Uçhisar ATV Turu

Uçhisar ATV Turu yapmak isteyen misafirlerimizi Uçhisar’a çok yakın bir bölge olan Ürgüp’e yönlendirebiliriz. Kapadokya ATV Turları genellikle uygun vadilerin olduğu ve izinlerin alındığı bölgelerde yapılabilmektedir. Dolayısıyla Kapadokya’nın her ilçesinde ATV Turu yapılamamaktadır. Ancak sizleri bulunduğunuz herhangi bir bölgeden ATV Turu deneyimine ulaştıracak firmalar bulunmaktadır. Uçhisar ATV Turu hizmeti ile Uçhisar’da bulunan misafirlerimizi Ürgüp ya da Göreme’de yapılacak olan Kapadokya ATV Turu etkinliklerine götürmekteyiz. Bu yazımızda Uçhisar gezilecek yerler ve Kapadokya ATV Turu deneyiminden bahsedeceğiz. Kapadokya balayı tatili yapan misafirlerimizin en çok tercih ettiği aktivite ATV Turu Kapadokya olarak bilinmektedir. Ayrıca bu adrenalin dolu etkinliklerden sonra rahatlayabilecekleri bir otel aramaktadırlar. Ve Kapadokya otelleri diyince de akla ilk havuzlu oda, hamamlı oda, jakuzili oda, şömineli oda gibi romantik seçenekleri mevcut olan oteller gelmektedir.

Kapadokya ATV Turu Nerede?

Kapadokya ATV Turu, Göreme ve Ürgüp ilçelerinde yapılmaktadır. Bu aktivite için bu ilçelerde birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında Kızılçukur Vadisi, Çavuşin Kasabası, Kılıçlar Vadisi, Devrent Vadisi, Aşk Vadisi ve Güvercinler Vadisi bulunmaktadır. ATV turları kiralayan firmaların kendi oluşturduğu rotalar olduğu gibi siz de bir rota alternatifi oluşturabilirsiniz. Acenta olarak sizlere ATV turu aktivitenizi en iyi şekilde planlamanız ve yapmanız için hizmet sunmaktayız.

ATV Turlarında kiralamalar farklı uzunluklarda olmaktadır. Firmaların standart oluşturdukları turlar olduğu gibi uzun, kısa ve özel paketleri de bulunmaktadır. Kapadokya ATV Turu için ziyaretçiler genellikle günbatımı saatlerini tercih etmektedirler. Bu saatler, eğer yaz sezonunda seyahat ediyorsanız günün hem en serin vakti olmaktadır, hem de bu saatlerde bölgenin en iyi manzaralarını görme şansınız olmaktadır. Yazın seyahat etmeseniz bile rüzgarlı saatler, ATV Turu deneyiminin adrenalini daha da arttırıyor diyebiliriz.

Uçhisar Atv Turu

Kapadokya ATV Turu Yorum

Bölgede ATV Safari turuna katılan insanlar genellikle olumlu yorumlarda bulunmuşlardır. Çünkü bu aktivite dışarıdan göründüğünden çok daha eğlenceli olabilmektedir. Turunuza başladıktan kısa bir süre sonra kullandığınız aracı kavrarsınız. Hemen hemen 10 dakika sonra ilk baştakinden çok daha özgüvenli ve rahat bir şekilde ATV kullanmaya başlarsınız. Böylece daha aksiyonlu hareketler yapabilir, arkadaşlarınızla yarışabilirsiniz. Özellikle engebeli yollarda ATV motorunun gücüyle engelleri aşma duygusu eşsiz bir duygudur. ATV safari turuna katılan misafirlerin genel olarak bu deneyimlerinde en memnun kaldıkları nokta adrenalin hissini çok iyi yaşatması olmuştur.

ATV Turları Kapadokya

ATV’ler en fazla iki kişilik araçlardır.  ATV’yi kullanmak için herhangi bir araç ehliyetine ihtiyacınız yoktur. 16 yaşından büyük olduğunuz sürece kullanımı son derece kolay olan makinayı rahatlıkta kontrol edebilirsiniz. 16 yaşından küçükseniz şöförün arkasında giderek sürüş keyfini tadabilirsiniz. Tur öncesinde acentamız tarafından kısa bir bilgilendirme olacaktır. ATV’yi kullanmak için bu bilgilendirmeyi anlamış olmanız yeterlidir. Bu kısa özet ardından 10 dakikalık bir ısınma sürüşünden sonra tura tamamen hazır olacakasınız. Tur esnasında kask takmak zorunludur ve firmalar tarafından temin edilmektedir. Yağmurluk, rüzgarlık, eldiven dizlik ve dirseklik kullanımı ise katılımcıların isteğine bağlıdır.

Uçhisar Gezilecek Yerler

Uçhisar Kapadokya bölgesinin Ürgüp ve Göreme gibi ilçelerine kıyasla daha küçük ilçelerindendir. İlçeye adını veren şey bölgenin en büyük peri bacası da olarak bilinen Uçhisar Kalesidir. Bu kaleleri Hitit ve Roma döneminde bölgenin yerlileri gözlem amaçlı kullanmışlardır. Uçhisar Kalesi, bölgenin bir anlamda en yüksek noktası konumundadır. Bu konumdan insanlar, düşmanların ya da yabancı orduların gelip gelmediklerini kontrol etmişlerdir. Bu kontrolleri bir savunma mekanizması olarak yapmışlardır. Çünkü düşmanlar ya da yabancı ordular bu bölgeden geçerken bölge halkının erzaklarına el koymayı alışkanlık haline getirmişlerdir.

Bölgede yaşayan insanlar da düşmanlardan saklanmak için yeraltı şehirlerini inşa etmişlerdir. Yeraltı şehirlerini sürekli yaşamak için değil düşmanların bu bölgeden geçmek istediği dönemlerde kullanmışlardır. Düşmanlar ya d askerler bölgeden geçerken insanlar yeraltı şehrinde oldukları için bu bölgede bir yerleşim olmadığını sanmışlardır. Özellikle orduları çok uzak mesafeden gözlemleyip tüm şehir halkını yeraltı şehrine çekmek istemişlerdir.Uçhisar Kalesi de o dönemde bu amaca hizmet etmiştir.

Uçhisar Nerede?

Kapadokya’nın gözdesi Uçhisar, Nevşehir’e 7 km. mesafede bulunmaktadır. Burası bölgenin en yüksek konumu durumundadır. Bu açıdan zirveyi temsil ettiği için güneşin batışının en iyi izlendiği yer olarak bilinmektedir. Konumu ve mimari yapısı ile neresine göz atsanız tarihi andıran Uçhisar, bakmaya ve seyretmeye doyamayacağınız bir güzellik taşımaktadır.

Beldenin ortasına kale ve çevresinde ise tarihi yapıda kayadan oyma evlerle kuşatılmış kentsel doku yer almaktadır. Tarihte savunma ve gözlem amaçlı kullanılan Uçhisar Kalesi bölgenin en zirvesidir. Yüzlerce basamakla en tepesine ulaşılan kaleden, eşsiz ve etkileyici Kapadokya’nın, en şahane panoramik seyri mümkündür. “Tığraz, Çavuş, Ağanın Kale” üçlüsünden oluşan Uçhisar, tarihsel akışta Beylikler döneminde, Karamanoğulları ve Selçukluların doğu sınırı, Kadıburhanettin Beyliği’nin batı sınırını teşkil etmiştir. Bu sayede Uçhisar ismini almıştır. Yörede Uçhisar halkı tarafından ‘Ucasar’ olarak bilinmektedir.

Uçhisar Yol Tarifi

Nevşehir ile Uçhisar arası 9 kilometre olup araçla 15 dakikalık bir mesafededir. Nevşehir merkezden Uçhisar’a her gün otobüs kalkmaktadır.

Ürgüp ile Uçhisar arası 14 kilometre olup araçla 17 dakikalık bir mesafededir. Her gün Ürgüp otogarından Uçhisar’a otobüs kalkmaktadır.

Kapadokya ATV Turu Rezervasyonu

Kapadokya’ya geldiğinizde ATV Turu aktivitesine katılmadan geri dönmemenizi tavsiye ederiz. Özellikle buraya yapacağınız seyahat öncesi bu tarz aktiviteleri planlamanızda fayda vardır. Çünkü seyahatiniz başladığında yapılacak planlar bazen karışabilmektedir. Sizin için seyahatiniz öncesi konaklamanızdan ulaşımınıza, yeme içme hizmetlerinden bölgenin en iyi deneyimlerine kadar hizmetleri acenta olarak sunmaktayız. Uçhisar ATV Turu rezervasyonunu bu linkten yaptırabilirsiniz.

Ürgüp ATV Turu

Leave A Comment