Devrent Hayal Vadisi

Devrent Hayal Vadisi, Kapadokya bölgesinin önemli vadilerinden biridir. Çünkü gezerek bitirilemeyecek kadar büyük bir alana sahiptir. Üstelik Devrent Vadisi’nin diğer vadilerden şöyle bir farkı bulunmaktadır. Vadinin içerisinde bulunan Kapadokya peri bacaları, hayal gücünüz ile çeşitli şekillere bürünmektedir. Yani Devrent Hayal Vadisi’nde, Kapadokya gezisinde hiç bahsedilmemiş peri bacası görmeniz mümkün. Çünkü gördüğünüz her peri bacası, sizin hayal gücünüz ile şekillenmektedir. Hayal gücünüz ile zenginleştiğinden dolayı Devrent Vadisi’ne, Kapadokya Hayal Vadisi de denilmektedir. Böyle anıldığı için Kapadokya’yı ziyaret edenler vadiyi ayrıca merak etmektedir. Bu nedenle Kapadokya gezi rotalarına Devrent Hayal Vadisi’ni mutlaka dâhil ederler.

Eğer siz de bu eşsiz peri bacalarına sahip vadiyi ziyaret etmek isterseniz Kapadokya günübirlik turlarını inceleyebilirsiniz. Böylelikle hem Kapadokya Devrent Vadisi giriş ücretlerini düşünmeniz gerekmez. Hem de gezinizi konforlu bir hale getirmiş olursunuz. Kapadokya günübirlik turunu düzenleyen acenteler ziyaretçilerin rahatını düşünerek planlama yapmaktadır. Bu sebeple sizlere sadece Kapadokya’nın keyfini çıkarmak kalmaktadır. Ayrıca Devrent Hayal Vadisi Kapadokya, günübirlik turlarından olan Kırmızı Tur’un içerisinde yer almaktadır. Devrent Vadisi giriş ücretleri ve tur hakkında birçok bilgi için HTR Turkey Tours‘un sayfasını inceleyebilirsiniz. Yazımının devamında Devrent Vadisi hakkında bilgiler yer almaktadır. Yani Devrent Vadisi nerede, Devrent Vadisi hikâyesi, Devrent Vadisi kamp alanı. Bununla beraber Devrent Vadisi yol tarifi ve Devrent Vadisi giriş ücretleri hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Kapadokya Devrent Vadisi

Devrent Hayal Vadisi, Kapadokya yanardağlarının patlaması ile etrafa yayılan kayalardan oluşmaktadır. Etrafa yayılan bu lavlar, zamanla soğuyarak, yumuşak kayalar haline gelmektedir. Ortaya çıkan bu yumuşak kayalar, zamanla peri bacalarının bugünkü halini almaktadır. Kapadokya Devrent Vadisi hakkında şöyle bir bilgide bulunmaktadır. Gün batımı vaktinde etrafa yayılan ışıkla vadiyi pembe bir renk sarmaktadır. Bu nedenle vadiye Pembe Vadi de denilmektedir. Kapadokya Devrent Vadisi’nin Pembe Vadi ve Hayal Vadisi olarak da anıldığını bilmenizde fayda vardır. Gezerken ya da Devrent Vadisi yol tarifi, Devrent Vadisi harita bilgisinde bir sıkıntı yaşamamak için. Kapadokya yol tabelalarında bu üç ismi görmenizde mümkündür. Devrent Vadisi hakkında en çok merak edilen bilgi ise nerede olduğudur. Öyleyse, Devrent Vadisi nerede ve Devrent Vadisi yol tarifi hakkında bilgilere kısaca yer değinelim.

Devrent Hayal Vadisi

Kapadokya Devrent Hayal Vadisi

Avanos Devrent Vadisi Nerede?

Devrent Hayal vadisi, Kapadokya bölgesinde yer alan Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Ancak Ürgüp’e de yakın bir mesafededir. Çünkü Avanos ve Ürgüp yolu üzerinde yer almaktadır. Bundan dolayı iki şehre yakınlığı da hemen hemen aynıdır. Kapadokya Devrent Vadisi yol tarifi yapılırken Paşabağ Vadisi ve Zelve Vadisi’nden de bahsedilmektedir. Hayal Vadisi’ne bu vadileri geçtikten sonra varılmaktadır. Bahsettiğimiz bu üç vadiye de özel aracınız ya da araç kiralayarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kapadokya Devrent Vadisi yol tarifi için harita bilgisi bulunduğundan zorluk da çekmezsiniz. Bununla beraber vadiye giden minibüs ve özel taksi hizmetleri de bulunmaktadır. Ya da yazımızın başında bahsettiğimiz gibi tur acenteleri ile iletişim kurarak gezinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer tur acenteleri ile gezmeyi düşünürseniz erkenden rezervasyon yapmayı ihmal etmeyiniz. Kapadokya’da gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Bu sebeple tur acenteleri çok fazla tercih edilmektedir. Konforlu bir gezi fırsatını kaçırmamanız için htrturkey.com sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
Kapadokya Devrent Vadisi’nin diğer ilçelere mesafesi ortalama şu şekildedir. Ürgüp’e 5-6 km, Avanos’a 6-7 km, Göreme’ye 10-11 km, Uçhisar’a 15-16 km. Devrent Vadisi Kapadokya yol tarifi genel olarak bu şekildedir. Geziniz boyunca hiçbir sıkıntı yaşamamak için Devrent Vadisi harita üzerinden yol tarifine bakmanızı tavsiye ederiz. Yazımızın devamında Devrent Vadisi hikâyesi ve Devrent Vadisi kamp alanı hakkında bilgiler yer almaktadır.

Devrent Vadisi Hikâyesi

Devrent Hayal Vadisi Kapadokya, birbirinden farklı yapılardan oluşmaktadır. Bu nedenle gizemlerle dolu birçok hikâyeye konu olmaktadır. Öyle ki bu hikâyeler yıllar boyunca anlatılarak efsaneleşmiştir. Çünkü Kapadokya’nın diğer bölgeleri gibi burası da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Her medeniyetin gördüğü, aktardığı zamanla değişmektedir. Bugünlere kadar gelmektedir. Ancak anlatılan Devrent Vadisi hikâyelerinden bir tanesi daha meşhurdur. Meşhur olan Devrent Vadisi hikâyesi şu şekildedir. Yıllar öncesinde bu vadide perili bir türbe varmış. Bu türbenin yakınlarında ise yaşlı bir bilge yaşarmış. Bu bilge “dede” lakabı ile anılmaktaymış. Devrent Vadisi hikâyesine göre bu dede üstün yeteneklere sahipmiş. Asasını yere vurduğu zaman, su çıkarabilen kudretli bir bilgeymiş. Bu sebeple bölgeyi gücüyle, duaları ile koruyan unvanına sahipmiş.
Devrent Vadisi hikâyesinin efsaneleştiği yer ise şu şekildedir. Vadiye bir gün kötü adamlardan oluşan bir çete gurubu gelmiş. Amaçları hem dedeyi hem de bölgede yaşayan tüm halkı öldürmekmiş. Hatta bundan dolayı Devrent Vadisi hikâyesi anlatılırken bu çeteden “gavur ordusu” olarak bahsedilmektedir. Gavur ordusu olarak bilinen çetenin vadiye geldiğini duyanlar hemen dedeye haber vermişler. Haberi duyan bilge dede de her zaman yaptığı gibi Allah’a dua etmeye başlamış. Bu onun bir takım savunma yöntemiymiş. “Allah’ım düşmanı taşa çevir, düşmanı kuşa çevir” diyerek dualar edermiş. Devrent Vadisi hikâyesine göre, Allah bilge dedenin dualarını kabul etmiş. Bölgeye saldıran gavur ordusunu, değişik türden hayvanlara ve taşlara çevirmiş. Bu nedenle Devrent Vadisi hikâyesi denilince akla “dualarla taş kesilen insanlar” gelmektedir. Hatta vadide bulunan deve peri bacası, bu hikâyenin bir yansıması olarak görülmektedir.

Devrent Vadisi hikâyesi olarak bahsedilen “dualarla taş kesilme” efsanesi bu vadi ile sınırlı kalmamıştır. Yanı başında bulunan Paşabağ Rahipler Vadisi ve Kutsal Hristiyan Kayası da aynı şekilde anılmaktadır.

Devrent Hayal Vadisi

Kapadokya Hayal Vadisi Devrent

Kapadokya Devrent Vadisi Gezilecek Yerler

Devrent Hayal Vadisi, Kapadokya yakınlarında görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bunların en başında Paşabağ Rahipler Vadisi gelmektedir. Paşabağ Vadisi, Kapadokya ile özdeşmiş olan peri bacalarını en çok görebileceğiniz yerlerden biridir. Paşabağ Vadisi, uzunluğu yaklaşık 14-15 metre olan peri bacalarıyla süslüdür. Bu sebeple en yüksek peri bacaları bu vadide bulunmaktadır. Mantar peri bacaları olarak bilinen yapılarda yine bu vadinin içerisinde yer almaktadır. Rahipler Vadisi olarak da bilinen bu vadiye ulaşım çok kolaydır. Vadi, Avanos Devrent Vadisi yol tarifi ile aynı güzergâhta bulunmaktadır. Paşabağ Vadisi’ne ulaşmak için Avanos-Göreme yolundan Zelve Vadisi’ne doğru yönelmeniz gerekmektedir. Üstelik bu sayede Zelve Vadisi’ni de görebilirsiniz. Kapadokya vadileri birbirine yakın olduğu için hepsini rahatlıkla görüp, gezebilirsiniz. Eğer bölgeye ait tüm vadileri görmek isterseniz, Kapadokya vadi turlarına katılmanızı tavsiye ederiz. Bu turlara katılarak, hem Kapadokya vadilerinin tadını konforlu bir şekilde çıkarabilirsiniz. Hem de Devrent Vadisi giriş ücreti gibi vadi ücretlerini düşünmeden gezebilirsiniz.
Kapadokya Devrent Vadisi harita üzerinde olan bir diğer vadi Zelve Vadisi’dir. Zelve Vadisi’nin içerisinde pek çok kilise, manastır ve yaşam merkezleri bulunmaktadır. Paşabağ Vadisi ile arasında yaklaşık 1-2 km mesafe bulunmaktadır. Kapadokya Devrent Vadisi’nde gezilecek yerlerden bir tanesi de Avanos çömlek atölyeleridir. Bu atölyeleri gezmeden ve çömlek yapımına katılmadan Avanos’tan ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü yaptığınız çömlek, Kapadokya gezisinin en somut hatırası olacaktır. Eğer gezi sonrası Avanos’ta kalmayı düşünürseniz, bölgede birçok Avanos otelleri bulunmaktadır. Otel konusunda çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bu sebeple bütçenize göre otel seçebilirsiniz. Kapadokya’nın mistik havasını içinde barındıran Avanos ve Ürgüp otellerinin konforunu deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Oteller hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için htrtour.com ve kapadokyabalayi.net sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Devrent Vadisi Kamp Alanı

Devrent Hayal Vadisi Kapadokya, hem peri bacaları hem de tarihi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Kayalara oyulan evleri, kiliseleri ve birbirinden farklı doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini cezbetmektedir. Böylesine doğa ile bütün bir yer birçok aktiviteye de kapı aralamaktadır. Mesela, Kapadokya ATV turu, at turu, Kapadokya balon turu, trekking rotaları gibi. Yükseklik korkusu sebebiyle balona binemeyenler için Kapadokya balon seyir turu düzenlenmektedir. Bu turu katıldığınız zaman, gökyüzünün renkli seyir şöleninden mahrum kalmamış olursunuz. Ayrıca Kapadokya’da yapılacak aktivitelerden en güzeli, Devrent Vadisi kamp alanı ile doğayı izlemektir. Bundan dolayı bölgeyi ziyaret edenler Devrent Vadisi kamp alanı var mı diye çok merak etmektedir. Çünkü Devrent Vadisi kamp alanı, çadır kampı için müsait bir alandır. Bununla birlikte hem doğayla baş başa kalmak için eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Hem de Devrent Vadisi kamp alanı ücretsizdir. Bu sebeple ziyaretçiler daha çok Devrent Vadisi kamp alanı ve Göreme kamp alanlarını tercih etmektedir.

Devrent Hayal Vadisi Kapadokya, kamp alanı ve doğa sporları için en müsait alanlardan biridir. Ancak yürüyüş için özel bir rotası bulunmamaktadır. Bu sebeple Devrent Vadisi kamp alanı için daha çok uygundur. Vadinin en yüksek tepelerinden kuş bakışı ile şehrin büyülü manzarasını izleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak kamp yapmak isteyenlere, Devrent Vadisi kamp alanını ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Vadinin içinde bulunan deve peri bacasının yakınlarında ücretsiz şekilde kamp yapabilirsiniz.

Devrent Hayal Vadisi

Kapadokya Hayal Vadisi Devret

Devrent Hayal Vadisi Giriş Ücreti 2022

Devrent Hayal Vadisi Kapadokya, birçok diziye ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en meşhuru Asmalı Konak dizisidir. Dizi 2003 yılında çekilmiştir. Oldukça ses getiren bir dizi olmuştur. Böylelikle şehri ziyaret eden yerli turist sayısı da artmıştır. Üstelik sadece yerli turistlerin ilgisini çekmemektedir. Yabancı turistlerinde oldukça ilgisini çekmektedir. Bölgenin ziyaretçileri yaz-kış devam etmektedir. Kapadokya Devrent Vadisi, çocuklar tarafından da çok ilgi görmektedir. Birbirinden çeşitli peri bacalarını görmek onları heyecanlandırmaktadır. Üstelik buradaki peri bacalarının çoğunluğu hayvan figürlerine benzediği için daha çok ilgilerini çekmektedir. Her şekli bir şeye benzetmek onlar için oldukça keyifli bir hal almaktadır. Böylelikle çocuklar tarihe tanıklık ederken keyifli zaman geçirmiş olurlar. Kapadokya Devrent Vadisi giriş ücreti yoktur. Ücretsiz şekilde vadiye giriş yapabilirsiniz. Üstelik vadinin belirli bir giriş-çıkış yeri de bulunmamaktadır.

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Kapadokya bölgesinde bulunan Nevşehir’de yer almaktadır. Avanos en çok çanak çömlek atölyeleri ile meşhurdur. Çömlekçilik burada ata mesleği olarak geçmektedir. Tarihi de oldukça eskidir. Hititler Dönemi’ne kadar uzanmaktadır.  Bu sebeple Avanos’ta gezilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bununla beraber birbirinden farklı efsaneler ile anılan vadileri bulunmaktadır. Paşabağ Rahipler, Vadisi, Zelve Vadisi, Devrent Hayal Vadisi gibi. Yeraltı şehirlerinden önemli bir yere sahip olan Özkonak Yeraltı Şehri de Avanos’tadır. Bunların yanında birçok kilise ve manastırda bulunmaktadır. Güllüdere (Aziz Agathangelus) Kilisesi, Dereyamanlı Kilisesi, Belha Manastırı ve Saruhan Kervansarayı gibi. Bahsettiklerimiz Avanos’un en çok bilinen ve ziyaret edilen yerleridir. Bunlardan başka saymadığımız birçok tarihi yapı ve doğal güzelliklere sahiptir. Bu sebeple Kapadokya gezinizde mutlaka Avanos’a uğramanızı tavsiye ederiz. Ziyaret etmeden önce vadiler hakkında genel bir bilgi edinebilirsiniz. Nevşehir Devrent Vadisi vikipedi gibi birçok vadi hakkında kısa bilgiler edinerek vadileri gezmeniz, geziyi sizin için daha kalıcı yapacaktır.
Leave A Comment