Kapadokya Haritası

Nevşehir Kapadokya doğal ve tarihi güzellikleriyle insanların ortak buluşma noktası olmuştur. Günümüzde dünyanın pek çok farklı noktasından turistlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Günümüze bıraktığı eşsiz tarihiyle Nevşehir Kapadokya turistlerin gözde noktaları arasında yer almaktadır. Nevşehir Kapadokya büyük bir yerleşim yeri olduğu için bölgenin yol güzergahlarını gösteren haritalara da beraberinde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu anlamda yanınızda mutlak suretle Nevşehir Kapadokya Haritası bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede olası problem ve sorunlarda yolunuzu Kapadokya Gezi Rehberi Haritası yardımıyla bulabilirsiniz.

Kapadokya’da 200’den fazla vadi, 400’den fazla kilise, 7 adet yeraltı şehri ve 2 adet kervansaray bulunmaktadır. Ayı zamanda bölge üzerinde çalışmalar yapan arkeologların görüşleri doğrultusunda Kapadokya’da keşfedilmeyi bekleyen nice tarihi eser ve yapıt bulunmaktadır. Bu yüzden Nevşehir bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir. Yapılan bu arkeolojik çalışmalar ve bulgular doğrultusunda Nevşehir Kapadokya’nın bilinmeyen özellikleri çıkmaktadır.
Kapadokya medeniyetler noktası olarak tasvir edilmektedir. Çünkü geçmişten günümüze kadar bölge farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler arasında öne çıkanlarda Hitit, Sümer, Frigya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gösterilmektedir. Tüm bu medeniyetler kendi dönemlerinde Kapadokya’nın çeşitli özelliklerini yarar sağlayacak şekilde kullanmaya çalışmışlardır. Bu anlamda yazılı dönemin başlangıcı olarak kabul edilen Hitit döneminde Kapadokya barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Benzer şekilde Sümerlerde bölgenin coğrafi özelliklerini kullanarak beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Bunun yanı sıra bölgenin konumlarından yararlanarak ticaret yol güzergahlarının kapısını açmışlardır. Bu sayede Kapadokya Sümer medeniyetinden sonra ticaret yol güzergahları için kullanılmaya başlanmıştır. Kapadokya’nın geçmişten günümüze kadar medeniyetlerin çeşitli ihtiyaçlarına çözüm olmuştur. Bu anlamda düşünüldüğünde Kapadokya’nın dünya tarihi için yeri oldukça önemlidir.
Kapadokya’yı geçmişten günümüze kadar en sık kullanan devlet Bizans İmparatorluğu olmuştur. Bu yüzden bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde Kapadokya’da farklı büyüklüklerde tarihi eser ve yapılar keşfedilmiştir. Keşfedilen bu yapılar günümüzde Kapadokya ve civarında yer alan müzelerde sergilenmektedir. Siz de Kapadokya’nın tarihini daha yakından tanımak için haritalarında yardımıyla bu müzeleri gezebilirsiniz. Farklı bir deneyimin adresi olarak gösterilen Kapadokya misafirlerini beklemektedir. Siz de hemen rezervasyonunuzu aldırabilir ve tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller dileriz!
Kapadokya Haritası

Kapadokya Haritası

Kapadokya Harita Bilgileri

Nevşehir Kapadokya tatiliniz süresi boyunca yanınızda mutlak suretle harita kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü olası problem ve sorunlarda yol karışıklarının önüne geçmenin temelinde elbette ki harita kullanımı yer almaktadır. Harita kullanımı sayesinde bölgenin keşfetmek istediğiniz noktaları da daha kısa süre içerisinde bulabilirsiniz. Bu anlamda düşünüldüğünde Harita Kapadokya bölgesi için kullanılması gereken malzemeler arasında gösterilmektedir. Nevşehir Kapadokya Harita sistemi sayesinde yol güzergahlarının bağlanma noktalarını da keşfedebilirsiniz. Bu yüzden Kapadokya Bölgesi Harita sistemi sayesinde siz de rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Kapadokya M.Ö 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun baskıcı tutumundan kurtulmak isteyen ilk Hristiyanların ortak buluşma noktası olmuştur. İlk Hristiyanlar Nevşehir Kapadokya ve civarında yaptıkları çalışmalar sayesinde bölgenin kültürel etkileşimine katkıda bulunmuşlardır. Roma İmparatorluğu’nun baskıcı tutumundan kurtulan ilk Hristiyanlar ibadetlerini özgür bir şekilde yapmışlardır. Aynı zamanda inandıklarını dinlerini Nevşehir Kapadokya ve civarına da yaymaya başladılar. Nevşehir Kapadokya ve civarında yer alan sulak noktalar ve verimli araziler sayesinde beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya başlayan ilk Hristiyanların bundan sonraki aktivitesi elbette ki el sanatlarına ağırlık vermek olmuştur. Aynı zamanda günümüzde Nevşehir Kapadokya ve civarında yer alan kayalıklara açılan motiflerin Hristiyanlığın ilk dönemine tekabül ettiği düşünülmektedir.

Bunun yanı sıra Avanos çömlek kültürünün gelişmesinde elbette ki ilk Hristiyanların katkısı oldukça fazladır. Bu yüzden günümüzde Kapadokya Hristiyanlık için oldukça önemlidir. Bu yüzden Kapadokya Hristiyan arkeologların ilgi alanına girdiği lokasyonlar arasında gösterilmektedir. Bu anlamda düşünüldüğünde Kapadokya’nın tarihini bilmek ve gezmek oldukça önemlidir. Aynı zamanda her yaş grubundan insanın ölmeden önce görmesi gereken lokasyonlar arasında Nevşehir Kapadokya gösterilmektedir. Fakat unutmadan hatırlatmak da fayda var. Geziniz süresi boyunca cüzdan misali yanınızdan ayırmamanız gereken eşyaların başında harita gelmektedir. Bu anlamda Kapadokya Haritası yardımı alınarak daha rahat gezileceğini unutmayalım.

Kapadokya’da farklı yüksekliklerde vadiler ve peri bacaları bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgede yer alan bu denli fazla sayıda vadi ve peri bacası ve platolar harita olmadan gezmek oldukça zor olacaktır. Bu yüzden geziniz süresi boyunca Kapadokya Peri Bacaları Harita ve Kapadokya Platosu Harita yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kapadokya Harita Nevşehir yardımıyla bölgeyi daha rahat gezebilir ve görmek istediğiniz lokasyonları daha rahat seçebilirsiniz.

Kapadokya Haritası

Kapadokya Haritası

Nevşehir Kapadokya Gezisinde Ne Giyilmelidir

Kapadokya’da güneş ışınları dik açılarla düşmektedir. Dik açılarla düşen güneş ışınlarına karşılık olarak vücudun baş bölgesini korumak oldukça önemlidir. Çünkü insan anatomisi düşünüldüğünde vücut içerisinde güneş ışınlarına karşı en hassas nokta baş olarak gösterilmektedir. Bu yüzden dik açılarla düşen güneş ışınlarına karşı baş bölgesini korumak için şapka kullanımı tercih edilmelidir. Şapka kullanımı sayesinde Kapadokya’da dik açılarla düşen güneş ışınlarına karşı baş bölgesini koruma altına almış olursunuz. Aynı zamanda dik açılarla düşen güneş ışınlarının yansıttığı ısı enerjisinden minimal düzeyde etkilenmek için açık renk tonlarına sahip kıyafetler tercih edilmelidir. Açık renk tonlarına sahip kıyafet kombinleri beraberinde dik açılarla düşen güneş ışınlarını yansıtmaktadır. Aynı zamanda dik açılarla düşen güneş ışınlarına karşılık yanınızda güneş kremi bulundurmanızı tavsiye ederiz. Güneş kremi sayesinde dik açılarla düşen güneş ışınlarının vücut üzerindeki etkisi minimal düzeye inmektedir.
Kapadokya engebeli yol güzergahlarının bulunduğu bir lokasyonda yer almaktadır. Bu yüzden engebeli yol güzergahlarında daha rahat hareket etmek için sportif kıyafet kombinleri tercih edilmelidir. Sportif kıyafet kombinleri sayesinde Kapadokya bölgesinin engebeli parkurlarından kolaylıkla geçebilirsiniz. Bu yüzden dünyanın pek çok farklı noktasından gelen turistlerin kombinleri çoğunlukla sportif kıyafetler olmaktadır. Aynı zamanda Kapadokya Gezilecek Yerler Harita konumundaki noktalarda engebeli parkurlara sahiptir. Bu yüzden Nevşehir Kapadokya geziniz süresi boyunca mutlak suretle sportif kıyafetler tercih etmenizi öneririz.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya bölgesinde geçmişten günümüze kadar keşfedilmiş birçok yapıt bulunmaktadır. Bu yapıtların bir kısmı insan sonucu olup geriye kalan kısmı ise doğal bir oluşumun sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kapadokya’da yer alan bu tarihi yapıtlar çeşitli testlerden geçtikten sonra gezi için uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Tespitler ve yapılan araştırmalar neticesinde yapının gezi için uygun olup olmadığı karşılaştırılmaktadır. Sonucunda ise Kapadokya Turistik Harita için uygun olan lokasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda Kapadokya Gezi Rehberi Harita içerisinde yer alan bazı lokasyonlar:
-Göreme Açık Hava Müzesi
-Kılıçlar Vadisi
-Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
-Damaltı Kilisesi Kapadokya Haritası içerisinde yer alan lokasyonların sadece küçük bir kısmıdır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir Göreme sınırları içerisinde yer alan açık hava müzesi tarihiyle insanların ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Yılın özellikle bahar ve yaz aylarında dünyanın pek çok farklı noktasından gelen turistlere kucak açmaktadır. Sene içerisinde ortalama olarak 1 milyondan fazla kişinin gezdiği Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya Gezi Rehberi Haritası katmasak olmazdı. Göreme Açık Hava Müzesi bölgede düzenlenen kırmızı turlar yardımıyla da gezilmektedir. Göreme Açık Hava Müzesi tarihi kaynaklarına baktığımızda Hristiyanlığın ilk dönemine kadar uzanmaktadır. Özellikle M. S 4.Yüzyılda Kayseri Piskoposu Aziz Basil’in bölge üzerindeki ziyareti günümüz müzenin temellerini atmıştır. Aziz Basil bildiği ve öğrendiği tüm bilgileri akabinde öğrencilerine anlatarak bilgi alışverişinin bölgede yaygınlaşmasının temellerini atmıştır. Aynı zamanda Göreme Örenyeri olarak da adlandırılan bölge 13.Yüzyıla kadar eğitim ve öğretim için kullanılmıştır. Bu tarihten sonraki süreç içerisinde bölge üzerindeki faaliyetler günümüz Kapadokya kültürünün temellerini atmıştır.
Göreme Açık Hava Müzesi günümüze kadar gelebilmeyi başaran tarihi dokusuyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Aynı zamanda bölge üzerindeki yapılan çalışmalar neticesinde farklı medeniyetlerden kalma yapıtların keşfi gerçekleşmiştir. Tüm bu keşifler beraberinde Göreme Açık Hava Müzesini Kapadokya’da en sık ziyaret edilen nokta yapmıştır. Aynı zamanda Kapadokya’ya gelip görmeden gitmeyeceğiniz yerler arasında Göreme Açık Hava Müzesi gelmektedir.
Göreme Açık Hava Müzesi popülerliği nedeniyle haftanın her günü açıktır. Kapadokya Görülecek Yerler Harita içerisinde gösterilen müze yaz ve kış dönem ve saatlerine sahiptir. Bu anlamda Nisan ve Ekim aylarını kapsayan yaz sezonlarında sabah 8:00 ile akşam 19:00 arası açıktır. Fakat Kasım-Mart aylarını kapsayan kış sezonunda ise sabah 8:00 ile akşam 17:00 arası açıktır. Siz de bu saat dilimleri çerçevesinde Kapadokya Haritası yardımıyla Göreme Açık Hava Müzesini gezebilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi

Nevşehir Kapadokya sınırları içerisinde yer alan Kılıçlar Vadisi eşsiz doğal güzellikleriyle turistler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda Kapadokya’nın en küçük vadileri arasında Kılıçlar Vadisi gösterilmektedir. Bunun yanı sıra bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde bölgeyi en çok kullanan devlet Bizans İmparatorluğu olmuştur. Bu yüzden vadinin farklı noktalarında Bizans döneminden kalma eser ve motiflere rastlanılmaktadır. Geçmişten günümüze bıraktığı tarihi yapısıyla Kılıçlar Vadisi bölgenin gözde noktaları arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda vadinin farklı noktalarında yer alan kiliselerin fresk ve motiflerinde de Hristiyanlık için önemli bilgiler yer almaktadır. Nevşehir Kapadokya Harita içerisinde kendisine yer bulan Kılıçlar Vadisi misafirlerini beklemektedir.
Kapadokya Haritası

Kapadokya Haritası

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Nevşehir Ürgüp sınırları içerisinde yer alan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi estetik bir yapıya sahiptir. Ürgüp Kapadokya Harita içerisinde gördüğümüz müze turistler tarafından tercih edilmektedir. Bölgenin tarihi dokusunu ayrıntılı olarak görmek isteyenlerin tercih ettiği lokasyonlar arasında gösterilmektedir. Kapadokya Gezilecek Yerler Harita içerisinde gösterilen sanat ve tarih müzesi misafirlerini beklemektedir.

Damaltı Kilisesi

Nevşehir Kapadokya sınırları içerisinde yer alan Damaltı Kilisesi ilk Hristiyanlar hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu anlamda düşünüldüğünde Damaltı Kilisesi özellikle Hristiyanlık için oldukça önemlidir. Aynı zamanda bölge üzerinde yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde günden güne yeni bulguların ortaya çıktığını hatırlatmak isteriz.

Kapadokya Konya Arası Mesafe Ne Kadar?

Konya Kapadokya Arası Kaç Km Harita yardımıyla bakıldığında 225 kilometre olarak görülmektedir. Bu mesafe aralığı binek bir araç yardımıyla Kapadokya Harita Google yardımıyla 2:30-3 saat arası değişkenlik göstermektedir.

Kapadokya Ankara Arası Kaç Kilometre?

Ankara Kapadokya Kaç Km Harita sistemlerine bakıldığında 289 kilometre olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda Kapadokya Otelleri Harita bakıldığında Ankara yol güzergahı üzerinde birçok konaklama tesisi bulunmaktadır.

Kapadokya Eskişehir Mesafe Aralığı Nedir?

Eskişehir Kapadokya Harita aracılığıyla 457 kilometre mesafe aralığına sahiptir. Bu yol süresi binek bir araç yardımıyla 5-5,30 saat arası değişmektedir.
Leave A Comment