Gomeda Vadisi ve Hikayesi

Kapadokya’nın küçük Ihlara Vadisi olarak görülen Gomeda Vadisi, doğal yapısının ardındaki sırları ile gerilim filmlerine manzara olmuş bir yerdir. Kapadokya turizminin arka bahçesi konumundaki yerin yürüyüşler açısından önemi büyüktür. Burada bölgede yapılan diğer aktivitelerin yapılması mümkün değildir. Buranın daha dar ve sığ bir alanda yürüme mesafelerine sahip olması daha çok yürüyüş parkurları için önem kazandırmıştır.

Gomeda Vadisi’ne girişiniz ile sizi cıvıl cıvıl bir ortam karşılamaktadır. Kelebeklerin arasında başladığınız gezi Gomeda Harabeleri ile devam etmektedir. Yıllık belli dönemlerde burada kelebekler kendisini göstermektedir. Gezinizin bu zamana denk gelmesi sizlere daha mutlu gezi olanakları sunabilir.
Ürgüp İlçesi’nin 5 kilometre uzağında bulunan Mustafapaşa Kasabası’ndan bu vadiye ulaşım sağlayabilirsiniz. Vadide yapacağınız yürüyüşler sizlerde huzur sağlayan enerji veren etkiler bırakır. Yürüyüş sonrası sizi Bey Deresi karşılar. Burada özellikle meyvelerin olduğu dönemde giderseniz ağaçlarda taze meyve yeme imkanları sağlayabilirsiniz. Rengarenk kelebekler eşliğinde Kapadokya Gomeda Vadisi gizemli sırlarını sizlerle paylaşıyor.
Doğayı ve atmosferini seven kişiler buranın aurasına hayran kalır. Vadi içerisindeki tüneller, mağaralar sizlerde heyecan uyandıracaktır. Aynı zamanda karanlık olan bu tüneller geçmişin yaşam izlerini sunmaktadır. Vadi sonu ise Üzengi Vadisi olarak geçmektedir. Burada iki vadi ile iki parkurdan bahsetmek gerekirse toplam uzunluğu yaklaşık 6 kilometrelik bir alan oluyor.
Gomeda klasik Kapadokya vadilerinden biri olarak görülebilir. Ancak buna ek olarak yürüyüşünüzde halen güvercinlerin yuvalandığı güvercinlikleri göreceksiniz. Hatta çok katlı bir apartman görünümünde olan güvercinlikler uzaktan kale görüntüsü vermektedir. Bölgede konumlanan güvercinlikler sonrası vadinin genişlediğini görürsünüz. Devamında doğal kaynak sularının karşıladığı vadide ayrıca doğal maden suları doğadan fışkırıyor. Böylelikle bu suların sindirim başta olmak üzere safra kesesi, karaciğer ile böbrek rahatsızlıklarınız varsa iyi geldiğini belirtmek gerekiyor. Uzun ve yorucu yürüyüşler sonrası burada çıplak ayakla suda yürümek sizlere iyi gelen ve dinlendiren tarafları oluyor.

Gomeda Vadisi Gezilecek Yerler

Bölgeye geziler ve yürüyüş turları yapılmaktadır. Farklı firmalar üzerinden alacağınız bu hizmet için HTR Turkey Tours sizlere özel yürüyüşler sunmaktadır. Bu çerçevede Gomeda Vadisi’ni içerisine alan tur içerisinde aynı zamanda Mustafapaşa Köyü (Kasabası) ile Zemi Vadisi’ni gezme imkanlarınız bulunmaktadır. Gomeda Vadisi Nerede sorusu soranlar için bu geziler ve yürüyüşler rehberler eşliğinde profesyonelce yapılmaktadır. Bu sayede bölgeyi ve vadileri daha iyi tanımış ve geçmişte yaşanılanlara daha çok ortak olmuş oluyorsunuz. HTR Turkey Tours yürüyüş paketleri içerisinde rehberlik hizmeti, otel transferi, öğle yemeği ile doğa yürüyüşlerinize eşlik etmektedir.
Kapadokya’da sürekli karşınıza çıkan peri bacaları Gomeda Vadisi’nde pek göremezsiniz. Bu sebeple ziyaret için çok tercih edilmeyen bir yer olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Burada uzun süreler yaşam süren ilk bilinen sakinleri Rumlar olmuştur. Geçmişi tam olarak bilinmese de buradaki oyuklarda 600’den fazla hanenin yaşadığı bilinmektedir. Ayrıca 2 kilise ile 2 nekropolün yanı sıra 1 yer altı şehri bulunan bir vadiden bahsetmek mümkündür.
Yapılan yürüyüş ile Gomeda Vadisi hikayesi sizleri geçmişe götürecek duygular verecektir. Bu anlamda yürüyüşünüze eşsiz doğa sanatı ile insanlığın el becerilerini eşlik edecektir. Yürüyüş esnasında Alakara Kilisesi ile ayakta kalan fresklerini görme imkanınız olur. Kilise baskı ve zulümlerden kaçan kişilerin ibadetinde önemli roller üstlenmiştir. Bunun yanında Kapadokya’da sık karşınıza çıkan kiliseler burada da gezi listenizde olmaktadır. Bir diğer kilise ise Aziz Basilios Kilisesidir. Gomeda gezilecek yerler listesinde diğer yerler ise yeraltı şehri ve kemerdir.

Gomeda Vadisinin diğer bölgelere göre kilise bakımından çok fakir kaldığını belirtmek gerekiyor. Burada iki kilise bulunmaktadır. Bunlar Alara Kilisesi ve Aziz Basilos Kilisesi’dir. En önemli özellikleri duvar freskleridir. Bu çerçevede bölgede göreceğiniz tek yeraltı şehri ve Kaya Kemer sizlerin incelemeniz görmeniz gereken diğer yerlerdir.

Gomeda Vadisi

Kapadokya Gomeda Vadi

Alakara Kilisesi

Gomeda’nın iki kilisesinden biri olan Alakara Kilisesi, Vadinin hemen başında yer almaktadır. Zamana karşı koyamayan kilise neredeyse yok olma haline gelmiştir. Öyle ki bir kalıntı halinde görülmektedir. Romalılar döneminde yapımına başlanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Rum Türk Mübadelesinde genişletildiği ve yeni bölümler eklendiği bilinmektedir. Tek Apsise sahiptir ve kemerli bir alandan girişi bulunmaktadır. Yıkılmış olmasına rağmen burada bulunan Apsiste halen Hz. İsa ile 12 havari ve meleklerinin sahnelendiği freskleri görülebilmektedir. Ayrıca kemerler üzerinde aziz tasvirleri sahnelenmiştir.

Kaya Kemeri

Vadi boyunca gezinize burada Bey Deresi eşlik etmektedir. Böylelikle yürüyüşleriniz derenin üzerinden, kütüklerden ve dere yanlarından olacaktır. Islanarak alacağınız yol size ayrı keyifler veren enstantaneler sunar. Bölgede bulunan yeraltı şehrini geçtikten sonra vadi boyunca devam etmeniz halinde karşınızı Kaya Kemeri çıkacaktır. Bu kemerin altında olacağınız her an sizleri binlerce yıl geçmişte yaşama hissi verecek güzelliklere ve tada sahiptir. Vadide fotoğraf çekimi yapacağınız bölgeler en nadide haliyle karşınıza çıkar. Ancak burada alacağınız kareleri başka bir yerde görmeniz mümkün olmayacaktır. Kaya Kemeri sonrası ise gezi durağınız buradaki 2 kiliseden biri olan Aziz Basilios Kilisesi olacaktır.

Gomeda Vadisi

Kapadokya Gomeda Kilise

Aziz Basilios Kilisesi

Bölgenin iki kilisesinden bir diğeri Aziz Basilios Kilisesi^’dir. Buraya ulaşım kısa bir kaya tırmanışı ile mümkündür. Batı yakasındaki kilise Mustafapaşa Kasabası’na 1 kilometre uzaklıkta bulunan Beyderesi Vadisi üzerinden yaklaşık 20 dakikalık mesafede yer almaktadır. Aziz Basilios Kilisesi bir Manastır Kilisesidir. Buranın inşasının 7. Yüzyıl sonlarında yapıldığı değerlendirilmektedir. Nevşehir Gomeda Vadisi kiliseler bakımından biraz yoksul kalmış bölgedir.

Kapadokya Gomeda Vadisi Yürüyüş Turu Fiyatları

Bölgede yapılan yürüyüş turları ile diğer etkinlikler firmalar üzerinden yapılmaktadır. Bu aşamada sadece Gomeda Vadisi’ni gezmek için özel tur isteyebilirsiniz. Ancak paket olarak bulunan turlar içerisinde Gomeda Vadisi ile başka bölgelerde gezilmekte ve gün boyu hareket bulunmaktadır. Bu anlamda HTR Turkey Tours üzerinden Kapadokya Yürüyüş Turu 1 ile bu vadiyi gezebiliyorsunuz. Yürüyüşünüzde güzergahlar ise Gomeda, Mustafapaşa Köyü ve Zemi Vadisi olmaktadır. Yürüyüşlerde rehberler eşlik etmektedir ve bu sayede bölge hakkında bilgi edinilmektedir. Aynı  zamanda tura birden fazla kişinin katılması halinde indirimler söz konusu edilmektedir.

Kapadokya Gomeda Vadi

Gomeda Vadisi Nerede?

Doğal olarak burayı görmek ve yerinde yaşamak isteyen kişiler Gomeda Vadisi yol tarifi arayışında olmaktadır. Bu tür araştırmalardan ziyade bölgede bulunan firmalar eşliğinde turlara katılım yapılabilir. Ancak kendi çabalarınızla gezmeyi sevenlerdenseniz bu vadi Ürgüp’ün güneyinde bulunmaktadır. Vadi aynı zamanda Şeytan Deresi olarak bilinir ve Mustafapaşa Köyü’nün batısında yer almaktadır.
Mustafapaşa Köyü’nün merkezi konumundaki Cumhuriyet Meydanı  giriş olarak gösterilebilir. Burada bulunan Ayvalı Köyü istikametinde 2 km kadar gittiğiniz zaman sağ tarafta tabelasını görebilirsiniz. Buraya kendi aracıyla gitmek isteyenler için girişte birde otopark bulunmaktadır.
Gomeda Vadisi turizme tam olarak açılmış bir yer değildir. Bu sebeple ziyaretler çok az yapılmaktadır. Böylelikle burayı gezmek isteyen kişiler Gomeda Vadisi Giriş Ücreti ödemesine gerek kalmadan rahatlıkla gezebilmektedir.

Gomeda Vadisi Hikayesi

Kapadokya tarihi mimarisi ile dokusu sayesinde onlarca hikayeye konu olmuştur. Her bölgenin olduğu gibi Gomeda Vadisi hikayesi kendisine has dokusu ile bölge halkı tarafından ballandıra ballandıra anlatılmaktadır. Bu hikayeler acı da olsa tatlı da olsa herkes merakla dinler. Zira Gomeda gezinizde her bir noktanın kendisine özgü bir hikayesi olabilir.
Kapadokya perilerin hikayeleri ile doludur. Bu çerçevede anlatılan rivayetler buranın iyilikle kötülüğün savaş alanı olduğuna dairdir. Nitekim burada kötülüğün savaşı kaybettiğinden bahsedilmektedir. İyilik kötülüğü burada karanlık mağaralarda uykuya hapsetmiştir. Böylelikle derin ve uzun bir uykuya dalan kötülük anlatılanlara göre iyiliğin ölmesi ile tekrar uyanacakmış. Bu anlamda vadide yer alan ucu bucağı nereye vardığı belli olmayan tüneller yolların kapanması ile gezilememektedir. Bu gizemleri ile tünellerden ürkmemek mümkün değildir.
Hikayesi ile gerilim filmlerine manzara olan Gomeda Vadisi gezilerinizde yürüyüş yolu üzerindeki dağınık çalılar ve ısırgan otlarından korunmak için tedbirli olunması gerekmektedir. Aynı zamanda yolunuz üzerindeki Bey Deresi sizleri ıslatabilir. Bu sebeple yedek çoraplarınız, uzun kollu ve bacaklı kıyafetleriniz ile korunaklı ayakkabılar yürüyüşünüzde olmalıdır.

Doğal alan olarak muhteşem kareler veren vadide daha geniş fotoğraflar alabilmek için geniş kadraja sahip objektifler alınmalıdır. Bunun yanında karanlık tünellerde yapacağınız gezinizin dokunuşları için aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Böylelikle alacağınız küçük bir fener gezinize renk katacak ve daha çok yer görmenize olanak sağlayacaktır.

Gomeda Vadisi

Kapadokya Gomeda Vadi

Gomeda Vadisi’nde Çekilen Filmler

Manzarası ve doğası gereği burada çekilen filmler vadinin tanıtılmasında önemli roller üstlenmişlerdir. Burada çekilen filmler içerisinde vadinin ismini alan film Gomeda ABD Korku Filmi Oscarlarına 2008 yılında katılmış ve Claw Awards’dan iki ödül almıştır.
Gomeda Vadisi’nde çekilen “Gomeda” filmi gerilimdir. Konusu itibariyle beş arkadaş hafta sonu içi araba kiralarlar. Bu anlamda amaç Gomeda Vadisi’nde beş arkadaş hafta sonunu geçirmektir. Yolda giderken araçlarıyla kaza yaparlar. Bu yüzden yolarına da yürüyerek devam etmek zorunda kalırlar. Bu vadiye ulaştıklarında ise konaklamak için mağaralardan birini seçmek zorundadırlar. Hafta sonu tatili ile mutlu iki gün geçirmek isteyen arkadaşları burada düşleri ve kabusları ile sürpriz gerilimler beklemektedir. Hafta sonu kaçamağı arkadaşlar için kötü bir deneyim olur.
2006 yılında Tan Tolga Demirci tarafından yapılan filmde başrolleri Merve Boluğur, Serkan Altunorak, Bahar Yanılmaz, Feride Çetin ve Timur Acar oynamaktadır. Doğal olarak filmin gösterime girmesi ile nerede çekildiğini öğrenenler bu bölgeyi merak etmeye başlamış ve devamında da ziyaretçileri artmıştır.

Gomeda Vadisi’nde Çekilen Ünlü Yabancı Sinema Filmleri

Kapadokya doğası gereği büyük bir sinema platformunu andırmaktadır. Çünkü burada son 40 yıl içerisinde yaklaşık 200 film, sinema ve belgesel çekilmiştir. Hatta bunların içerisinde Nicolas Cage’in Hayalet Sürücü 2 filmi bulunmaktadır. Yine Kurtlar İmparatorluğu, Nuh’un Gemisi ve Paralı Askerler sinema filmleri dünyaca ünlü filmlerdir. Bu filmler ayrıca bölgenin reklamı için olumlu yanıtlar vermiştir. Hatta burada çekilen filmlerle ilgili olarak  basılan “Kapadokya Doğal Film Platosu” kitabı bölgede çekilen film, dizi ve belgesellere ışık açmaktadır.
Kapadokya gezileriniz kadar burada yapacağınız etkinlikler ile unutulmak tatil anılarını toplanızda önemli alanlara ve coğrafyaya sahiptir. Bu sebeple burada gezi ve etkinlikler için tatilinizin süresine uygun gezi planları hazırlamanız ve rotanıza göre hareket etmeniz tatilinizi verimli kılacaktır. Bölgede yer alan turizm firmaları belli başlı gezi, yürüyüş, turlar ile konaklama imkanları sağlamaktadır. Bu anlamda ihtiyacınızı karşılayacak olan HTR Turkey Tours sizlerin gezilerinize avantajlar sağlamaktadır.

Bölgeye ulaşım ile birlikte konaklama ve devamında katılacağınız etkinliklerin transferinde tüm planlama uzman rehberler eşliğinde yapılmaktadır. Yılların vermiş olduğu deneyimler ile birlikte tatilinizin en güzel hikayelerini yazacağınız Kapadokya, vadileri ile bir bütündür. Ziyaretlerin yoğun olarak toplandığı Ürgüp, Avanos ve Göreme bölgesi dışında görmeniz gereken onlarca yere sahiptir.

Gomeda Vadisi

Gomeda Vadi Kilise

Leave A Comment