Kapadokya Yürüyüş Turları

Güzel Atlar Ülkesi ismiyle de bilinen Kapadokya Bölgesi pek çok zenginliğiyle bilinmektedir. Yüzyıllar içerisinde değişirken gelişen bu bölge günümüzün gözde mekânlarındandır. Öyle ki, jeomorfolojik açıdan düşündüğümüzde Türkiye’de buna benzer alanlara rastlamak her zaman mümkün değildir. Bu avantajını kullanan bölge, pek çok farklı aktivite imkânı sunmaktadır. Bu sebeple her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar en çok Kapadokya Balon Turu aktivitesiyle de bilinse her zevke hitap eden farklı aktiviteler mevcuttur. Ayrı ayrı gerçekleştirebileceğiniz pek çok seçenek varken bir paket halinde alabileceğiniz hizmetler de mevcuttur. Kapadokya Kırmızı Tur, Kapadokya At Turu, ATV Turu ve Kapadokya Yürüyüş Turları da bunlardan bazılarıdır.

Kapadokya Bölgesi, jeomorfolojik yapısından dolayı birçok özel yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Peri bacaları, taştan oyma yapılar ve şöhretleri kıtaları dahi aşmış olan birbirinden güzel vadiler bu bölgeye değer katanlardan yalnızca birkaçıdır. Dolayısıyla, böylesine çeşitli doğal güzelliklerin olduğu bir yerde belki de en güzel seçeneklerden biri Kapadokya Yürüyüş Turları aktivitesidir. Birbiri ardına gelen sayısız vadi seçenekleri düşünüldüğünde tek bir yürüyüş turu rotası yoktur.
Bir vadiyi ötekine bağlayan kilometrelerce uzunluktaki yürüyüş yolları mevcuttur. Dahası, sadece yürüyüş yapmakla kalmayarak yürüdüğünüz rotalardan görsel zevk de alacaksınız. Gezerken gördüğünüz manzaralar ve yürüyüş rotası içerisindeki yapılar yürüyüş turundan aldığınız hazzın artmasına yardımcı olacaktır. Bir yürüyüş rotasından daha fazlası olan bu alanların sunduğu huzur ve görsel şölen ister istemez tur sürelerini uzatmaktadır. Dolayısıyla, Kapadokya Yürüyüş Turları, HTR Turkey Tours tarafından özenle ayarlanmaktadır. Özel Yürüyüş Turları olarak adlandırılan rotalar toplamda üçe ayrılmaktadır. Bu yazının konusu ise Kapadokya Özel Yürüyüş Turu 2 hakkındadır.

Kapadokya Yürüyüş Turları- Özel Yürüyüş Turu 2 Nedir

Kapadokya Yürüyüş Turları, istisnasız olarak günün erken saatlerinde başlamaktadır. Dolayısıyla, Özel Yürüyüş Turu 2 için de farklı bir durum söz konusu değildir. Sabahın dinginliği ile yola çıkılan Özel Yürüyüş Turu 2 çok yoğun bir programa sahip değildir denilebilir. Zira yürüyüş öğlen saatlerinde son bulmaktadır. Bu nedenle kimileri için özel bir tercih sebebi olabilir. Yürüyüşümüzü yapalım ama aynı zamanda günü de iyi değerlendirelim diyen doğa aşıklarındansanız, Özel Yürüyüş Turu 2 tam da size göre demektir.
Birçok farklı duraktan oluşan bu tur bir vadi turu rotasıdır da diyebiliriz. Öğle yemeği de dahil olmak üzere toplamda 5 duraktan oluşmaktadır. Bu duraklar Güvercinlik Vadisi, Akvadi, Kılıçlar Vadisi ve Güllüdere Vadisi şeklindedir. Burada Kapadokya Bölgesi ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken birkaç yeri yürüyerek keşfetme şansı bulacaksınız.
Yürüyüş sırasında size eşlik eden rehberlerimiz alanında uzman kişilerdir ve bölgeyi çok iyi tanırlar. Fakat aynı zamanda yürüyüş rotasında gördüğünüz yapılar hakkında bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olurlar. Bu anlamda bakıldığında şüphesiz ki gezerken öğreneceğiniz bir deneyim olacaktır. Yürüyüş parkurları doğa ile iç içe kompleks bir yapıdadır. Bu nedenle şehir hayatının bütün sinir ve stresini atmanıza yardımcı olacaktır.

Özel Yürüyüş Turu 2 Yaklaşık 6-6.5 saat sürmektedir. Diğer yürüyüş turlarına kıyasla biraz daha az bir yoğunluğa sahiptir. Fakat yine de bölgenin güzelliklerini deneyimlemek için yeterince vaktiniz olacaktır. Son olarak belirtmek gerekir ki tur rotası kapsamında gezilecek alanlar yer yer oldukça engebeli olabilir. Nihayetinde bu bir vadi turudur ve bu sebeple engebeli arazi yapısına uygun ayakkabılar tercih etmenizde fayda olacaktır.

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya Yürüyüş Turları- Özel Yürüyüş Turu 2 Rotası

  • Güvercinlik Vadisi
  • Akvadi
  • Öğle Yemeği
  • Kılıçlar Vadisi
  • Güllüdere Vadisi
  • Otele Dönüş

Özel Yürüyüş Turu 2 Programı

Kapadokya Özel Yürüyüş Turu 2, Sabahın dinginliği ve ferahlığından olabildiğince faydalanabilmek amacıyla saat 09.00’da başlamaktadır. Toplamda 5 duraktan oluşan tur yaklaşık 6-6.5 saat sürecek şekilde planlanmıştır. Şüphesiz ki burada doğanın derinliklerinde kaybolacaksınız. Nispeten yoğun bir program olmasına rağmen yorgunluk şöyle dursun tur bitiminde yenilenmiş hissedeceğinizi garanti ederiz.
Öğlen saatlerinde bitecek olan tur trekking rotasının ilk durağı olan Güvercinlik Vadisi ile başlamaktadır. Birçok Kapadokya ziyaretçisi için olmazsa olmaz diye bilinmektedir. Panoramik Seyir Terası olarak da bilinen Güvercinlik Vadisi konumu ve muhteşem güzellikteki doğal yapısıyla mutlaka görülmesi gereken alanlardan biridir. Manzarası sebebiyle çokça tercih edilen alanı baştan uca yürüyerek 1 saat boyunca keşfetme şansı bulacaksınız.
Ardından turumuzun ikinci durağı olan Akvadi Bölgesi’ne geçilmektedir ve burada yaklaşık 1.5 saatlik yürüyüş serüveni başlayacaktır. İsmini renginden alan vadi herkes tarafından bilinen bir vadi değildir. Böylesi az bilinen bir vadide bulunduğunuz için kendinizi hem şanslı hissedecek hem de vadinin güzelliğini görünce neden az bilindiğine şaşıracaksınız.
Sonrasında, o vakte dek harcadığınız enerjiyi geri kazanmak için bir öğle yemeği molası verilecektir. Bu noktada hem dinlenebilecek hem de rahatça yemeğinizi yiyebileceksiniz. Bir sonraki durak için hazır hissettiğinizde macera kaldığı yerden devam edecektir.
Ardından turumuzun dördüncü durağı olan Kılıçlar Vadisi rotasına doğru devam edilmektedir. Bu vadi, Kapadokya Yürüyüş Vadileri arasında en popülerlerinden biridir. Şüphesiz ki taş yapıları ve peri bacalarıyla yürüyüşünüz esnasında sizi sürekli etrafınıza bakmak zorunda bırakacaktır. Üstelik pek çok Kiliseye de ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir.

Son olarak, Kılıçlar Vadisi’nin Kuzeyinde kalan Güllüdere Vadisi turumuzun beşinci ve son durağıdır. Adını gün ışığının vurmasıyla adeta gül rengine dönen kayalıklarından alan vadi görsel şölen sunmaktadır. Dolayısıyla bu trekking turunun öğlen saatlerinde bitmesi bir anlam kazanmaktadır. Böylelikle tur bitmekte ve otele dönüşünüz sağlanmaktadır.

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya Yürüyüş – Turları

Güvercinlik Vadisi

Turumuzun ilk durağı olan Kapadokya Güvercinlik Vadisi, bölgenin en gözde ziyaret noktalarından biridir. Yıl içerisinden yerli ve yabancı belki de milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Üstelik bu ilgi hiç de boşuna değildir. Adını bölgedeki kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından ve hala buralarda yaşayan güvercinlerden almıştır. Eski zamanlarda bu bölgede yapılan üzüm yetiştiriciliği aynı zamanda güvercin yetiştiriciliğine de yol açmıştır. Çünkü güvercin gübresinin üzüm bağları için faydalı olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle kayalara oyularak yapılmış olan güvercin yuvaları günümüzde bu vadiye ismini vermektedir. Ayrıca hem güvercinler hem de yuvaları tüm bu alanın güzelleşmesine sebep olmaktadır.
Turumuzun başlangıç durağı olmak için en uygun vadinin burası olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu alan aynı zamanda Panoramik Seyir Terası olarak da bilinmektedir. Konumunu ve manzarasını düşündüğümüzde sabah yürüyüşünüzü burada yapmak bulunmaz bir nimettir. Güneş henüz yakmaya başlamadan 360 derece açıyla etrafınızı izleyebileceksiniz. Ayrıca şahane manzaralara şahit olabilir ve bununla birlikte dilerseniz çok güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.
Uçhisar Beldesi’nden başlayarak Göreme’ye dek uzanan vadide adeta tüm alan ayaklarınızın altında gibi hissedeceksiniz. Ayrıca, vadi içerisinde kırmızı ile işaretlenen bir parkur bulunmaktadır. Bu parkur, Kapadokya Yürüyüş Parkurları arasından şüphesiz ki en bilinenlerinden biridir. Özellikle, zengin bitki örtüsü bu parkuru çok daha keyifli hale getirmektedir.
Ayrıca Güvercinlik Vadisi, Kapadokya Trekking Turları esnasında kimisini görebileceğiniz kimisini göremeyeceğiniz pek çok eseri barındırmaktadır. Anıt mezarlar, kiliseler ve yeraltı şehirleri bunlardan bazılarıdır. Buna ek olarak, çoğu kişinin bilmediği bir şelaleye de ev sahipliği yapmaktadır bu vadi.
Son olarak, Kapadokya ziyaretçilerinin bu alana geliş sebeplerinden biri olan Nazar Boncuklu Ağaç da unutulmamalıdır. Kapadokya Nazar Boncuklu Ağaç, bir Türk geleneği olan çaput bağlama ritüeline atıfta bulunmaktadır aslında. Bir dilek dileyerek ağaca bağladığınız çaputun yerini bu kez bir nazar boncuğu almaktadır.
Güvercinlik Vadisi Nerede

Uzunluğu yaklaşık 4 kilometre olan Nevşehir Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Beldesi’nde bulunmaktadır. Bu nedenle adını Uçhisar Güvercinlik Vadisi olarak duymak da mümkündür. Uçhisar’dan başlayarak Göreme’ye kadar uzanmaktadır. Dolayısıyla vadiye yapılan girişler de bu alanlardan olmaktadır. Nevşehir-Ürgüp yolu takip edilerek bu alana ulaşmak mümkündür. Ayrıca Ürgüp Güvercinlik Vadisi, eski zamanlarda düşmanları gözlemek için kullanılan meşhur Uçhisar Kalesinin hemen sağında yer almaktadır. Son olarak belirtmek gerekir ki Güvercinlik Vadisi giriş ücreti yoktur.

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya Yürüyüş Turları

Akvadi

İsmi Beyaz Vadi ve Aşk Vadisi olarak da bilinen Akvadi herkes tarafından bilinen bir alan değildir. İsmini beyaz renkteki kayalarından ve peri bacalarından almaktadır. Bu alanı güzelleştiren en önemli unsurlar devasa boyutlardaki peri bacalarıdır. Güvercinlik Vadisinden daha uzun bir yürüyüş yoluna sahiptir. Bu sebeple Akvadi yürüyüş rotası yaklaşık 1.5 saat içerisinden tamamlanmaktadır. Devasa beyaz minareleri andıran peri bacalarına bahar ve yaz aylarında canlanan yeşil bitki örtüsü de eşlik etmektedir. Böylesi güzel bir manzara eşliğinde doğanın derinliklerinde kaybolurken evrenin başka bir köşesindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi Kapadokya

Göreme Beldesi’ne bağlı olan Kılıçlar Vadisi, Kapadokya Bölgesi’nin en ufak vadilerinden biridir. Yaklaşık uzunluğu yalnızca 2.5 kilometredir. Belki de bu sebeple adından çok da bahsettirmez. Hatta yanı başında bulunan Güllüdere Vadisi ile de çokça bir tutulmaktadır. Fakat eşi benzeri olmayan yapıları düşündüğümüzde bu alan çok daha fazla bilinmeyi hak etmektedir diyebiliriz. Nispeten ufak bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Bu nedenle sadece bu vadiyi gezecek olanlar için çok zorlanmayacakları bir yürüyüş rotası alternatifi olacaktır.
Kapadokya Yürüyüş Turları dışında At Turu gibi aktiviteler için de oldukça elverişli bir doğal yapısı mevcuttur. Pek çok mağaraya, Kiliseye, peri bacasına ve Güvercinlik Vadisi’nde olduğu gibi güvercinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi bölgedeki kiliselerin başlıcaları arasındadır. Son olarak, vadinin içinden bir de çay geçmektedir.
Vadiye değer katan bir diğer şey ise Göreme’ye yakın konumudur. Kapadokya Trekking Turları için söz konusu olmasa da sabahın erken saatlerinde burada bulunabilir ve rengârenk balonların eşsiz manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz.

Güllüdere Vadisi

Kapadokya Güllüdere Vadisi, adını gün ışığının vurmasıyla birlikte gül rengine dönen beyaz kayalarından almaktadır. Bu nedenle, Kapadokya Yürüyüş Turları için son durak olmasının en doğru tercih olduğunu orada bulunurken anlayacaksınız. Fakat aynı zamanda Güllüdere vadisi konumu gereği, sabah saatlerinde birçok sıcak hava balonunu izlemek için de en ideal noktalardan biridir.
Bununla birlikte Güllüdere Vadisi, Kapadokya Yürüyüş Yolu açısından en popüler alanlardan biridir. Yaklaşık 4 kilometrelik bir parkura sahiptir ve herhangi bir motorlu taşıtın girmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle yapacağınız yürüyüşün kalitesi son derece yüksek olacaktır.

Nevşehir Güllüdere Vadisi ikiye ayrılmaktadır ve bunlardan ilki eski rahiplerin inziva alanlarına çıkmaktadır. Bu alanlar kayalara oyma yapılardan oluşmaktadır. Ayrıca eski bir yerleşim yeridir. Anna Kilisesi, Ayvalı Kilisesi, Aziz Agathangelus Kilisesi, Üç Haçlı Kilise ve Direkli Kiliseleri bu alanda bulunmaktadır. Kapadokya Trekking Turları dışında da son derece turiste ev sahipliği yapan vadinin en büyük ziyaret sebeplerinden biri buradaki kiliselerdir. Ayrıca Güllüdere Vadisi giriş ücreti söz konusu değildir.

Kapadokya Yürüyüş Turları

Güllüdere Vadisi Yol Tarifi
Güllüdere Vadisi, Göreme Beldesi ve Çavuşin Köyü arasında yer almaktadır. Vadiye herhangi bir motorlu taşıt girişi yasaktır. Bu nedenle vadinin yakın çevresine kendi özel aracınızla veya minibüsle dahi ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat doğrudan vadiye ulaşabilmek için yürümek zorunda kalacağınızı unutmayın.

Kapadokya Özel Yürüyüş Turu 2 Fiyatı

HTR Turkey Tours tarafından sağlanan Kapadokya Özel Yürüyüş Turu 2 aktivitesi için 2 kişilik ücret kişi başı 1500 TL olacak şekilde belirlenmiştir. Bu fiyat, müşterilerimizin mağdur olmaması adına güncel olarak belirlenmiştir ve 2022 yılına aittir. Yalnızca yetişkinlere uygun olarak hazırlanmış bu aktivite bağlamında herkes için eşit fiyat politikası gözetilmektedir.

Kapadokya Özel Yürüyüş Turu 2 Fiyatına Neler Dahil

Doğayla iç içe vakit geçirmenize yardımcı olan Kapadokya Yürüyüş Rotaları aynı zamanda bir gezi hizmetidir. Bu gezi hizmeti ise müşterilerimiz için her ayrıntısı düşünülerek özenle hazırlanmıştır. Buna göre, ulaşımla ilgili her türlü detay düşünülmüş, otelden alma ve otele bırakma hizmeti fiyata dahil edilmiştir. Son derece konforlu bir yolculuğa ek olarak yürüyüşünüzü yönlendirecek profesyonel bir gezi rehberi hizmeti de alacaksınız. Üstelik iki rotanın ardından enerjinizi yerine getirmeye yardımcı olacak öğlen yemekleri de fiyata dâhildir. Son olarak, HTR Turkey Tours tarafından verilen tur hizmetinde Kapadokya Yürüyüş Vadileri için de ekstra bir giriş ücreti ödemenize gerek olmayacaktır.

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya Yürüyüş Turları Rezervasyon

Siz de doğanın derinliklerine dalmaktan mutluluk duyanlardan mısınız? Şehrin gürültü ve stresinden uzak birkaç saat geçirmek istiyor fakat bunun nasıl olacağını bilemiyorsanız Kapadokya Yürüyüş Turları tam da size göre demektir. Toplamda 3 farklı şekilde kategorize edilmiş trekking turlarından olan Kapadokya Özel Yürüyüş Turu 2 hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için HTR Turkey Tours ile iletişime geçebilirsiniz.
Leave A Comment