Kapadokya Hediyelik Eşya Rehberi

Kapadokya’nın tılsımını uzaktan duyuyor olmanız hissedeceğiniz anlamına gelmemektedir. Zira buraya yaptığınız ziyaretler sonrası yaşayacağınız yoğun duygu seli yaşamınızın geri kalanında sürekli hatırlayacağınız özellikler taşır. Tarihi ve doğayı duyduğunuz kelimelerle birebir yaşamak sizlere iyi gelecek, büyüleneceksiniz. Zorlu bir dönüş yolunda Kapadokya’nın gizemi gözlerinizi parlatacak gördüklerinizi hatırlayarak. Ürgüp, Göreme, Uçhisar… Devamında Üç Güzeller ve vadiler üzerinde güneşin dans ettiği rengarenk uçan balonları hatırladıkça içinizi ısıtacak. Çok geniş bir alan ve geniş bir gezi rotası aynı zamanda hediyelik eşya satışları anlamına gelir. Bölgenin kendisine has hediyelikleri, ev hanımlarının emeği göz nuru el işlemeleri ve burnunuzda tüten sevdikleriniz. Bunun yanında sizin beğendikleriniz ve evinizin bir köşesinde sürekli hatırlamak istediğiniz anılar… Tüm bunlar Kapadokya hediyelik eşya alımında dikkat edecekleriniz olmaktadır.

Kapadokya’nın kendisine has hediyelik eşyaları sizi ve sevdiklerinizi mutlu edecek atmosferi yaşam alanlarınıza taşımaktadır. Buradan küçük bütçeler ile alacağınız hediyeler evinizin bir köşesinde, iş yerinizde sürekli gördüğünüz yerde hatıraları canlandırır. Bunun yanında sevdiklerinize buralardan küçük hatıralar götürmek her zaman sizi mutlu edece ve içinizi ısıtacak duygular içermektedir. Nevşehir hediyelik eşya rehberi ile sevdiklerinizi mutlu edebilecek birkaç öneri geziniz esnasında size rehber ocak niteliktedir. Kapadokya hediyelik eşyalar sizin dikkatinizi çekecek ve hoşunuza gidecek renkli ürünleri içermektedir.

En Çok Tercih Edilen Kapadokya Hediyelik Eşyalar

Oniks Taşı

Kapadokya’nın incilerinden Oniks diğer bir deyişle Onyx, dekorasyon ürünlerinde kullanılan doğal bir taş özelliği taşımaktadır. Değerli bir taş olmasının yanında popüler olan doğal bir yapıya sahiptir. Genel itibarla siyah renkle karşımıza çıkmaktadır. Yeşil, beyaz ve mat renkler ile göz dolduran taşın damarlı akik olanları da mevcuttur.
Özellikle bayanların bilekleri ile boynunda aksesuar olarak kullandıkları bu taşların kişilere enerji verdiği üzerinde durulmaktadır. Yorgunluğu aldığına inanılan taşlar aynı zamanda pozitif düşünce yayar, strese karşı etkilidir, depresyonun etkilerini azaltır ve nazarlardan korumaktadır. Faydaları sadece bunlarla yeterli değildir. Mucize olarak adlandırabileceğiniz taşın ayrıca obeziteye karşı koymanızda, konsantrasyon eksikliklerinde, kemik yapısının güçlenmesi gibi hususlarda etkisi olduğu düşünülmektedir.

Size ve sevdiklerinize şans getireceğini düşüneceğiniz Oniks Taşı burada bulunan hediyelik eşya satışı yapan yerlerde en çok göreceğiniz hediyeliklerdir.

Kapadokya Hediyelik Eşya

Oniks Taş

Sıcak Hava Balonu

Bilindiği üzere Kapadokya’nın en heyecanlı ve muhteşem gezisi sabahın gün doğumunda sıcak hava balonları ile yapılan uçuşlardır. Bu uçuşlar için sabahın erken saatinde toplanan kişiler Ürgüp, Göreme ve Avanos bölgesinde uçuşlar gerçekleştirmektedir. Sabahın erken ışıkları ile rengarenk bir renk cümbüşüne dönen hava kişilerin mutluluk yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle uçuş sonrası bu hatırayı sürekli anımsamak için hatıra olarak Nevşehir Kapadokya hediyelik balon alma yoluna gitmektedir. Özellikle çiftler balonda evlilik teklifi sonrası bu anıyı hatırlatacak hediyeler almayı tercih etmektedir.

Kapadokya’ya özgü hediyelik balonlar kişilerin tercihine göre çeşitli ebatlarda olabilmektedir. Böylelikle ebatı ve kalitesine göre ücret ödenmektedir. Bu balonları internet üzerinden alabiliyorsunuz. Böylelikle daha fazla çeşidine ulaşabilirsiniz. Ancak buradaki geziniz ile uçuşunuz sonrası bu hediyeyi almak çok daha cazip gelmektedir. Kapadokya balon hediyelik eşya satışları online olarak da yapılmaktadır.

Kapadokya Sıcak Hava Balonu

El Yapımı Çömlekler

Çanak ve Çömleğin Kapadokya’daki adresi Avanos’tur. Buradaki atölyeler çömlek satışı yaparken aynı zamanda ziyaretçilere kendi çömleğini yapma olanakları sağlamaktadır. Avanos’a hayat veren Kızılırmak’ın getirdiği değerli toprakların elenmesi ile suyla karıştırılan çamurdan çanaklar elde edilmektedir. Kurutulması ile fırınlanmasının ardından uzun süreler kullanma olanaklarına sahip olacağınız çömlekler buradan kendinize ve sevdiklerinize alacağınız hediyelik eşyalardır.

Avanos’ta üretilen çömlekler şekillenip kurutulduktan sonra 1000 – 1400 derece sıcaklıktaki fırınlarda pişirilir ve sırlanmaktadır. Sır işlemi çömleğin üzerindeki toz tabakanın silinmesi ile camsı bir maddesinin üzerine sürülmesi ile yapılmaktadır. Bu sayede çömlek daha parlak bir görünüm kazanmaktadır. Buradan sevdikleriniz için çok güzel rengarenk çömleklerden satın alabilirsiniz.

Kapadokya Hediyelik Eşya

Kapadokya Çanak – Çömlek Yapımı

Minyatür Peri Bacaları

Kapadokya’nın simgesi haline gelen peri bacalarının minyatürleri burada hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Bölgenin dokusuna uygun olarak hediye götürebileceğiniz ürünlerin başında gelen minyatürler çeşitli büyüklüklerde bulunmaktadır. Bölgedeki her hediyelik eşya satıcısında bu tür hediyeliklere ulaşmak mümkündür.
Peri bacalarının aynı zamanda dolapları süsleyen magnetlerde olması sürekli güzel hatıralarınızı hatırlatacak küçük ama anlamı büyük hediyeler olmaktadır.

Kapadokya Şarapları

Bölgenin vadileri ve buranın tüflü topraklarındaki üzümlerde yetişen üzümlerden yapılan şaraplar Dünya markası haline gelmiştir. Üzüm bağları ile şarap üretilen yerleri buralara yapacağınız gezilerde ziyaret edebiliyorsunuz. Burada birbirinden farklı üzüm şaraplarını tatmanız mümkündür. Aynı zamanda satın alabileceğiniz mağazaları bulunmaktadır. Özellikle Uçhisar çevresinde ve Güvercinlik Vadisinde yetişen üzümlerden üretilen şaraplar Dünyaca ünlü markalar haline gelmektedir. Bölgede bulunan Kocabağ Şarap Evi bölgenin en çok ziyaret aldığı şarap üretim yerlerinden biridir. Özellikle yabancı turistlerin sürekli ziyaret ettiği bir yer olmasının yanında hediyelik olarak alabileceğiniz şarapların sırrı burada yetişen üzümlerdedir.

Kapadokya Hediyelik Eşya

Kapadokya Uçhisar Kocabağ Şarap Evi

El Dokuması Halılar

Kapadokya tarihi gelişimi ile özel olarak üretilen el dokuma halıları paha biçilemeyen hediyelik ürünlerdir. Buraya gelenlerin el dokuması halılara olan ilgisi özellikle kalitesinden kaynaklanmaktadır. Herkesin zevkine göre işlenmiş halılar burada bulunabilmektedir. Hatta tamamen ipekten dokunan halılar çok değerlidir. İki tarafı kullanılabilen ve her iki tarafında da ayrı renkler ile desenlerin oluştuğu el işlemeciliği halılar burada ilgi çekmektedir. Öyle ki ipek dokuma halının bir tanesinin örülmesi yaklaşık bir yıllık süreç almaktadır. Böylelikle değer biçilemeyen halılar bütçeniz dahilinde alınabilen ürünler olmaktadır.

Kapadokya bölgesinde satılan halılar genel itibarla yöresele motifleri taşımaktadır. Eşsiz kumaşları, üzerinde bulunan emeği ile üzerine basmaya kıyamayacağınız halılar Göreme, Nevşehir, Avanos, Ürgüp gibi yerlerde mağazalarda bulabilirsiniz.

Kapadokya Hediyelik Eşya

Kapadokya El Yapımı Halı

Seramikler

Kapadokya özellikle Avanos’ta çanak ve çömleğin yapımı ile öne çıkmaktadır. Ancak burada seramik ürünleri ile eşyaları da üretilmektedir. Farklı şekillere giren seramikler sizlerin evini ve iş yerini süslerken aynı zamanda hediyelik olarak alabileceğiniz düşük bütçeli ürünlerdir. Seramik üretiminde renkli motiflere bezenmiş tabaklar en çok tercih edilen ürünlerdir. Ayrıca sevdiklerinizle birlikte Türk kahvelerini yudumlayacağınız fincanlar en renkli haliyle burada satılmaktadır. Aynı zamanda Kapadokya heykelleri hediyelik olarak seramikten yapılan ürünler alınabilmektedir.

Kabak Çekirdeği

Hediyelik olması yiyecek olmayacağı anlamına gelmez. Böylelikle buradan sevdiklerinizin tadına doyamayacağı kabak çekirdeği almanız mümkündür. Peri bacaları ve tarihi dokunun gölgesinde kalmasına rağmen buraya gelen ziyaretçilerin yoğunlukla aldıkları sütte kavrulmuş kabak çekirdekleri en leziz haliyle hediyelik eşya paketlerine girmektedir. Bölgede şarapların eşliğinde tüketiminin yaygın olduğu kabak çekirdekleri Kapadokya’ya has kırmızı şişe şarapları ile birlikte hediye olarak alınabilir.

El İşi Ayakkabılar

Kapadokya’da yaşayan hanımların eş işleme yeteneklerini bilmeyen kesim kalmadı. Burada çıkardıkları işler dünya pazarında yer buldu. Bunlardan biri de el işi ayakkabılar ile oldu. Kapadokya’da üretilen el işi ayakkabılar renkleri, desenleri ile en rahat kullanılabilen ürünlerden biridir. Burada hediyelik eşya satan yerlerin vitrinlerini süsleyen bu ayakkabıların üretiminde ipek, kaşmir kumaş kullanılmaktadır.

Zultanit Takılar

İlk etapta yabancı gelen ismi ile renk değiştiren taştan yapılan takılar hediyelik olarak alınabilmektedir. Renk değiştiriyor olması nedeniyle ünlüdür. Bu sebeple meraklısı oldukça fazladır. Taşların bu özelliği renkli ışıklar ile olmaktadır. Bu nedenle ziyaretçilerin bu renk değişikliğini görebilmeleri için satıcılar iş yerlerinde renkli ışıklar kullanmaktadır. Bu takılar özelliği ve güzelliği nedeniyle herkes tarafından beğenilerek kullanılmaktadır. Bu sebeple bir çok online alış veriş merkezinden temin edilebilmektedir.

Kapadokya Hediyelik Saat

Buradan alım yapabileceğiniz bir diğer ürün ise hediyelik saatlerdir. Burada üretilen özellikle seramik saatler sevdiklerinize alabileceğiniz modern ve şık hediyelerden sadece biridir. Duvar ve masalarınızı süsleyen saatler aynı zamanda kol saati olarak burada en güzel halleriyle satılmaktadır. Öyle ki Kapadokya manzarasına sahip olan saatler uygun fiyatlar eşliğinde satılmaktadır. Bu tür hediyelik satışları ile alımlar bölgenin cazibesini artırmakta devamında da ziyaretçi sayısı artış göstermektedir. Bölgede bulunan özellikle devlet kurumları ve Belediyeler Kapadokya’nın tanıtımı için gerekli adımları hediyelik ürün alımı ve dağıtımı ile yapmaktadır. Kapadokya hediyelik saat alım için sadece bir alternatifiniz olmaktadır.

Kapadokya Bez Bebekleri

Bölgede özellikle Soğanlıda yapıla bez bebekler hediyelik satışlarında önem kazanan diğer ürünlerdendir. Öyle ki burada yapılan bez bebekler ülke sınırlarını aşan bir üne sahiptir. 1970’li yıllarda üretilmeye başlanılan bez bebekler için hatta kooperatifler kurulmuştur. Böylelikle onlarca ailenin bez bebekler üretimi ile çalıştığı bilinmektedir. Bu bebeklerin yapımı bölgenin her bir yerinde sürmektedir. Böylelikle yakınlarınıza buradan alacağınız bez bebekler hediyelik olarak önem kazanmaktadır. Öyle ki burada oluşturulan bebek müzesi bulunmaktadır. Ürgüp’ün Mustafapaşa Kasabası’nda özel girişimci ile açılan bebek müzesinin diğer adı da Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi’dir. Burada yaklaşık 3 bin bebek ve biblo sergi halinde gelen ziyaretçilerin sunumuna açılmıştır.

Kapadokya Hediyelik Eşya Ne Alınır?

Kapadokya’dan irili ufaklı ve maddi açıdan değerli olmasının yanında hatırı sayılır hediyelikler alınabilmektedir. Bunlar bir anlamda sevdiklerinizin gönlünü alma ve ince düşünce olarak görülebilir. Zira buradan alacağınız hediyelikler bunlarla sınırlı değildir. Buradan sevdiklerinize tüketim malzemeleri de almanız mümkündür. Kapadokya’nın yöresel lezzetlerini evinize taşımanız ve Kapadokya’da ne yenir sorusuna yanıt vermek istediğiniz sevdikleriniz için de hediyeler mevcuttur. Böylelikle Kapadokya hediyelik eşya ne alınır sorusuna yanıt olarak alabileceğiniz diğer ürünler şunlardır;
 • Peynir çeşitleri
 • Çökelek
 • Buğday, iğde, kayısı, badem
 • Bal
 • Taş oyma süsleri
 • Biblolar
 • Antika Silahlar
 • Denizci Fenerleri
 • Suluklar
 • Cam Abajurlar
 • Tespihler
 • Deve Çanları
 • Havlular
 • Kilimler
 • Taş Baskı kalıplar
  Kapadokya Hediyelik Eşya

  Kapadokya Hediyelik Süsler

Kapadokya Hediyelik Eşya Nereden Alınır?

Gündüz Kapadokya etkinlikleri ile gezilerine katılan ziyaretçiler akşamları ise bölgenin eğlencelerine katılmaktadır. Burada yapılan en önemli husus havanın kararması ile hediyelik eşya satan yerlerde gezintilerdir. Özellikle ev hanımlarının ürettiği el emeği göz nuru ürünler çok sevdiniz insanlar için çok güzel hediyeler olmaktadır. Burada yıllardır açılan tarihi çarşılar ve semt pazarları bu alımlarınız için en uygun adreslerdir. Bu pazarlarda Kapadokya hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz.
Bölgenin her bir yerinde hediyelik eşya satıcılarını görebilirsiniz. Bu anlamda Kapadokya hediyelik eşya online satış yapan yerlerde bulmanız mümkündür. Doğal olarak buraya ziyarete gelen kişiler sevdikleri, dostları ve özellikle aileleri için özel hediyeler almak istemektedirler. Bu sebeple birçok kişiye hediye almak zorunda olan kişiler toplu hediye alımı yapabilmektedir. Buradan alım yapacaklar Kapadokya hediyelik eşya fiyatları araştırması yapmaktadır. Öyle ki bu araştırmalar neticesinde bütçe olarak çok daha uygun fiyatlara alımlar söz konusu olmaktadır. Toplu alımlar için Kapadokya organizasyon ve hediyelik mağazaları ön plana çıkmaktadır.
Kapadokya’da satılan hediyelik ürünlerin boyları, renk ve kaliteleri ile işçiliğine harcanan zaman gibi nedenlere göre hediyelik eşyalara maddi değer biçilmektedir. Öyle ki ürünün satıldığı yer ücret açısından önem taşımaktadır. Bölge açısından marka değeri haline gelen bir satış yeri ile arka mahallerde bulunan bir satıcının fiyatları aynı ürünlerde değişiklik gösterebilmektedir. Ya da online satış yapan dükkanlar bu çerçevede internet üzerinden çok daha uygun fiyata satış yaptığı görülmektedir. Bu yüzden daha uygun fiyatlara alabilmek için önce araştırma yapmak ve en uygun fiyatla satılan yerden almak önemli olabilir. Nevşehir Hediyelik Eşya Fiyatları çok merak edilmektedir.
Bölgede alınacak ürünlerin tanıtımı ile diğer hususlar en ince ayrıntısına kadar satıcılar tarafından anlatılmaktadır. Öyle ki bazı ürünlere fiyat olarak değer biçilememektedir. Örneğin ipek dokuma halı ve kilim alanlar için önemdi derecede emek harcanması nedeniyle değeri bir hayli fazladır. Bu yüzden alıcılar gerçek ipek ya da gerçekten el işçiliği ile dokunup dokunmadığı hakkında tereddüde düşebilmektedir. Böyle merak edilen sorularınız satıcılar tarafından ayrıntısıyla açıklanmaktadır. Böylelikle bölgeden gönül rahatlığı ile ürün ve hediye alımı yapabiliyorsunuz.
Leave A Comment