Kapadokya Nevşehir Havalimanı

Kapadokya’nın eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi mirası nedeniyle bölgenin en turistik noktasına Kapadokya Nevşehir Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Dünyanın her yerinden gelen turistlerin ortak buluşma noktası olan Kapadokya, çok güzel manzaraları ile ünlüdür. Kapadokya Havalimanı, özellikle hava ulaşımı sayesinde Nevşehir Kapadokya’yı ziyaret edecek turistlerin ilk durağı oluyor. Nevşehir Havalimanı’ndan Kapadokya’ya yapılan ulaşım uçuşlarında en çok tercih edilen yöntem elbette hava ulaşımıdır. Aynı zamanda Kapadokya havalimanı transfer hizmetleri de turistlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Turistler Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na indikten sonra çeşitli yollarla istedikleri destinasyona ulaşırlar. Bu yöntemler arasında en ünlüsü Kapadokya Havalimanı’nda araç kiralamadır. Ayrıca Kapadokya Havalimanı’nda araç kiralama, Kapadokya Havalimanı’nda araç kiralama ve Kapadokya’da transfer hizmetleri verilmektedir. Turistlerin Nevşehir Kapadokya tatillerinde ulaşım hizmetleri için satın aldıkları seçeneklerden biri de budur.

Kapadokya, 50 milyon yıl önce Erciyes Dağı ve Hasan’ın püskürttüğü volkanik lavlardan oluşmuştur. Bu nedenle Kapadokya’nın Peri Bacaları yöredeki volkanik doğa olayları, buranın tüf ve kırmızımsı görünümüne neden olmuştur. Yazılı yaşama geçişten bu yana Kapadokya, insanlığın barınma ve gıda ihtiyacını karşılayacak çözümler bulmuştur. Bu anlamda Hitit dönemine baktığımızda Nevşehir’in Kapadokya’nın farklı bölgelerinde faaliyet gösterdiği açıktır. Hititler aynı zamanda Kapadokya’nın Nevşehir coğrafyasında yiyecek ve barınma ihtiyaçlarına da çözüm bulmuşlardır. Buna ek olarak Sümerler ticaret ağlarını kurmak için Nevşehir Kapadokya’yı kullanmışlardır. Aynı zamanda Sümerler, Kapadokya’nın Nevşehir bölgesinin etno-coğrafi yapısını en iyi şekilde kendilerine entegre etmeyi başarmışlardır. Tarih boyunca Nevşehir Kapadokya bölgesini en sık kullanan medeniyet Bizans İmparatorluğu olmuştur. Bu nedenle Kapadokya’da bugün Nevşehir sınırları içinde yapılan arkeolojik araştırmalarda çok sayıda Bizans sikkesine rastlanmaktadır. Aynı zamanda bölgede yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda Bizans İmparatorluğu’na ait çeşitli büyüklükteki tarihi yapılar keşfedilmiştir.

Nevşehir Kapadokya Tarihine Kısa Bir Bakış

Nevşehir Kapadokya, nesiller boyu eğitimin bir sonucu olarak turistlerin ortak destinasyonu haline gelmiştir. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ortak buluşma noktası haline gelen Nevşehir Kapadokya’nın önemi nedir? Bu soruya verilebilecek en güzel cevap elbette Nevşehir Kapadokya’nın tarihidir. Çünkü Nevşehir Kapadokya insanlık tarihinden daha eski bir doğal oluşumdur. Nevşehir’i bu anlamda düşünürsek, Kapadokya coğrafyasını her yaş grubundan insanın görmesi gereken yerler arasındadır. Kapadokya’nın Nevşehir bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda Hristiyanlar için çok önemli bir olay kaydedildi. Kapadokya’nın Nevşehir bölgesindeki Damalti kilisesinin freskleri, Hristiyanlık tarihine ışık tutmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Damalti kilisesindeki fresklere baktığımızda ilk Hıristiyanlar hakkında çok önemli bilgiler veriyorlar. Bu fresklerin kapsamlı bir incelemesi sonucunda ilk Hıristiyanların Nevşehir, Kapadokya ve çevresinde yaşamsal ihtiyaçlarını karşıladıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda ilk Hıristiyanlar Kapadokya’da kayalara oydukları motifler sayesinde bölgenin el sanatları sanatının gelişmesinde etkin rol oynamışlardır.

Nevşehir Kapadokya, MÖ 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun baskıcı tutumundan kurtulmak isteyen ilk Hıristiyanların yerleştiği yerlerden biridir. Aynı zamanda Nevşehir Kapadokya’ya genel hatlarıyla baktığımızda ilk Hıristiyanların bu bölgedeki faaliyetlerini anlıyoruz. Ayrıca ilk Hıristiyanlar hizmetlerini Nevşehir Kapadokya sayesinde özgürce kutladılar. Aynı zamanda dinlerini yayabilecekleri bir ortama da sahip olmuşlardır. Bu nedenle Nevşehir Kapadokya düşünüldüğünde Hristiyan coğrafyası açısından oldukça önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Аэропорт Каппадокия Невшехир
dhmi.gov.tr ​​- Kapadokya Nevşehir Havalimanı
Türk devletlerinin Nevşehir Kapadokya tarihine etkisi

1040 yılında çeşitli zorluklar sonucunda kurulan büyük Selçuklu devleti, kısa sürede önemli başarılara imza attı. Bu başarıların sonucunda devlet, kısa sürede diplomatik ve askeri anlamda büyük başarılar elde etti. Selçuklu devletinin bu başarısı, Türklerin en büyük hayali olan Anadolu savunmasını kısa sürede beraberinde getirdi. Bundan yararlanan Büyük Selçuklu devletinin yeni hedefi elbette Anadolu topraklarıydı. Bu nedenle Selçuklu devleti, Anadolu topraklarına keşif amacıyla periyodik olarak heyetler gönderir. Bu heyetlerin ortak amacı elbette Anadolu topraklarını daha yakından tanımaktır. Kısa süre sonra Anadolu topraklarında hakimiyet için çalışmaya başladı. Ancak Anadolu topraklarının hâkimiyetinin önündeki en büyük engel elbette Bizans İmparatorluğu’ndan geçiyor. Anadolu topraklarına hakim olan Bizans İmparatorluğu da Anadolu topraklarında yaşayan Türk boylarına karşı çok sert hareket etmektedir. Bu nedenle Selçuklu hükümdarı Alparslan, elçiler aracılığıyla Bizans İmparatorluğu’nu uyarır. Ancak Bizans, Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Alparslan’ın uyarısına kulak asmadı.

Aynı zamanda Bizans İmparatorluğu da Türk boyları üzerindeki baskısını artırdı. Bunu bir fırsat olarak değerlendirmek isteyen Selçuklu hükümdarı Alparslan, Bizans İmparatorluğu’na savaş ilan etti. Her iki devlet de tüm hazırlıklarını kısa sürede tamamladı. Selçuklu ordularının başında Alparslan, Bizans birliklerinin başında ise Romalı Diogenes vardı. Her iki devletin orduları bugün Malazgirt Ovası olarak bilinen ovada karşı karşıya geldi. Kısa süre sonra her iki ordu da savaşa girdi ve savaş düzeninde sıraya girdi. Ancak Selçuklu hükümdarı Alparslan “kurt tuzağı” taktiğini kullandı. Alparslan bu taktik sayesinde Bizans birliklerini ve Rumen Diogenes’i ele geçirdi. Tarihi kaynaklarda Malazgirt Muharebesi olarak bilinen genel muharebede elbette ki nihai galip Selçuklu devleti olmuştur. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı. Bu olaylar neticesinde Selçuklu Türkleri Anadolu topraklarına akınlar ve seferler yapmışlardır. Selçuklu devletinin Anadolu topraklarına yaptığı seferler sonucunda Anadolu’nun koruması altına alınmıştır. Nevşehir, Kapadokya’da Selçukluların Anadolu topraklarını himayesi altına aldıkları noktalar arasında yer almaktadır.

Nevşehir Kapadokya’nın Etnik ve Dini Yapısının Çeşitlenmesinde Türk Devletlerinin Etkisi

Nevşehir Kapadokya, Selçuklu devleti sayesinde ilk kez Türk koruması altına alındı. Bu tarihten önce yerel Hıristiyanlar Bizans İmparatorluğu’nun etkisi altındaydı. Kapadokya’nın Nevşehir coğrafyası Türk himayesine girdikten sonra bölgede birçok öncü hareket başladı. Özellikle Selçuklu hükümdarı Alparslan, yerel Hıristiyan nüfusun can ve malını tehdit eden her türlü eylemden kaçınmıştır. Ayrıca yerel Hıristiyanların özgürce ibadet ettikleri ortamı rahatsız etmeyeceğine de söz verdi. Ancak Bizans döneminden beri devam eden kilisenin açılışı ertelendi. Aynı zamanda Kapadokya’da Nevşehir’in farklı yerlerinde cami ve medreseler açıldı. Böylece Kapadokya’nın Nevşehir coğrafyasında İslami kimlik oluşmaya başlamıştır. Aynı zamanda civarda göçebe olarak yaşamlarını sürdüren göçebe Türk boylarına da bu coğrafyalarda yaşamaları için teklifler gönderilmiştir. Böylece Kapadokya’nın Nevşehir coğrafyası sadece İslami değil, Türk kimliği de kazanmaya başladı.

Nevşehir Kapadokya Tatilinde Kıyafet Eşleştirme Önerileri

Nevşehir Kapadokya’da tatil yaparken bölgenin özelliklerine bakarken doğru fiyat teklifi vermek çok önemlidir. Bu anlamda Kapadokya Nevşehir coğrafyasında güneş ışınları dik açılarla düşmektedir. Bu nedenle güneş ışınlarına karşı en hassas noktalardan biri olan baş bölgesini korumak çok önemlidir. Bu nedenle Nevşehir Kapadokya tatilinde başlık takmak çok önemlidir. Bu sayede güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda Nevşehir Kapadokya coğrafyasında sert güneş ışınlarından korunmak için açık renkli kıyafet kombinleri tercih edilmelidir. Çünkü kıyafetlerin açık renk kombinleri hemen arkasından gelen güneş ışınlarını yansıtır. Güneş ışınlarını yansıtan açık renkli giysilerle yapılan kombinler, ısıyı olabildiğince az hissetmeyi mümkün kılıyor. Böylece Nevşehir Kapadokya tatilinizi açık renklerde daha güzel geçirebilirsiniz.

Nevşehir Kapadokya coğrafyası engebeli arazileri içerir. Bu nedenle Kapadokya Nevşehir’i ziyaret ederken turistler daha çok spor kıyafetleri tercih ediyor. Spor giyim sayesinde Nevşehir Kapadokya’nın zorlu coğrafyasında rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Nevsheh coğrafyasındaki patikaları rahatlıkla geçebilirsiniz.

Аэропорт Каппадокия Невшехир

dhmi.gov.tr ​​- Kapadokya Nevşehir Havalimanı
Nevşehir Kapadokya Ulaşım Seçenekleri

Kapadokya’ya en yakın havalimanı Nevşehir Kapadokya Havalimanı’dır. Aynı zamanda Kapadokya için hangi havalimanı tercih edilmeli sorusunun cevabı da elbette Nevşehir Kapadokya Havalimanı oluyor. Kapadokya’ya en yakın havalimanı ve Kapadokya’ya en yakın havalimanı da bölgedeki en turistik yerlerden bazıları. Kapadokya’ya en yakın havalimanı olarak gösterilen Nevşehir Kapadokya Havalimanı, turistlerini bekliyor. Kapadokya’da hangi havalimanına gidilir gibi sorularda Nevşehir Havalimanı’nın Kapadokya’daki konumu gösteriliyor. Aynı zamanda bu havalimanı Kapadokya’da havalimanı olup olmadığı sorularını da yanıtlıyor. Havalimanından çıktıktan sonra genellikle Nevşehir Havalimanı’ndan Kapadokya’ya transfer tercih edilir.

Kapadokya Havalimanı Transfer Hizmetleri, seçilen destinasyonlara anında teslimat sağlar. Aynı zamanda transfer hizmeti verilirken ulaşımın şoför yardımı ile gerçekleştiği gerçeğini de göz ardı etmemekte fayda var. Nevşehir Kapadokya Havalimanı Transferi için HTR Türkiye Turlarını tavsiye edebiliriz. Transfer hizmetleri ve araç kiralama açısından oldukça çeşitlidir. HTR Türkiye Turları ile konforlu, güvenli ve bütçenize uygun seçeneği tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca birçok gezi etkinliği düzenlemektedir. Örneğin; Kapadokya Günübirlik Turları ile bölgedeki birçok önemli yeri kısa sürede ziyaret edebileceksiniz. Veya Kapadokya Vadi Turları Birbirinden güzel vadileri gezebilirsiniz. Adrenalin bağımlısıysanız Kapadokya ATV Turu gibi safari turlarına katılabilirsiniz. Konaklama hizmeti de vermektedir. Ürgüp Otel gibi bölgenin birçok bölgesindeki oteller hakkında bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için HTR Türkiye Turları web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Nevşehir Kapadokya-Kayseri

Kayseri havalimanından Kapadokya’ya kaç km veya Kapadokya havalimanından Kayseri’ye kaç km sorusuna cevap olarak ortalama 85 kilometredir. Aynı zamanda Kayseri Havalimanı’ndan Kapadokya’ya ulaşım son zamanlarda hız kazanıyor. Aynı zamanda Kapadokya’da Kayseri havalimanı otobüsü de son zamanlarda bölgede kullanılan ulaşım hizmetlerinden biri olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra Kayseri havalimanı Kapadokya transfer hizmetleri de turistleri belirlenen adreslerine ulaştırmaktadır. Bu anlamda Kapadokya Kayseri Havalimanı sayesinde bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kayseri Kapadokya Havalimanı, Nevşehir’e seyahat etmek isteyen turistlerin uğrak noktası haline gelen yerlerden biridir. Aynı zamanda Kapadokya’da Kayseri havalimanı transfer hizmetleri bölgenin en yoğun ulaşım ağlarından biridir.

Nevşehir Kapadokya Taşımacılığı ile ilgili tüm detaylar

Nevşehir Kapadokya ulaşım hizmetlerini tam anlamıyla sunabilmemiz için öncelikle bölgenin havalimanı detaylarını vermemiz gerekiyor. Bu anlamda Nevşehir havalimanından Kapadokya’ya kaç km, Kapadokya Nevşehir havalimanına kaç km gibi sorulara cevap olarak gidilecek yere göre değişir. Benzer şekilde Nevşehir Havalimanı’ndan Kapadokya’ya olan mesafe, yol güzergâhlarının çeşitliliği nedeniyle 8 kilometreden fazladır. Aynı zamanda Nevşehir Havalimanı ile Kapadokya arasındaki güzergah da bu yönde değişiyor. Kapadokya’ya ulaşım için hangi havalimanının tercih edilmesi gerektiği sorulduğunda Nevşehir Kapadokya Havalimanı cevap veriyor.

Nevşehir Kapadokya ve Niğde arası ulaşım bilgileri

Nevşehir Kapadokya ile Niğde arasında ulaşım için en çok tercih edilen yer elbette hava yolu ulaşımıdır. Bu anlamda Kapadokya havalimanından Niğde’ye kaç kilometre olduğu sorusuna cevap olarak ortalama 80 kilometredir. Bu araç mesafesi aralığı araçla ortalama 1-1.5 saat sürmektedir. Aynı zamanda Nevşehir Kapadokya Niğde yol güzergahlarında kurallarda geçirilen süreyi etkileyen faktörlerden biri de bu. Nevşehir Kapadokya’nın doğal ve tarihi güzellikleri turistlerin buluşma noktası haline gelmiştir. Özellikle bahar ve yaz aylarında turistlerin ortak buluşma noktası Nevşehir Kapadokya sizleri bekliyor. Siz de en uygun fiyatlarla harika bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Leave A Comment