Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya, çokça uygarlığa ev sahipliği yapmıştır ve binlerce yıllık tarihe sahiptir. Masal kitaplarından çıkmışçasına, gecesinin ayrı gündüzünün ayrı masalsı olduğu bir bölgedir. Bu yüzden bu tarih kokan büyüleyici yeri herkesin görmesi gerekmektedir. Sizlere Kapadokya’da Gezilecek Yerler yazımızda bu bölgede bulunan önemli yerleri ayrıntısıyla anlattık.

Göreme Açık Hava Müzesi

Tarihte kısa bir yolculuğa çıktığınızı hissedeceğiniz ilk durağınız Göreme Açık Hava Müzesi olacaktır. Çünkü gerek tarihi, gerekse mimarisiyle sizi mest edecek bir yerdir. Kapadokya’nın ve dünyanın sayılı tarihi yerlerinden olan Göreme Açık Hava Müzesi, 1950 yılında müze haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır. 1985 yılında ise UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Tarihte yüzlerce yaşanmışlığa tanıklık etmiş bu yerde taş içine oyulmuş evler, yaşam alanları, kiliseler, şapeller vardır. Aynı zamanda burası, ülkemizin en büyük açık hava müzesi ünvanına sahiptir. Bu müzede görebileceğiniz şeyler sınırsızdır diyebiliriz. Örneğin; Kapadokya’nın eşsiz güzelliği olan peri bacaları, kaya mezarları, hemen hemen tüm kiliseler, manastırlar bu müzede yer almaktadır. Ayrıca burası manastır eğitim sisteminin başladığı yerdir.

Aşıklar Vadisi

Kapadokya’da masalsı bir yolculuğa çıkmayı kim istemez ki… Olağanüstü güzelliğiyle sizleri mest edecek Aşıklar Vadisi’nin, adını nereden aldığıyla ilgili bir rivayet vardır. Bu rivayetin doğru olup olmadığı bilinmemektedir ancak yine de bu rivayet yıllardır bölgede anlatılmaktadır. Rivayete göre, eskiden köyde on aile yaşarmış. Bu ailelerden ikisi birbiriyle kavgalıymış ve o edilen kavga yüzünden tüm köy ikiye bölünmüş durumdaymış. Daha sonra köy ahalisi, eğer bu iki kavgalı aileden iki genç evlenirse, meselenin biteceğini düşünmüşler. Bu iki genç, birbirlerini ilk görüşte beğenip aşık olmuşlar. Hatta kısa bir süre sonra da evlenmişler. Ancak bu evlilik olsa da köy ahalisinin beklediği gibi bir sonuç olmamış. Hatta aileler birbirlerine daha çok düşman olmuşlar. Bu evliliği kendilerine yediremeyen aileler genç adamı öldürmüşler. Genç adamın ölümüne dayanamayan genç kadın intihar etmiş. Bunun üzerine Allah, o köye taş yağdırmış ve iki ailedekilerin tümü o yağan taşlarla ölmüş. Ardından o bölgenin adı ”Aşıklar Vadisi” olmuş.

Aşıklar Vadisi aynı zamanda Bağlıdere Vadisi olarak bilinmektedir. Bu bölgeye araçlar içeri giremediği için belirli bir süre yürünmesi gerekmektedir. Bu yürünmesi gereken yol, uzun gelse de sonunda göreceğiniz o eşsiz güzellik yürüdüğünüz yoldaki tüm çabaya ve yorgunluğa değecektir. Yolun sonunda Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerinden olan peri bacalarının, capcanlı renkleri, kusursuz güzelliği tüm ihtişamıyla karşınızda duruyor olacaktır.

Kapadokya Gezilecek Yerler Güvercinlik Vadisi

Yemyeşil doğasıyla adeta görsel bir şölen yaşatan bu vadi, Uçhisar’dan Göreme’ye kadar 4 kilometrelik bir alanda bulunmaktadır. Güvercinlik Vadisi, adını taşlara oyulmuş güvercin yuvalarından almıştır. Vadinin içinde bulunan akan şelalenin güzelliği ve kuş sesleri arasında yürüyüş yapmalı, aynı zamanda eşsiz güzellikteki bitki örtüsünü de görmelisiniz.

Kılıçlar Vadisi

Doğaüstü bir güzelliğe sahip olan bu vadiye motorlu araçların girmesi yasaktır. Kapadokya’da genellikle at turu ya da ATV turu olduğu için bahsettiğimiz vadilerde bu eğlence araçları kullanılmaktadır. Eskiden barınma için kullanılan vadiler, günümüzde terkedilmiş bir sürü mağara içermektedir. Günümüzde hala kullanılan güvercinlikler bölgede mevcuttur. Vadide zaman zaman daralan alanlar olsa da Kılıçlar Çayı’nı takip ettiğinizde küçük bir kanyona ulaşırsınız. Tüm vadiyi yürüyerek dolaşmak yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Kılıçlar Vadisi, yolun sonunda Maskendir Vadisi ile birleşmektedir. Bu vadide de ayrı bir güzellik sizi beklemektedir. Vadinin tepesine çıktığınızda üstte uçan balonlar, masmavi gökyüzü ve Kılıçlar Vadisi’nin görkemli güzelliği görsel bir şölen yaşatmaktadır. Burası ayrıca Göreme’nin en küçük vadilerinden olarak bilinmektedir. Ayrıca yazın yolda giderken vadinin eşsiz güzelliği arasında, yol üzerindeki satıcılardan portakal ve nar suyu alıp hem serinleyip hem de gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca vadi içerisinde 2 adet kilise bulunmaktadır. Bunlar, Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi’dir.

Çavuşin Kasabası

Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Çavuşin Kasabası gerek tarihiyle gerekse tarihten gelen güzelliğini korumasıyla bizleri adeta zamanda yolculuğa hazırlamaktadır. İnsanlar, peri bacalarının içlerini oyup kendilerine evler yapmışlardır bu bölgede. Hala yerel halkın yaşadığı bu bölge, turistlerin en çok ilgisini çeken mekanlardan biridir. Zamanında Çavuşin Kasabası’nda çoğunlukla Hristiyan halk yaşadığı için bu bölgede kiliseler yoğunluktadır. Bunlardan en önemlisi Çavuşin Kilisesi’dir. Çünkü bu kilisenin duvarlarında tarihin önemli olaylarını anlatan freskler vardır ve duvarlarda önemli insanların resimleri bulunmaktadır. Ayrıca fotoğraf tutkunları için fotoğraf çekebileceğiniz harika manzaralar bulabilirsiniz bu mekanda. Trekking tutkunları için, yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Çavuşin Kasabası, Kapadokya çömlek geleneğinin sürdürüldüğü yerdir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler Üç Güzeller

Kapadokya denince atlanılmaması gereken bir diğer önemli turistik yer Üç Güzeller’dir. Gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgedir. Ayrıca senede 2 milyona yakın kişiye ev sahipliği yapan Üç Güzeller, Kapadokya’nın simgesi gibi olmuştur. Kapadokya’ya her gelen turistin mutlaka resim çektirdiği ve ziyaret etmeyi unutmadığı bir yerdir. Üç Güzeller, Kapadokya’nın Ürgüp ilçesinde yer almaktadır. Ayrıca Üç Güzeller sadece görünüşleriyle değil hakkındaki efsanesiyle de turistlerin dikkatini çekmektedir.

Üç Güzeller efsanesi şu şekildedir: Eski zamanlarda bir padişah ve onun kızı prenses yaşarmış. Prenses, bir çobana aşık olmuş ve kaçarak evlenmişler. Ancak padişah bu evliliği istemezmiş. Daha sonra prenses ve çobanın çocukları olmuş. Prenses, belki babası torununu görünce yumuşar diye düşünmüş. Padişahın yanına gitmiş ancak işler istediği gibi gitmemiş. Ve babası onları saraydan kovmuş. Ayrıca padişah, prensesin ve çobanın arkasına asker takmış, askerlerin onları öldürmesini emretmiş. Artık prenses ve çobanın kaçacağı yeri kalmadığı için Allah’a dua etmeye başlamışlar. ”Allah’ım bize mucizeni göster” demişler. Sonrasında Allah tarafından seslerinin duyulmuş ve kurtarılmak için taşa dönüşmüşler. Üç Güzeller peri bacaları adından da anlaşılacağı üzere üç adettir. En öndekinin çoban, ortadakinin çocukları ve arkadakinin de prenses olduğu düşünülmektedir.

Gomeda Vadisi

Eğer esrarengiz, gizemli ve biraz korku seviyorsanız Kapadokya’ya gittiğinizde uğramanız gereken yerlerden birisidir Gomeda Vadisi. Vadi yürüyüşü yapmayı sevenler için kaçılmaz bir fırsattır. Her mevsim daha farklı ve çekici bir güzelliğe sahip olan bu vadi, sonbaharda sarı ve turuncu renklerin hakimiyetinde sizlere mükemmel bir yürüyüş imkanı sunmaktadır. Yazın ise yemyeşil ağaçların arasından süzülen güneş ışığı eşliğinde bir yürüyüş imkanı sunmaktadır. Hem gezip hem de tarihte küçük bir gezintiye çıkmaya hazırlamaktadır sizleri. Etrafta bulunan kayadan oyma tarihi yapılar, geçmişi bugün gibi önünüze getirmektedir.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın en yüksek yerleşim yerinde bulunmaktadır. İçinde odalar, mahzenler, mezar, depo gibi ihtiyaçları görecek alanlar bulunmaktadır. Roma Dönemi’nde Arap akınlarına karşı kullanılan savunma kalesidir. Ayrıca günümüzde turistik bir mekan haline gelmiştir. 1960 yılına kadar kale çevresinde yaşanıldığı bilinmektedir. Uçhisar kalesi giriş ücreti öğrenci için 4 TL, yetişkinler için ise 8 TL’dir. Kale haftanın 7 günü saat 07:30’dan 17:30’a kadar açıktır.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler Dilek Ağacı

Kapadokya denince o meşhur nazar boncuklu dilek ağacını es geçmek olmaz. Dilek Ağacı, Güvercinlik Vadisi seyir tepesinde yer almaktadır. Eğer gelen turistlerin bir dilekleri var ise o dileği dileyip ağaca nazar boncuğu asarlar. Asılan nazar boncuğunun, dileği gerçekleştirdiğine inanmaktadırlar. Ve çoğu turist, nazar boncuğunu astıktan sonra üzerinden büyük bir yük kalkmış gibi hissettiğini söylemektedir.

Kapadokya’ya geldiğinizde tatilinizin sorunsuz geçmesini istiyorsanız Kapadokya tur hizmeti almak için Kapadokya Turları rezervasyon linkine tıklayın.

One Comment
  1. […] Avanos, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ürgüp, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Ihlara Vadisi başlıca görülmesi gereken yerlerdir. Göreme bu noktaların hepsine yakınlığı ile en uygun yerdir. Bu sebeple Kapadokya gezisi […]

Leave A Comment