Kapadokya Testi Kebabı

Kapadokya peri bacalarıyla, vadileriyle, tarihi yapılarıyla görenleri büyüleyen adeta cennetten bir köşedir. Olağanüstü manzaralara şahitlik edebileceğiniz Kapadokya’da gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok yer vardır. Peri bacalarının çevrelediği vadi manzaraları eşliğinde seyredilen gün doğumu ve gün batımları ziyaretçileri en çok etkileyen görüntülerdendir. Bunun yanında, sıcak hava balonları da Kapadokya yöresi ile özdeşleşmiş kartpostallık görüntüler sunan güzelliklerdendir. Büyüleyici vadilerin arasına gizlenmiş tarihi kiliseler ve gizemli mağaralar da Kapadokya’nın etkileyici atmosferine katkıda bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, Kapadokya birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ve Kapadokya Kahvaltısı ile de meşhurdur. Kapadokya testi yapımı ile meşhur olduğu kadar Kapadokya Testi Kebabı da ziyaretçilerin akıllarına kazınmaktadır. Lezzetli mi lezzetli testi kebabı Kapadokya bölgesinde servis edilen en güzel yemeklerden biridir. Öyle ki, menşei Yozgat’a ait olsa da Kapadokya en iyi testi kebabı yapılan yer olarak bilinmektedir. Yazımızın devamında Kapadokya Testi Kebabı ve Ünlü Testi Kebabı Restoranları hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.
Kapadokya organik ürünlerden elde edilen yiyeceklerin sunulduğu ve el emeği hamur işlerinin süslediği kahvaltıları ile meşhurdur. Öyle ki, Kapadokya seyahatinden meşhur Kapadokya Serpme Kahvaltısını tatmadan dönmek olmaz. Kapadokya’nın bağrında yetişen meyvelerden elde edilen rengarenk reçeller ve organik süt ürünleri, çeşitli peynirler Kapadokya Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Bunun yanında, Kapadokya Kahvaltı sofraları dışında da lezzetli yemekleri ile ziyaretçilerini etkilemeye devam etmektedir. Kapadokya’da birbirinden lezzetli yemekleriyle pek çok restoran yer almaktadır. Bu lezzetli yemekler arasında en çok merak edileni ve en çok ilgi çekeni Kapadokya Testi Kebabıdır. Testi kebabı Kapadokya ile adeta özdeşleşmiştir. Avanos’un killi topraklarından üretilen ve sırlanan özel testilerin içinde yapılmaktadır. Bu yüzden, Kapadokya’da yediğiniz testi kebabı ile tarifi aynı olsa da diğer testi kebaplarının tadı aynı olmaz. Bu nedenle, Kapadokya Testi Kebabı tarifi ve Kapadokya Testi Kebabı nerede yenir sorusu en çok merak edilen sorulardandır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Kapadokya ziyaretçileri için en iyi testi kebabı Kapadokya restoranları listelenmiştir.

Kapadokya Testi Kebabı

Kapadokya bölgesi doğal ve tarihi zenginlikleri ve mirasları ile göze çarpmaktadır. Eşi benzeri bulunmayan peri bacaları Kapadokya’nın simgesi haline gelmiştir. Bunun yanı sıra, birbirinden güzel manzaralara sahip çok sayıda vadi de Kapadokya’nın güzelliğinin temelidir. Kapadokya’da görülmesi gereken pek çok vadi bulunmaktadır. Aşıklar Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Güllüdere Vadisi ve Kızılçukur Vadisi bunlara örnektir. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist bu vadileri ziyaret etmektedir. Bu nedenle, çeşitli Kapadokya Vadi Turları da düzenlenmektedir. Elbette, Kapadokya’nın büyüleyici düzlüklerinde yapılan bu turlar için ziyaretçilerin enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi kazanmanın en güzel yolu da lezzetli bir yemektir. Kapadokya ziyaretçilerinin asla unutmayacağı lezzetler tadacağı pek çok Kapadokya Restoranları bulunmaktadır. Çeşitli yemeklerin tadılabileceği bu restoranlarda servis edilen en meşhur yemek Kapadokya Testi Kebabıdır. Aslen Yozgat yöresine ait olan testi kebabı Kapadokya yöresi ile özdeşleşmiştir. Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri olan Avanos’ta yapılan el emeği testiler de Kapadokya Testi Kebabının lezzetine lezzet katmaktadır.

Kapadokya seyahatlerinin vazgeçilmezi ve mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri de Kapadokya Testi Kebabıdır. Benzersiz lezzetteki bu yemek Kapadokya ile bütünleşmiş ve pek çok restoranda servis edilen bir yemektir. Kapadokya Testi Kebabı her yerde aynı şekilde yapılmadığından restoranlar arası tat ve malzeme farkı olabilmektedir. Ancak, soğan ve kuzu eti bu yemeğin temelini oluşturmaktadır. Buna ek olarak, sarımsak ve domates de eklenebilmektedir. Bunların yanı sıra, bazı restoranlarda patates, biber, patlıcan ve mantar da eklenmektedir. Ancak, yalnızca soğan ve kuzu eti ile pişiren ustalar da vardır. Meşhur Kapadokya Testi Kebabı tadını az ateşte uzun uzun pişirilmesinden almaktadır. Kapadokya Testi Kebabı en az 2 saatte az ateşte etin suyunu salması sağlanarak pişmektedir. Etin piştiği testinin ağzı hamur ile kapatılmaktadır. Bu hamur, yemek piştikten sonra kırılarak açılmaktadır. Bunun yanında, testinin ağzını hamur yerine ortası delinmiş patates ile kapatan ustalar da vardır. Yemeğin pişme süresi uzun olduğundan en az 2 saat önceden yenilecek restorana sipariş verilmelidir.

Kapadokya Testi Kebabı

Kapadokya Testi Kebap

Kapadokya Testi Kebabı Nerede Yenir?

Kapadokya’da birbirinden lezzetli yemekler yapan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bunlar arasında Kapadokya Testi Kebabı lezzeti ile nam salmış restoranlar vardır. Kapadokya seyahatinde Kapadokya Testi Kebabı lezzetini tatmak isteyen ziyaretçiler oldukça fazladır. Bu yüzden, yazımızda en meşhur Kapadokya Testi Kebabı Restoranları yer almaktadır.

Millocal Restaurant

Kapadokya’nın en gözde otellerinden biri olan Millstone Cave Suites restoranı Millocal Restaurant testi kebabı ile meşhurdur. Kapadokya Testi Kebabını en güzel yapan restoranlardan biri olarak nam kazanmıştır. Uçhisar Kapadokya’da yer alan restoran Kapadokya’nın en güzel yerlerinden birindedir. Millocal Restaurant Kapadokya Testi Kebabı içerisine yalnızca et, soğan, sarımsak ve tuz katmaktadır. Bu nedenle, et suyunu salarak yavaş yavaş pişmekte ve eşsiz bir lezzet sunmaktadır. Ayrıca, restoranda testi kebabı yiyecek misafirler koyun veya dana eti seçimini kendileri yapabilmektedir. Restoranda testi kebabı taş fırında 2 saat pişmektedir. Bu nedenle, Kapadokya Testi Kebabını Millocal Restaurant’ta yemek isteyen ziyaretçiler en az 4 saat önceden sipariş vermelidirler.

Kapadokya Testi Kebabı

Milliocal Restaurant

Ehlikeyf Restaurant

Kapadokya Testi Kebabını en iyi yapan ve en çok tavsiye edilen yerlerden biri de Ehlikeyf Restaurant’tır. Ehlikeyf, Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri olan Ürgüp’te yer almaktadır. Bu yüzden, manzarası ve terası ile misafirlerini etkilemektedir. Bunun yanında, kışın sıcacık yanan şöminesi ile de misafirlerine keyifli bir ortam sunmaktadır. Ateşin başında hoş bir içecek eşliğinde yenilen yemek unutulmaz Kapadokya anıları arasına girmektedir. Kapadokya Testi Kebabı ile de tam puan alan bu restoran testi kebabını tandırda pişirmektedir. Yemeklerinin lezzeti, mekânın atmosferi ve çalışanlarının güler yüzü ile Kapadokya’da keyifli vakit geçirmek için en güzel yerlerden biridir.

Uranos Sarıkaya Restaurant

Nevşehir Avanos’ta yer alan Uranos Sarıkaya Restaurant yerin altında bir mağara içerisinde inşa edilmiştir. Restoranın nostaljik ve otantik ambiyansı da yöresel yemeklerin lezzetine lezzet katmaktadır. Ayrıca, Uranos Sarıkaya meşhur Türk Gecesi aktivitesi ile de misafirlerini büyülemektedir. Uranos Sarıkaya’nın Kapadokya Testi Kebabı lezzeti de dillere destan olmuştur. Nostaljik ve kendine has dokusu ile dikkat çeken Uranos’ta testi kebabı mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdendir.

Caverna Restaurant

Kapadokya’nın sakin ve huzur dolu yerlerinden biri olan Ürgüp’te yer alan Caverna Restaurant Yunak Evleri bünyesinde bulunmaktadır. Bu restoran meşhur Asmalı Konak’a yakın olması ve mimarisi ile misafirlerini etkilemektedir. Mağara mimarisine sahip bu restoran yaz aylarında terası ile büyüleyici bir atmosfer sunmaktadır. Sonbahar ve kış mevsimlerinde ise manzarası ile misafirlerini büyülemektedir. Lezzetli Kapadokya Testi Kebabı ve otelin konforlu odaları ile Yunak Evleri Kapadokya’da en çok tercih edilen yerlerdendir.

Kapadokya Testi Kebabı

Caverna Restaurant

Prokopi Restaurant

Prokopi Restaurant Kapadokya bölgesindeki en güzel yerlerden biri olan Ürgüp’te yer almaktadır. Benzersiz manzarası ve Asmalı Konak’ın hemen yanında bulunması ile dikkat çekmektedir. Sade ve kendine has dekorasyonu ile gözlerinizi yormayan bir şıklık sunmaktadır. Bunun yanında, Kapadokya Testi Kebabı yemek için en doğru adreslerden biridir. Testi kebabının lezzetinin yanı sıra şarapları da mutlaka denemeniz gereken tatlara sahiptir. Hem yemekleri ve içecekleri ile hem de konumu ve manzarası ile Prokopi Restaurant Kapadokya’nın gözde restoranları arasına girmeyi başarmaktadır.

Kapadokya Testi Kebabı

Prokopi Restaurant

Kapadokya Testi Kebabı Fiyatları 2022

Kapadokya ziyaretlerinin olmazsa olmazı Kapadokya Testi Kebabı tatmaktır. Bu efsanevi lezzeti tatmadan Kapadokya’dan dönmek olmaz. Bu nedenle, Kapadokya’da testi kebabı servis eden pek çok restoran bulunmaktadır. Kapadokya Testi Kebabı çeşitli restoranlarda farklı lezzetlerde yapılmaktadır. İçerisine katılan malzemeler yemeğin lezzetini etkilemektedir. Avanos’un killi topraklarından üretilen el emeği testiler de kebabın lezzetine lezzet katmaktadır. Bunun yanı sıra, Kapadokya’nın otlaklarından beslenen hayvanlar ve organik sebzeler de Kapadokya Testi Kebabına ayrı bir tat katmaktadır. Bu nedenle, Kapadokya’da yenen testi kebabı ile başka yerlerde yenen aynı tadı vermemektedir. Ancak, Kapadokya’da da restoranın kalitesine ve kullandığı malzemelere göre kebabın tadı farklılık göstermektedir. Bu nedenle, Kapadokya Testi Kebabı fiyatı mekândan mekâna değişiklik göstermektedir. Ancak, Kapadokya Testi Kebabı ortalama olarak 250 TL ile 500 TL arasında fiyatlanmaktadır.

Kapadokya Testi Kebabı Tarifi

Kapadokya Testi Kebabı bölgedeki en meşhur yemeklerden biridir. Öyle ki, sırf testi kebabı yemek için Kapadokya’yı ziyaret eden turistler bulunmaktadır. Kızılırmak’ın Avanos’a taşıdığı killi topraklardan elde edilen testiler Kapadokya Testi Kebabının ana maddesini oluşturmaktadır. Kapadokya’da yediğiniz ve tadı damağınızda kalan testi kebabını daha sonra siz de evinizde yapmak isterseniz diye Kapadokya’da çeşitli çömlekler satılmaktadır. Bu çömlekler arasında dilediğiniz ve size uygun boydaki testiyi bulmanız oldukça kolaydır. Kapadokya Testi Kebabı için uygun testiyi bulduğunuzda geriye yalnızca damak tadınıza uygun malzemeleri seçmek kalır. Yemeğe domates katan restoranlar da bulunmaktadır. Ancak, domates katılacaksa ayarında olup yemeği sulandırmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Kapadokya Testi Kebabına katılacak baharatlar da damak tadınıza bağlıdır. Fakat, yıllardır testi kebabı yapan ustaların çoğu yemeği yalnızca et, soğan, sarımsak ve tuz katarak yapmaktadır. Testi kebabı pişme süresi de az ateşte en az 2 saattir. Bu şekilde pişen et ağzınızda yumuşacık dağılacaktır.

Kapadokya Mutfağından Diğer Lezzetler

Kapadokya’nın en meşhur ve merak edilen yemeği Kapadokya Testi Kebabıdır. Ancak, elbette Kapadokya lezzetleri testi kebabı ile sınırlı değildir. Kapadokya mutfağı yöresel ve ilgi çekici çok çeşitli lezzetleri barındırmaktadır. Yöresel Kapadokya Yemekleri et ve tahıl ağırlıklıdır. Çünkü, Kapadokya bölgesinde tarım faaliyetleri azdır. Kapadokya Mutfağı nohut, patates, fasulye, bulgur, et, kabak ve mercimek içeren yemeklerden oluşmaktadır. Çömlekçiliğin oldukça yaygın olduğu Kapadokya bölgesinde yemekler genellikle toprak kaplarda pişmektedir. Kapadokya Testi Kebabı bunun en güzel örneklerindendir. Bunun dışında, çömlekte kuru fasulye de lezzeti damağınızda kalacak Kapadokya Yemekleri arasındadır. Odun ateşinde haşlanan ve çömleklerde kuşbaşı et ile buluşan fasulyeler yediğiniz diğer kuru fasulye yemeklerinden oldukça farklı bir lezzete sahiptir. Et ile birlikte fasulyeler köz ateşte yarım saat kadar pişmektedir. Daha sonra bilindik bir şekilde soğan ve salça ile buluşmaktadır. Hep yaptığınız etli kuru fasulyeye benzese de lezzeti daha önce hiç tatmadığınız bir yemektir. Bu nedenle, Kapadokya Testi Kebabı sonrası mutlaka denenmesi gereken yemekler arasındadır.
Kapadokya Testi Kebabı ve çömlekte kuru fasulye dışında da birbirinden lezzetli yemekler Kapadokya Mutfağını süslemektedir. Yöresel Kapadokya Mutfağından en farklı tatlar arasında Ayva Dolması, Kayısı Dolması, Nohutlu Yahni gibi yemekler vardır. Ek olarak, isimleri de şaşırtıcı olan Gendime ve Dolaz dışında Nevşehir Tavası da dikkat çekicidir. Lezzetli yemeklerin yanında, Sütlü Çorba, Patates Çorbası ve Bulgur Çorbası da denenmeye değer Kapadokya tatları arasındadır.
Leave A Comment