Soğanlı Vadisi

Kapadokya bölgesinin her alanı ilginç bulacağınız kaya oluşumlarına sahiptir. Bu çerçevede geniş bir alanda toplanan vadiler kendisine özgü şekilleri sunmaktadır. Çok geniş bir coğrafyadan bahsedeceğimiz bu alan içerisinde Kayseri iline yaklaşık 80 km mesafede yer alan Soğanlı Vadisi mağaralar, barınaklar, güvercinlikler ile kilise ve manastır olarak kullanılmış inanç merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kapadokya, dolayısıyla Kayseri Soğanlı Vadisi kiliseleri ile ünlü yerlerdendir. Bu çerçevede burada Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan kiliseler bulunmaktadır. En önemli yer tutan kiliseleri ise Aziz Barbara (Tahtalı)  Yılanlı Kilise, Karabaş Kilisesi ve Kubbeli Kilise’dir.

Milyonlarca yılda meydana gelen bölgede, binlerce yıl yaşayan medeniyetler söz konusudur. Bu aşamada bizlere yansıyan bu medeniyetlere dair izler doğal güzellikler ile birleşmiş ve dünyanın eşi benzeri olmayan bir yeri haline getirmiştir. Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret etmesi buranın önemini göstermektedir. Doğal güzelliklerin yanı sıra burada yaşayan medeniyetlerin el emeği, göz nuru olan yapıların ortaya çıkması inanamayacağınız kadar ilginç sunumlar vermektedir. Gezinizin başından itibaren film platosunda olduğunuzu hissettirecek alanlar kaplamıştır burayı. Zira bu kadar güzel olan yapılar ve doğal alanlar ancak filmlere konu olan manzaraları barındırmaktadır.
Dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya, sizlere kiliseler, peri bacaları, yer altı şehirleri, doğal harika güzellikleri bir arada sunmaktadır. Bu olanakları hiçbir yerde aynı anda göremeyeceğiniz gibi oluşturmanızda imkânsızdır. Allah’ın Türkiye’ye bahşettiği bölgenin doğallığına eşlik eden güneşin ışıkları burada eşsiz manzaralar vermektedir. Bu güzellikleri sabahın ilk ışıkları ile birlikte balondan, yukarılardan izlemek ayrı bir keyif verir. Nitekim bu güzelliklere eşlik eden Soğanlı Vadisi Kapadokya’nın bir parçası olarak gezinizi tamamlayacak yapboz parçalarına sahiptir.
Doğa sporlarının adresi olan Kapadokya’da Güvercinlik Vadisi, Güllüdere Vadisi, Bağlıdere Vadisi gibi Soğanlı Vadisi sizlere keyifli aktiviteler sunan bir yerdir. Doğada olmak herkesi mutlu eder. Böylelikle şehirlerin yoğun kalabalığı ve trafiği ile gürültüsünden uzak kaçamaklar yapacağınız Soğanlı Vadisi sizlere huzur veren yerlerdendir.
Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi Ören Yeri Giriş Ücreti

Bölge turizme açık bir yerdir. Bu sebeple Soğanlı Vadisi giriş ücreti ile gezilmesi mümkündür. Kayseri Soğanlı Vadisi balon turu yapılması mümkün değil. Bu turlar daha çok Ürgüp, Göreme ve Avanos etrafındaki vadilerde yapılmaktadır. Ancak bölgede bu vadiye yürüyüşler ile turlar düzenlenmektedir. Bu anlamda size uygun olan yürüyüş paketinizi htrtour.com üzerinden en uygun fiyatlar dahilin de alabiliyorsunuz.
Soğanlı Vadisi Kayseri Ören yeri giriş ücreti beldeye bağlı olarak alınmaktadır. Tutarı 12,55 TL gibi cüzi miktarlarda gerçekleştirilmektedir. Ören yerine giriş ve çıkış saatleri yaz ve kış sezonuna göre planlanmaktadır. Bu çerçevede yaz sezonlarında 08:00 ile 19.00 saatleri arasında gezi yapabileceğiniz vadinin kış sezonunda saatleri ise 08:00 ile 17.00 arasında yapılabilmektedir. Ancak dini bayram günleri ören yerinin açılış saati 13.00’tür.

Soğanlı Vadisi Nerede?

Kapadokya gezi listenizde yer alacak olan Kayseri Soğanlı Vadisi nerede sorusu araştırmalarınızda önemli yerler tutmaktadır. Bu anlamda gezinizi sizin yerinize profesyonel rehberler eşliğinde planlanmasını isterseniz HTR Turkey Tours sizlere önemli hizmetleri olacaktır. Yine de kendi gezi listenizi oluşturuyorsanız Kayseri ili Yeşilhisar ilçesini listeye almanız gerekmektedir. Çünkü burası Yeşilhisar sınırlarında bulunmaktadır. Böylelikle Soğanlı buranın beldesi konumundadır.
Kayseri Soğanlı Vadisi yol tarifi isteyenlerin tercihi dijital ortamlar olmaktadır. Haritalar üzerinden buradaki gezi listenizi şekillendirebilirsiniz. Meşhur peri bacaları burada da bulunmaktadır. Yeşilhisar ilçesine 15 kilometre mesafede yer alır ve 25 kilometrelik bir kanyona sahiptir. Kayseri, Nevşehir ve Niğde üçgeninde yer aldığını söylemek mümkündür. Aynı zamanda Soğanlı Ören Yeri olarak adlandırılmaktadır.
Nevşehir şehir merkezine 60 km uzaklıkta olan bölgenin Niğde’ye 80 km mesafesi vardır. Nevşehir Mazı Köyü üzerinden buraya kolay ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ürgüp’ten gelenler Mustafapaşa Köyü ile Kayseri’den gelecekler ise Adana yolundan Yeşilhisar tabelalarını takip ederek Soğanlı Köyü ve vadisine ulaşabilmektedir. Kayseri Soğanlı Vadisi kaç km sorgusu olanların mesafesi ise yaklaşık 80 kilometredir. Dilerseniz haritalar üzerinden Soğanlı Vadisi yol tarifi alabilirsiniz.
Soğanlı Vadisi nerede sorusunun bir yanıtı da kuzeyinde Güzelöz, güney doğusunda Kaleköy ve Akköy, doğusunda Keşlik’in yer aldığı üçgenin içinde olacaktır.
Vadi boyunca burada kaya kiliseleri ile mağaralar bulunmaktadır. Özellikle Roma dönemi medeniyetinin izlerini bulacağınız bir yerdir. Romalılar burayı mezarlık Bizanslılar ise kilise olarak değerlendirmiştir. Kaya kiliselerinde bulunan freskler inşa tarihlerini 10 ile 12 yüzyıllar olarak göstermektedir.
Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi Gezilecek Yerler

Söz konusu Kapadokya bölgesi olunca gezilecek yerlerin başını kiliseler çekmektedir. Soğanlı Ören Yeri kiliseler açısından zengin bir yerdir. Bu çerçevede burada görebileceğiniz başlıca kiliseler şunlardır;
  • Azize Barbara (Tahtalı) Kilisesi
  • Karabaş Kilisesi
  • Yılanlı Kilise
  • Kubbeli Kilise
  • Saklı Kilise
  • Ballık Kilise
  • Geyikli Kilise
  • Tokalı Kilise
Kiliseler dışında doğal güzellikleri görülmeye değer Soğanlı Vadisi, geniş bir yürüyüş parkuru sunmaktadır. Bu nedenle doğaseverlerin uğrak adreslerinden biri haline gelmiştir. Böylelikle bu vadide bulunan yerleri rahat gezme imkânına sahip olunmaktadır. Sebebi ise burada kontrolün olmamasıdır. Dilediğiniz yeri gezme ve görme imkânlarına sahip olunmaktadır. Ancak burada geçireceğiniz süre sizlere yaklaşık olarak 2 saatlik zaman dilimi yeterli olmaktadır. Bölgede yürüyüşlerin kolay olması açısından bazı yerlerde demir merdivenler konulmuştur. Bazı bölgelerde ise oyulan taşlar ile merdivenler yapılmıştır.
Soğanlı Vadisi’nin içinde yer aldığı Yeşilhisar İlçesi, Bizans döneminde “Kyzistra” adıyla bilinmektedir. Sonraki dönemde Selçukluların hükmüne giren bölge Karahisar olarak adlandırılan Zenibar ismiyle bilinmektedir. Vadinin ise antik ismi Soandos’dur. Vadide yerleşimin ilk izlerinin 6. yüzyıla kadar gittiği düşünülmektedir.
Duvarında bulunan dört çıplak kadının yılanların saldırısına uğraması ve günahkar kadınların sahnelenmesi nedeniyle Yılanlı Kilise adını verilen kilise görülmesi gereken yerlerden sadece biridir. Burada tahrip olan bir kitabede sekiz yılan saldırısına uğrayan kadının suçu bilinememektedir.
Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi’nde Üzüm Bağları ve Şarap Üretimi

Vadinin ilk kuruluşu tarım amaçlıdır. Sonraki dönemde bağcılık ile üzüm yetiştiriciliği kendisine yer edinmiştir. Burada bunan Şarap işlikleri bölgenin ekonomisi hakkında önemli bilgiler içermektedir. Tarımsal faaliyet açısından önem taşıyan bu işlikler üzüm ezme havuzları, akıtma kanalları, şıra biriktirme haznelerinden meydana gelmektedir.
Çok eski çağlarda Kapadokya Bölgesini faaliyette olan volkanların püskürtmüş olduğu lavlar oluşturmuştur. Nitekim burada toplanan tüflü topraklar üzüm bağlarında oluşan filoksera hastalığını önlemektedir. Bu sebeple kaliteli üzümlerin yetişmesinde önemli bir tarım arazisine sahiptir. Böylelikle bölgede kaliteli şarap üretimler gerçekleştirilmektedir. Özellikle iklimine dayalı olarak burada yetişen Emir üzümü beyaz şarap ekonomisi için önemli yer tutmaktadır. Böylelikle Soğanlı Vadisi’nin başlıca geçim kaynağının şarabın hammaddesi olan üzüm olduğunu söylemek mümkündür.
Şarap işlikleri bölgede önemli yer tutmaktadır. Bir çok mağarada karşınıza çıkar. Nitekim bunlardan biri Karabaş Kilisesidir. Kilise içerisindeki Şarap İşliği halen incelenebilmektedir. Öncelikli olarak ön mekanda üzümler biriktirilir ve çöplerinden arındırılır. Sonrasında ise üzüm ezme havuzu bulunmaktadır. Bu havuzdan oluşturulan kanal oluk ile şıra biriktirme oluğuna dolar. Bu tür işlikler diğer Geyikli ve Saklı Kilise dinin inanç merkezlerinde de yer almaktadır.
Sonuç olarak bölgedeki şarap işlikleri zirai yapı olarak Bizans mimarisini günümüze yansıtmaktadır. Buradaki üretimle geçmiş dönemlerde ticari olarak bir yapıya bürünmüştür. Böylelikle kapasite olarak ekonomiyi yönlendirmiş, bölgenin üretimi ile geçim kaynağı haline gelmiştir. Buradaki tarihi doku yapılan tarımsal faaliyetler hakkında bilgiler vermektedir. Daha çok Erdemli ile Güzelöz’de bulunan işlikler vadiye dağınık olarak yapılmıştır. Özellikle buradaki kilise ve manastırlara yakın konumlarda yapıldığı görülmektedir. Şarap üretiminde özenli olduğu görülen işçilik kilise bünyesinde gerçekleştirildiği görülmektedir.

Soğanlı Vadisi Balon Turu

Kapadokya Soğanlı Vadisi, muhteşem doğasının yanı sıra olağanüstü bir deneyim olan Kapadokya Balon Turu gezisine de ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri ilinin sınırları içinde bulunan Soğanlı, bu eğlenceli aktivitesi sayesinde dikkat çekmektedir. Kapadokya bölgesinde genel olarak Nevşehir ilinde bulunan Göreme ve çevresinde yapılan balon uçuşları tercih edilmektedir. Fakat Kayseri Soğanlı Vadisi Balon Turu son zamanlarda birçok turistin gözdesi haline gelmiştir. Bu bölgenin ünlenmesi nedeniyle çoğu kişinin aklında sorular oluşmuştur. Bu sorulardan en önemlileri Soğanlı Vadisi Balon Fiyatları ve Soğanlı Vadisi Sıcak Hava Balonu nerede yapılırdır. Bu konuda HTR Tour yıllara dayanan tecrübesiyle sizlere destek sağlamaktadır. Eğer siz de Kayseri Soğanlı Vadisi Balon Fiyatları ve diğer konular hakkında bilgi almak, rezervasyon yaptırmak isterseniz HTR Tour ile iletişime geçebilirsiniz.

Günübirlik Kaçamakların Adresi

Atacağınız her adım ile ayrı bir büyünün dünyasına kapılacağınız vadi profesyonel tur rehberleri eşliğinde gezildiğinde daha çok anlam taşımaktadır. Öyle ki burada gözlerinizi çevirdiğiniz her noktada tarihi yapılarla karşılaşacaksınız. Bunların hepsinin ayrı bir anlamı ayrı bir önemi bulunmaktadır. Özelikle ilk kez gelenler bir kez daha gelmenin planları ile bu bölgeden ayrılmaktadır. Öyle ki bu güzellikler herkesin görmesi gereken yerlerdir. Böylelikle bu kişilere buraların güzelliğinden haberdar etmek gerekir.
Nevşehir ve Kayseri bölgesinde yaşayan insanların günübirlik ziyaretleri içerisinde buradaki bulunan vadiler bulunmaktadır. Tatil günleri ve hafta sonları buralarda soluğu alan kişiler böylelikle yaşamın verdiği stres ve yorgunluktan kurtulma imkanları vermektedir. Yakılan mangallar, taze yiyecekler ve içecekler eşliğinde tarihi doğal dokunun arasında temiz hava eşliğinde sevdiklerinizle güzel vakitler geçirmek gibi yoktur. Bu yüzden burada geçireceğiniz her dakika değerlidir ve keyfin tanımını yeniden yapacağınız nadir yerlerden biridir.
Leave A Comment