Avanos ATV Turu

Kapadokya, doğa ve tarih turizmiyle öne çıktığı kadar, etkinlik ve aktivite turizmiyle de etkilidir aynı zamanda. Bölgeyi gezerken eş zamanlı olarak deneyimleyebileceğiniz onlarca etkinlik vardır. Kapadokya ATV Turu da bunlardan biridir. Özellikle bölgenin tarihi yerlerinde ATV Turu yapmak hem tarihi gezi yapabilmek hem de bu geziye adrenalin ve heyecan katabilmek açısından çokça tercih edilir. Kapadokya tarihi yerler arasında Avanos ilçesi de bulunur. Avanos’ta gezilecek yerler de oldukça fazladır. Avanos’u gezerken bir yandan da ATV Turu yapmak elbette mümkündür. Avanos ATV Turu yapmak, Avanos ilçesi içinde mümkün olmamaktadır. Ancak Avanos’a çok yakın konumda bulunan Ürgüp ya da Göreme ilçelerinde mümkündür. Otel konaklamanızı Avanos’ta yapmış olsanız da Avanos ATV Turu aktivitesine katılmak istediğinizde acentamızdan ATV Turu kiralayarak bu hizmeti alabilirsiniz. Avanos otelleri tur bölgelerine yakın olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Kapadokya balayı tatili gezisi yapıyorsanız bu turları kesinlikle tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Avanos Atv Turu

Nevşehir Avanos ATV Turu

Avanos nerede diye sorarsanız, Nevşehir’e bağlı bir ilçedir. Bu ilçenin ismi Hitit dilinden gelmektedir. ‘Venessa’ adının zamanla dilde kullanımı ile Avanos ismine dönmüştür. Osmanlı döneminde ise ilçenin ismi ‘Enes’ ve ‘Evenez’ şeklinde kullanılmıştır. Avanos’u Kapadokya bölgesinin en önemli yerlerinden biri yapan yönü ise sahip olduğu vadiler ve yeraltı şehirleridir.

Avanos ATV Turu ile, gezilmesi henüz mümkün olmayan bu vadilerin yakınlarında Kapadokya ATV Turu deneyimi elde edilebileceğiniz farklı alanlar vardır. Avanos’ta ATV Turu dışında bölgeyi gezmek istediğinizde karşınıza ilk olarak Paşabağ Vadisi çıkar. Paşabağ Vadisi halk arasında Rahipler Vadisi olarak da bilinmektedir. Çünkü burası özellikle Rahiplerin inzivaya çekilmek için tercih ettikleri bir vadidir. Vadiyi gezmeye başladığınızda burasının neden inziva yeri olarak tercih edildiğini hemen anlayabilirsiniz. Çünkü bu vadi oldukça sessiz, huzurlu ve ferah bir havaya sahiptir. Paşabağ Vadisi içerisinde çok sayıda kilise de yer almaktadır. Bu kiliseler özellikle kilise içerisinde yer alan işlemeler ile isimlendirilmiştir. Bu işlemeler kimi zaman üzüm, kimi zaman balık olmuştur. Ayrıca kiliseler içerisindeki freskler ve taş oymacılığı da kiliseleri gezmeye değer kılmaktadır.

Avanos gezilecek yerler arasında ayrıca Devrent Vadisi de bulunmaktadır. Bu vadi halk arasında ayrıca Hayal Vadisi ismiyle de bilinmektedir. Çünkü bu vadide yer alan bazı peri bacaları insan ve hayvan şekillerinde görülmektedir. Özellikle bu sebepten dolayı insanlar bu vadiyi görmek isterler. Ayrıca değişik şekillerde olan peri bacaların fotoğrafını çekmek isterler. Devrent Vadisi deve şeklinde peri bacası ile de çok dikkat çekmektedir. Tam bir deveyi andıran peri bacası en çok bilinen şekillerden biridir.

Nevşehir Avanos Neyi İle Ünlüdür?

Avanos ilçesi tarihi yerleri ile bilinmektedir. Bunlardan en önemlileri de Özkonak Yeraltı Şehri ve Saruhan Kervansarayı diyebiliriz. Özkonak Yeraltı Şehri gibi Kapadokya bölgesinde 6 farklı yeraltı şehri daha bulunmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçilere özellikle yeraltı şehirlerini gezmelerini tavsiye ederiz. Kapadokya yeraltı şehirleri ile ilgili daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri Avanos bölgesi içerisinde yeralan 4 katlı bir yeraltı şehridir. Burayı gezmeyi düşünen misafirlerin özellikle kapalı ve dar alan korkusu olmaması gerekmektedir. Çünkü bu yeraltı şehrinde eğilerek geçilen dar koridorlar bulunmaktadır. Aynı zamanda Özkonak Yeraltı Şehri içerisinde yalnızca bir kişinin sığabileceği bazı dar alanlar da vardır.

Özkonak Yeraltı Şehri niçin kullanılmıştır?

Burası özellikle düşman ordularından ya da şehri yağmalama ihtimali olan yabancı ordulardan gizlenmek için kullanılmıştır. Bölgede tarih boyunca yaşayan Hitit ve Roma imparatorluğu vatandaşları bu yeraltı şehirlerini bir savunma mekanizması olarak icat etmişlerdir. Özellikle savaş güzergahları üzerinde bulunması sebebiyle Nevşehir bölgesi oldukça fazla sayıda ordunun geçiş yeri olmuştur. Trakya bölgesinden ya da Arap yarımadasından yola çıkan oduların orta noktası bu bölge olduğu için ordular burada dinlenmişlerdir. Dinlendikleri esnada çoğu zaman erzakları tükendiği için bölgede yaşayan insanların evlerini talan etmişlerdir. Bu olaylardan zamanla çok muzdarip olan bölge halkı sanki bu bölgede bir yaşam yokmuş gibi görüntü vermeyi çözüm olarak geliştirmişlerdir. Böylece yeraltı şehirlerini inşa edip düşmanlar geldiğinde yeraltı şehirlerine gizlenmişlerdir. Yeraltı şehirleri bu sebeple oldukça güzel düşünülmüş detaylarla ve alanlarla doludur. Detayları gezerek ve görerek bizzat tecrübe etmenizi tavsiye ederiz. Kapadokya yeraltı şehirlerini görmek için bölge turlarına katılabilirsiniz.

Avanos Çanak Çömlek

Avanos aynı zamanda çanak çömlek atölyeleri ile de ünlüdür. Buraya gelmişken bu atölyelerden birinde kendi elinizle bir eser üretmenizi tavsiye ederiz. Bölge gezinizde götüreceğiniz en güzel hatıralardan birisi olacaktır. Aynı zamanda Avanos çömlek atölyesinde ders de alabilirsiniz.

Kapadokya ATV Safari

Kapadokya ATV Safari, bölgenin tarihi ve doğal yapısıyla birleşen eşsiz vadilerini gezmek için çok iyi bir seçenektir. İnsanların Kapadokya tatillerinde en çok önemsediği şey burada yaşayacağı hislerdir. Kapadokya ATV safari de yerli ve yabancı turistler için hem adrenalin dolu bir deneyim hem de doğal yerleri keşfedebileceğiniz bir tur olma özelliği taşımaktadır.

ATV Turları

Kapadokya’da bu deneyime erişiminiz ise oldukça kolaydır. Peri bacalarını, görmeye doyamayacağınız vadileri tur kiralayarak gezmeniz mümkündür. Birçok firma ATV araçlarıyla 1-2 saatlik turlar ya da 3-4 saatlik turların kiralamasını yapmaktadır. Bu turlar özellikle adrenalini seven kişiler için uygundur. Motorun sürülme zorluğu ya da hızıyla ilgili bir adrenalin durumu değildir. Bundan daha çok bölgedeki engebeli arazilerin zorluğu önemli bir heyecan faktörüdür. Toza toprağa, çamura bulanmayı seviyorsanız bu deneyim sizin içindir. Ya da gezerken doğal güzelliklerin zorlu şartlarını da göze alıyorsanız bu deneyim tam size göredir.

Kapadokya ATV Turu Nasıl Yapılır?

ATV Turu kiralamanız için önceden rezervasyon yapmanızda fayda vardır. Gün doğumu ya da gün batımı saatleri çok tercih edilmektedir. Bu yüzden özellikle o saatler için rezervasyonunuzu erken yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda acenta olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Bu Kapadokya ATV Turu linkinden rezervasyonunuzu hemen yapabilirsiniz.

Leave A Comment