Paşabağ Rahipler Vadisi

Birçok insan gibi sizde Kapadokya’da Paşabağ Rahipler Vadisi içerisinde bulunan, gözleri büyüleyecek kadar güzellikte olan, peri bacalarını işitmişsinizdir. Fakat farklı boyutlarıyla Paşabağ Rahipler Vadisi’nde bulunan, alana güzellik yaratan peri bacalarıdır. Yeryüzündeki eğilimli yüzeylerin yamaçlarından sel sularının ve şiddetli rüzgârların etkisinden dolayı yapısında tortul bulunan kayaçların aşınması sonucunda; ortaya çıkan bu yapıların koni şeklinde gövdeleri vardır. Üst kısımları sayesinde bir mantara benzemektedir. Bu yapıların tepe kısımlarında olan kaya bloklarının genişliği 1 metre ile 15 metre aralığında değişmektedir. Bu görünümlere uygun durumda bulunan her oluşum, peri bacası olarak adlandırılmaktadır. Oluşan yapıtların tepe kısımların hangi sebepten alt kısmına göre daha az aşınmaktadır. Bu durum, insanın kafasında soru işaretleri ortaya çıkarmaktadır.

Fakat bu yapıtların alt kısımlarında bulunmakta olan malzemeler, üst kısımlara göre daha kolay aşınma özelliğine sahiptir. Mantar gibi tepe kısımlarında bulunan şapka ise daha az aşınan ve görünümünü koruyan bir yapıya sahiptir. Opak maddeler gibi, tortulların geçirgen olmaması sayesinde sürekli aşınmıştır. Bundan dolayı yüzyıllar içerisinde bu görünüme sahip olan peri bacalarını; en net şekilde Paşabağ Rahipler Vadisi’nde görebiliriz. Yüzyıllarca görünümünü korumayı başaran bu yapıtlar Paşabağ Rahipler Vadisi’ni güzelleştirmektedir. Farklı milletlerden, dünyanın her tarafından insanlar bu harika yapıtları görmek için gelmektedir. Ziyaret edenlerin sayısının milyonlarca olduğunu varsayarsak, bu yapıtlar harika kelimesinden de ötedir. Böylelikle, en ünlü vadiler sıralamasında Kapadokya’da ilk sırada yer alan Paşabağ Rahipler Vadisi önemli bir rol oynamaktadır. Kapadokya peri bacaları yapıtlarının en güzel örneklerini Paşabağ Rahipler Vadisi’nde görebilirsiniz. Diğer adıyla Paşabağları olarak da bilinen yer Kapadokya’da ki önemli konumlardan birisidir. Kapadokya gezinizde mutlaka ama mutlaka uğramanız ve güzelliklerini kaçırmamanız gereken bir alandır.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya Başabağ Rahipler Vadisi

Nevşehir Paşabağ Rahipler Vadisi

Pasabağ Rahipler Vadisi hakkında bilgilere göre eski zamanda keşişler köşelerine çekilir ve enerjilerini toplarmış. Nevşehir Paşabağ Rahipler Vadisi’ne giriş yaptığınızda, eski zamanda oluşan söylemlerin gerçeklik payı olduğuna kanaat getireceksiniz. Peri bacalarının en güzel oluşumlarını kapsayan, Nevşehir Paşabağ Vadisi insanı büyüleyen hislere sahiptir. Vadiye yolculuk yaparken, insan oraya yaklaştıkça huzurun kokusunu alabilmektedir. Nevşehir Paşabağ Vadisi, ayrıca bir güzelliklerle dolu bölgeye sahip olduğu için yürüyüş alanı olarak da bilinmektedir. Birçok farklı duygulara ve güzelliğe sahip olan Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi geçmişte farklı milletlere yaşam merkezi olmuştur. Eski zamanda Hristiyanların yerleşim ve dini merkezlerinden biri olmuştur. Rahiplerin ilk dini derslerini burada aldıklarından dolayı Rahipler Vadisi olarak anılmaktadır. Geçmişte rahiplerin ve keşişlerin bu alanda bulunması, vadinin farklı kültürlere ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Birçok farklı özelliğe sahip olan Pasabağ Rahipler Vadisi, her yıl on binlerce turisti ağırlamakta ve turizm sektörüne katkı sağlamaktadır. Farklı milletlerin buraya uğraması sayesinde bu güzel ve tarihi alan gittikçe yayılmaktadır.

Sonuç olarak bu durumdan dolayı yeni insanların haberi olmakta ve her geçen yıl Rahipler Vadisi’nin önemi bilinmektedir. Tarihi bir bölge olarak sayılan Rahipler Vadisi adeta sanat eseridir. İnsan eli değmeden, doğanın sanatsallığıyla birlikte ortaya çıkan bir tarihi yapıttır. Bir manzara edasından öteye geçerek bu yapıtı sadece görmek değil daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Bu tarihi yapıta dokunabilir, gezebilir oradayken huzurun kokusunu tadabilirsiniz. Avanos’un içerisinde bulunan peri bacaları hemen hemen her yaş grubundan insanları kendine çekebilir ve büyüleyici güzelliği ile birçok kişiyi etkileyebilir. Bu harika doğal oluşum insanın içerisinde ilham oluşturmaktadır. Böylelikle oluşan bu ilham sayesinde insanlar tarihi yapıtlara daha çok özen göstermekte ve sahip çıkmaktadır. Peri bacaları genellikle kuru ve sıcak alanlarda bulunmaktadır. Kurak bölgelerden ve kırgıbayır bölümlerinden ortaya çıkan, vadi önlerinden aşağı inen sel sularının yeryüzünü aşındırmasıyla oluşan bir kaya oluşumudur.

Kapadokya Paşabağ Vadisi Yol Tarifi

Rahipler Vadisi Nevşehir’e ortalama olarak 30 km uzaklıktadır. Paşabağ Rahipler Vadisi yol tarifi için sırasıyla şu istikametleri kullanabilirsiniz. Nevşehir-Uçhisar-Göreme ardından Paşabağ doğrultusunda ilerleyerek Rahipler Vadisi’ne varabilirsiniz. Peki, başka bir yol kullanabilir misiniz? Elbette başka alternatifler de bulunmaktadır. Bunlardan birisi Avanos yoludur. Ortalama 13 km uzaklıkta olan Avanos-Ürgüp yolunu da kullanarak Rahipler Vadisi’ne ulaşabilme imkânına sahipsiniz. Paşabağ Vadisi’ne yolculuk yaparken, yol boyunca eşsiz bir tarihin kokusunu alabilmeniz mümkündür. Vadiye olan yolcuğunuzda büyük bir heyecan duymakla beraber Rahipler Vadisi’ne ulaştığınızda göreceklerinize hayranlık duyabilmeniz mümkündür. Paşabağ Rahipler Vadisi’ne daha varmadan duyulan söylemlerden bile güzelliğinin doğruluk payı olduğunu anlatmaktadır.

Sessizliğin ve huzurun hâkim olduğu bu güzel bölgede, tek kelime bile etmeden etrafı gezip görebilirsiniz. Hiçbir söyleme gerek kalmadan bile uzun zaman boyunca oturup etrafı gözlemleme garantisi vermektedir. Rahipler Vadisi’nin girişinde jandarma bölgesi bulunmaktadır. İlginç kısmı ise bu jandarma bölgesi de peri bacasının içerisinde yer alıyor. Yani şöyle söyleyebiliriz, bu alan görünüşünü ve yapıtları ile benimsenmiş, oraya ziyarete gelen insanlara da olduğu gibi yansıtılması istenmektedir. Paşabağ Rahipler Vadisi’nin girişindeki park noktasında boyutları büyük olan tur otobüslerine rastlamak mümkündür. Özellikle ilgilerini daha çok çektiği için doğu ülkelerinden bu yapıtları ziyaret etmek için birçok tur firmaları binlerce turist getirmektedir. Ayrıca turistlerin, gezi rehberleri ile birlikte Rahipler Vadisi’nin içerisinde ilerlemeye başladıktan sonra karşılarına inziva köşeleri çıkmaktadır. Bu durumdan sonra karşımıza vadinin daha farklı yollara ayrıldığını görebilirsiniz. Her koşulda ve ilerledikçe yolda sizleri kendisine hayran bırakacak peri bacaları beklemektedir.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağları Kapadokya

Peri bacalarını içerisinde barındıran Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi hemen hemen her insanın ilgisini çekmektedir. Böylesine güzel tarihi yapıtın kısaca açıklamasını yapalım. Peri bacaları genellikle orta kısımları yumuşak ve üst kısımları sert, zor aşınan kayalardan meydana gelmektedir. Orta kısımları genellikle konik bir şekle sahip ve görünümleri erozyon durumlarına göre değişmektedir. Elbette ki sizler, bu güzel tarihi yapıtı ziyarete gelmeyi planlamışsınızdır. Fakat birçok kişi neler yapacağını ve nelerle karşılaşacağını bilmemektedir. Aklınızda ki bu soru işaretleri kaldırmak için gezi rehberleri mevcuttur. Sizler herhangi bir problem yaşamadan Rahipler Vadisi’nde gezinizi güzelce yapabilir ve bu tarihi yapıtın keyfini sürebilirsiniz. Paşabağ Rahipler Vadisi’nin giriş kısmında çay ocakları bulunmaktadır. Bu çay ocaklarında gözleme ve tost gibi yiyeceklerle kahvaltınızı güzelce yapabilme imkânına sahipsiniz. Bu civarda böyle bir imkân bulunması sizler için çok güzel bir hizmettir. Daha fazla “Kapadokya’da ne yenir? ” hakkında bilgi almak isterseniz sizlere HTR Turkey Tours’un internet sayfasını tavsiye ederiz.

Ayrıca bu konumda yemeğinizi yiyip, etrafın keyfini sürdükten sonra göz atabileceğiniz turistik ve hediyelik eşyalar satan dükkânlar bulunmaktadır. Yol boyunca vadide mevcut olan eski zamanlardan kalmış üzüm salkımları ve kütükleri insanın dikkatini çekmektedir. Diğer yandan ise arıcılık yapan insanlar ve etrafta gezerken bölgede bulunan dut ağaçlarını görebilirsiniz. Teknoloji çağından uzak, bütünüyle bir huzuru tadabildiğiniz bu vadiyi gören birçok insan sevmektedir. Burada uzunca bir zaman geçirmek ve burada yaşamayı hayal etmek bile insana farklı duygular tattırıyor ve ziyaret edenleri kendisine çekiyor. Toplamda 3 vadiden oluşum sağlayan Kapadokya’da bulunan bu vadiler, peri bacalarının en fazla yer aldığı bölge olarak bilinmektedir. Zelve bölgesi Avanos’a 8 km uzaklıkta, Pasabağı’na ise 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca Zelve’de rahiplere ilk dini derslerin verilmesi ve Hristiyanların yaşam merkezi olmasıyla da bu alanı çok özel kılmaktadır.

Nevşehir Paşabağları

Zelve içerisinde bulunan Rahipler Vadisi konumunda peri bacaları da bulunmaktadır. Genel olarak bu peri bacaları tüf ve kayalardan oluşmaktadır. Bu alanın en önemli özelliklerinden biri ise rahiplere verilen ilk dini seminerlerin burada yapılması ve Hristiyanların yaşam merkezi olmasıdır. Bu nedenden dolayı da bir diğer ismiyle yani Rahipler Vadisi olarak da anılmaktadır. Ayrıca bu güzel tarihi yapıtlar ziyaretçilerine; ilgi çekmek ve hayranlık duymasını sağlamakla beraber sonsuz güzelliklerini sunmaktadır. Bu alana geldiğinizde birçok hediyelik ve turistik eşya satan dükkânlara ve turistleri getiren büyük otobüsleri görebilirsiniz. Fakat oluşan bu kalabalık sizleri korkutmasın. Çünkü gezi sırasında ya da etrafı incelerken bölgede bulunan eşsiz güzelliğe kendinizi kaptırmış bulunacaksınız.

Tarihi yapıtları sayesinde büyüleyici bir ortama sahip olan Kapadokya bölgesi, içerisinde birçok şeyi barındırmaktadır. Bu alan peri bacalarının oluşmasını ve son aldıkları şekilleri en net şekilde gözlemlenebildiği yerdir. Diğer bir durum ise buraya gelmeden önce memnun kalmayacaklarından endişe edenleriniz olmaktadır. Fakat bu konuma vardığınızda etrafı gözlemleyip inceledikten sonra büyük keyif ve memnuniyet duyacağınızdan emin olabilirsiniz. Paşabağ Vadisi olarak da bilinen bu alan Avanos yolu üzerinde konum almaktadır. Vadinin içerisinde mantar gibi şapkalı görünümde olan peri bacalarını büyük ve küçük biçimlerde örneklerini gösterebilme imkânına sahiptir. Tur dâhilinde Kapadokya’yı ziyaret eden herkes için bu bölge, görsel durumdan büyüleyici ve oldukça zengindir. Bölgenin ana temasını neredeyse huzur kapsamaktadır. Bu nedenden dolayı eski zamanda rahipler kayalarda açmış oldukları odalarda, köşelerine çekilmişlerdir.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Zelve Acık Hava Müzesi

Kapadokya Paşabağ Vadisi Giriş Ücreti

Dünyanın her konumundan, bu tarihi yapıtları görmeye gelen insan olmasına rağmen giriş ücreti oldukça uygundur. Paşabağ Vadisi giriş ücreti her yıl değişmektedir. Bu sebeple kesin bir Paşabağ Vadisi giriş ücreti söylemek yanlış olur. Peki, Paşabağ Rahipler Vadisi yol tarifi olarak diğer bölgelere ne kadar uzaklıkta kısaca inceleyelim.

Doğal ve tarihi yapıt olmasıyla beraber turistlerin ilgi odağı olan Paşabağ Rahipler Vadisi’nde kendinizi eşsiz bir ortamın içerisinde bulacaksınız. Peki, Paşabağ Vadisi yol tarifi, diğer bölgelere ne kadar uzaklıkta sizlere açıklayalım. Paşabağ Rahipler Vadisi, Ürgüp ile Çavuşin arasında yer almaktadır. Bu alana Zelve yolu vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Paşabağ Rahipler Vadisi’ne minibüs vasıtasıyla veya kendi özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Ayrıca aklınızda park konusunu sorun etmenize gerek yok çünkü vadinin girişlerinde açık otopark bulunmaktadır. Nevşehir için önemli olan Paşabağları’nı gezdikten sonra Kapadokya vadi turlarına katılmanızı, diğer vadileri de gezmenizi tavsiye ederiz.

  • Paşabağ Rahipler Vadisi Ürgüp’e 11,2 km uzaklıktadır.
  • Rahipler Vadisi Çavuşin’e 1 km uzaklıktadır.
  • Paşabağ Vadisi Göreme’ye 6km uzaklıktadır.
Leave A Comment