Kapadokya Hakkında

Dünya’nın oluşumundan bu yana Kapadokya hakkında sürekli bir şeyler söylenmektedir. Yeryüzünün hareketleri sonucu ortaya yer şekilleri çıkmaktadır. Milyonlarca yıllık hareketlerin sonucunda yoğrulan kayaçların bir yapıya ulaşması bu şekillerin oluşumunu sağlamaktadır. Bu yer şekilleri kimi zaman vadiler kimi zamanları ise Kapadokya peri bacaları olabilmektedir. Türkiye’nin önemli bir bölgesi olan Kapadokya’nın da özelliklerinden birisi de bu iki yapıyı da bünyesinde bulundurmasıdır. Dünyanın varoluşundan beri olan hareketlerin sonucu bu yapıların olması insanların onlara hayranlık ile bakmasına neden olmaktadır. Başta normal kayaçlar gibi gelebilir ancak bir süre sonra gözlerinizi alamadığınız her dakika daha da şaşkınlık içinde kalacaksınız. Şaşırdığınız dakikalar hafızanızda yer edinerek sizleri büyüleyecek anılar olarak kalacaktır. Kapadokya’nın eşsiz oluşumları ve atmosferi nedeniyle birçok yönden sizi etkilemesi mümkün. Yapılabilecek aktivitelerden gezilecek yerlere baktığımız da her şeyiyle sizi alıp götürecek bir bölgeye hoş geldiniz diyebiliriz! Bu kadar kapsamlı bir bölge olmasının sonucu olarak oldukça fazla turisti kendisine çekmektedir.

Yapılacak tonla şeyin bulunması bölgede nasıl vakit geçirdiğinizi anlayamamanıza neden olmaktadır. Ancak sürenizin kısıtlı olduğunu ve yapacaklarınızın olduğunu unutmamanızda fayda var. Planınızı önceden konaklama yapacağınız süreye göre ayarlayarak görmek istediğiniz yerleri ve yapmak istediğiniz etkinlikleri belirlemeniz sizin için iyi olacaktır. Hem zamandan tasarruf edersiniz hem de yapmak istediğiniz her şeyi zamanında yetiştirmiş olursunuz. Kapadokya hakkında bilgi bulmak oldukça kolay fakat derli toplu bir şekilde bulmanız işinize yarayacaktır. Kapadokya hakkında ilginç bilgiler sizleri elbette ki meraklandıracaktır. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmanızda oldukça fayda var. Kapadokya hakkında bilgiler tatilinizi en iyi şekilde geçirmenizi sağlayacaktır. Örneğin; Kapadokya peri bacaları hakkında kısa bilgi elde etmeniz zaman tasarrufu yapmanızı sağlamaktadır. Yaptığınız otel ve aktivite fiyatları araştırmalarında doğru bilgilere ulaştığınızdan emin olmanızda fayda var. Sizler için htrtour.com aracılığıyla yapabileceğiniz araştırmaları önermekteyiz. HTR Turkey Tours sayesinde doğru kaynaklara ulaşabilirsiniz. Tatilinizi bütçenize göre düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz bir de Kapadokya hakkında öğrenebileceğiniz ve Kapadokya’da yapabileceğiniz şeylere göz atalım.

Kapadokya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapadokya hakkında kısa bilgilere ulaşmanız sizlere zaman tasarrufu sağlayacaktır. Kapadokya’nın coğrafi konumu ile başlayacak olursak bulunduğu bölgede 5 farklı ili kapsamaktadır. Bunlar; Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Aksaray ve Niğde’dir. Oldukça geniş bir bölgede olması kapsamlı bir kültüre ve birçok yeryüzü şekline sahip olmasına neden olmaktadır. Her ilin kendine has kültüründen bir parça içeren Kapadokya Türk kültürünü yansıtmak için de birebir önemli bölgelerden bir tanesidir. Ancak Türk kültürü bununla bitmese de turistleri büyük ölçüde etkilemektedir. Yabancı turistler ülkemizi ve Kapadokya’yı ziyaretleri sırasında kültürel değerlerimizi ve lezzetlerimizi görmekte, hafızalarına kazımaktadırlar. Kapadokya’nın geniş bir bölgeye hâkim olması aynı zamanda tarihi açısından da önemli bir boyut kazandırmakta. Bölgede birçok toplum yaşamış ve günümüzde bu toplumlardan izlere rastlanılmıştır. Yaşadıkları bölgeleri kendi gelenek ve göreneklerine göre değiştiren toplumlar bölgenin tarihi açıdan çeşitlilik sağlamasına oldukça da yardımcı olmuştur. Örneğin ilk Hristiyanların ölümden kaçarken Kapadokya’ya sığınıp yerin altına yeraltı şehirleri inşa etmeleri buna önemli bir örnek olacaktır.

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya’ya sığınan insanların yeraltı şehirleri inşa etmeleri onları ölümün pençesinden kurtarmıştır. Biraz daha derinleştirmek gerekirse tarihin eski tozlu ve kanlı sayfalarını aralamamız gerekecektir. Yüzyıllar öncesinde Hristiyanlığa inan ilk insanlar Roma İmparatorluğu’nun baskısı ve zulmü altında ezilmekteydi. Daha sonradan Roma İmparatorluğu insanları katletmeye başlayınca ilk Hristiyanlarda çareyi yurtlarını ve evlerini terk ederek kaçmakta buldu. Anadolu’ya doğru gelen kavimler Kapadokya bölgesinde durdu ve buradan sonra artık kaçamayacağını anlayarak çözüm aramaya başladılar. En sonunda yerin üstünde huzur bulamayacaklarını fark edince yerin altına girerek adeta yeni bir dünyaya giriş yaptılar. Dış dünyadan neredeyse tamamen bağlantıları kesilmişti ve yerleri hiçbir şekilde görünmüyordu. Ustalıkla yaptıkları yeraltı şehirleri muazzam dizaynları sayesinde havalandırmayı başarılı bir şekilde sağlıyor, insanların yaşamasına olanak tutuyordu. Günümüzde ise şans eseri yapılan kazılar ve araştırmalar sayesinde yeraltı şehirlerine rastlamaktayız. Örneğin 1963 yılında Kapadokya bölgesindeki bir ev sahibi evini yenilemek isterken Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin varlığını keşfetti.

Yeraltı şehirleri diğer bölgelerin aksine görünürlükten mahrum durumda olmaları sebebiyle pek göz önünde bulunmuyor zannedilse de turistler tarafından mutlak ziyaret bölgelerindendir. Yurtdışından bu olağanüstü yapıtları görmek için gelen tonlarca insan bulunmakta. Tarihin derin izlerini bünyesinde barındıran bu yapıların öyküleri de birbirinden farklılık gösterse de sonuçları aynı yere bağlanmaktadır. Yüzyıllardır yerin altında bulunan ve varlığını kimselere belli etmeden sürdüren bu yapılar gözle görülmeden inanılmayacak düzeydedir. İnsanların ölüm ile yaşam arasındayken hayatta kalmalarını sağlamaları bu yapıları eşsiz kılmaktadır. Binlerce insanın hayatını kurtaran yeraltı şehirleri Kapadokya bölgesinde oldukça fazladır. Kapadokya ziyaretleriniz sırasında mutlaka bir yeraltı şehrini ziyaret etmenizi ve hikâyesini araştırmanızı öneriyoruz. Çünkü bu devasa yapıları görmek sizleri çok eski zamanlara alıp götürecektir. Fakat unutmayın ki attığınız her adımda yaşanmışlıklara ait izler bulunmaktadır.

Kapadokya Hakkında

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı şehri

Balon Turları

Kapadokya’da turistlerin ilgisini muazzam derece çeken bir şey daha varsa o da balon turlarıdır. Balon turları için bölgeye gelen turistler önceden rezervasyon yaparlar. Yapacağınız balon turları hafızanızda oldukça müthiş anılar olarak yer edecektir. Çünkü eşsiz manzaralar eşliğinde göğe yükselecek ve anın tadını çıkaracaksınız. Ancak unutmayın ki süreniz kısıtlı ve görecek çok yeriniz var. Kapadokya turlarında balon turları gerçek manada önem kapsamaktadır. Favori aktivitelerden biri olmasının yanı sıra fiyatları da uygun bulabilirsiniz. Ayrıca balon turları sırasında evlilik teklifi organizasyonu düzenleme imkânınız da bulunmaktadır. Balon turları sabah erken saatlerinde gün doğumunda yapılmaktadır. Balon turu başlamadan önce otelinizden transfer araçları ile alınır ve uçuş alanına getirilirsiniz. Uçuş alanında balonun hazırlanmasının ardından balon yükselmeye başlar. 1 saate yakın yapacağınız uçuşlar size oldukça kısa gelecektir. Yükselme sırasında rüzgârın vereceği yön ile balon rotasını belirler. Yanınızda olan işinde profesyonel bir pilot eşliğiyle uçuşunuzu tamamlar ve yere inersiniz. Uçuşun ardından kutlamalar olur ve etkinlik biter.
Yapacağınız turlar sırasında fotoğraflar çekerek bu anları ölümsüzleştirebilir ve gezinizi daha da mükemmel bir hale getirebilirsiniz. Bu nedenle fotoğraf makinelerinizi veya telefonlarınızı kesinlikle yanınıza almanızı öneriyoruz. Uçuşlar esnasında kuşbakışı bir şekilde vadileri seyredebilir ve bu olağanüstü güzellikleri eşsiz bir görüntüyle tadabilirsiniz. Yapacağınız vadi gezileri elbette sizi etkileyecektir fakat göklerden bakmak gibi olmayacaktır. Çünkü ışığın ilk yere düşüşleri ile birlikte vadinin aydınlanmasına net bir şekilde şahit olacaksınız. Ancak sizlere vadi gezilerini de kesinlikle önermekteyiz. Balonlara hamile kadınların ve küçük çocukların binmemesi gerekmektedir. Çünkü balonlar iniş sırasında bazen takılmakta veya sürtmektedir. Bu nedenle hamile kadınların etkilenmemesi için böyle bir uygulama yapılmakta. Her araçta olduğu gibi balonlarda da kazalar olmakta fakat bu ihtimal bayağı bir düşüktür. Fakat bu ihtimaller göz önüne alındığından dolayı kadınlar ve küçük çocuklar için önerilmemektedir. Erkenden yapacağınız rezervasyonlar ile balon turunuzu daha uygun fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. İçiniz rahat bir şekilde yapacağınız balon turunun ardından arkadaşlarınıza anlatmak için sabırsızlanacaksınız!

Kapadokya Hakkında

Kapadokya Balon Turu

Vadi Turları

Kapadokya’da vadi turları çok popüler bir aktivitedir. Yüzyılların sonucunda oluşan vadilerin eşi benzeri olmayan yapıları turistleri çokça etkilemektedir. Her vadinin kendine ait hikâyelerinin olmasının yanı sıra kendine ait atmosferi de bulunmaktadır. Bu nedenle Kapadokya’da vadi ziyareti yapacaksanız bir vadiyle yetinmemelisiniz ve görebileceğiniz kadar vadiyi görmelisiniz. Kapadokya çeşitliliği ile de ünlü bir bölgedir. Vadilerin çeşitliliği de oldukça fazladır. Vadilerin belirli nedenlerle anılmaları nedeniyle birçoğunun ünlü olma sebepleri vardır. Aşk Vadisi’nin üzücü ve trajik hikâyesi bunlara başlıca bir örnek olabilir. Bazı vadiler ücretsiz olsa da bazıları da ücretlidir. Genel olarak ulaşım yerlerinden oldukça uzak olan vadilere ulaşım yaptığınız sırada aracınızın olmasını kesinlikle önermekteyiz. Vadi turlarına ulaşmak ve size en uygun turu seçmek için htrtour.com bağlantısına giderek araştırma yapabilirsiniz. Bölgelere göre ayrılan özellikleri ile her vadiyi teker teker gezmenizi tavsiye etmekteyiz.

Vadilerin her birinin gezecek birçok noktasının olması gezinizi daha da keyifli bir hale getirecektir. Çünkü sıkılmadan keşfedeceğiniz her yeni şeyde vadide daha çok vakit geçirmek isteyeceksiniz. Ancak yorgunluğunuz bir süre sonra buna izin vermeyecektir. Kapadokya vadilerinin bazıları oldukça büyük ve geniştir. Ancak bazı vadilerde diğerlerine nazaran küçük olduğu için 1-2 saat gibi kısa bir sürede dolaşılabilmekte. Vadileri at ve ATV motorlarıyla gezebilmektesiniz. Ödeyeceğiniz belli ücretler karşılığı ulaşım aracınızı kiralayabilirsiniz. Yanınızda rehberiniz ile birlikte vadinin derinliklerine dalabilirsiniz. İster hikâyesini çok merak ettiğiniz o efsane vadileri ziyaret edin isterseniz de Kapadokya peri bacaları ve diğer unsurlardan dolayı görmek istediğiniz vadileri ziyaret edin. Tercihin tamamen size kaldığı gibi hafızanıza istediğiniz anıları yer edinebilirsiniz. Ancak vadi ziyareti sırasındaki anları ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeyi unutmayın. Çünkü yaşayacağınız hisleri ve anılarınızı sürekli taze kılmak için en iyi yöntemlerden birisi de fotoğraf çekmektir. Vadi ziyareti sırasında planınızı yaparak yapmak istediklerinizi gerçekleştirip tatilinizi en güzel şekilde sonlandırabilirsiniz.

Kapadokya Hakkında

Kapadokya Göreme Aşk Vadisi

Kapadokya Gezisi Hakkında

Nevşehir Kapadokya ziyaretleri sırasında, Kapadokya hakkında size yardımcı olabilecek bazı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Bu gibi bilgilerin dışında örneğin “Kapadokya evleri hakkında bilgi” tarzı araştırmalar da yapabilirsiniz. Kapadokya hakkında bilgi İngilizce olarak da sağlanmaktadır. Yurtdışından gelecek olan turistler için bu bir avantaj olmaktadır. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya hakkında kısa bilgi elde etmek sizlerin Kapadokya ziyaretleriniz sırasında bilgisizliğini giderecektir. Ne kadar çok bilgi sahibi olursanız gördüğünüz yerleri yorumlamak için o kadar çok niteliğiniz olacaktır. Bu nedenle ziyaretlerinizden önce gideceğiniz yerleri araştırarak bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Ancak fazla bilgi karışıklığa neden olacaktır. Çünkü araştırdığınız şeylerin doğruluk ve alaka durumlarını bazen fark edemeyebilirsiniz. Bu yüzden araştırmalarınız esnasında yapacağınız turdan emin olarak sağlıklı bir araştırma yapabilirsiniz.

Kapadokya oldukça büyük bir bölgedir. Kapadokya’da gezilecek yerler olarak oldukça zengindir. Bu nedenle gezilerinizi zenginleştirebilirsiniz, Yapmak istediğiniz birçok şeyi bu bölgede gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü kültürün birçok bölgeye yayılmış olması ve tarihin sayfalarının büyük etkilerinin bulunması bu bölgeyi özelleştirmektedir. Planınızı ve araştırmalarınızı önceden yaparak Kapadokya hakkında birçok bilgiye sahip olmanız sizleri bir adım öne taşıyacaktır. Ancak unutmayın ki zamanınız kısıtlı ve görecek çok yeriniz var. Bunları düşünerek plan yapmanız tatilinizi en iyi şekilde geçirmek için size bir avantaj olacaktır. Kapadokya hakkında birkaç bilgiyi sizler için hazırladık, iyi tatiller!

Leave A Comment