Kapadokya Festival

Kapadokya Festival’leri gezi sırasında hemen hemen her insanı keyiflendirecek ve eğlendirebilecek şenliklere sahiptir. Konaklamalı veya günübirlik turlarla beraber karşılaştığınız Kapadokya Festival etkinliklerine katılım gösterebilirsiniz. Birçok insanın bulunduğu festivallerin konumunda lezzetli yemekler tadabilir ve İç Anadolu’nun kültürünü tanıyabilirsiniz. Doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen Kapadokya’da birçok festival düzenlenmektedir. Kapadokya Festival’leri sayesinde yurt içinden ve yurt dışından pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır.

Oluşturulan etkinlikler sayesinde ziyarete gelen insanlara Kapadokya’nın kültürü tanıtılır. Böylelikle insanlar gördükleri doğal zenginliklere ve öğrendikleri kültürel durumlarla Kapadokya’yı tanır; katıldığı festivallerle birlikte güzel bir tatil geçirmektedirler. Kapadokya’da bulunan Kültür Derneği ve bazı ilçe belediyelerinin yardımıyla bu etkinlikler düzenlenmektedir. Bu düzenlenen etkinlikler, geçirdiğiniz zamana değer katmakta ve sizleri eğlendirirken Kapadokya’nın kültürünü ve doğal oluşumlarını tanıtmaktadır. Düzenlenen festivaller arasında önemli görülen festivallerden biri Kapadokya Music Festival, Kapadokya Balloons Festival bir diğeri ise Kapadokya Techno Festival’idir. Tabii ki yapılan festivaller ve etkinlikler bunlarla sınırlı değil. Peki diğer önemli etkinlikler neler?
 • Kapadokya Balon Festivali (28-30 Ağustos)
 • ÜzümFest (16-18 Ağustos)
 • Kapadokya Çadır Festivali (5-9 Haziran)
 • Cappadox
 • Aksalur Kiraz Bayramı (20 Haziran)
 • Kapadokya Bisiklet Festivali (13-17 Eylül)
 • Kaymak Festivali (14 Ağustos)
 • El Sanatları Festivali (8-10 Eylül)
Hazırlanan bu Kapadokya Festival Programı’nda sizleri eşsiz bir eğlence beklemektedir. Bu yıl Kapadokya’da Festival bir başka olacak ve eğlenceye doyamayacağınız konserler, şenlikler sizler için düzenlenecektir. Turizm alanının hareketli olduğu zamana denk gelmekte olan Kapadokya Festival’leri genel olarak hafta sonu yapılmaktadır. Festivale katılım esnasında karşınıza çıkacak güzel durumlardan birkaçı ise Kapadokya kültürüne ait şarapların tadıldığı etkinlikler ve tanıtım günleridir. Birçok etkinliğiyle geniş bir yelpazeye sahip olan festivallerin içerisinde, katılım gösterebileceğiniz çok güzel aktiviteler sizi bekliyor. Bu etkinlikler içerisinde yürüyüşleri, görsel sanatları, dağlara çıkarak keşif amaçlı gezileri ve daha fazlasını barındırmaktadır. Sizler bu festivallerde etkinlikten etkinliğe katılım sağlarken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacak ve zamanınızın burada nasıl güzel geçtiğini görerek, burada bulunmaktan memnuniyet duyacaksınız.
Kapadokya Festival

Kapadokya Festival

Kapadokya Festival Tarihleri

Nevşehir Kapadokya Festival Tarihleri ne zaman sorusu hemen hemen tüm ziyaretçilerin merak konusu olmuştur. Bu tarihleri sizlere belirtmeden önce bu festivalde düzenlenecek olan etkinlikleri sizlere kısaca bahsedelim.
Öncelikle Nevşehir Kapadokya Festival içinde düzenlenen etkinlikler geniş bir yelpazeye sahip olduğu için hemen hemen her insana hitap etmektedir. Masal derecesinde güzelliğe sahip olan Kapadokya bu festivaller sayesinde daha yakından tanınmaktadır. Bundan dolayı oluşturulan, katılım sağlayabileceğiniz etkinlikler ziyaretçilerin daha da ilgisini çekmekte. Turizm sektörünün en hareketli dönemlerine denk gelmekte olan Kapadokya Festival’leri ziyaretçilere kolaylık olması açısından genellikle hafta sonu yapılmaktadır. Bunun yanında festivallerle birlikte bu alanda yarışmalar da yapılmaktadır. Bu yarışmalardan birisi ise Ulusal Kapadokya Fotoğraf Yarışması’dır. Birçok insan fotoğraf çekmeyi sevdiği için, bu yüzden festivaller ziyaretçiler için daha da ilgi çekici hale gelmektedir. Fotoğraf yarışmasının genel amacı Kapadokya bölgesinin özelliklerini, tarihini, kültürel birikimlerini fotoğraf sanatıyla gelişimine ve tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır. Üstelik yarışmaya katılıp derece alanlara ödül verilmektedir. Son olarak, ödül alıp paylaşıma değer görülen eserler yayınlanmaktadır. Peki Kapadokya Festival Tarihleri ne zaman?
 • Hacı Bektaş-i Veli Anma Töreni – (16-18 Ağustos)
 • Türkmen Sofrası Şöleni (16-22 Eylül)
 • Nevşehir Uluslararası Şarap Yarışması (2-6 Haziran)
 • Çat Kasabası Kültür ve Sanat Şenlikleri (30 Mayıs)
 • Göreme Cirit Oyunları (13-14 Haziran)
 • Kapadokya Kültür ve Turizm Festivali (26-28 Haziran)
 • Mustafa paşa Kültür ve Sanat Festivali (01-02 Temmuz)
 • Yeşilöz Köyü Kültür Şenliği (Temmuz 3.Haftası)
 • Kaymak Festivali (14 Ağustos)
 • Uluslararası Avanos Turizm El Sanatları Festivali (31 Ağustos – 02 Eylül)
 • Kapadokya Geleneksel Yemek Festivali (Eylül 4.Haftası)
 • Ulusal Kapadokya Fotoğraf Yarışması (Aralık)
Yapılan yarışmalardan bir diğeri ise Kapadokya Geleneksel Yemek Festivali. Bu yarışma çorba, ana yemek ve tatlı olarak 3 kategoride düzenlenmektedir. Düzenlenen festivalde katılan yarışmacılar kendi becerileriyle birlikte hazırladıkları ürünleri jüriye sunmaktadır. Oluşturulan yemek yarışmasının genel amacı ise geçmişte yapılan ve unutulmakta olan lezzetleri gelecek nesillere aktarmaktır. Yarışmalar sayesinde festivallerde aktivite etkileşimleri daha çok artmakta ve vakit daha güzel geçmektedir.

Kapadokya Festival Hakkında Bilgi

Kapadokya Festival’leri, genel olarak turizm sektöründe hareketlenmelerin arttığı dönemde yapılmaktadır. Düzenlenen bu etkinlikler Kapadokya’ya gelen birçok ziyaretçinin ilgisini çekmekte ve eşlik edebilecekleri güzel aktiviteler sunmaktadır. Doğal zenginliklere sahip olmasıyla beraber düzenlenen şenlikler ve yarışmalar sayesinde Kapadokya bölgesi daha önemli bir hal almaktadır.

Kapadokya Festival Hakkında Bilgi Uzun

Düzenlenen etkinliklerle beraber önemli bir hal alan Kapadokya bölgesi doğal güzellikleriyle de insanı büyülemektedir. Festivaller, etkinlikler, şenlikler ve yarışmalarla birlikte geniş bir aktivite yelpazesine sahip olan bu bölge ziyaretçiyi daha da kendisine çekmektedir. Doğayla iç içe olan bu alanda düzenlenen festivallerle birlikte tatilin keyfini daha güzel çıkartabilir ve zamanınıza daha da değer katabilirsiniz. Hemen hemen her ziyaretçiye hitap eden bu etkinliklerde; müzik festivallerinden yemek yarışmalarına kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Bu güzel etkinliklerin düzenlendiği masal derecesinde güzelliğe sahip olan Kapadokya için birçok insan Kapadokya’nın yolunu tutmaktadır.
Kapadokya peri bacalarını ve doğal kaya oluşumlarını içerisinde barındırmaktadır. Bu yüzden hem yurt içinden hem yurt dışından birçok ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Büyüleyici doğal oluşumlarıyla insanda heyecan uyandıran Kapadokya; düzenlenen etkinlikler ve festivaller sayesiyle de ziyaretçilerine keyifli bir alan sunmaktadır.

Kapadokya Festival Programı Kısaca

Kapadokya Kültür ve Turizm Festivali

Kapadokya’ya farklı bir hava katan Kapadokya Kültür ve Turizm Festivali, oluşturulan “Turizm Tanıtım Stratejileri” konulu bir konferansla başlamıştır.
Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları sayesinde Nevşehir’in ev sahipliği yaptığı alanda gerçekleşen bu festival ziyaretçilere yeni bilgiler katmaktadır. Festivalde gösterime giren filmlerin tanıtımlarının devam etmesiyle birlikte, birçok ülkeden katılımda bulunan yönetmenler ve ziyaretçiler bilgi paylaşımında bulunmaktadır.
Kapadokya da düzenlenen Kültür ve Turizm Festivali 26-28 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır. Festival içerisinde birçok film tanıtımı yapılmakta ve katılım sağlayanlar arasında birden fazla bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Tanıtımı yapılan filmler, tecrübeli jüriler tarafından değerlendirilerek ödüllendirilecektir. Böylelikle festivalde tanıtımı yapılan filmin ödül alması, turizm alanında değerli bir etkisi olacaktır. Farklı ülkelerden katılım sağlayan üyeler, festivalin Kapadokya da gerçekleşmesinden memnun olmaktadır. Bunun yanında açık havada yapılan film gösterileri, Kapadokya’nın tanıtımı açısından bir önem kazanmaktadır. Festival içerisinde film gösterilerinden sonra klasik araba turları, basın toplantıları ve Nevşehir Kale’sinde film gösterimiyle devam edecektir. Açık havada yapılan etkinliklerin çevresinde peri bacaları da bulunduğundan dolayı katılım sağlayanlar; Kapadokya’yı her anlamda tanımakta ve bulunduğu alan ile bütünleşmektedirler. Dolu, dolu bir takvime sahip olan bu festival bitiminde ise 7 kategoride toplamda 28 ödül verilecektir.
Kapadokya Festival

Kapadokya Festival

Kapadokya Etkinlikleri

Peri bacalarını ve diğer doğal oluşumlarını barındıran Kapadokya içerisinde eşsiz güzellikler haricinde; Kapadokya konumunu daha da önemli bir hale getiren etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir. Hemen hemen herkesin ilgisini çeken Kapadokya’nın büyüleyici güzellikleri düzenlenen etkinlikler aracılığıyla tanıtımı sağlanmaktadır. Birçok festivalin düzenlenmesiyle birlikte geniş bir yelpazeye sahip olan Kapadokya Etkinlikleri, ziyaretçilerinin takvimini dolup taşırmaktadır.
Bununla birlikte yapılan bu etkinliklerin içerisinde kültürleri, sanatları, yarışmaları ve daha fazlasını taşımaktadır. Bunun yanında düzenlenen kültür şenlikleriyle beraber ziyaretçilere Kapadokya’nın tanıtımı yapılmaktadır. Katılım sağlanan etkinlikler ziyaretçiler Kapadokya’yı daha da ilgi çekici bulmakta ve aynı zamanda yapılan görsel şölenlerle birlikte yapmakta olduğu tatilden büyük keyif almaktadırlar. Gezi sırasında denk geleceğiniz bu etkinliklere katılım göstermek Kapadokya’yı tanımakta önem taşımaktadır. Büyüleyici doğal zenginliklerle birleşen festivaller, katılımcılara unutamayacakları bir eğlence sunmaktadır.
Diğer alanlarda ise yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmaların içerisinde önemli olanlardan birisi ise yöreye ait unutulan yiyeceklerdir. Unutulan bu yiyecekler yarışmalarda yapılmaktadır. Özellikle yörenin lezzetlerini gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen bu yarışma gayet başarılı olmakta ve beğeni toplamaktadır. Yarışma içerisinde katılımcılar üç ayrı kategoride ürün hazırlamaktadır. Bu kategoriler çorba, ana yemek ve tatlı olarak üçe ayrılmaktadır. Yarışmacıların hazırladığı ürünler, tecrübeli jürilerin beğenisine sunulmaktadır. Her katılımcının sunduğu ürünler sonrasında sıra oylamaya geçmektedir. Hazırlanan bu yarışma sonucunda ise dereceye giren katılımcılara ödül verilmektedir. Düzenlenmiş olan yemek yarışmasında genel olarak amaçlanan hedef, yörenin unutulan yemekleri tekrardan canlandırmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Açık alan eşliğinde devam eden bu yarışmalar, katılımcıları da doğa ile bir araya getirmektedir.

Kapadokya Konserleri

Kapadokya’da bulunan doğal güzelliklerle beraber açık alanda birçok konserler yapılmaktadır. Düzenlenen konserlere birçok ünlü isim gelmekte olmakla beraber birçok ziyaretçiye de kapı açmaktadır. Dünyanın her yerinden ziyaretçi alan Kapadokya, hazırlanan konserler vasıtasıyla keyifli saatler sunmaktadır. Kapadokya’nın tanıtımında etkili bir rol oynayan bu konserler birçok katılım almakta ve böylelikle Kapadokya bölgesinin duyulmasını sağlamaktadır. Hemen hemen her yaş grubuna hitap eden bu festival, Kapadokya ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Ünlü sanatçılara yer veren bu konserler Kapadokya isminden sık sık söz ettirecek etkinlik grubuna dahil olmaktadır.
Bir diğer yapılan etkinlik ise sanat festivalleridir. Etkinlik boyunca dolu, dolu aktiviteler yapılmaktadır. Bunların olduğu esnada ortak sanat zevkine sahip ziyaretçiler buluşmaktadır. Geniş bir yelpazeye sahip olmasıyla beraber bu festivaller ziyaretçilerin zamanına değer katmakta. Bu nedenle bulunan alanın kültürlerini, sanatlarını tanıtmaktadır. Bununla birlikte birçok eserin gösterime çıktığı sergilerle birlikte çeşitli etkinliklerin olduğu sanat festivalleri büyük beğeni toplamaktadır. Bunların yanı sıra sokak boyama çalışmaları dahilinde varil ve duvar boyama etkinlikleri de yapılmaktadır. Son olarak gerçekleştirilen bu gösterimler ve etkinlikler ziyaretçi tarafından beğeni almakta ve Kapadokya tanıtılmaktadır.

Kapadokya Balon Festivali

Turizm sektörünün hareketli dönemlerine denk gelen bu festival, Kapadokya için de önemli bir konum almaktadır. Çünkü uluslararası olarak hazırlanan Kapadokya Balon Festivali birçok ziyaretçinin ve turistin ilgisini çekmektedir. Bulunulan alanın hayranlık verici doğallığıyla birlikte sıcak hava balonlarının uçuşmasıyla insanlara görsel bir şölen ortaya çıkarmaktadır. Turistlerin festivale büyük bir ilgi göstermesi nedeniyle düzenlenen etkinlik bölgesinde yoğunluk oluşmaktadır. Özellikle alanda yoğunluk oluşturan turistler ve ziyaretçiler balon çevresinde fotoğraf çekilmekte. Hatta bulundukları bölgeyi hayranlıkla izlemektedirler. Balon festivalinin, doğal özelliklere sahip olan Kapadokya’da yapılması yerli ve yabancı ziyaretçilerin için harika bir duygu ve oluşan güzel manzara karşısında turistlerin içerisinde büyük bir hayranlık uyandırmaktadır. Havalanıp gökyüzünde yarım saat kalan balonlar herkes için heyecanlı bir duygu yaratmaktadır. Bu heyecan duygusuyla etrafı izleyenler bu yüzden Kapadokya’yı herkese tavsiye etmektedir.
Kapadokya’da olan ziyaretçiler, dolu, dolu bir takvime sahip olan bu festivallere mutlaka katılım sağlanmalı. Kapadokya’yı daha yakından tanıma şansına sahip olmalıdır. Bu nedenle birçok etkinliğin ve festivalin düzenlendiği Kapadokya’yı mutlaka ziyaret etmeli ve doğal oluşumların içerisinde bütünleşerek keşfe çıkmalısınız.
Leave A Comment