Güvercinlik Vadisi

Kapadokya bölgesindeki vadilerden olan Güvercinlik Vadisi hakkındaki hikâyeler ile oldukça merak edilen bir vadidir. Bölge peri bacaları, vadiler, mağara evlerin, her gün rengârenk uçan sıcak hava balonlarını beklediği Kapadokya milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir yerdir. Buradaki kaya evleri ve peri bacalarının sıklıkla bulunduğu vadiler, gezi listenizdeki yerlerdir. Vadiler içerisinde kalan diğer tarihi, doğal kültürel yerler ise bu listenizi tamamlar. Kapadokya’da bulunan doğal ve tarihi kültürel zenginliklerin tarifi edilemeyecek kadar güzel olduğunu ziyaretlerinizde sizlerde anlarsınız. Bu anlamda bölgede gezilmesi gereken vadiler ve içerisindeki sırlar ziyaretçilerinde heyecan oluşturmaktadır. Özellikle Güvercinlik Vadisi tüm gizemi ile sizleri beklemektedir. Güvercinlik Vadisi’ne girdiğiniz zaman yüksek kesimlere yapılan kat kat güvercinlikler dikkatinizi çekmektedir. Yumuşak tüfler, oyularak havaya temas etmesi sonucunda sertleşmektedir. Bu özelliği sebebiyle bölgedeki tüfler oyularak yüzlerce güvercinin, güvenli bir şekilde yaşayabileceği yaşam alanları yapılmıştır. Bahsettiğimiz bu güvercinlikler vadiye ismini vermiştir.

Söz konusu Kapadokya olunca akla ilk Nevşehir şehri gelmektedir. Ancak Kapadokya sadece Nevşehir’den ibaret değildir. Öyle ki bölgede bulunan Aksaray, Niğde, Kayseri, Kırşehir gibi büyük şehirleri içerisine alan toplam 250 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. İdari olarak bir bölge olmamasına rağmen milyonlarca yıldır bölgenin Kapadokya olarak adlandırılmasının da bir sebebi bulunmaktadır. Bölgede medeniyet kuran Persler buraya Katpatuka ismi vermişlerdir. Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelen Katpatuka günümüze Kapadokya olarak evrim değiştirerek gelmiştir. Yani herkesin aklına geldiği gibi isminin, peri bacaları ile bir anlamı bulunmamaktadır. Zira bu durum bile sadece bir düşüncedir. Çünkü Perslere kadar giden kesin bilgilere ulaşılamamıştır. Nevşehir Güvercinlik Vadisi Kapadokya bölgesinin sadece küçük bir parçasıdır. Ancak bölgeye gelen ziyaretçilerin yüzde 80’ninin gördüğü bir bölgedir. Bu yüzden bölge için önem taşımaktadır. Öyle ki bölgede konaklama yapmak ya da manzaranın tadını çıkarmak isteyeceğiniz vadide ayrıca yapacağınız etkinlikler burayı öne çıkarmaktadır.

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi Nerede?

Kapadokya’nın iki önemli bölgesi Uçhisar ile Göreme arasında kalan Güvercinlik Vadisi, bir masal diyarı olarak görülmektedir. Öyle ki coğrafyası, eşsiz manzaraları, doğal güzellikleri ve insanların burada yaptığı etkinlikler büyüleyici heyecanlar ve güzellikler şölenidir. Onlarca medeniyet ve milyonlarca yıllık evrimin ardından doğu ve batıyı birleştiren, halklar, dinler ve diller ile birçok medeniyetin kültürünün harmanlandığı nadide yerlerden biridir. Bu sebeple UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Bu sebeple bölgenin özgün yapıları, mimarisi, benzersiz görünümleri tüm Dünya’nın zenginliğidir. Zira bölge Türkiye’de ortaya çıkan ilk yazılı belgelerin bulunduğu yerdir. Göreme Güvercinlik Vadisi yol tarifi GPS üzerinden alınabilmektedir. Bununla birlikte Güvercinlik Vadisi nerede olduğunu merak edenler için bölgeye muhtemel uzaklıklar şu şekildedir.

  • Uçhisar 1 km
  • Ürgüp 12,9 km
  • Göreme 5,5 km
  • Avanos 13,2 km

Özellikle Hıristiyan dininin temellerinin atıldığı manastır yaşamları Kapadokya’da hayat bulmuştur. Bölgede hayat kuran medeniyetler Hititler, Hurriler, Medler, Luviler, Persler, Frigler, Bizanslılar ve sonrasında Selçuklular ile Osmanlılar bu bölgede birçok eser yapmış ve izler bırakmışlardır. Bu medeniyetler bir önceki eserleri geliştirmiş ve harmanlanan bir kültür varlığı ortaya çıkmıştır. Uçhisar ve Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın terası konumundadır. Bölgenin en yüksek alanında bulunması nedeniyle buradan tüm bölge görülebilmektedir. Bu çerçevede Güvercinlik Vadisi gün batımı ile kalenin manzarasını oluşturmaktadır. Kuşbakışı bölgeyi görmek isteyenler mutlaka buraya gelmesi gerekmektedir. Vadinin zengin bitki örtüsünün yanında yürüyüş yapmak için çok güzel bir rota olduğunu belirtmek gerekir. Nitekim yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafe ile vadi yürüyüşü rahat bir rota olacaktır. Uçhisar ile Göreme arasında bir köprü vazifesi gören vadiye Nevşehir-Ürgüp karayolu üzerinden, Adnan Menderes Caddesi ile gidilmektedir. Güvercinlik Vadisi Uçhisar Kalesi’ne varıldığında ise sağ taraftan vadiye ulaşılmaktadır. Diğer yol ise Uçhisar merkezinden yapılabilmektedir.

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi Giriş Ücreti

Önemli bir ziyaretçi potansiyeline sahip olan Güvercinlik Vadisi Kapadokya özellikle Uçhisar ziyaretlerinde görülen bir yerdir. Üstelik dört mevsim görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle şehir merkezinden turlar düzenlenmektedir. Düzenlenen vadi turları kapsamında Kapadokya günübirlik turlar ve Kapadokya vadi turları tercih edilmektedir. Yoğunluk daha çok hafta sonu ve tatil günlerinde yaşanmaktadır. Öyle ki yazın baharın tadını çıkarmak isteyenler, kışın ise karla kaplı Kapadokya peri bacalarını görmek isteyenler bölgeye akın ederler. Böylelikle önemli bir ziyaretçi burayı yıl boyu gezmektedir. Güvercinlik Vadisi giriş ücreti alınmadan gezilebilen bir yerdir. Bu sebeple bu geziniz için bütçe ayırmanıza gerek kalmamaktadır. Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Uçhisar’a toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. Bu anlamda sabah 07:30’da hareket eden araçlar ile gidenlerin dönebilmek için son saati 19:00’dur. Bu sayede Uçhisar ile birlikte ön bahçesi konumundaki Kapadokya Güvercinlik Vadisi günübirlik olarak gezilebilmektedir.

Güvercinlik Vadisi Yürüyüş Rotası

Uçhisar Güvercinlik Vadisi yürüyüşlerini kolay yapan, kısa olması ve burada gerekli ikazların kırmızı işaretlerle yapılmış olmasıdır. Vadiyi bilmeyen kişiler için oluşturulan ikazlar kör ve kapalı olan yerler için yapılmıştır. Diğer bir tarafı da mutlaka gezilmesi gereken yerler için önemli bir rota yoludur. Vadinin güzel manzaralarına eşlik ederken verimli bir gezi burada sizleri bekliyor olacaktır. Güvercinlik Vadisi’ne ve etrafına, bölgenin en üst bölümünden bakmak isteyenlerin adresi Uçhisar Kalesi’dir. Zira bölgenin her yerinden görebileceğiniz kale ayrıca bölgenin en güzel peri bacasını oluşturmaktadır. Kaleye tırmanmak biraz zorlu olabilmektedir.

Ancak yukarıdaki manzara Güvercinlikten başlar ve Avanos’a kadar tüm vadileri kapsamaktadır. Buradan görülmesi gereken her yeri görebilirsiniz. Özellikle Ortahisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kılıçlar, Kızılçukur, Güllüdere, ile birlikte Çavuşin, Boztepe, Aktepe ve Avanos’un terası görünümündedir. Hatta Erciyes Dağı ile Hasan Dağı’nı aynı anda sadece buradan görebilirsiniz. Vadiyi ziyaret ettikten sonra burada kalmak isterseniz bütçenize göre oteller bulunmaktadır. Ya da vadiye yakın ilçelerde kalmak isterseniz; Ürgüp Otelleri, Avanos Otelleri gibi pek çok çeşit bulunmaktadır. Kapadokya’nın her bir yerinde olduğu gibi Güvercinlik Vadisi’nin her yeri tarih kokmaktadır. Özellikle bahar aylarında buraya gelenler açan kır çiçekleri güzelliği ve kokusuna eşlik edecektir. Nitekim burayı ziyaret eden herkeste farklı heyecanlar uyandırmaktadır. Burada bulunan ören yerleri, anıt mezarlıkları, kiliseler, şapeller ve manastırlar ile yer altı şehirleri farklı bir dünyanın kapısını aralamaktadır. Öyle ki her yerde göremeyeceğiniz bir coğrafya ile atmosfer sizleri burada karşılamaktadır. Bu yönüyle Türkiye en özel bölgeye sahiptir.

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya Güvercinlik Vadisi

Gezilmesi Gereken Yerler

Bölgede bulunan Güvercinlik Vadisi’nin bilinmeyen yönleri de bulunmaktadır. Eşsiz doğası ve güzellikleri bir araya toplayan vadi içerisinde aynı zamanda şelale bulunmaktadır. Birçok kişi bu şelaleyi yürüyüşünde atlar ve göremez. Çünkü çoğu kişi bu şelaleyi bilmemektedir. 10-15 metre yüksekliği bulunan şelale vadi içerisinde sizleri büyüleyen bir diğer doğal güzelliktir. Güvercinlik Vadisi Nevşehir sınırları içinde, Ürgüp’e bağlı olarak Uçhisar Kalesi manzarasında yer almaktadır. Burası yerleşim merkezine yakın bir konuda yaklaşık 4000 metre uzunluğa sahiptir. Ancak yeme ve içme yerleri vadi içerisinde bulunmamaktadır. Bu sebeple özellikle yürüyüşünüzde ihtiyacınız olan su ve diğer gıda ürünlerini aldıktan sonra yürüyüş rotasına başlamanız gerekmektedir.

Vadi gezilerinde profesyonel tur rehberleri firmalardan alacağınız yürüyüş rotaları ile sizlere eşlik etmektedir. Bu sayede bölgedeki görülmesi gereken yerleri en iyi şekilde görebilirken aynı zamanda buralar hakkında bilgi edinmenizde mümkün hale gelmektedir. Öyle ki bu firmalar bu bölgenin gezilmesinde at ve deve turu düzenlenmektedir. Aynı zamanda safari turlarının vazgeçilmezi olan Kapadokya ATV turu da belirli vadilerde yapılmaktadır. Bunun yanında dağ yollarını severler için bisiklet turları yapılmaktadır. Gezinizin daha eğlenceli ve verimli geçmesi açısından bu turlar ile hizmet almanız da mümkündür. Bu konuda daha fazla hizmet seçeneği bulabilmeniz için sizlere önerebileceğimiz HTR Turkey Tours’tur. Hakkında daha fazla bilgi almak için internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Nazar Boncuğu Ağacı

Anadolu tarihin izlerini taşır. Bu anlamda birçok bölgede dilek ağaçları kendisine yer bulmaktadır. Vadi içerisinde de nazar boncukları ile sarılı bir dilek ağacı sizleri beklemektedir. Bölgesel rivayetlere göre evlenmek isteyen genç kızların burada bulunan nazar ağacının altında durması ile evlendiğine inanılmaktadır. Öyle ki sadece evlenmek için değil talebi olan tüm dileklerin yerine getirilmesinde etkili olduğuna inanılmaktadır. Vadinin simgelerinden biri haline gelen nazar boncuğu ağacı anı fotoğraf için tercih edilebilir. Özellikle Güvercinlik Vadisi nazar boncuklu ağaç için buraya gelen kişiler bulunmaktadır.

Güvercinlik Vadisi

Nazar Bonçuğu Ağaçı

Tığraz Yer Altı Sığınağı

Vadide gezilmesi gereken ve ev sahipliğini yaptığı diğer bir yerde Tığraz Yer Altı Sığınağı’dır. Bölgede Uçhisar’dan sonraki ikinci kaledir. Sığınak içerisinde depo, mahzen, tünel, odalar bulunmaktadır. Kale olarak bilinen sığınak yedi katlı olarak inşa edilmiştir. Sığınak sonrası devam etmeniz halinde Uçhisar Çeşmesi ile Tekelli Mahallesine ulaşılmaktadır.

Kocabağ Şarap Evi

Bölgenin zengin üzüm bağları ve buradan üretilen şaraplar marka haline gelmiştir. Bu anlamda buraya gelen özellikle yabancı misafirler şarap evlerini ziyaret etmektedir. Uçhisar ile Güvercinlik Vadisi’nde Kocabağ Şarap evi buranın en meşhur yerlerinden biridir. Burada farklı üzüm şaraplarını tatma imkânlarınız ile imalathaneyi gezme ve görme imkânınız bulunmaktadır. Vadi boyunca akan suyun özelikle doğu kısmının belli noktalarında farklı savaklar sizleri şaşırtmasın. Burada halkın çamaşırlarını yıkayabilmesi için oyulan savaklar bulunmaktadır. Aynı zamanda Esvap Pınarı olarak adlandırılan bölgede bulunan savaklar halen kendisini göstermektedir. Özellikle yaz aylarında farklı deneyimlere neden olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kocabağ Şarap Evi

Alışveriş Yerleri

Vadi içerisinde alışveriş yerleri bulunmamaktadır. Ancak vadi üzerindeki yolda özellikle hediyelik eşya satan yerler bulunmaktadır. Burada Kapadokya’nın simgesi haline gelen peri bacaları, heykeller ve magnetler satılmaktadır. Aynı zamanda bölgenin kadınları tarafından bin bir emekle yapılan el işlemesi havlu, kilim, halı ve çantalar bulunmaktadır. Sevdiklerinize buradan götüreceğiniz küçük anılar bütçenizi zorlamayan fiyatlar ile satılmaktadır.

Güvercinlikler Neden İnşa Edildi?

Kapadokya üzüm cenneti olarak görülmektedir. Bu üzümlerden yeteri kadar verim alınabilmesi için güvercin gübrelerinden faydalanılmıştır. Buradaki tüf ve güvercin gübreleri üzümün kalitesini dolayısıyla bu üzümlerden üretilen şarapların kalitesini artırmaktadır. Bölgeye yapılan güvercinlikler 100 güvercini barındırabilecek kadar büyüklükte yapılmaktadır. Aynı zamanda güvercinlerin güvende olması için yüksek kesimlere yapılmıştır. Ön kısımları da yumurta akı ile düzleştirilmiş diğer hayvanların çıkmasının önüne geçilmiştir. Vadide yüksek yerlere yapılan güvercinliklere içeriden oyulan tüneller vasıtasıyla ulaşılmıştır. Hazırlanan odalarda 4-5 sıra kuşların tünemesi ve yumurtlaması için yerler yapılmış ve ahşap tünekler ile desteklenmiştir.

Bölgede oyulma mağara güvercinlikleri kadar kesme taşlardan yapılan güvercinliklerde bulunmaktadır. Bunlar daha çok kişilerin yaşadıkları yerin çatı kısmına konulmak suretiyle inşa edilmiştir. Azot içeriği ile en zengin gübre özelliği taşıyan güvercin gübresinin % 20-25 organik maddelerden oluştuğu ve % 1-2 civarında azot ile % 0,50- 1,5 kadar fosforik asit bulunduğu bilinmektedir. Bu denli içeriği ile bağ ve bahçelerden daha çok verim almak için güvercin gübresi kullanılmış, daha çok gübre için ise güvercinlikler inşa edilmiştir.

Doğal güzellikler sayesinde Güvercinlik Vadisi kamp alanı olarak kullanılacak yerler oldukça fazladır. Vadi boyunca su olması ayrı bir güzellik ve kamp yapmaya avantaj sağlamaktadır. Dört mevsim burada insanların kamp yaptığına şahit olabilirsiniz. Özellikle kış aylarında yapılan kamplar soğuk havalarda heyecanla yapılanları olmaktadır. Güvercinlik Vadisi Göreme ile Uçhisar arasında yer almaktadır. Özellikle Göreme Milli Parkı’nı görenler buranın terası konumunda olan en yüksek yeri Uçhisar Kalesi’ni görmek istemektedirler. Böylelikle Güvercinlikleri ile ünlenen ve vadinin güzelliği ile buraya hayat veren Güvercinlik Vadisi panoramik olarak görülebilen bir yerdir. Aynı zamanda trekking meraklıları için güzel rotalar çizen vadi sizlerin güzel anılar biriktirmenizde etkili olmaktadır.

Leave A Comment