Avanos’un En İyi Otelleri

Bu seneki tatilinizi Avanos bölgesinde geçirmek istiyorsanız tatil planınıza iyi bir Avanos otel tercihi yaparak başlamanız gerekiyor. Bütün senenin yorgunluğunu atacağınız Avanos tatilinizde iyi bir otelde konaklamak elbette ki en doğal hakkınızdır. İşte bu düşünceden yola çıkarak sizlere rehber bir içerik hazırladık. Avanos otel Kapadokya bölgesi ile ilgili derlediğimiz yazımızda ayrıca bölgede yapabileceğiniz etkinliklerden de bahsedeceğiz. Avanos’un güzellikleri saymakla bitmez. Peri bacalarından, meşhur çömleklerine, tarihi evlerinden ören yerlerine kadar her daim muhteşem bir tatil sizi bekliyor. Sakinliği ve huzuru arıyorsanız Nevşehir’e 18 km uzaklıkta bulunan Avanos tam da size göre bir yerdir. Biz de sizler için Avanos’un En İyi Otelleri listesini oluşturduk. Şimdiden iyi tatiller!

Avanos Bölgesini Tanıyalım

Avanos otel tanıtımlarına geçmeden önce tatilinizi nasıl bir yerde yapacağınızı bilmenizde fayda var. Bu nedenle içeriğimizin bu bölümünü bölgenin tanıtımına ayırdık. Avanos ülkemizin en gözde turizm bölgelerinden birisidir. Ününü dünyaca bilinen peri bacalarından, görkemli vadilerinden ve peri bacalarından alır. Ayrıca çanak çömlek yapımı ve dokuma halı kilimleriyle de haklı bir üne sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu coğrafyayı gezenler adeta geçmişte bir yolculuğa çıkmış gibi hissederler. Zelve Açık Hava Müzesi, Özkonak Yeraltı Şehri, Sarıhan Kervansarayı ve Selçuklu döneminden kalma Alaaddin Camii bölgenin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır.
Avanos’ta hediyelik eşya almak için fazla düşünmeniz gerekmiyor. Çünkü burada testi ve seramik ürünlerinin satıldığı çok sayıda irili ufaklı dükkan ziyaretçilere hizmet veriyor. Bunun yanında Kızılırmak’ın insanı serinleten manzarasına bakarak çay ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz birçok kafe ve restoranda yine Avanos’ta mevcut. Avanos’a geldiyseniz yapacağınız aktiviteler yalnızca gündüzle sınırlı değil. Kalacağınız Avanos otel Kapadokya gecelerinde de sizleri yalnız bırakmıyor. Örneğin; geleneksel Türk geceleri Avanos otel etkinlikleri kapsamında en fazla rağbet gören aktiviteler arasında yer alıyor.

Avanos’a Nasıl Gidilir?

Avanos’a gitmek için karayolunun yanı sıra havayoluyla ulaşım gibi alternatifiniz de bulunuyor. Eğer bölgeye havayoluyla gitmek isterseniz Kayseri veya Niğde’ye kalkan uçakları tercih edebilirsiniz. Sonrasında bölgeye giden araçlarla Avanos’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Peki, karayolunu tercih edecek olan ziyaretçiler Avanos’a nasıl gelebilir? Avanos ilçesine Türkiye’nin birçok şehrinden direkt olarak otobüsler kalkıyor. Bulunduğunuz yerden bu şekilde direkt olarak bölgeye gelebilirsiniz. Eğer yaşadığınız şehirden direkt olarak Avanos’a otobüs yoksa Nevşehir veya Kayseri otogarından aktarmalı olarak da Avanos’a ulaşabilirsiniz. Bazı tatil severler gelmeden önce şehir içinde ulaşım imkanlarını soruyor. O konuya da hemen açıklık getirelim. Avanos küçük bir ilçedir. Dolayısıyla ulaşım imkanları kolaydır. İlçenin birçok yerine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bunun yanında şehir içi toplu ulaşım araçları veya uygun fiyatlarla taksileri de kullanabilirsiniz.

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Avanos otelleri ve Avanos otel fiyatları konusuna geçmeden önce bölgenin gezilecek yerleri hakkında önceden bilgi sahibi olmanızda fayda var. Bu nedenle Avanos otel Kapadokya içeriğimizin bu bölümünü de gezilecek yerler konusuna ayırdık. Aşağıda bölgenin mutlaka görülmesi gereken noktalarını anlattık. Geziniz esnasında vermiş olduğumuz bilgilerin faydalı olacağına inanıyoruz.

Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi

Özellikle son yıllarda ülkemizin en popüler turistik destinasyonlarından biri haline gelen Kapadokya, peri bacalarının yanında doğal güzellikleri ile de kendisine hayran bırakıyor. Bu doğal güzelliklerin arasında kuşkusuz Zelve Vadisi başı çekiyor. Zelve Vadisi bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Hıristiyanlığın bu bölgeden yayıldığı söylenmektedir. Vadi ilginç bir tarihi geçmişe sahiptir. 1950’li yıllara kadar yöre halkı bölgede çokça bulunan kaya evlerinde yaşamıştır. Sonrasında ise insanların 2 km mesafedeki Zelve Köyü’ne taşındığı bilinmektedir. Zelve Vadisi özellikle kaya evleri ile dikkat çeker. Vadiye adımınızı attığınız andan itibaren kaya evlerinin gizemli görüntüsüne şahit olacak ve tarihin içinde bir yolculuğa çıkacaksınız. Zelve Vadisi’nin girişinde zaman zaman konser etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Geziniz esnasında böyle bir etkinliğe denk gelirseniz mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz. Eğer vadiyi gezmek gibi bir planınız varsa üzerinize ve ayağınıza rahat bir şeyler giymenizi öneririz. Çünkü buraya geldiğinizde bu muhteşem coğrafyayı keşfetmek isteyeceksiniz. Bölgenin engebeli yapısı dolayısıyla biraz yürümeniz veya tırmanmanız gerekecek.

Avanos otel tanıtımlarını yapacağımız içeriğimizde ikinci durağımız Zelve Açık Hava Müzesi. Zelve Açık Hava Müzesi,  Avanos’un 5-6 km güney bölgesinde yer alıyor. Burayı yılın her dönemi yerli ve yabancı birçok turist ziyaret ediyor. Zelve Vadisi’nin içerisinde geniş bir alanda konumlanan açık hava müzesi gerçekten görülmeye değer. 50-60 sene önce bölgedeki kaya evlerde yaşamını sürdüren yöre halkı şimdilerde ziyaretçilere nefis gözlemeler yapıyor. Ayrıca bölgede hediyelik eşya satan birçok da dükkan da yer alıyor. Zelve Açık Hava müzesine giriş ücretli. Eğer müze kartınız varsa giriş için kullanabilirsiniz.

Bölgede konaklayacağınız Avanos otel Kapadokya geziniz esnasında size farklı tur alternatifleri sunacaktır. Söz konusu turlardan yararlanabileceğiniz gibi kendiniz de gezi programınızı oluşturabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz Avanos’u tam anlamıyla gezmek istiyorsanız düzenlenen turlara katılmanız olacaktır. Bu konuda bölgedeki en iyi turlardan biri olan HTR Tour‘u tercih edebilirsiniz. Peki Zelve Açık Hava Müzesinin içinde neler var? Öncelikle bu bölgede pek çok kaya kilisesi mevcut.  Bölgenin önemli noktaları ise; Kutsal Hac Kilisesi, Balıklı Kilise, Direkli Kilise, Tünel ve Manastır kiliseleridir.

Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos geziniz sırasında en çok ilginizi çekecek yerlerden birisinin de Özkaynak Yeraltı Şehri olacağını söyleyebiliriz. Tarihi M.Ö. 4000’li yıllara dayanmasına rağmen son derece ayrıntılı biçimde inşa edilmiş olması gerçekten çok ilginç. Tonlarca ağırlıkta taşlarla yapılan bu yeraltı şehri dar ve uzun deliklerden oluşan bir mimari yapıya sahip.  Yeraltı şehrinin bu delikli yapısının elbette ki bir sebebi var. Zamanında ok, yay ve mızraklar bu deliklerin içinden düşman saflarına atılıyor aynı zamanda kızgın yağ dolu kaplar da yine bu delikler üzerinden düşmana boca ediliyordu. Özkaynak Yeraltı Şehri zamanın yıkıcı etkisinden kurtulamadığından şehrin her yerini gezmek mümkün değil. Ancak gezilen yerleri bile nasıl bir tarihi miras aldığımızı gözler önüne seriyor.

Kapadokya Yürüyüş Turları

Avanos Alaaddin Cami

Avanos otel Kapadokya içeriğimizin bu bölümünde sizlere Alaaddin Camisi’ni tanıtacağız. Alaaddin Camisi Avanos’un bilinen ilk camisi olma özelliği taşıyor. Selçuklu dönemine ait olan bu cami günümüzde onarım ve eklemeler nedeniyle Selçuklu özelliğini yitirmiş durumdadır. Cami 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kesme taşlardan yapılmış olup kare şeklinde planlanmıştır. İbadet yapılan yeri mihrabın üzerindeki pencerelerden aydınlatılmaktadır. Buradan sivri bir kemerle birlikte caminin ikinci bölümüne geçiş yapılmaktadır. İkinci bölümde yine kesme taş kullanılmış olup planı dikdörtgen biçimindedir. Bu bölüm kuzey tarafında bir kapı ve pencereyle caminin üçüncü bölümüne açılmaktadır. Üçüncü bölüm geç dönemde yapılmış olup sonradan camiye eklenmiştir. Dikdörtgen şeklindedir ve üzeri beşik tonozla örtülüdür. İsteyenler Alaaddin Camisi’nde ibadetlerini gerçekleştirebilirler.

Avanos’a Ne Zaman Gidilir?

Avanos otel ve gezi mevsimi ne zaman? Avanos’u hangi ayda ziyaret etmeliyim? Avanos yılın her ayı ziyaretçi alan bir bölgedir. Bu nedenle yaz veya kış hiç fark etmez yılın her mevsimi bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Ancak yazımızın geçmiş bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi burada yapabileceğiniz birçok özel aktivite var. Bu dönemlerde bölgeyi ziyaret etmek isterseniz şu zaman dilimlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bölgeyi balon turu yaparak görmek isterseniz sonbahar veya ilkbahar mevsimlerini tercih edebilirsiniz. Kış tatilini sevenler Aralık, Ocak ve Şubat aylarını tercih ederek peri bacalarını karlar altında görme fırsatını yakalayabilirler.

Avanos’un En İyi Otelleri

Avanos Suit Otel

Avanos Suit Otel, Avanos’un merkezinde yer alan bir oteldir. Otel klasik görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Bölgenin el sanatları ile olan yakınlığını Avanos Suit Otel kapısından giriş yapar yapmaz hemen fark edeceksiniz. Otel klasik bir mimariyle inşa edilmiş olup Avanos’ta yapılan el sanatlarının en güzel örnekleri otelin dekorasyonunda kullanılmıştır. Çömlekleri, kilimleri ve duvarda asılı tabloları ileAvanos Suit Otel sizi adeta bölgenin yerel bir evinde kalıyormuş gibi hissettirecek. Otelde değişik tasarımları olan 12 oda mevcuttur. Buludu Oda, Şırahane Oda, İşlik Başı Oda, Çardak Oda, Tünel Oda gibi farklı tarzdaki odalardan müsait olma durumuna göre istediğinizde kalabilirsiniz.

Otel ayrıca nefis bir de teras manzarasına sahip. Genelde ziyaretçiler yaz aylarında kahvaltılarını Kapadokya’nın muhteşem manzarası eşliğinde bu terasta alıyorlar. Otelde isteyen müşterilere uygun fiyatlı olacak şekilde balon turu ve çeşitli geziler için tur rezervasyonları sağlanmaktadır. Örneğin; balon turu yaklaşık 3 saat sürmekte ve Kapadokya’nın her yeri havadan görüntülenebilmektedir. Balon Turuna katılacak misafirler otelden alınıp yine otele bırakılmaktadır. Etkinlik kapsamında ücretsiz açık büfe kahvaltı verilmektedir. Avanos Suit Otel ilçe merkezinde konumlandığı için restoran, bar ve kafe gibi mekanlara yürüyerek gidebilirsiniz. Otel, Kayseri Havalimanından yaklaşık 75 km, Nevşehir Havalimanından ise 34 km mesafededir. Avanos’a ulaşmak için Kayseri ve Nevşehir’den her saat araç bulabileceğinizi hatırlatalım. Rezervasyon ve diğer bilgiler için HTR Tour ile irtibata geçebilirsiniz.

Avanos'un En İyi Otelleri

Avanos’un En İyi Otelleri – Avanos Suites

Mira Otel Avanos

Mira Otel Avanos tıpkı Avanos Suit Otel gibi ilçe merkezinde yer alan bir oteldir. Taştan mimarisi ve geceleri ışıl ışıl aydınlanan görüntüsüyle adeta küçük bir kaleyi andırmaktadır. Avanos Mira Otel, jakuzili odaların da içerisinde olduğu 12 adet odadan oluşmaktadır. Odaların her biri farklı bir dekor ve konsept ürünü kendine has odalardır. King Süit Oda, Klasik Oda, Deluxe Oda, Balayı Suit Odaları ile Mira Otel Avanos her tarzdan ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Otel aynı zamanda Kızılırmak nehrine yakın olduğundan otelinizin penceresinden Kızılırmak’ın görkemli manzarasına da tanıklık edebiliyorsunuz.

Avanos Mira Otel üzerinden konaklamanızı gerçekleştirirseniz otelin merkezi konumundan da etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz. Otelden Avanos’un meşhur bölgeleri Paşabağlar ve Zelve Vadileri yaklaşık olarak 4 km mesafededir. Göreme Açık Hava Müzesi’ne ise araçla 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Mira Otel Avanos kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bir oteldir. Ürgüp’e 12 km uzaklıktadır. Bölgeye havayoluyla gelmeyi düşünenler için Nevşehir Havalimanı’na yaklaşık 37 km, Kayseri Havalimanı’na ise yaklaşık 65 km mesafededir. Rezervasyon ve diğer bilgiler için HTR Tour ile irtibata geçebilirsiniz.

Avanos'un En İyi Otelleri

Avanos’un En İyi Otelleri – Mira Cave Hotel

Avanos Otel Fiyatları

Nevşehir Avanos otel denildiğinde bölgeyi ziyaret etmek isteyenlerin aklına Avanos otel fiyatları ne kadar sorusu gelmektedir. Bu son derece haklı bir soru. Şüphesiz oteller kadar Avanos otel fiyatları da bölgeyi ziyaret öncesinde bilinmesi gereken bir konudur. Fiyatların her sene oldukça değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Fiyat değişkenliğinde ülkenin ekonomik durumu başta olmak üzere odanın büyüklüğü, yatak sayısı ve oda ile verilen ek hizmetler etkili oluyor. Bu nedenle fiyatlar konusunda buradan net bir bilgi veremiyoruz. Güncel fiyat listesi için HTR Tour ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.
Leave A Comment