Aşk Vadisi Kapadokya

Ziyarete gelenlerin gönlünü kaptırmaktan kendisini alamadığı Aşk Vadisi Kapadokya – Âşıklar Vadisi’nin en önemli parçalarından biridir. Namı diğer Bağlıdere Vadisi kendisine âşık edecek kadar güzelliği sahip bir yerdir. Bölgede nezih bir vadi olmasının yanında tutkularınızın esiri olabilecek güzellikler ile Aşk Vadisi Kapadokya seyahat listenize almanız gereken özel bir yerdir. Tabiat ananın kollarını açtığı Aşk Vadisi Kapadokya tutku dolu bir gezinin masalını yazar. Öyle ki doğal güzelliklerin bir arada sunulduğu yer sizi bambaşka dünyalara götürmektedir. Kapadokya seyahatlerinizde Ürgüp ve Göreme ile Avanos sizlerde önemli etkiler yaratacak yerlerdir. Bu sebeple gezi listenizde olması gereken bölgelerin idari isimleri bu şekilde karşınıza çıkmaktadır. Bu anlamda bu bölgeleri gezerken tabelasında göreceğiniz Bağlıdere Vadisi sizin ilginizi çekmeyebilir. Böylelikle görmeden gitmeniz doğal olacaktır. Ancak Kapadokya’da turların yapılmasında önemli olan yerler hakkında listeler yapılmalıdır. Böylelikle Nevşehir Aşk Vadisi ve diğer önemli güzellikleri görmeden gitmezsiniz.

Kapadokya bilindiği gibi etkinlikleri ile kendisini duyurmaya devam etmektedir. Öyle ki burada yapacağınız en önemli etkinlik Kapadokya balon turu ile bölgeyi yukarıdan görmek olacaktır. Bu çerçevede araç trafiği olmayan Ürgüp Aşk Vadisi kuşbakışı görülebilmektedir. Dillere destan güzelliği ile balon turlarının önemli durağı haline gelen bu yer hava koşullarının elvermesi halinde hayran kalacağınız güzelliklere sahiptir. Zira hakkında bilgi edineceğiniz bu yer için Kapadokya Aşk vadisi nerede araştırmaları yapacaksınız. Kapadokya Niğde, Nevşehir, Aksaray ve Kayseri gibi illerin baş tacıdır. Büyük bir alana sahiptir. En önemli bölgeleri ise Nevşehir’in içerisinde kalmaktadır. Burayı sadece Aşk Vadisi Salıncak Cafe olduğu için ziyaret etmek isteyenler dahi çok sayıda olmaktadır. Aşk Vadisi Nevşehir ile üne kavuşmasında mutlu çiftlerin burayı tercih ediyor olmalarının payı büyüktür. Baştan sonra bölge görsel şölenleri ile sizleri bambaşka bir dünyaya götürmektedir. Nitekim UNESCO’nun Dünya Mirası ilan ettiği Göreme Açık Hava Müzesi kültürel olarak kendisini çekmesine rağmen Aşk Vadisi Kapadokya hikayesi buranın gözbebeğidir.

Aşk Vadisi Kapadokya

Kapadokya Aşk Vadisi

Kapadokya Aşk Vadisi Hakkında

Aynı zamanda yürüyüş parkuruna sahip olan Ürgüp Aşk Vadisi oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Eşsiz güzelliklere eşlik edebileceğiniz alanın uzunluğu yaklaşık 4900 metredir. Öyle ki ziyaretinden pişman olmayacağınız nadide yerlerdendir. Vadi yol açısından araçların girişine uygun değildir. Ancak burada yapacağınız etkinliklerden olan ATV turları, At turları  ve bisiklet turları size uygun bir gezi planı yapabiliyorsunuz. Vadiye giriş engebeli inişe sahiptir. Bu anlamda ilk girişte zorlanmanız mümkündür. Ancak ondan sonra adinin keyfini sürmeye başlarsınız. Burada bulunan peri bacaları sizleri geçmişin en güzel çizgi filmlerinden şirinlere kadar götürebilir. Nedeni ise silindir görünümü olan şapka şeklindeki farklı boyutlardaki Kapadokya peri bacaları olmaktadır. Vadi boyunca buranın meşhur üzüm bağları ve meyve ağaçları eşlik eder sizlere. Meyvelerin olgunlaştığı bir döneme rastlamanız bu anlamda çok daha renkli gezilerin yolunu açmaktadır. Buradaki yürüyüşünüz en az 2,5 saat sürmektedir. Doğada yürüyüşünüz içinize sindire sindire olması halinde bu süre uzar gider.

Aşk Vadisi Nerede?

Güzelliğini ile kendisinin adını duyuran Kapadokya Aşk Vadisi nerede soruları doğal olarak sorulmaktadır. İdari olarak Nevşehir ili içerisinde bulunan vadi, Ürgüp ve Göreme arasında yer almaktadır. Bu sebeple idari olarak bağlı olduğu yer karıştırılmaktadır. Ancak Göreme ilçesine bağlı bir yerdir. Bu anlamda Göreme Aşk Vadisi yol tarifi özellikle dijital haritalar üzerinden alınmaktadır. Ulaşım için karıştırılan bir yer olması nedeniyle Bağlıdere Vadisi isminin de burayla özdeşleştiğini ayrıca hatırlatmak gerekmektedir. Ayrıca bölgede Âşıklar Tepesi olarak adlandırılan yeri içerisine almaktadır. Bu tepenin önemli özelliği ise Kapadokya’yı tamamıyla görme olanaklarına sahip olmasıdır.

Ulaşım karayolu ile gerçekleştirilmektedir. Buraya toplu ulaşım araçları belli noktalara kadar gelmesi nedeniyle turlar yardımıyla gitmeniz ya da Kapadokya araç kiralama hizmeti almanız tavsiye edilebilir. Bölgede ziyaretçi sayısı belli dönemlerde oldukça fazladır. Bu anlamda erken rezervasyon konaklama otelleri dâhil olmak üzere turlar ve araç kiralama hizmetini HTR Turkey Tours üzerinden alınabilmektedir. Ancak profesyonel rehberler eşliğinde bölgeyi görmek isterseniz bu anlamda bölgedeki turizm firmalarından destek alınabilir. Burada konumlanan turizm şirketleri bu anlamda yönlendirici görevini en iyi haliyle göstermektedir. Kapadokya Aşk vadisi nasıl gidilir diye endişeniz bulunuyorsa, Aşk Vadisi kamp alanı ve yürüyüş yolu tüflerle kaplı bir arazidir. Bu sebeple yürüyüşünüzü daha rahat yapabilmek için zorlu arazi şartlarına uygun ayakkabılar alınması gerekir. Önemli tesisatlar almanıza gerek kalmasa da bölgedeki yürüyüşlerin dikkatle yapılması gerekmektedir.

Aşk Vadisi Kapadokya

Kapadokya Aşk Vadisi

Aşk Vadisi Ücretli mi?

Kapadokya çok geniş alanı ile ziyaret edilmesi gereken yerleri ve vadileri bulunan bir yerdir. Bu anlamda bölgedeki gezileriniz ve ziyaretlerinizin bir kısmı ücretli olurken bir kısmı da ücret almadan gerçekleştirilmektedir. Önemli olan ve hizmet getirilen vadilerde ücretler söz konusu edilebilmektedir. Ancak Aşk Vadisi ücret alınman gezilebilecek yerlerden biridir. Böylelikle manzaranın en güzel haline eşlik edeceğiniz Avanos Aşk Vadisi yolu bozuk olan ancak yoğun ziyaretçi kapasitesine sahip bol fotoğraf çektireceğiniz yerlerdendir.

Aşk Vadisi Hikâyesi

Doğa harikası güzelliklerin 5 kilometrelik bir alanda toplanması ve günün her anı sizlere en güzel haliyle kendisini sunuyor olması burayı cazip kılmaktadır. Ancak bu güzelliklerin yanında dillere destan hikâyesi bölge halkının keyifle anlattığı destanlardan biri olmaktadır. Bölgede çok eskiden gür suyu akan bir köyden bahsedilmektedir. Bu su sayesinde köydeki meyve ve sebzeler çok bereketli olmaktadır. Ancak köyde yaklaşık 10 hane yaşamaktadır. Günlerden bir gün burada yaşayan hanelerden ikisi kavgaya tutuşmuştur. Bu kavga sonrası köy ikiye bölünmüştür. Öyle ki kavgayı eden iki hane bir süre sonra burada duramaz haline gelmiştir. Kavga nedeniyle ikiye bölünen köyün gençleri bu yüzden birbiri ile görüşmezlermiş. Zira büyükler yasaklamış. Bu durumda muzdarip köylüler iki farklı köyden iki genci tanıştırmış. Bu gençler ise birbirini görür görmez âşık olmuşlar. Ancak bu durum iki köyün daha çok düşman olmasına neden olmuş. Uzun çabalar gösterilmesine rağmen bu gençler birbirinden ayrılmamış. Köylüler de bu iki sevgiliyi evlendirmek zorunda kalmış.

Evlenen gençlerin bir süre sonra dünya güzeli bebekleri dünyaya gelmiş. Fakat köylüler bu bebeği öldürür. Yaşanılan aşk ve peşinden gelen hüzünlü hikâye sayesinde bu vadiye Âşıklar Vadisi denilmiştir. Buranın hikâyesi farklı duyguların seline kapılmanıza neden olur. Bu çerçevede Kurtlar Vadisi aşk sözleri gibi sizi etkileyici anlamları vardır. Kapadokya’da birçok tarihi yer ve doğal güzellik seyahatlerinizde not alacağınız yerlerdir. Manzarası ve konumu ile her birinin ayrı bir anlamı vardır. Burada aşklara konu edilen ve derin izler ile anlamlar taşıyan Kapadokya Aşk Vadisi Salıncak Cafe görülmesi gereken diğer yerlerden biridir. Bölgenin her bir yerinde farklı hikâyeler anlatılmaktadır. Bu anlamda ortak konu aşktır. Zengin ve fakir oğlan ya da prenses ile çobanın aşkları konularda bulunmaktadır. Ancak bölgenin dokusuna uygun olarak aynı zamanda ismini verdiği Âşıklar Vadisi romantizm yaşamak isteyenler için hikâyesi ile sizleri beklemektedir.

Aşk Vadisi Kapadokya

Love valley in Goreme village, Cappadocia, Turkey.

Kapadokya Salıncak Cafe

Vadinin adına ve konseptine uygun Aşk Vadisi Salıncak Cafe hafızalarınızdan silemeyeceğiniz romantik bir yapı ile sizleri karşılamaktadır. Özellikle Aşk Vadisi Göreme ile bölgeye yaptığınız ziyaretlerde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bölgede özellikle fotoğraf sanatçılarıyla birlikte gelin ve damatları görmeniz mümkündür. Burada özelikle düğün fotoğrafı çekimleri kendisine yer bulmaktadır. Zira burası Âşıklar Vadisi ve buranın atmosferine Salıncak Cafe uygundur. Burayı görmek isteyen ve fotoğraf çektirmek isteyenler Aşk Vadisi Salıncak Cafe yol tarifi üzerinde durmaktadır. Uçhisar yolu üzerinde devam ederken Âşıklar Vadisinin orta noktasında yer alan kafeye ulaşıyorsunuz. Buranın en önemli özelliği eşsiz Aşk Vadisi manzarası eşliğinde salıncakta sallanmaktır. Bu anlamda koordineli evlenme teklifleri, düğün ve nişan fotoğrafları gibi balayı çiftlerinin anı fotoğraflarının çekildiği bir yerdir. Özellikle gün batımında burada fotoğraf çekimleri yapılmaktadır. Manzaraya karşı eşsiz bir çekim için fotoğraf sanatçılarının yaratıcı fikirleri burada ön plana çıkmaktadır.

Âşıklar Vadisi Kamp Alanı

Coğrafi yapısı nedeniyle burada kamp yapmak hobisine uygun kişiler için bulunmaz bir yerdir. Burada ücretli ve ücretsiz olarak birçok kamp alanı bulunmaktadır. Burada gece konaklamanın yasak olduğu bölgeler olmasına rağmen Kapadokya Aşk Vadisi kamp alanları bulunmaktadır. Özellikle ücretsiz olarak kamp yapacağınız bölgede gün doğumu ile havadaki sıcak hava balonlarının renk cümbüşlerini görürsünüz. Gün batımı ise kaybolan kızıl güneşin ışıkları arasında peri bacalarının dansına ortak olur ve manzaranın en büyük tanıkları haline gelirsiniz. Bölge trekking yapmak için çok elverişli bir yerdir. 5 kilometrelik mesafesi ile yürüyüş parkurunun en güzel örneklerinden birini sizlere sunmaktadır. Buradaki yürüyüşlerinizde doğanın güzelliği, farklı endemik bitki türleri, farklı şekillerdeki peri bacaları size selam durur. Tüm bölgede olduğu gibi Âşıklar Vadisi’nde yürüyüşler ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde en güzel haliyle gerçekleştirilmektedir. Aşk Vadisi kamp alanı ise Uçhisar-Göreme yolunun ilk kilometresinde patika yoldan ilerledikten sonra ulaşılıyor.

Kapadokya Aşk Vadisi Aktiviteleri

Kapadokya bilindiği üzere tarih ve doğal güzelliklerin koktuğu nadide bir yerdir. Bunların yanında ziyaretçilerin burayı gezerken daha eğlenceli hale getirmek için etkinliklere katıldığı bilinmektedir. Nitekim UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yeri sayesinde bölge turizme dayalı bir ekonomiye sahip olmuştur. Bu haliyle bölgeye gelen ziyaretçilere farklı etkinlikler ile aktiviteler sunulmaktadır. Bu aktiviteler sayesinde sevgilinizle ve sevdiklerinizle bölgeyi farklı turlar eşliğinde yapabiliyorsunuz. Âşıklar Vadisi turları içerisinde en çok dikkatleri çeken elbette engebeli yolları ile heyecanlı sürüşlere sahip olan ATV’lerdir. 4*4 güçlü motorları ile iki kişilik ATV’ler buralardaki alanlarda daha rahat bir gezi imkânı sunmaktadır. Firmaların sağladığı kiralama hizmeti toplu turlar eşliğinde yapılabilirken talep olması halinde bireysel olarak alınabilmektedir. Buradaki güzellikleri heyecanlı sürüşler ile görmeniz mümkündür.

Kapadokya ATV turu gibi burada farklı deneyimler kazanmak isteyenler at turlarını tercih etmektedir. Tercihen az olsa da bölge deve turları ile görülebilmektedir. Ancak Güzel Atlar Ülkesi olarak burada at turları saatlik, günlük ve haftalık olarak yapılabilen en eğlenceli etkinliklerden biridir. Daha önce binme deneyimine ihtiyaç duymadan alınan gerekli tedbirler eşliğinde güvenliğinizle birlikte at turlarına katılım sağlayabilirsiniz. Öyle ki at turları için sağlık sigortası yapılmaktadır. Ayı zamanda buradaki atların hepsi dostane tavırlar sergileyen yumuşak hayvanlardır. Bu sebeple çekinmeden gezilerinizi gerçekleştireceğiniz etkinliklerden bahsetmek mümkündür. Çok sık olmamasına rağmen burada yapacağınız bir diğer etkinlik ise bisiklet turlarıdır. Dağ bisikleti ile yapılan turlar kondisyon gerektirmektedir. Bu sebeple herkesin tercih edeceği bir gezi ve aktivite olmamaktadır. Ancak gruplar halinde burada bisiklet turu yapan kişilere rastlamanız mümkündür.

Leave A Comment