Kapadokya Balon Turu

Türkiye’nin en fazla turist yoğunluğuna sahip yerlerinden biri Güzel Atlar Diyarı Kapadokya… Yerli ya da yabancı fark etmeksizin bütün turistlerin en çok arzuladığı şeylerden biri buraya gelip bölgenin sunduğu bütün aktiviteleri deneyimlemektir. Bu bölgede görülmesi gereken o kadar çok şey var ki. Yapabileceğiniz aktivitelerin sınırı yok diyebiliriz. Örneğin, at turu, ATV turu, bölge turları, yer altı şehri turları. Bunların en başında da tabii ki Kapadokya balon turu bulunmaktadır. Hatta Kapadokya’ya seyahat eden herkesin aklına ilk gelen şey, bir balon turuna katılmaktır. Gün doğumuyla çıktığınız yolda, bu kadar erken kalktığınız için en başta sinirli olsanız da emin olun sonucunda karşılaşacağınız şeye tamamen değecek. Kapadokya peri bacaları manzarasının etrafında göğe yükseleceğiniz muhteşem bir tura kendinizi hazırlayın. Balon turunun içerisinde ayrıca ücretsiz transfer, sabah kahvaltısı, balon sertifikası ve madalya yer almaktadır. Balon turları ortalama bir saat sürmektedir. Burası, aynı zamanda dünyanın en çok balon uçan noktalarından biridir.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları Kişi Başı 2023

Kapadokya’da balon turu hizmeti veren 20’nin üzerinde firma vardır. Bu nedenle de firmaların turları sattıkları fiyatlar değişiklik göstermektedir. Kişi sayısı, özel günler, yaşanan yoğunluk ve isteklere göre fiyatlar artabilmektedir. Herkesin verdiği hizmet farklıdır. Genelde transfer, kahvaltı ve sonrasındaki içecek ikramı dahil olsa da bazı misafirler kendilerine özel hizmetler istemektedir. Balon turlarına ortalama 10-28 kişi ile çıkılmaktadır.

Balon turu sonrası pek çok etkinlik yapılmaktadır. Doğum günü, yıl dönümü, evlilik teklifi, kutlamalar ve dahası. Ancak en fazla kullanılan yol misafirlerin partnerlerine evlilik teklifi etmek için burayı tercih etmesidir.

Kapadokya evlilik teklifi gerçekten yapıldığı takdirde unutulmaz bir deneyim olacaktır. Büyüleyici bir balon turunun ardından, isteğinize göre indiğiniz alanda sizler için hazırlanan konsept hazırlıklarıyla partneriniz çok mutlu olacaktır. Talep dahilinde balon turunun ardından güzel bir kahvaltı veya romantik bir yemek de hazırlatabilirsiniz. Peki geldik en önemli soruya: Kapadokya balon turu fiyatları kişi başı 2023 ne kadar? Standart, konfor ve lüks balon turları mevcuttur. Fiyatlar bahsettiğimiz etmenlere göre değişiklik göstermektedir ancak ortalama kişi başı balon turu fiyatı 170€ diyebiliriz. Genelde sezon sonlarında balon turu fiyatları çok fazla düşmektedir. Eğer bu fiyatlar sizin için uygun değilse, size en uygun fiyatları sezon sonlarında yakalayabilirsiniz. Bazı zamanlarda fiyatların yarı yarıya düştüğü bile görülmektedir.

Kapadokya balon turu fiyat bilgileri herkesin merak ettiği bir konudur. Kapadokya balon turu ücreti hakkında en uygun bilgiye HTR Tour aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya balon turu fırsat zamanlarında yakalarsanız çok uyguna gelmektedir. Bu fırsatlar sayesinde Kapadokya da balon turu fiyatlarından birçok misafir uygun şekilde yararlanmıştır.

Kapadokya Balon Turları Ne Zaman Yapılır?

Kapadokya’da yapılan balon turlarının iki çeşidi vardır. Birincisi günün ilk ışıklarını izlemek amacıyla yapılan ve ‘ilk uçuş’ denilen turdur. Güneşin doğuşunu ve tüm o ışık cümbüşünü net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. İkincisi ise gün aydıktan sonra yapılan turdur, ismi ise ‘geç uçuş’. Bu uçuşa çok da fazla katılım sağlamak istemiyor misafirler çünkü bütün o harika renkleri ve eşsiz manzarayı kaçırmış oluyorlar. Bu nedenle genelde misafirleri ‘ilk uçuş’u tercih ediyorlar. Balon turları, yılın 12 ayı, 4 mevsim yapılabilen turlardır. Sadece hava koşullarının uygun olması gerekmektedir. Tek şart rüzgarın az olması diyebiliriz Ayrıca yağmurlu ve fırtınalı havalar siz misafirler için tehlikeli olacağından pilotlar, bu havalarda tur yapmamaktadır. Eğer siz balon turu satın alırsanız ve hava muhalefetinden dolayı turunuz iptal edilirse endişelenmenize gerek yok! Sizin için uygun ise ertesi güne tekrar bir tur programlanabilir veya ücretinizin tamamı kesinti olmadan sizlere ödenir.

Turları satın aldığınız firmadaki yetkililer, sizlere bir gün öncesinde ulaşıp turun ne zaman kalkacağını bildirirler. Balonunuzun kalkışından yaklaşık 1-1.5 saat öncesinde otelinizden alınırsınız. Sonrasında yüzlerce balonun yattığı devasa bir alana gidersiniz. Pilotların, balonları hazırlamasını beklerken muhteşem bir manzara eşliğinde kahvaltınızı yaparsınız. Yemeklerinizi yedikten sonra araçlarınızla balonların yanına gidersiniz. Pilotunuzun direktifleriyle balonun sepetine yerleşirsiniz. En sonunda da heyecanlı yolculuk başlar. Ortalama bir 1 saat boyunca güzeller güzeli manzaranın tanığı olursunuz. Güneşin doğuşuyla gökyüzünde oluşan şahane renkler sizleri büyüleyecektir. Turunuzun ardından iniş sırasında yine pilotunuzun yönergelerine uymanız gerekmektedir. Sıcak hava balonları ulaşım için güvenli araçlardan biri olsa da, hava şartlarının etkisiyle bazen aksaklıklar olabiliyor. Bu gibi durumlarda panik olmadan inişe destek olmak herkesin faydasına olacaktır.

Kapadokya Balon Turu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapadokya ve peri bacalarının eşsiz manzarası eşliğinde çıkacağınız yolculukta dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Güvenliğiniz ve turunuzu mutlu bir şekilde tamamlayabilmeniz için bunlara uymalısınız.

 • Öncelikle kesinlikle sıcak hava balon pilotunuzun sözünden çıkmamalı, söylediklerini uygulamalısınız. Özellikle iniş ve kalkışta bu büyük önem taşımaktadır.
 • Tura kalkışta kemerlerinizi takmalısınız ve tur boyunca da çıkarmamalısınız.
 • Tura çıkmadan önce otelinizden ayrılmadan üstünüze bir kat daha kalın giyinmeniz faydanıza olacaktır. Hangi mevsimde balon turu yaparsanız yapın, açık bir araçta göğe yükseldiğiniz için havanın sıcaklığı azalacaktır. Yüksekte hissedeceğiniz rüzgarın da etkisiyle hasta olmanız işten bile değil. Bu nedenle ne zaman bu tura katılırsanız katılın, üzerinize ekstradan bir ceket/ mont almalısınız. Hatta yaz olsa bile pantolon, kazak giyip gelebilirsiniz. Özellikle kışın yapacaksanız, eldiven, bere, atkı almayı unutmamalısınız.
 • Şapka ve gözlük gibi hafif aksesuarlarınızın uçma tehlikesi bulunduğundan yanınızda getirmemenizi, getirseniz bile çantanızda muhafaza etmenizi tavsiye ederiz.
 • Sabahın erken saatlerinde yola çıkıp en az bir saat boyunca ayakta duracağınız için rahat bir ayakkabı tercih etmeniz çok önemlidir. Ancak bu ayakkabıların fileli olmamasını tavsiye ederiz zira rahat olsa bile rüzgardan dolayı üşütüp hasta olabilirsiniz.
 • Son olarak muhteşem görüntüleri kaçırmak istemiyorsanız yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayınız.

Balonlar Nereden Kalkıyor?

Balon turlarının neredeyse hepsi Göreme merkezli kalkış sağlamaktadır. Kapadokya’da yapılacaklar arasındaki balon turlarında balonlar öncelikle Gül Vadisi’nde hazılanmaktadır. Sonrasında ise Kızılçukur Vadisi’nden havalanmaktadır. Ardından güzel manzaralar eşliğinde Güvercinlik Vadisi, Paşabağ Rahipler Vadisi ve Zemi Vadisi ayaklarınızın altında gezeceksiniz.

Balonları Nereden İzleyebiliriz?

Kapadokya Bölgesi’nde yapılan balon uçuşlarının neredeyse hepsi Göreme’den kalkmakta. Günün doğuşuyla balonlar, Kızılçukur Vadisi’nden havalanmaktadır. Balonlar, ilk başka Gül Vadisi(Rose Valley)’nde yerlere serilmektedir. Tüm hazırlıklar burada yapılmaktadır. Bu hazırlıkları izlemek isteyen misafirlerimizin saat ortalama 4.00 ya da 5.00 gibi Gül Vadisi’nde hazır bulunmanız gerekmektedir. Çünkü balon seyri kadar hazırlık aşamasına da şahit olmak, son derece büyüleyici bir manzaradır. Eğer balon turuna katılacaksanız, tur operatörünüz sizi otelinizden, kalkıştan 1 saat öncesinde alacaktır. Ben balon turuna katılmak istemiyorum, bu muhteşem manzaranın tamamına karadan şahit olmak istiyorum derseniz, Gül Vadisi’nden sonra bunu gözlemleyebileceğiniz en güzel yer Aşk Vadisi(Love Valley)’dir. Bunun dışında Ortahisar ve Uçhisar panoramik gözlem yerlerinden de izlemeyi tercih edebilirsiniz.

Balon Turlarına Kimler Katılamaz?

Balon turlarına herhangi bir ruhsal veya fiziksel rahatsızlığı bulunmayan ve sıcak hava balonunun sepetine çıkabilen herkes katılabilir. Bunun dışında;

 • Hamileler veya hamilelik şüphesi olan kişiler katılamaz.
 • Yeni ameliyat olmuş kişilerin katılması tavsiye edilmez veya doktor onayı istenir.
 • 6 yaşından küçük çocuklar katılamaz.
 • Bel ya da kalça ağrısı olanlar katılamaz.
 • Yükseklik korkusu olanların turlara katılması tavsiye edilmez.
 • 16 yaşından küçük çocuklar yalnızca ailelerinin yanında turlara katılabilir.

Balona Binmek Güvenli Mi?

En çok merak edilen sorulardan biri sıcak hava balonlarına binmenin güveli olup olmadığıdır. Ancak yetkililerin incelemeleri sonucunda balonların seyahat için en uygun ve güvenli araçlardan biri olduğu açıklanmıştır. Her araçta olduğu gibi risk vardır ve tabii ki ufak çapta kazalar yaşanmıştır ancak bu çok ender görülmektedir.

Kapadokya’da balon turları 20 yıldan uzun bir süredir yapılmaktadır. Ayrıca her isteyen sıcak hava balonu uçuramamakta. Eğer pilot olmak istiyorlarsa, Sivil Havacılık Kursu’na katılmaları gerekmektedir. Eğitimleri sonucunda sertifikayı hak etmiş kişilerle birlikte uçuşlarınızı yaparsınız. Yaşanan kazalar genelde herhangi bir hatadan değil, hava muhalefetinden dolayı olmaktadır. Ancak bunu önlemek amacıyla Sivil Havacılık, her yarım saatte bir hava kontrollerini yapmaktadır. Eğer uçuşa sakıncalı bir durum varsa siz bölgeye ulaşmış olsanız bile güvenliğiniz için turları iptal edebilirler.

Kapadokya Balon Turu Programı Nasıldır?

Balon turları, genelde sabah erken saatlerde otelinizden alınmanızla başlıyor. Alana gittiğinizde çalışanların sizler için balonları hazırlamasını beklerken manzara eşliğinde kahvaltınızı yaparsınız. Tüm anlara şahit olmak isterseniz de balonların hazırlanmasını izlemek istediğinizi belirterek, bölgeye gitmeyi talep edebilirsiniz. Sivil Havacılık tüm kontrollerini yaptığında ve hava koşulları kalkış için uygun olduğunda size haber verilir ve alana doğru yola koyulursunuz. Tur kaç kişiyse tek tek balonun sepetine tırmanırsınız. Her şey hazır olduğunda kalkışa geçersiniz. Kapadokya balon turlarının genelde belli bir rotası vardır ancak hava şartları nasılsa ona göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sonrasında yaklaşık 1 saat boyunca havada seyir ve fotoğraf için bolca vaktiniz olur. Zaman dolduğunda pilotunuzun direktifleriyle güzel bir şekilde inişinizi gerçekleştirirsiniz.

Balon Turuna Neler Dahil?

 • Sigorta.
 • Otelinizden alana ve alandan tekrar otelinize transfer.
 • Manzara eşliğinde sabah kahvaltısı.
 • İniş sonrasında şampanya ikramı.
 • İniş sonrasında atıştırmalık ikramı.
 • Balon turunu tamamladığınıza dair katılım sertifikası.

Sizlere balon turlarıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyden bahsettik. Yine de misafirlerin aklına takılan birçok soru olabiliyor çünkü bu turlara katılmak gerçekten büyük bir olay! İşte Kapadokya balon turu hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları!

Balonlara kaç kişi binebilir?

Balon turu yapılar sıcak hava balonlarına aldığınız pakete göre 10 ile 32 kişi binebilmektedir. Ancak pandemi önlemleri sonrasında bu sayının maksimum değeri 25’e kadar düşmüştür.

Sıcak hava balonu hangi kısımlardan oluşmaktadır?

Balonlar, toplam üç bölümden oluşmaktadır.

 1. Kubbe kısmı denilen balonun kendisi,
 2. Misafirlerin bindiği sepet kısmı,
 3. Yolcuların tam üstünde bulunan kuvvetli alevlerle balonun şişirilmesini ve yükselmeyi/alçalmayı sağlayan yakma birimi.

Kapadokya balon turu rezervasyonunu ne zaman yaptırmalı?

Kapadokya Bölgesi’ne gelen herkesin hayali sıcak hava balonlarına binmektir. Her gün alandan yüzlerce balon kalksa bile bölge bu talebi anlık olarak tamamen karşılayamamaktadır. Bu nedenle tatilinize gitmeden belki birkaç hafta önce balon turu rezervasyonu yaptırmanızda fayda var. Tatilinize çıktıktan sonra bölgeden rezervasyon yaptırmak isterseniz büyük olasılıkla yer bulamazsınız veya normalin çok üstündeki fiyatlardan hizmet almak durumunda kalırsınız. Bunun sonucunda ise çok istediğiniz bu hayalinizi gerçekleştiremezsiniz.

En önemli nokta ise tatilinizdeki hangi güne rezervasyon yaptıracağınızdır. Bizim sizlere tavsiyemiz mümkünse Kapadokya’da bulunacağınız ilk sabaha rezervasyon yaptırmanız. Bunun nedeni de eğer turunuz hava muhalefetleri nedeniyle iptal olursa, tekrar bir tur ayarlamak için elinizde alternatif tur olsun ki bu eğlenceden mahrum kalmayın. Balon turuna katılmak için Kapadokya’ya gelip sonra bunu gerçekleştiremeden geri dönmek sizler için gerçekten çok üzücü olacaktır.

Balonlar hangi malzemeden yapılmıştır, yanma ihtimali var mı?

Balonlar, yırtılmayan naylondan yapılmaktadır. Ayrıca ‘Nomex’ denilen ve bunun gibi ateşe dayanabilen malzemelerden yapıldığı için yanma riski bulunmamaktadır.

Pilotlar sıcak hava balonunu nasıl yönlendirir?

Balonların sadece dikey olarak gitme kontrolü vardır. Balonların yönü genelde rüzgar tarafından belirlenmektedir. Pilotlar da tecrübeleri sayesinde bu konuda biraz etkili olabilir. Ancak zaten halihazırda rüzgarın yönüne göre bir rota çizildiği için pilotlar bu hizada tutmaya özen gösterirler.

Kapadokya Balon turu ortalama ne kadar sürer?

Balon turu öncesi hazırlığı da sayarsak ortalam 3-4 saatinizi buna ayırmanız gerekiyor diyebiliriz. Ancak sadece Kapadokya balon turu saatleri merak ediliyorsa bu uçuş durumuna göre en az 45 dakika, en fazla ise 1 saat sürmektedir.

Balonlar ne kadar yüksekliğe çıkabilir?

Kapadokya’da sıcak hava balonları 2000 feet yani 610 metre üst sınır olacak şekilde uçmaktadır. En fazla 610 metre yüksekliğe çıkarlar çünkü bunun üstü siz misafirlerimize zarar verebilmektedir. Bu yüksekliklerden bile panoramik bir Şekilde Kapadokya’yı ve peri bacalarını kusursuz bir şekilde görebilirsiniz.

Havada giderken ‘Burner’ denilen yakma birimi sönerse ne olur?

Burner, sepette pilotun ve yolcuların üstünde yer almaktadır. Balonun içindeki havayı ısıtmak için oldukça güçlü bir alev çıkarır. Sıcak hava balonunun içindeki hava ısınınca, balon yükselir. Alçalmak istendiği zaman pilot, balonun içindeki havanın soğumasına izin verir.

Eğer uçuş sırasında böyle bir sorun ile karşılaşırsanız balonda yer alan ‘ikinci burner’ devreye girer ve onda da bir sıkıntı meydana gelirse ‘üçüncü burner’ devreye girecektir. Ama yine de tüm bu ihtimaller yaşanırsa ki bunun çok düşük olduğunu söyleyebiliriz, balon kendi kendine paraşüt hızında aşağıya inecektir.

Balonda kuş olması tehlikeli midir?

Sıcak hava balonları devasa araçlardı. Kuşlar, bırakın içine girmeyi yanında yaklaşmaya bile korkarlar. Balonların yapıldığı malzeme dolayısıyla kuşlar balonlara zarar veremezler. Ancak olur da zarar verirlerse, balon sıkıntı çıkarmadan uçmaya devam edecektir.

Sıcak hava balonu ne kadar sürede şişer ve söner?

Pilotların eşliğinde Kapadokya sıcak hava balonları yaklaşık 15-20 dakikada şişer ve aynı sürede de söner.

Balon havalandığı yere mi iniş yapar?

Kapadokya balon turuna katıldığınız zaman her zaman aynı yere iniş yapmanız mümkün olmayabilir. Bunun nedeni de sıcak hava balonunun sürüşünde pilottan çok rüzgarın etkili olmasıdır. İniş zamanı geldiğinde de pilotunuz en uygun yeri tespit ederek güvenli bir şekilde

Kapadokya balon turu için en doğru zaman ne zamandır?

Balon turu yapmak için en doğru zaman yoktur çünkü her zaman yapılabilir. Dört mevsim de balon turu yapmak için uygundur. Balon turu yapmak için en önemli ve tek şart havanın rüzgarlı veya fırtınalı olmamasıdır. Yine de Nisan, Mayıs, Ekim, Kasım ve Ocak aylarında katılacağınız turlardan daha fazla zevk alacağınızı söyleyebiliriz.

Balon turları neden sabah saatlerinde yapılmaktadır?

Sabah saatleri hem daha serin hem de daha sakin olmaktadır. Kalkış sırasında sıcak hava balonunun istenilen seviyeye yükselebilmesi için ve tur sonunda sakin, güvenli bir iniş gerçekleştirilebilmesi için gereklidir. Ayrıca sabahın erken saatlerinde gün doğumuyla oluşan renk cümbüşüne sadece erken saatlerde şahit olabilirsiniz.

Kapadokya balon turunda yaş sınırı var mıdır?

Sıcak hava balonlarına 6 yaşından küçüklerin binmesi yasaktır. 90 yaşından büyük insanların da balon turuna katılması tavsiye etmiyoruz. Bunun dışında balon turu için gereken tek özellik balonun sepetine tırmanabilmektir.

 • Sizler için Kapadokya Balon Turu ile ilgili tüm bilgileri verdik ve merak edilen soruları cevapladık. Kapadokya seyahati yapacaksanız eğer, bu seyahat sırasında konakladığınız otel kadar önemli bir şey daha yoktur. Bu konuda sizlere önerebileceğimiz en güzel yer MDC Cave Hotel. Tamamı mağara odalardan oluşan bu otelde konaklamak, sizlere inanılmaz bir deneyim sunacaktır. Ayrıca otelde birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Örneğin, mağara oda, hamamlı oda, jakuzili oda, şömineli oda ve dahası… Kusursuz hizmeti, güle yüzlü çalışanları, harika yemekleri, temizliği konusunda da emin olabilirsiniz. Ayrıca HTR Turkey Tours aracılığıyla yapmak istediğiniz at turu, ATV turu, balon turu, bölge turları ve birçok tur rezervasyonunda yardımcı olabilirler.

Leave A Comment