızıllaşmasının ardından akşamları burada tam bir şölen izleyebilirsiniz. Düzgün patika yollar eşliğinde etrafın kızıl görüntüleri arasında harika bir yürüyüş anları geçirebilirsiniz.

Kapadokya Panoramik Seyir Terasları – Aşıklar Tepesi

Göreme yakınlarındaki yüksek bir tepe olan Aşıklar Tepesi, Kapadokya’da güneşin doğuşunu izlemek için en iyi yerlerden biridir. Göreme Camii’nin yanından geçen patika yolu takip ederek Göreme’nin merkezinden Aşıklar Tepesi’ne ulaşabilirsiniz. Ve bu milli parkın güzel manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca burası Lover’s Hill olarak da bilinir. Bu meşhur ve özel yerde sabahın erken saatlerinde sıcak hava balonlarını hayranlıkla izleyebilirsiniz. Ve böylece Kapadokya balon seyir turu nedir? Sorusunun cevabını öğrenmiş olursunuz. Bununla beraber Lover’s Hill ise en önemli Kapadokya balon seyir yeri olarak geçer.

Siz de Kapadokya panoramik seyir terası yakınlarına gidip fakat Aşıklar vadisi adı konulan doğa harikasını görmeden gelenlerden misiniz? Düşebileceğiniz en büyük hata bu olacağından sizi bu hatadan hemen ve hızlıca kurtaralım istedik. Diğer adı ile Bağlıdere Vadisi olarak da bilinir. Bu enfes görselliğe sahip yer, sizi aşık değilseniz bile âşık olmaya itiyor buna emin olabilirsiniz. Henüz aşık değilseniz bile Kapadokya Aşıklar Vadisi’ne uğradığınız andan itibaren gönlünüzü ve aklınızı buraya kaptırıp böylelikle aşkın ne anlama geldiğini öğrenmeye yaklaşacaksınız. Şehrin gri renklerinden kurtulmak ve kendinizi doğaya mı atmak istiyorsunuz? Balon turu mu yapmak istiyorsunuz? İşte doğru adrestesiniz! Bırakın trafik gürültülerini, iş mesailerini ve kendinizi tabiat ananın kollarına bırakın ve onun özel hissiyatlarına atılın. Kapadokya balon seyir turu içinse en önemli yerlerin başında gelen bu vadiye kesinlikle uğramanız, görmeniz ve gezmeniz gerekmektedir.

Kapadokya Balon Turları

Binlerce turist bu bölgeye peri bacalarını, gün doğumunu ve bu nedenle gün batımını da görmeye gelir. Özellikle de evlilik teklifleri için Kapadokya balon turu çokça tercih edilen yerlerdendir. Kapadokya balon turizmi için en çok tercih edilen merkezlerin en başında gelir. Dünyanın birçok yerinde balon turları yapılmasına rağmen gün doğumunun ve batımının bu denli özel ve güzel resmedildiği bir coğrafya hiçbir yerde yoktur. Kapadokya balon uçuşları çoğunlukla Göreme’de yapılır. Burada bulunduğunuz süre boyunca Kapadokya balon turu için en doğru adreslerden biri olduğunu anlayacaksınız.

Kapadokya Panoramik Seyir Terasları – Uçhisar Kalesi

Kapadokya bölgesinin en yüksek tepesi ve sihirli bacaların en güzel anlarını yakından gözlemleyebileceğiniz konumda olan yeridir. Nevşehir merkeze 5 kilometre mesafedeki Uçhisar, Kapadok­ya’nın her yerinden görülen en büyük seyir noktasıdır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Böylelikle bütün Kapadokya ayağınızın altındadır. O dönemlerde gözetleme kulesi olarak kullanılan yapıdır Uçhisar Kalesi. Ziyaretçilerine sadece harika panoramik manzaralar sunmakla kalmayıp harika masalların içerisinde sürüklüyor. Bu yüzden burası en önemli Kapadokya panorama seyir tepesi olarak adlandırılmıştır. Kalenin tepesinden öncelikle Güvercinlik Vadisi, Avanos, Ortahisar Kalesi ve Göreme Milli Parkı’nın muhteşem manzaralarını görmeniz oldukça mümkün. Uçhisar Kalesi bununla birlikte Kapadokya’nın ve hatta dünyanın en iyi gün batımı noktasıdır. Kapadokya’nın bütün seyir tepelerinde izlenmesi harika olan gün doğuş ve batışını bir kez de kesinlikle buradan izlemelisiniz.

Kale zirvesinde çok fazla sayıda oyma küp, oyma mezar ve büyük sarnıçlar bulundurur. En önemli noktası ise Uçhisar’ı, güneybatıda uzaklarda Hasan Dağı zirvesini görebilirsiniz.  Fakat şöyle bir husus vardır ki; burası Erciyes ve Hasan Dağı’nın birlikte görülebileceği tek yerdir.

Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi’nden Hallasder Vadisi ve Erciyes Dağı’ndaki muhteşem bacaların panoramik manzarasını görebilirsiniz. Sadece bacaların değil böylelikle Erciyes Dağı’nı da görmüş olursunuz. Kaya depolarıyla, bölgenin en büyük peri bacası olan kalesiyle ünlü, eski bir Kapadokya kasabasıdır Ortahisar. Ortahisar Kalesi Kapadokya’nın en büyük peribacası diye de anılıyor. Tıpkı bir Babil kulesi gibi tepelere yükselen kale, dünyanın en çok katlı yerleşimlerinin ilk bulunanlarındandır. Ve bir diğer özelliği ise İpek Yolu kervanlarının uğrak yerlerinden olmasıdır. Böylece bu güzel yapı tarihin hangi zamanlarında olursa olsun özel olarak kullanılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın ilim ve düşünce üssüdür. Aynı zamanda binlerce yıl manastır hayatının hüküm sürdüğü en özel yerlerinden biri Göreme Açık Hava Müzesi’dir. Neredeyse her kaya bloğu oyularak ibadet, yaşam ve öğreti alanlarına dönüştürülerek yapılmıştır. Bu vadi her alanında kutsallığın sanat ile birleştiği özellikleri taşır. Böylelikle 1985 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Kapadokya’ya gelip de görmeden gitmenin fazlasıyla eksik bırakacağı, Aziz Basil’ in ilham kaynağı, gelmiş geçmiş binlerce keşişin düşüncelerini kayalara kazıdığı yerdir. Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde, gezilesi görülesi onlarca manastır kilise ve şapel bulunuyor.  Kiliselerin boyama teknikleri ise yapıldığı döneme göre farklılıklar gösterir durumdadır. Vadide yaşamın başladığı İlk Hristiyanlık dönemindeki geometrik desenli boyamalar yer alır. Fakat daha geç tarihlerde bunlar yerini dinsel içerikli boyamalara bırakıyor. Hazreti İsa’nın ve İncil’in hikayelerini anlatan freskler ise, hala o dönemlerin kokusu geçmemiş, renklerinin feri sönmemiş, ‘bir zamanlar bizler de yaşadık’ diyen enerjisi tükenmemiş halde ziyaretçilerini bekliyor. Gezecek yerler arasında kiliseler, manastırlar şapeller gibi özel noktalar vardır.

Göreme Açık Hava Müzesi Kiliseleri

Göreme Açık Hava Müzesi, asırlarca farklı ırkları, dilleri bir çatı gibi birleştirmiştir. Dinsel sanat tarihi açısından farklı bir önemi var. Yemekhaneler etrafına dizilmiş hem küçük hem büyük kiliseler ile birlikte bu alanda çok geniş bir manastır kompleksini oluşturmaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi’nde 11 tane yemekhane bulunur. Ve gezilebilen kiliseler dışında kalan 18 kilise daha vardır. Bu kiliseler her an çökme tehlikesi içerisinde olmasından dolayı girişi tamamen demir parmaklıklarla kapatılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Şapeli, Azize Barbara Şapeli, Azize Katerina Şapelleri yer alır. Kilise olarak ise; Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise gezilebilen yerlerdir. Bu kiliseler mimarilerine ve devirlerine göre ‘Sütunlu Kiliseler’ ve ‘Yılanlı Kiliseler’ olmak üzere 2 kategoriye ayrılmıştır. Sütunlu kiliseler tamamen bütünsellik içeren duvar resimlerinin bulunduğu kiliselerdir. Bunlar; Karanlık Kilise, Elmalı Kilise ve Çarıklı Kiliseyi kapsıyor. Birbirinden bağımsız, mantık sırası olmayan, böylelikle hikâye anlatmayan duvar resimlerinin olduğu Rahibeler Manastırı, Yılanlı Kilise, Azize Barbara ve Azize Katherina şapelleri ise Yılanlı Kiliselere örnek olarak verebiliriz.

Ürgüp Temenni Tepesi

 Kapadokya seyir tepesi olan Temenni Tepesi ise Ürgüp’ün tam merkezinde yer alıyor. 80 metre yüksekliğiyle şehir panoramasını tamamen gözler önüne serer. Ürgüp’ün her yerinden de görülebilen şekli itibari ile bir kaya tepedir. Adını zirvesindeki türbede dilek dilenip çaput bağlanmasından almış. Böylelikle ismi şu an ki gibi ‘’Temenni Tepesi’’ olarak kalmıştır.  ‘Temenni’ kelimesinin kullanımının çok eski olduğunun kanıtlarından biri de Sümerce metinlerde bu kelimeye sıklıkla rastlanmasıdır. Diğer bir anlamının da ‘dua edilen kutsal yer- kurban kesme alanı’ olarak da bilinen bu tepe özellikle Kapadokya’nın inci tanesidir.

Temenni Tepesi Yakınında Gezilecek Yerler

Eğer ki Ürgüp’e geldiyseniz ve Kapadokya seyir terası geziyorsanız kesinlikle önce sokaklarında gezinmekle başlayın keşfe. 14. Yüzyıldan bu yana yaşayan Taşkınpaşa Külliyesi’ni görmek için, Ürgüp’ün Taşkınpaşa köyüne gidebilirsiniz. Selçuklu sultanlarından II. Kılıçarslan tarafından yaptırılan bu efsanevi külliyede Karamanoğulları’nın mükemmel taş işlemeciliğini görebilirsiniz. Bu sebeple bile özel ve güzel yerlerden biri olarak bulabilmeniz mümkündür.

Temenni Tepesi’nden de bakıldığında görülen kale, yüksekliği neredeyse 100 metre olan Kadı Kalesi’dir. Bu kale savaş zamanlarında kadınların ve çocukların sığındığı bir sığınak olarak kullanılmıştır. Bu nedenle bazı kısımları tahrip şeklindedir. Bir kısmı ise hala ayakta olan kaleden, tepenin altındaki Damsa Çayı’na giden bir yol da bulunmakta. Ürgüp civarında Kapadokya gezginlerinin gözdesi olan Pancarlık, Keşlik ve Üzengi vadilerine de gitmenizi tavsiye ederiz.

Leave A Comment