Kapadokya’da Konaklama Hakkında Her Şey

Türkiye’nin tarihi ve coğrafi en güzel mekânlarından biri olan Kapadokya’yı gezmek için bu güzel topraklara geldiğinizde aklınızda birkaç soru işareti olacaktır. Nereleri gezmeliyim? Nerede konaklarsam daha etkili gezerim? Konaklamadan beklentilerim neler? Tüm bu sorularınızın cevapları için Kapadokya bölgelerini size detaylı bir şekilde açıklayacağız. Tatilinizden beklentilerinizi ve yakın olmak istediğiniz mekânları gözeterek size en uygun Kapadokya’da Konaklama seçeneğini belirlemek için yazımızın devamında bizlere eşlik edebilirsiniz.

Kapadokya bölgesi, birbirinden farklı formlardaki coğrafi ve tarihi güzellikleri üzerinde barındıran paha biçilmez topraklardan oluşur. Yalnızca bu bölge üzerinde hem tarihi bir gezi yapabilir hem de doğayla ve coğrafi güzelliklerle dolu göz dolduran bir tatil geçirebilirsiniz. Bölgenin genişliği ve gezilecek mekânların fazla olmasından dolayı, Kapadokya gezileri genellikle iyi planlanması gereken tatil planları arasında gösterilmektedir. Eğer Kapadokya tatiliniz için ayırdığınız zaman gerçekten uzun ve yeterliyse, her bölgeye istediğiniz kadar vakit ayırıp gezebilirsiniz. Ancak küçük bir hafta sonu kaçamağı yapıyorsanız ve vaktiniz kısıtlıysa o zaman elimize kalem kâğıt alıp güzel bir planlama yapmakta fayda var.

Kapadokya bölgesindeki en güzel mekânlara yapmak istediğiniz gezilerde, sizler için özel olarak hazırladığımız ve tüm detaylarıyla düşünülmüş olan gezi programlarımıza Htr Tour adresinden ulaşarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kapadokya bölgesini, barındırdığı gezilmeye değer mekânları ve özellikleri açısından dört kısma ayırabiliriz. Bunlar Ürgüp bölgesi, Göreme bölgesi, Ortahisar bölgesi ve Avanos bölgesidir. Tüm bölgeleri özellikleri ve Kapadokya 1 gece konaklama fiyatlarına göre değerlendirdiğimiz başlıklara göz atarak istediğiniz konaklama mekânına karar verebilirsiniz.

Kapadokya Göreme Bölgesi

‘Kapadokya’nın Kalbi’ diyebileceğimiz Göreme, Kapadokya tatilinin olmazsa olmaz mekânlarından birisidir. Eğer Kapadokya’daki en can alıcı noktalara yakın olmak ve çeşitli tarihi güzelliklerle iç içe olmak isterseniz bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

Göreme bölgesindeki gezilecek en güzel ve önemli mekan Göreme Milli Parkı’dır.  1985 yılında UNESCO tarafından da önemi kanıtlanmıştır. Hristiyanlığın ilk dönem tarihi hakkında oldukça önemli izleri barındıran Göreme Milli Parkı, volkanik tüften oluşmuştur. Bizanslılara ait kiliseler, çeşitli inziva mekânları, şapeller, yemekhaneler ve şarap yapım mekânlarıyla birlikte bu alan bize tarihi birçok güzelliği sunmaktadır. Göreme Bölgesindeki bir diğer önemli mekân ise Paşabağları’dır. Rahipler Vadisi olarak da bilinen bu mekân, Kapadokya’nın imza güzelliği olan peri bacaları ile sizlere eşsiz bir görsel şölen sunmaktadır. Kapadokya bölgesinde peri bacalarını görmeden gitmek olmaz diye düşünenlerdenseniz, bu vadiyi mutlaka gezmelisiniz.

Göreme bölgesindeki diğer eski yerleşim yerleri arasında Aşk Vadisi, Güvercinlik Vadisi ve Güllüdere Vadisi söylenebilmektedir. Yine bu vadiler üzerindeki önemli kiliseler, kiliselerdeki eşsiz süslemeler ile kendinize görsel şölen ile dolu bir tatil yaşatabilirsiniz. Kapadokya balon turu ve konaklama konusunda en zengin olan bölgelerden biri olan Göreme’nin size tüm güzelliklerini sunmaya hazır olduğunu söyleyebiliriz.

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya’da Konaklama – Anatolian Houses Hotel

Göreme – Kapadokya’da Konaklama Yerleri ve Oteller

Göreme bölgesi, tarihi güzelliklerinin yanında pek çok konaklama tesisini de bulunduran zengin bir konumdur. Göreme’nin coğrafi yapısı ve peri bacalarının yoğunluğu düşünüldüğü zaman, bu bölgedeki konaklama mekânlarının daha çok restore edilmiş mağara evlerinden oluştuğu söylenir. Geleneksel mimarinin hâkim olduğu mekânların yanı sıra bütçenize uygun olan çeşitli özellikteki konaklama seçeneklerinden arzu ettiğinizi tercih edebilirsiniz.

Göreme bölgesinde konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği en güzel otellerden biri Anatolian Houses’tır. Otelin etrafında yer alan 8 büyük peri bacası sayesinde tarihle iç içe olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ana bölümde yer alan 19 odasına ek olarak 15 adette mağara odası bulunan Anatolian Houses, sizin Kapadokya’daki eviniz olmaya aday bir sıcaklıkla sizleri bekliyor. SPA merkezi, havuzu ve panoramik manzarasıyla konaklamak için bu güzel mekânı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bir diğer otel önerimiz ise Cappadocia Cave Suites’tir. Göreme Vadisinin eşsiz manzarasına bakan odalarıyla kendinize görsel bir şölen yaşatabilirsiniz. 36 odaya sahip olan bu mekân, merkezi konumda olması sebebiyle pek çok yere oldukça yakındır. İçerisinde bulunan hayvan barınakları, şaraphaneler ve özgün odalarla Kapadokya’da unutulmaz bir tatil yaşamak isteyenler için en güzel seçeneklerden birisi olmaktadır.

Eğer bir konaklama mekânından beklentiniz sakin ama sınırsız hizmetse, Empire Cave Otel tam size göredir. Bu otel, şömineli ve havuzlu oda seçenekleriyle geçirdiğiniz her dakikanın keyifli olmasını sağlamaktadır. Balonların eşsiz manzarasıyla kendinizi masallarda hissetmenizi sağlayacağına emin olabilirsiniz. Havalimanı transferi de bulunan otel, otogara 5 dakikalık mesafede olmasıyla kolay ulaşım imkânlarını da sizlere sağlamaktadır.

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya’da Konaklama – Empire Cave Hotel

Kapadokya Ürgüp Bölgesi

Turistik açıdan en hareketli bölgelerden biri kabul edilen Ürgüp, merkezi noktalara yakın olması sebebiyle konaklama tercihinde en iyi seçeneklerden birisidir. Ucuz konaklama fırsatlarından lüks seçeneklere kadar her maddi seviyeye uygun konaklama tercihi bulunan bir bölgedir. Maddi olarak geniş seçeneklere sahip bir bölgedir. Ayrıca Ürgüp, eşsiz restoranları, eğlenceli aktiviteleri ve tarihi mekânlara yakınlığıyla bilinmektedir. Bu sayede konaklamanın en kolay olduğu bölgelerden birisidir.

Ürgüp, Nevşehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kapadokya’nın en büyük yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Ürgüp, İpek Yolu’nun önemli bir noktasıdır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan zengin bir şehirdir. Kapadokya’nın en kalabalık noktalarından biri olan Ürgüp için, gece hayatının da oldukça hareketli olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Ürgüp bölgesinde gezilecek en güzel mekânlardan birisi Kızılçukur Vadisi’dir. Nevşehir-Ürgüp arasında kalan bu vadi, Kapadokya bölgesinde oldukça nadir gerçekleşen kızıl tüf kaya oluşumlarından dolayı Kızılçukur adını almıştır. Özellikle gün batımının, tüf kayalar üzerindeki eşsiz yansıması, bu vadiyi vazgeçilmez mekânlardan biri kılmıştır. Vadinin girişinde yer alan Üzümlü Kilise ise Aziz Nichitas adına inşa edilmiştir. Ve Hristiyanlık için oldukça önem taşıyan tarihi mekânlardan birisidir.

Ürgüp’te yer alan bir diğer önemli vadi ise, Gomeda-Üzengi Vadisi’dir. Ortahisar-Ürgüp hattında yer alan bu vadi, üzerinde birçok kilise ve güvercinlik barındırmaktadır. Alakara Kilisesi ve Aziz Basilios Kilisesi vadinin en önemli tarihi mekânlarından bazılarıdır. Özellikle Aziz Basilios Kilisesi, ikonaklast döneminde yapılmış olan freskleri ile sayılı tarihi güzelliklerden biri sayılmaktadır.

Ürgüp-Mustafapaşa istikametinde yer alan bir diğer önemli vadi ise Pancarlık Vadisi’dir. Ala Kilisesi, Kepez Kilisesi ve Sarıca Kilisesi gibi güzellikleri korunmuş onlarca kilise bu vadi üzerinde yer almaktadır. Tüm bu güzellikleriyle Ürgüp bölgesi, Kapadokya’nın incisi sayılmaktadır.

Royal Cave Hotel

Ürgüp – Kapadokya’da Konaklama Yerleri ve Oteller

Yukarıda bahsettiğimiz tarihi güzellikler ve imkânlar sizin için önemliyse, Ürgüp bölgesi konaklamanız için doğru seçenektir. Müzeler, tarihi güzellikler ve hatta dini yapılar açısından zengin olan bu bölgede oldukça geniş seçeneklere sahip konaklama fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Geleneksel mimariye sahip otellerin yanında bütçenize göre motel yapılarını da tercih edebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz otelleri ve detaylarını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Her odanın kendisine ait hikâyesinin bulunduğu MDC Otel, eşsiz manzarası ile Ürgüp’ün en güzel otellerinden birisidir. 15.000 metrekarelik alanıyla bölgedeki en geniş otellerden biri olan MDC Otel, misafirlerine sınırsız konforu vadeder. Yöresel yemekler ve lezzetli bir şarap ile akşam yemeğini taçlandırabileceğiniz bu otelin havalimanı transferi bulunmaktadır.

Ürgüp’ün en eski mahallelerinden biri olan Esbelli Mahallesi konaklama için en güzel yerlerden birisidir. Mübadele döneminden kalma evlerde, tarihi dokuyla konaklamak isterseniz Assiana Cave tam size göre. Toplamda 7 odasıyla sakin ve huzurlu bir konaklama ortamı sunan bu otelde farklı oda çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar kaya, mağara, taş ve kemer olmak üzere 4 farklı çeşittir. Tandırda pişen yemeklerin tadına varmak isteyen kişiler için tercih edilmesi gereken mekânlardan birisidir.

Yine bir diğer önerimiz binlerce yıllık kaya evlerinden restore edilerek günümüzde otel olarak hizmet veren Acropolis Cave Suites, vadi manzaraları ve muhteşem teras manzarasıyla eşsiz bir konaklama deneyimi sunmayı hedeflemektedir. Otel, Esbelli Mahallesinde yer almaktadır. Tarihi doku içerisinde zaman geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği mekânlardan birisidir.

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya’da Konaklama – Utopia Cave Hotel

Kapadokya Avanos Bölgesi

Kapadokya’nın dört bölgenin sonuncusu Avanos’tur. Diğer bölgelerin aksine daha sakin bir tatil isteyenlerin tercih ettiği bir noktadır. El işçiliğinin ön planda olduğu Avanos, çanak-çömlek meraklıları için vazgeçilmez bölgelerden birisidir. Eğer Kapadokya tatilinizden beklediğiniz şey, çanak-çömlek atölyelerinde yapacağınız bir gezinti ise Avanos bölgesine yakın olmayı tercih edebilirsiniz. Kızılırmak’ın toprağının usta ellerde bir sanata dönüştüğü Avanos’ta çanakçılığın tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır.  Çanak-çömlek işçiliğini tarihi bir sanat olarak kabul edebiliriz. Bu sayede Kapadokya bölgesindeki görülmeye değer yegâne değerlerden birisidir.

Çanak atölyelerini gezdikten sonra sırada yine coğrafi güzelliği ile sizi büyüleyecek olan bir vadi var. Zelve Vadisi, geniş gövdeli ve sivri uçlu peri bacalarıyla en güzel mekanlardan birisidir. Bu vadi, Hristiyanlığın ilk dönemlerinde, önemli dini merkezlerden biri olmuştur. Hatta rahiplerin ilk dini bilgilerini edindiği yer olma özelliğine de sahiptir. Bu vadi üzerinde ayrıca gezebileceğiniz Geyikli Kilisesi, Üzümlü Kilisesi ve Balıklı Kilisesi de bulunmaktadır. Hatta bu vadi üzerinde 1952 yılına kadar oyukların içerisinde yaşam olduğu bilinmektedir.

Avanos’un bir diğer önemli mekânı ise 1972 yılında keşfedilen Özkonak Yeraltı Şehri’dir. Şehrin, M.Ö. 400’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Yapıldığı dönemin imkânlarının çok üzerinde bir diğer mimari güzelliğe sahiptir. Öyle ki şehir, havalandırmaları, geniş galerileri ve yeraltındaki muhteşem bağlantıları ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Sarıhan Kervansarayı, İpek Yolu’nun önemli durak noktalarından biridir. Avanos bölgesindeki diğer önemli eserlerden birisidir. Selçuklu döneminin yapılan son kervansarayı olarak bilinen yapıdır. Görkemli giriş kapısı ve mimarisiyle güzelliğini günümüzde de korumaktadır. Kale mimarisindeki yapısı, o dönemlerde savunmanın ne kadar önemli olduğunu bize söyler. Bu durum, kervan ticaretinde mimariyi belirleyen temellerden birisi olmuştur.  Avanos’ta ziyaret edebileceğiniz diğer mekânlar ise Çavuşin Köyü ve Çavuşin Kilisesi, Güllüdere Kilisesi, Çeç Tümülüsü, Belha Manastırı ve Dereyamanlı Kilisesi’dir.

Kapadokya Konaklama

Kapadokya Konaklama – Mira Cave Hotel

Avanos-Kapadokya Konaklama Yerleri ve Oteller

Kapadokya tatilinizi Kızılırmak’ın iki yakasına kurulu olan bu bölgede geçirmek istiyor olabilirsiniz. Kapadokya’nın diğer bölgelerine göre daha sakin bir konaklama imkânı sunan bir bölgededir. Her bütçeden konaklama mekânı bulmak mümkündür. Kalacağınız yerden Kızılırmak’ın sakin akışını dinlemek isterseniz Avanos Suites’in nehir manzaralı odalarını tercih edebilirsiniz. 12 odalı bir işletme olan Avanos Suites, taş mimariye sahip bir oteldir. Kilimler ve çömleklerle dekore edilmiş odaların her biri kendi hikâyesini sizlere anlatmaktadır. Hatta teras manzarasıyla Kapadokya’nın güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Geleneksel taş mimarisine sahip bir diğer Avanos oteli ise Mira Cappadocia’dır. Otel, 12 odalı, sakin bir işletmedir. Ulaşımı rahat ve kolay olan bir konumda müşterilerine hizmet vermektedir. Kızılırmak manzaralı odalara sahip olan otelin her odası, farklı dekor ve konseptlerde düzenlenmiştir. Vadilere yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan otelden her yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kapadokya Ortahisar Bölgesi

Nevşehir-Ürgüp yolunun 5.kilometresinde Ortahisar bulunmaktadır. Ürgüp ve Göreme’ye yakınlığı sayesinde bir diğer tercih edilebilecek önemli konaklama merkezlerindendir. Her iki bölgenin kesişim noktasında olmasından dolayı bu bölgeyi ikisinin karışımı olarak düşünebiliriz. Ortahisar’ı diğer bölgelerden ayıran asıl özelliği ise balonların kalkış noktalarından biri olmasıdır.

Ortahisar’da gezilecek tarihi mekânlardan ilki Ortahisar Kalesi’dir. Merkezden yaklaşık 90 metre yüksekte bulunan bu kale, inşa edildiği ilk dönemdeki ihtişamını hala korumaktadır. Kalenin çevresi günümüzde yerel lezzetlerin sunulduğu önemli restoranlar ve konaklama mekânları olarak hizmet vermektedir. Kalenin Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Birbirine bağlı tünelleri ve odalarıyla mimari açıdan görenleri şaşırtmaktadır. Hatta balonlarla dolu gökyüzünde eşsiz bir Kapadokya manzarası izlemek isterseniz kaleyi mutlaka görmelisiniz.

Ortahisar Kalesi’nin karşısında yer alan bir diğer yapı ise İshak Kalesi’dir. Gizli tünellerin yer aldığı bir diğer kale olduğunu söylenebilmektedir. Böylelikle savaş zamanlarında bölge halkının düşmanlardan kaçmasına ve saklanmasına yardımcı olmuştur. Ortahisar Etnografya Müzesi 1916 yılında inşa edilerek  uzun yıllar otel olarak kullanılmıştır. Ancak günümüzde müze olan bu mekan, bölgede görülmesi gereken önemli yerlerden birisidir. Kapadokya tarihine dair pek çok parçanın içerisinde bulunduğu müze, eski yaşantıları ziyaretçilerine canlandırma şeklinde sunmaktadır.

Ürgüp-Ortahisar mevkiinde, Hallaç Deresi civarlarında bulunan bir diğer önemli yapı Hallaç Kilisesi’dir. Günümüzde kısmen çökmüş olsa da manastır-kilise yapısı sayesinde ilginin sürekli canlı kaldığı yapılardan birisidir. Freskleri ve rölyefleriyle 13. Yüzyıldan bugüne bize ulaşan güzellikleri saklamaya devam etmektedir. Aynı zamanda bu manastır,  Hastane Manastırı olarak da bilinmektedir.

Kapadokya'da Konaklama

Acer Cave Hotel

Ortahisar-Kapadokya Konaklama Yeri ve Oteller

Konaklamadan beklentiniz pek çok yere yakın olmak ve tüm Kapadokya’nın tadını çıkarmak olabilir. Öyleyse Ortahisar bölgesi sizin için en doğru seçenek olacaktır. Önemli Kapadokya konaklama evleri merkezlerine yakın olmasıyla Ortahisar bölgesi,  en çok rağbet gören bölgelerden birisidir. Ortahisar’ın merkezinde yer alan ve etrafı Kapadokya’nın güzellikleriyle çevrili olan ilk önerimiz Acer Cave Otel’dir. Kolay ulaşım ve geleneksel taş yapısı ise size sunduğu güzelliklerden yalnızca birkaçıdır. Standart, havuzlu, hamamlı ya da jakuzili oda seçenekleriyle müşterilerine geniş bir seçenek sunan bir oteldir. Aynı zamanda günlük bölge turlarına katılmak için otel ile iletişime geçebilir ve turlara dâhil olabilirsiniz.

Göreme Milli Parkı’na ve Ortahisar Kalesi’ne oldukça yakın olan bir diğer otel seçeneğimiz ise Cassia Cave Suites’tir. Pek çok tarihi güzelliğe yürüyerek ulaşmanın mümkün olduğu bir oteldir. Doğal mimarisiyle sizlere en güzel tatili sunacaktır. Vadi manzaralı odaları, jakuzi ve tarihi his size keyifli bir tatil sağlayacak. Diğer önerimiz 1000 metrekarelik bir teras alanına sahip olan ve 13 lüks odasıyla hizmet veren Mahzen Cave Hotel‘dir. Bir otelden beklediğiniz her şeyin bulunduğu mekânlardan birisidir. Merkezi bir konumda olması ve güzel manzarasıyla, geçen saatlerin farkına varamayacaksınız. Kaya mimarisine yapılan nazik ahşap dokunuşlarla güzel dekorasyonun tadını çıkarabilirsiniz.

Kapadokya’da Konaklama

Cassia Cave Hotel

Nevşehir Kapadokya Konaklama Tavsiye

Kapadokya’da uygun konaklama tavsiyeleri ve bölgelerin özelliklerini yukarıda sizlerle paylaştık. Güzel atlar ülkesi Kapadokya, mevsim ve hava durumu ayırt etmeksizin, yılın her zamanda da gezilmeye değer mekânlardan birisidir. Tarih boyunca koruduğu önemi ve üzerinde yaşattığı medeniyetler sayesinde her parçasında tarih taşır. Her ne kadar yukarıda Kapadokya’yı Ürgüp, Göreme, Ortahisar ve Avanos olarak dört bölgeye ayırmış olsak da, tüm şehir üç bölgeye ayrılabilecek kadar küçük değildir. Şunu da belirtmekte fayda var, yukarıda bahsettiğimiz bölgeler birbirleriyle iç içe geçmiş yerlerdir. Yani eğer Göreme’de konaklamak isterseniz aynı zamanda Ürgüp’e de çok yakın olursunuz. Bu nedenle mesafe söz konusu olduğunda ulaşımın kolaylığı ve konumların iç içe geçmiş olması Kapadokya’da size büyük kolaylık sağlamaktadır.

Kapadokya ucuz konaklama ve size uygun Kapadokya da konaklama fırsatları için bölgedeki diğer seçenekleri inceleyebilirsiniz. Her bütçeye uygun seçeneklerin bulunduğu Kapadokya bölgesi, oldukça çeşitli mekânlara sahiptir. Yani Suhan Hotel Kapadokya otel konaklama opsiyonu bulunmaktadır. Eğer otel gibi kalabalık mekânlar yerine daha sakin seçimler yapmak istiyorsanız, Kapadokya taş ev konaklama seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. Kapadokya uygun konaklama Kapadokya da uygun konaklama fırsatları için internet sitelerimize göz atabilirsiniz.

Leave A Comment