Üzengi Vadisi

Kapadokya’nın arka bahçesi olarak adlandırılan Üzengi Vadisi Gezi Rehberi ile bölgeyi kısaca keşfedelim. Üzengi Vadisi aynı zamanda bölgenin gizli harikası olarak görülmektedir. Vadideki peri bacaları tabiatın verdiği güzelliklere eşlik eder. Bu sebeple sizlere Üzengi Vadisi Gezi Rehberi ile bu eşsiz güzelliği tanıtmak isteriz. Ortahisar ve Ürgüp arasındaki konumu ile sizlere eşsiz bir coğrafya sunan Kapadokya bölgesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Kapadokya için Üzengi Vadisi’nin önemi büyüktür. Zira arka bahçesi olarak görülmektedir. Burada doğa turizmi, kültür gibi spor etkinlikleri yapılması için büyük ve doğal bir alt yapı bulunmaktadır. Arka bahçe konumu ile kendisini yeteri kadar tanıtamayan vadi böylelikle çok ilgi görmemektedir. Türkiye geneline bakıldığında yıllık olarak gelen turist sayısı 30 milyon civarlarında değişmektedir. Ancak bunların sadece % 38’i Kapadokya ve çevresine gelmektedir. Bu durum istatistiksel olarak çok az rakamlara isabet etmektedir.

Kapadokya bölgesine gelen ziyaretçiler burada bulunan firmaların sınırlı gezi rotaları eşliğinde ziyaretlerini tamamlamakla yetinmektedir. Öyle ki turizm firmaları kazançları doğrultusunda turistleri sınırlı yerlerde gezdirmektedir. Böylelikle gelen kişiler bölgenin tarihi dokusu ve kültürel varlıklarını tamamıyla göremeden bölgeden ayrılmaktadırlar. Yapılan bu faaliyetler bölge turizmini olumsuz etkilemektedir. Bu etkilenen yerlerden biri de Üzengi Vadisi’dir. Dilerseniz Üzengi Vadisi hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Üzengi Vadisi Hakkında

Kapadokya Üzengi Vadisi ve çevresinin en büyük özelliği yürüyüş yapılmasına olanak sağlamasıdır. Burada doğa sporları içerisinde dağ yürüyüşü ön plana çıkar. Kişilerin taleplerine göre ve paket halinde olan yürüyüş turları buradaki firmalar tarafından planlanır. Bu plan rotaları dâhilinde yerine getirilmektedir. Üzengi Vadisi’ne hayat veren buradaki su kaynakları yürüyüşünüze eşlik edecektir. Özellikle buradan çıkan doğal maden suyu kaynakları ilginizi çeker. Bu kaynaklarda demir kokusu ve gazlı içecek olması kişilerde sindirim sistemine iyi gelmektedir. Hatta böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği yönünde ibareler bulunmaktadır. Böbrek taşı rahatsızlığı bulunan kişilerin buraya özellikle geldiği ve burada bulunan kaynaklardan şişelere su doldurup götürdükleri gözlemlenmektedir. Yazımızın devamında Üzengi Vadisi hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır. Dilerseniz ilk önce Üzengi Vadisi nerede, Üzengi Vadisi güvercinlikleri hakkında bilgiler edinelim.

Üzengi Vadisi

Üzengi Vadisi

Üzengi Vadisi Nerede?

Nevşehir Üzengi Vadisi hakkında bilgi almak isteyenlerin ilk öğrenmek istediği vadinin nerede olduğu ve nasıl gidilebileceği bilgisidir. Nevşehir Üzengi Vadisi şehir merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu uzaklık bölgede ikamet edenlerin özellikle hafta sonları kaçamak yapmalarında önemli yakınlık içermektedir. Kapadokya’nın önemli bir parçası olarak eşsiz değerler katan vadi Ortahisar’ın güneyinde başlar ve Damsa Çayı Vadisi’ne kadar ulaşmaktadır. Böylelikle buraya en kolay ulaşım karayolu ile gerçekleştirilmektedir. Bölgede bulunan tabelalar ve akıllı uygulamalar eşliğinde dijital haritalar Üzengi Vadisi nerede sorusuna en yakın ve hızlı yolu vermektedir. Bölgeye gelmek isteyenler havayolu ile Nevşehir Kapadokya Havalimanı ve Kayseri Havaalanı üzerinden gelebilmektedirler. Nevşehir Havayolunun buraya uzaklığı 56 kilometredir. Yakınlığı ve bölgenin önemi nedeniyle havaalanından Kapadokya’nın birçok bölgesine transfer hizmeti alınabilmektedir. Özellikle konaklama yapacağınız oteller ulaşımın kolaylığı açısından bu hizmeti 7-24 vermektedirler.

Kapadokya vadiler bölgesidir. Böylelikle Üzengi ile Gomeda Vadisi birbirine bağlı vadilerdir. Buralarda karşımıza antik kentler ve kervansarayların yanı sıra Aios Vasilios Kilisesi, Alakara Kilisesi, Aziz Nikolas Manastırı, Konstantin-Heleni Kilisesi, Aziz Basil Şapeli Kilisesi, Aziz Grigorios kilisesi önemli kültürel varlıklarımızdır. Üzengi Vadisi’ne hayat veren Üzengi Deresi vadi boyunca akar ve bölgedeki günümüze gelen barınaklar, güvercinliklere eşlik ederek doğal güzellikler bunmaktadır. Üzengi Deresi vadiye güzellik katarken bir anlamda açık hava müzesini andırmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçiler yürüyüş yaparken doğal güzellikler içerisinde piknik imkânları bulmaktadır. Çevre bölgelerden yakınlığı ile buraya günübirlik geziler yapılmaktadır. Bu geziler piknik için yapılırken aynı zamanda sessiz sakin bir hafta sonu kaçamağı için vadi tercih edilmektedir. Üzengi Vadisi içerisine kadar aracınızla gitmeniz burada büyük avantaj sağlamaktadır. Zira Kapadokya bölgesindeki vadilerin hepsine aracınızla gidemezsiniz. Böylelikle uzun yollar kat etmek zorunda kalmadığınız gibi aracınızın yanında güzel bir gün geçirmiş oluyorsunuz.

Üzengi Vadisi Güvercinlikleri Hakkında

Kapadokya’nın güvercinlikleri dünyaca ünlü hale gelmiştir. Üzengi Vadisi de güvercinlikleri ile ünlüdür. Bölgede bulunan yeraltı şehirleri, kilise ve manastırlar doğal olarak herkesin dikkatini çekmektedir. Fakat burada bulunan güvercinlikler yüksek noktalarda olunması ve ayrıntısıyla incelenememesi nedeniyle ilgiden uzak kalan yerlerdir. Üzengi Vadisi’ne attığınız ilk adım ile birlikte sizleri 50 metre yüksekliğe kadar varan güvercinlikler karşılamaktadır. Sonrasında sizleri duvarlarındaki freskleri yok olmaya yüz tutmuş kiliseler karşılamaktadır. Bu kilise ve yapıların içine girme ve görme imkânınız bulunmasına karşın güvercinlikler için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Güvercinler Kapadokya bölgesinde bulunan kilise fresklerinde sahnelenen unsurlardan biridir. Buralarda Nuh’un gemisine ağzında zeytin dalıyla gelen güvercinler resmedilmiştir. Aynı şekilde Vaftizci Yahya’nın Hz. İsa’yı vaftiz ettiği freskte gökten inen bir güvercinin başına konduğu görülür. Nitekim ilk kez Tevrat’ta kendisine yer alan bu hayvanlar Aşk Tanrıçası Afrodit’i temsil etmişlerdir.

Güvercinliklerin burada kurulmasını asıl nedeni gübreleridir. Bölgede yetişen üzüm bağları ve üzümleri ile bu üzümlerden elde edilen şaraplar binlerce yıl öncesi bölge halkının ekonomisini oluşturmaktadır. Bu sebeple üzümün yetişmesinde önemi olan güvercin gübreleri temin edilebilmesi açısından güvercinlikler oluşturulmuştur. Buradaki gübreler sayesinde üzüm bağları daha verimli hale gelmiştir. Güvercinlerin diğer varlıklardan çekinmesini önlemek için bölge halkı o dönemlerde mümkün olduğu kadar yukarılara yaşam alanları yapmışlardır.

Üzengi Vadisi

Üzengi Vadisi

Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Kapadokya vadilerinin en önemli özelliği size olanak kıldığı aktiviteleridir. Bunların içerisinde ilk yapılanı ise yürüyüşlerdir. Burada yapılan yürüyüşler kuş sesleri eşliğinde, Üzengi deresi boyunca en güzel haliyle yapılabilmektedir. Bu sebeple bölgede bulunan turizm firmalarının doğa yürüyüşleri ile trekking hizmetini rehberler eşliğinde sağlıyor olması bölgenin tanınması açısından da önemlidir. Üzengi Vadisi yürüyüşlerinin gerçekleşmesinde hava sıcaklığı ve diğer etkenleri göz önüne alınarak ilkbahar ile sonbahar aylarında yapılması gerekir. Diğer dönemlerde ya daha çok soğuk ya da sıcak olmakta yürüyüşlere olanak vermemektedir. Öyle ki trekking açısından da zorlu bir etaptan bahsetmek mümkündür.

Üzengi Vadisi’nin yürüyüş parkuru yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahiptir. Ancak gün boyu burada yürüyüş yapmış olursunuz. Çevre bölgelerden buraya hafta sonları ve diğer tatil günlerinde günübirlik geziler düzenlenmektedir. Aynı zamanda Kapadokya bölgesinde düzenlenen turlarda bulunmaktadır. Mesela; Kapadokya günübirlik turlar ve Kapadokya vadi turları gibi. Bu turlar sayesinde Kapadokya’nın önemli tarihi yapılarını ve vadilerini konforlu bir şekilde, zaman kaybetmeden gezebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için HTR Turkey Tours’un internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yapılan kaçamaklar burada sessiz sakin bir dinlence verirken aynı zamanda mangal yakılmasına olanak verilmesi ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Vadi boyunca yapacağınız gezilerde bol bol güvercinlikler, kiliseler, tarih öncesi yapılar ile peri bacaları ve bunları birbirine bağlayan tünelleri görebilirsiniz. Ancak doğal olarak hepsini gezmeniz ve görmeniz zaman ve yorgunluk açısından uygun olmayabilir. Ancak buradaki tünellerin sizleri sürpriz olarak niteleyeceğiniz eşsiz güzelliklere çıkardığını ayrıca belirtmek gerekmektedir.

ATV Turu

Bölgenin vadileri Kapadokya ATV turu yapmaya çok elverişli coğrafyaya sahiptir. Burada yapılan aktivitelerde en çok tercih edileni diyebiliriz. Bu sayede kişiler kısa sürede daha çok yer görmüş olmaktadır. Uzun ve yorucu yollarda yürümek ayrı bir zevktir. Ancak birkaç günlük yapılan gezilerde uzun süreli yürüyüşler yorucu olmaktadır. Böylelikle çevre bölgelerde ve Üzengi Vadisi ATV turları sizlerin ihtiyacınız olan aktivite olabilir. Burada saatlik yapılan turlar kişilere ayrı tutkular vermektedir. Saatlik yapılan turların ücretleri istediğiniz gezi turunun zamanına göre değişiklik göstermektedir. Bölgenin turizm firmaları kendi rotaları ile tur yapma olanağı verirken aynı zamanda sizin isteğinize göre şekillenebilmektedir. Bunun yanında dileyenler ATV kiralaması gerçekleştirerek bölgeyi kendi çabası ile gezebilmektedir. Coğrafyanın yapısı gereği güçlü araçlara ihtiyaç duyulacak bir bölgedir. Aynı zamanda küçük olması gereken bu araçlar için dört çeker ATV en uygun olanlarıdır.

Üzengi Vadisi

Üzengi Vadisi

Balon Uçuşları

Yüzlerce balonun aynı anda havalandığı Kapadokya’nın bir benzerini Dünya’nın hiçbir bölgesinde göremezsiniz. Bu anlamda bölgenin coğrafi yapısı ile peri bacaları ve tarihi kültürel yapıları kuş bakışı görmek, gün doğumu ile eşsiz güzelliklere tanık olmak için sıcak hava balonları önem kazanmaktadır. Sabahın erken saati havalanan balonlar yerden yaklaşık 2 bin metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Bu sayede eşsiz bir manzara sunarken balonla uçmanın zevkini en güzel haliyle alırsınız. Kapadokya’da balonların havalandığı adres Göreme’dir. Buradan kalkan balonlar yaklaşık bir saatlik uçuş ile farklı duygular yaşatmaktadır. Uçuş firmaları bu anlamda sizleri otelinizden alırlar ve uçuş sonrası da yine konakladığınız otelinize bırakmaktadırlar. Göreme’den kalkan balonlar sırasıyla Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi ve Paşabağ Rahipler Vadisi üzerinde doğanın eşsiz manzarasının sunumunu vermektedir. Balon uçuşları bölgenin hava durumuna göre yapılmaktadır. Fırtınalı ve tehlikeli bir hava olması durumunda uçuşlar iptal edilmektedir. Ticari olarak yapılan bu faaliyetler Kapadokya’da sınırlı bölgelerde gerçekleştirildiği için Üzengi Vadisi üzerinde balonlara sık rastlayamazsınız.

Oysa bölgedeki tüm güzelliklere şahit olunması açısından gezi ve uçuş rotaları daha geniş alanlara yayılması gerekmektedir. Kapadokya’ya, başta İstanbul ve Ankara gibi büyük iller olmak üzere bir gecelik turlar düzenlenmektedir. Bu turlar sizleri erken saatlerde Kapadokya bölgesine ulaşmanızı sağlamaktadır. Sonrasında ise mutlaka gezilmesi gereken ve Kapadokya gezi listesinde ilk sıralarda yer edinen bölgeler gezilmektedir. Gece konaklaması ile ertesi gün sıcak hava balonuyla uçmak isteyenler burada uçuşlarını gerçekleştirdikten sonra tur programlarına katılmaktadırlar. Ziyaretçiler turdun oldukça memnun ayrılmaktadır. Eğer bölgeyi ziyaret etmeyi düşünürseniz, Kapadokya balon turu gezinizi renklendirmenizi tavsiye ederiz. Bölgesel açıdan değerlendirildiğinde doğa, kültür, aktiviteler ve gün doğumu ve batımı esnasında çıkan enstantaneler herkesin dikkatini çekmektedir. Bu sayede Dünya’nın her bir yerinde ünlenen Kapadokya, 1985 yılında UNESCO’nun Göreme Açık Hava Müzesi’ni ve çevresini dünya mirası listesine alınmıştır. Bu sayede bölge daha çok tanınmış ve Kapadokya’nın ekonomi turizm ile şekillenmeye başlamıştır.

At Turu

Kapadokya etkinliklerinden biri de at turlarıdır. Burada yapılan turlar saatlik yapılabilirken bazı kimseler haftalık gezi turlarına katılmaktadır. Bu sayede bir hafta boyunca Kapadokya’nın güzelliklerini at sırtında gezme heyecanına ortak olmaktadırlar. Zira burası daha çok “Güzel Atlar Ülkesi” adıyla anılmaktadır. Uysal atlar herkesin sırtına binip bölgeyi gezebileceği olanaklar sağlar. Birçok vadi at sırtında gezilebilir. Bunlardan biri de Üzengi Vadisi’dir. At turları Çavuşin’den başlamaktadır. Bu turlar sizin isteğinize göre farklı rotalar eşliğinde de yapılabilmektedir. Kapadokya bölgesi çok geniş bir alanda oluşmuş kültürel ve doğal yapılar bütünüdür. Bu sebeple burayı ziyarete gelen herkesin her bir yeri görmesi mümkün olmamaktadır. Özellikle kültürel amaçlı olarak gelen kişiler gezi öncesi önemli planlamalar yaparlar. Gezi rotaları ile planlamalar seyahatleri daha verimli kılar ve bu sayede daha çok yer görülmüş olur.

Kapadokya arka bahçesi konumuyla Üzengi Vadisi keşfedilmeyi bekleyen bölgelerden biridir. Üzengi Vadisi Gezi Rehberi yazımızla sizlere kısaca keşfettirmeye çalıştık. Sizlerde bu vadi gibi keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Bunun için birçok hizmet verilmektedir. Bu çerçevede bölgedeki turizm firmaları tur programlarına bu vadiyi eklemeye başlamıştır. Bölgenin her bir yeri dört mevsim ayrı ayrı görülmesi gereken güzellikler sunmaktadır. Gün batımı ve doğumu ile kış mevsimlerinde inen kar manzaraları muhteşem siluetler vermektedir. Uzun zaman aralığında vaktinizin ne kadar hızlı geçtiğini göreceğiniz Üzengi Vadisi hayatınızın geri kalanında unutamayacağınız anılara eşlik etmektedir.

Leave A Comment