kılıç vadisi

Doğanın ve peribacalarının gün doğumuyla başlayan dansı, Kılıçlar vadisinde en renkli gün batımı ile son buluyor. Vadiler arasında kırmızının her tonunu görme şansınız var. Dört mevsimin birbirinden farklı güzelliklerini ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Kuşbakışı bir kılıcı andıran Kılıçlar Vadisi, baharın gelmesiyle daha da güzelleşiyor. Öyle ki yeşilin her tonu kırmızıya eşlik etmeye başlar. Büyülü kılıç şeklindeki bacalarından dolayı Göreme-Kılıçlar vadisi olarak adlandırılan bölge, Kapadokya’nın kültürel geçmişine ışık tutan bir yerdir. Göreme’ye çok yakın bir bölgede yer almaktadır. Aslında Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinden adını verebileceğimiz bölge, Kapadokya ATV turları ve binicilik turları için en popüler durak noktasıdır.

Kapadokya’nın kültürel ve tarihi dokusunun yanı sıra buraya ziyarete gelenlerin faaliyetleri de bu bölgeye gelmeyi çok daha cazip kılıyor. Vadiler doğa sporları için önemli yerlerdir. Çünkü Kapadokya vadilerle birdir. Trekking bu şekilde ön plana çıktı. Dünyanın her yerinden sadece trekking yapmak için gelen ziyaretçilerden bahsedebilirsiniz. Nitekim her yıl 2 milyon ziyaretçinin geldiği Kapadokya, dört mevsim ziyaret edilen ender yerlerden biri haline geldi. Bu bağlamda Nevşehir-Kılıçlar vadisi rahatça yürüyebileceğiniz bir bölgedir. Böylece 2,5 km’lik bir parkur boyunca doğanın eşsiz tılsımı ve tarihi yapıların gizemleri arasında yürüyorsunuz. Ayrıca Kapadokya Vadi Turlarına katılarak vadileri keşfedebilirsiniz. Bunun için size HTR Tours to Turkey’i tavsiye edebiliriz. Kapadokya bölgesi için düzenlenen birçok tur ve aktivite bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kılıçlar vadisi açık bir alan üzerine kurulmuştur. Böylece burada oluşan peribacalarını ve kayaları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Çünkü bölgede görülmeye ve görülmeye değer yerlerin sayısı oldukça fazladır. Bu vadinin en önemli kısmı, yaklaşık 300 metre uzunluğunda bir tünele sahip birbirinden ilginç Kapadokya’nın muhteşem bacalarıdır. Yazımızın devamında “Kılıçlar Vadisi nerede, Kılıçlar Vadisi’nin kiliseleri nerede, Kılıçlar Vadisine nasıl gidilir?” hakkında bilgiler içerir.

Kılıçlar Vadisi’ndeki Kiliseler

Kapadokya vadileri kiliseleri, şapelleri ve manastırları saklayan ve yaşatan bölgelerdir. Bu bağlamda Kılıçlar Vadisi kiliseleri de kendilerine yer buluyor. İşte ziyaret edebileceğiniz bölgeden adını alan Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi. Kılıçlar kilisesindeki freskler özellikle dünya Hristiyanlığı için önemlidir. Kaynaklara göre Kapadokya bölgesinde 400 ile 600 arasında kilise, şapel ve manastır bulunuyor. Bu aşamada en önemli kiliseler Göreme Açık Hava Müzesi’nde toplanmıştır. Özellikle buradaki Karanlık Kilise, duvar resimleriyle tüm dünyada marka olmuş bir yer. Burada gördüğünüz resimler bölgedeki diğer kiliselerde de görülebilir.

Kılıç Kilisesi

Kılıçlar Vadisi’ndeki en önemli yapının Kılıçlar Kilisesi olduğu söylenebilir. Burada geçmiş bin yıl öncesinin izlerini görebilirsiniz. Hatta o geçmişe dokunacak kadar yakın hissediyorsun. İçerideki freskler özellikle önemliydi. Nitekim kutsal varlıkların varlığına delil olarak kabul edilen mucizeler bu fresklere yansımıştır. Duvar resimlerine birçok harika dahil edilmiştir. Burada tasvir edilen sahnelerde Hz. İsa’nın isteği üzerine gerçekleşen mucizeler, göğe yükselişine kadar devam eder. Hatta Hz. İsa’ya atfedilen hastalıkların iyileşmesi, ölülerin diriltilmesi ve yiyeceklerin çoğaltılması O’nun gücünü yansıtır.

Mucizevi bir sahneyi betimleyen Lazar’ın dirilişi, özellikle Kılıçlar kilisesinde tasvir edilen freskler arasında önemli bir yer tutar. Diriliş ve mucize sadece Yuhanna İncili’nde anlatılmaktadır. Hikâyede Lazarus’un dirilişi, ölümünden dört gün sonra, Hz. Bu, İsa’nın yerini göstermesi açısından önem kazanmıştır. Buradaki duvar tasvirinde üçgen alınlık dar ve uzun olarak tasvir edilmiştir. İşte beyaz örtüsü hareket eden Lazarus duruyor. Ancak bugün Lazarus’un yüzü tamamen ortadan kalktı. Kılıçlar Kilisesi, yerel açık hava müzesine sadece 600 metre uzaklıktadır. Planı kapalı Yunan haçı şeklindedir. Kilisenin güneybatı ve kuzeydoğu sütunları hasar görmüştür. Öte yandan, kubbesi ağır bir şekilde çöktü.

Meryem Ana Kilisesi

Kılıçlar vadisinin başlangıcında yer alan Meryem Ana Kilisesi, Tokali Kilisesi’ne bitişiktir. En önemli duvar sahneleri; doğum, st. İsa çarmıhta, Beytüllahim’e yolculuk ve Meryem’in ölümü azizlerin suretleridir. Kilisenin batısındaki duvara işlenen resimde Meryem Ana kucağında bebek İsa’yı tutmaktadır. Aşağıda melekler Gabriel ve Michael vardır. Planda ender bir yapıya sahiptir. Dik yamaçlarda bulunur

Долина мечей
kılıç vadisi
Kılıçlar Vadisi’ne nasıl gidilir?Vadi ile ilgili en çok merak edilen soru ise Kılıçlar vadisi nerede ve Kılıçlar vadisine nasıl gidilir? Toplam 250 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Kapadokya, elbette geniş bir coğrafyanın tanımıdır. Bu anlamda bölgede gezilecek ve görülecek yerler çok geniş alanlara dağılmış olmaları nedeniyle kısa sürede görülebilecek yerler değildir. Bu nedenle seyahatte geçireceğiniz süreye göre plan yapmanız gerekmektedir. Bu anlamda konaklama hizmetlerinin yanı sıra seyahatte geçirdiğiniz süre de önemlidir. Kılıçlar Vadisi’nin bulunduğu sorusuna cevaben dijital ortamda haritalar kullanılarak destek alınabilmektedir. Aynı zamanda bölgedeki kalıcı tabelalar sizi gideceğiniz yere yönlendiriyor. Bu yüzden bulmanın kolay olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca vadinin olası mesafeleri aşağıdaki gibidir.

Avanos 7.9 km
Uçhisar 4.5 km
Göreme 150 metre
Ürgüp 8.5 km
Ankara 508 km
İstanbul 690 km

Kapadokya bölgeleri, özellikle ziyaretçilerin yoğunlaştığı yerler, ziyaret edilecek önemli noktalara göre taşınmaktadır. Bu nedenle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Avanos, Ürgüp ve Göreme üçgenlerinden bahsedebiliriz.

Kilikler Vadisi’nde Yeme İçme

Vadi boyunca yapacağınız gezi ve aktivitelerinizde enerjiye ihtiyacınız olabilir. Bu anlamda yeme-içme mekanları giderek önem kazanmaktadır. Ancak Kılıçlar vadisinde yeme-içme yeri yoktur. Bu nedenle yanınıza yiyecek ve içecek aldıktan sonra veya yemek yedikten sonra vadide yürüyüş yapmanız faydalı olacaktır. Kılıçlar Vadisi’nin yaz sıcağında aradığınız en önemli şey serinletici içecekler. Burada istediğiniz içeceği bulmak zor. Ancak vadiye yakın yaz aylarında açık olan büfeden taze ve soğuk nar suyu ve portakal suyu, yolculuğunuzda size enerji verecek.

Kilikler Vadisi’nde dörtlü bisiklet turu

Bölgeyi arabayla gezmek mümkün olmakla birlikte; Tek aracın dörtlü bisiklet olduğunu söyleyebiliriz. Burada binicilik turları da düzenleniyor. Binicilik ayrı bir deneyim olacak. Ancak ATV ile keyifli bir yolculuk yapma imkanı muhteşem doğanın adrenalinine açıktır. Bu anlamda saatlik turlar düzenlenmektedir. Kişinin isteğine göre özel turlar düzenlenmektedir. Ancak firmaların belirli programları sayesinde çok daha fazla eğlenebilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi tur programına dahildir. Bu anlamda alacağınız hizmetler 4 saat, 2 saat ve 1 saat olarak verilmektedir. Bu aşamada Htrtour.com sitesi insanların ihtiyaç duyduğu tur programlarını detaylı bir şekilde planlar. Programın vadileri vardır. Özellikle 4 saatlik bir tur yaparsanız Kılıçlar, Güllüdere, Pashabakh, Aşk Vadisi, Manastır, Kızılçukur, Killik ve Ak Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz. ATV turlarına katılırken insanların güvenliği önemlidir. Bu anlamda kask, kep ve rehber temin edilirken, otelden alma hizmeti dikkate alınmadan otelden teslim alma hizmeti verilebilmektedir. 1 saatlik tura katılanlar Kılıçlar Vadisi, Güllüdere, Kızlar Manastırı ve Kızılçukur Vadisi’ni ziyaret edebilirler. Geziler bireysel bir oranda gerçekleştirilir. En iyi fiyatlar için htrtour.com kapsamında site ile iletişime geçerek veya telefon ile bilgi alabilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi’nde Trekking

Kılıçlar vadisi yaklaşık 2,5 kilometrelik bir yürüyüş rotasına sahip. Bu bölge daha çok binicilik ve Kapadokya ATV turları için popülerdir. Ancak Kapadokya’nın birbirinden güzel Masal Bacaları arasında dolaşmanız faydalı olabilir. Bu bağlamda firmalar rehberler eşliğinde bu yerlere yürüyüş turları düzenlemektedir. Böylece kültür bölgesini gezmenin yanı sıra bölge hakkında detaylı bilgi edinilebilir. Yürüyüş için rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih edilmelidir. Bölgede su kaynağı yok ve onu alacak hiçbir yer yok. Bu nedenle yürüyüş öncesi hazırlık yapılması gerekmektedir. Yılın her mevsiminde yürünebilen Nevşehir-Kılıçlar Vadisi Göreme’ye yakınlığı nedeniyle daha çok ziyaretçi çekiyor. Özellikle burada kalanlar, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezdikten sonra burada yapılacak etkinliklere katılmak istiyor. Bunların başlıcaları sıcak hava balonunda Kapokia, dörtlü bisikletler ve binicilik turları ve yürüyüşleridir. Bu kapsamda ziyaret edebileceğiniz adres Kılıçlar Vadisi’dir.

Долина мечей
kılıç vadisi
Kiliklar Vadisi’nde KonaklamaKapadokya’yı ziyaret ederken farklı bölgeleri gezmeniz ve görmeniz tavsiye edilir. Bu bağlamda konaklama yerinizin gideceğiniz yere yakın olması gerekmektedir. Tüm seyahatin iyi geçmesi önemlidir. Kılıçlar vadisinde kalacak yer yok. Bize en yakın bölge Göreme’dir. Kapadokya Kılıçlar vadisi buradan yürüme mesafesindedir. Böylece özellikle Göreme ve Ürgüp’te gezebileceğiniz yerlere yakınlığı nedeniyle daha fazla yer görme imkanına sahip olacaksınız. Göreme otelleri oda kahvaltı bazında çalışır. Bu aşamada bütçenize uygun konaklama seçeneği ile rock otellerinde uzun süre kalabilirsiniz. Bölgenin coğrafyasına uygun mağara otelleri burada konaklamak için en çok tercih edilen yerlerdir, htrtour.com’da bulabilirsiniz. Üstelik sadece Göreme ile değil, Ürgüp, Avanos, oteller ile de seçenekler sunarak size yardımcı oluyor.

Bölgedeki konaklamanız için yüzme havuzlu, jakuzili ve Türk hamamlı otel seçeneklerine sahip olacaksınız. Yeni yapılan çok modern otellerin yanı sıra peribacalarından otele dönüştürülmüş modern çizgilere sahip mekanlarda yer almaktadır. Burada dinlenecek olanların önceliği konaklama rezervasyonu yapmaktır. Bölge yılda 2 milyon ziyaretçi almaktadır. Bu nedenle yer sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, seyahatten önce iyi bir sipariş vermek önemlidir.

Anadolu Eve Otel

Küçük ama görkemli Anadolu Evleri özellikle mağara otelleri tercih edenlere hitap edecek. 33 odası ile hizmet veren otel, bir peri bacası üzerine inşa edilmiştir. Burada konaklayan misafirler, 5 yaşından küçük çocukları için ödeme yapmamaktadır. Ancak Göreme merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Türk hamamı ve spa severler için masaj odaları sunan otel, bölgeye uygun doğal şifalı taşlar, aromatik yağlar kullanılarak profesyonel ekipler çerçevesinde masaj imkanları da sunuyor. Böylece özellikle kış mevsiminde gelenler, yöreye özgü üzüm şarapları eşliğinde masaj, hamam ve saunaların ardından şömine başında tatillerini geçirebilmektedir. Kapadokya’da doğal oluşumlarla ilgili bin bir masal ve efsane sizi bekliyor. Herkes farklı bir hikaye bulur. Bu hikayelere yeni bir şeyler eklemek isteyenler her zaman cezbeder. Böylece Kılıçlar vadisi Kapadokya’nın ayrılmaz bir parçası haline gelir ve onu birleştirir.

Leave A Comment